Zdrowie

14 stycznia 2019 r.

Farmaceuci liczą na to, że ustawa zapewni im niezależność w podejmowaniu decyzji i ochroni przed naciskami właścicieli aptek.

Szczepienie przeciw grypie i przedłużenie recepty w aptece14 stycznia 2019 r.

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, z niecierpliwością wyglądany przez środowisko, już w najbliższych tygodniach ma ujrzeć światło dzienne. Zdefiniuje on uprawnienia aptekarzy i wyposaży w dodatkowe kompetencje. Wiceminister zdrowia Marcin Czech poinformował, że dokument jest już gotowy i niebawem powinien trafić do konsultacji.

9 stycznia 2019 r.

Kwalifikacje medyczne to nie to samo co praktyczne umiejętnośc

Kwalifikacje medyczne to nie to samo co praktyczne umiejętności9 stycznia 2019 r.

Początkiem sprawy była seria nieudanych zabiegów protetycznych, jakie przeprowadziła lekarz dentysta Danuta B. u jednej ze swoich pacjentek. Polegały one na założeniu na części zębów koronek. Niestety zabiegi te się nie udały. Leczenie trwało blisko 3 lata, pacjentka była u dr B. aż na 87 wizytach. Efekty były jeszcze gorsze – kobieta do dziś odczuwa dyskomfort i bóle szczęk oraz głowy.

9 stycznia 2019 r.

Program ma być opłacany z pieniędzy publicznych, ale projekt wprowadza możliwość finansowania go również z innych środków.

Powstanie kolejny oręż do walki z rakiem9 stycznia 2019 r.

Stworzenie ram prawnych umożliwiających opracowanie i przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej – to cel projektu ustawy, który prezydent skierował wczoraj do Sejmu. Dokument obejmujący lata 2020–2030 wraz z harmonogramem realizacji na 2020 r. minister zdrowia ma przedstawić Radzie Ministrów przed końcem września.

8 stycznia 2019 r.

Szefowie placówek medycznych od dawna zwracają uwagę, że trudno sprostać wymogom NFZ – w ich ocenie coraz bardziej mijają się one z rzeczywistością, zwłaszcza jeśli chodzi o personel.

Ponad 55 mln zł kar nałożonych na placówki medyczne8 stycznia 2019 r.

W pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku NFZ skontrolował 1474 umowy, w tym najwięcej tych podpisanych ze szpitalami. Na nie też nałożył najwięcej kar – w sumie na prawie 47 mln zł. Niewykluczone jednak, że już w tym roku sposób kontrolowania placówek medycznych przez płatnika się zmieni – rząd kończy prace nad reformą tego systemu.

8 stycznia 2019 r.

Eksperci szacują, że nawet co setny produkt leczniczy sprzedawany w polskiej aptece jest sfałszowany.

Walka z fałszywymi lekami8 stycznia 2019 r.

Dostosowanie polskich przepisów do unijnych regulacji tak, aby przeciwdziałać fałszowaniu leków jeszcze skuteczniej niż do tej pory – to podstawowy cel kolejnego projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego, który został właśnie opublikowany.

8 stycznia 2019 r.

W projekcie przyjęto założenie, że w pierwszym roku w ramach POZ zostanie wykonanych 5 proc. liczby świadczeń wykonanych w 2017 r. w ramach AOS.

Lekarz rodzinny z większymi uprawnieniami8 stycznia 2019 r.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie mógł zlecić więcej badań, m.in. testy w kierunku HCV, boreliozy, określające poziom żelaza oraz witaminy D3. Jednak zdaniem środowiska medycznego przeznaczono na nie zbyt mało środków – ledwie 520 tys. zł rocznie. To 1,5 grosza na pacjenta – alarmują lekarze.

Polecane