Zdrowie

18 września 2019 r.

W szpitalach, które są zobowiązane do 24-godzinnej gotowości, nie zawsze niezajęte łóżko jest pustym kosztem

Dostawcy utrzymują pracowników szpitali18 września 2019 r.

Samorządy muszą dokładać coraz więcej do swoich lecznic. W ostatnich dwóch latach wartość straty, którą musiały pokryć organy tworzące, wzrosła przeszło dwukrotnie; w tym roku może być nawet trzy razy większa niż w 2017 r. Wiele placówek jest w stanie płacić pracownikom tylko dlatego, że coraz bardziej zadłuża się wobec dostawców.

16 września 2019 r.

13 200 to liczba lekarzy dentystów

Opieka nad uczniami pułapką na dentystów16 września 2019 r.

Stomatolog, który lecząc dzieci, przekroczy wartość umowy z NFZ, wpadnie w pułapkę nadywkonań – uważa Naczelna Rada Lekarska. Jej zdaniem zarządzenie dostosowujące stan prawny do przepisów ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami zawiera rozwiązania dalece niekorzystne dla dentystów.

16 września 2019 r.

System TOPSOR dopiero od 2021 r.16 września 2019 r.

Problemy z organizacją przetargów oraz dostosowaniem się placówek do nowych wymogów spowodowały, że resort zdecydował się ujednolicić termin wdrożenia systemu TOPSOR we wszystkich szpitalach.

16 września 2019 r.

234 szpitalne oddziały ratunkowe działają w Polsce

Pacjent do specjalisty zamiast na SOR? NFZ zapłaci więcej16 września 2019 r.

Ambulatoryjna opieka ze wskazań nagłych to nowy zakres świadczeń, który wprowadza Narodowy Fundusz Zdrowia. Przychodnie dostaną za nie więcej pieniędzy. W zamyśle ma to rozwiązać problem zgłaszania się na szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) pacjentów, którzy nie mogą dostać się do poradni.

14 września 2019 r.

Jeden z profesorów akademii medycznej opowiadał mi, że w jego środowisku nadal nie bierze się poważnie pod uwagę, że młodzi mają inne podejście do pracy. – Studenci mówią mi wprost, że ich nie rozumiem. Że może jak ja byłem młody, to chciałem spędzać noce na dyżurach, że podekscytowany pędziłem z jednej operacji na drugą, żeby popatrzeć na bardziej doświadczonych kolegów. Ci studenci mówią, że życie mi uciekło

Jak kulą w płot. Czego nie wiemy o systemie ochrony zdrowia14 września 2019 r.

W małym francuskim miasteczku Tarn, niedaleko Tuluzy, lokalne pielęgniarki wypuściły do sieci klip z chwytliwą, rzewną piosenką, którą same napisały i nagrały. Postanowiły śpiewem i tańcem skusić do przyjazdu do ich miejscowości… lekarza rodzinnego. Pracujący tu od lat 68-letni doktor przechodzi na emeryturę i choć lokalne władze zabrały się za rekrutację z odpowiednim wyprzedzeniem, okazało się, że kłopot ze znalezieniem zastępcy jest ogromny. Wideoklip, w którym biorą udział niemal wszyscy mieszkańcy wioski, jest ostatnią nadzieją na zmianę sytuacji. Mieszkańcy wioski się starzeją, od lat działa tu dom spokojnej starości – brak lekarza na miejscu byłby dla nich ciosem. Burmistrz obiecywał ulgi podatkowe oraz pomoc w znalezieniu lokum, jednak na ogłoszenia w prasie nikt nie odpowiadał. To historia z gatunku tych, które w sieci czyta się w dziale „ciekawostki”. Pokazuje ona poziom desperacji: Tarn to nie Afryka czy teren objęty wojną, tylko środek Europy – małe francuskie miasteczko, które boryka się z brakiem dostępu do opieki medycznej.

12 września 2019 r.

O tym, że możliwy jest wspólny protest różnych zawodów medycznych, pisaliśmy w sierpniu

Fizjoterapeuci i diagności będą strajkować12 września 2019 r.

Nawet kilkaset placówek medycznych może zostać sparaliżowanych przez protest fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych. Reprezentujące ich związki zawodowe zdecydowały o odwieszeniu rozpoczętej wiosną akcji. – Od 23 września będzie nas dużo mniej – zapowiadają.

11 września 2019 r.

Przedwyborcza niespodzianka dla szpitali powiatowych11 września 2019 r.

348 mln zł dla 373 szpitali – to dodatkowe środki, które mają trafić do nich jeszcze we wrześniu, ale z wyrównaniem od 1 stycznia. Średnio na jedną placówkę przypada ok. milion złotych, dlatego ten niespodziany zastrzyk finansowy został ochrzczony już mianem: „milion plus”.

Polecane