Zdrowie

5 lipca 2020 r.

Wybory prezydenckie

"Tylko prezydent, który łączy, przestrzega Konstytucji, jest prawdomówny i niezależny może inspirować rząd do naprawy polskiej służby zdrowia"5 lipca 2020 r.

Po potwierdzeniu przez PKW wyników pierwszej tury wyborów na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, prof. Jacek Jassem i prof. Michał Tendera zwrócili się do środowiska medycznego o poparcie w drugiej turze kandydatury Rafała Trzaskowskiego. "Tylko prezydent, który łączy, przestrzega Konstytucji, jest prawdomówny i niezależny może inspirować rząd do naprawy polskiej służby zdrowia" - napisano w apelu. W ciągu czterech dni podpisało go 357 samodzielnych pracowników nauki (profesorów i doktorów habilitowanych) związanych z medycyną.

1 lipca 2020 r.

237 - liczba szpitalnych oddziałów ratunkowych

Nowe obowiązki SOR-ów przesunięte1 lipca 2020 r.

Większość nowych obowiązków szpitalne oddziały ratunkowe będą musiały spełnić do końca pierwszego półrocza 2021 r., a wymóg posiadania lotniska bądź lądowiska do końca 2021 r. Jednak nie wszystkie obowiązki odłożono.

28 czerwca 2020 r.

Strona Gov.pl donosi, iż badania pokazują, że skuteczna izolacji zakażonych oraz wykorzystanie aplikacji typu exposure notification (tego typu aplikacją jest ProteGO Safe) mogą znacząco zredukować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jest jednak jeden warunek - z aplikacji musi korzystać jak najwięcej osób.

Aplikacja ProteGO Safe - co to takiego28 czerwca 2020 r.

Według Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Zdrowia ProteGO Safe aplikacja ta pomoże w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej można ograniczyć tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa. Aplikacja korzysta z API opracowanego przez Apple i Google.

25 czerwca 2020 r.

Zdaniem pracodawców oznacza, że w przypadku udzielania pomocy niepełnosprawnemu pracownikowi w ramach IPR lub pomocy indywidualnej w formie np. pieniędzy na zakup leków lub dofinansowania wyjazdu na turnus rehabilitacyjny, to obejmuje ona tylko kwotę netto, a podatek VAT podwładny musi zapłacić ze swoich środków.

Pomoc ZFRON na zakup leków w kwocie brutto25 czerwca 2020 r.

Wydatki, które nie są objęte mechanizmem podzielonej płatności, mogą być w całości pokryte z pieniędzy zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) – wynika ze stanowiska przedstawionego pracodawcom przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON).

Polecane