transport

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu transport. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące transport.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Cofanie licznika w samochodzie – kary od kiedy i jakie?

  Cofanie licznika w samochodzie – kary od kiedy i jakie?

  Od nowego roku możemy spodziewać się kar za cofanie wskazań licznika w pojazdach samochodowych. Wszystko za sprawą projektowanych zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz Kodeksie karnym. Zgodnie z nowym zapisem w art. 306a k.k. za ten proceder mają grozić poważne kary od grzywny do kary pozbawienia wolności. Sam projekt może jeszcze ulec zmianie, jest w trakcie opiniowania. Na tym etapie mało jednak prawdopodobne, by założenia się diametralnie zmieniły w zakresie sfery karnoprawnej.

  czytaj więcej

 • PKP PLK kontra Astaldi, czyli spór o najgłośniejszą inwestycję kolejową

  PKP PLK kontra Astaldi, czyli spór o najgłośniejszą inwestycję kolejową

  Prawie 250 mln zł kary domagają się PKP PLK od Astaldi za zerwanie kontraktu na budowę linii kolejowej. Wykonawca twierdzi, że to on skutecznie odstąpił od umowy.

  czytaj więcej

 • Koniec z geoblokowaniem: Znika kolejna zakupowa bariera w UE

  Koniec z geoblokowaniem: Znika kolejna zakupowa bariera w UE

  E-sklepy nie będą mogły stosować już dyskryminacyjnych praktyk. Zakaz geoblokowania nie obejmie multimediów i transportu.

  czytaj więcej

 • Fundusz Dróg Samorządowych – 36 mld zł na dekadę

  Fundusz Dróg Samorządowych – 36 mld zł na dekadę

  Miliardy na poprawę infrastruktury drogowej w Polsce pochodzić będą m.in. od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Lasów Państwowych oraz z dotacji celowych. Jednostki samorządu terytorialnego będą mogły uzyskać dofinansowanie równe nawet 80 proc. wartości inwestycji. Państwowy fundusz zastąpi funkcjonujące do tej pory tzw. schetynówki. Jego dysponentem będzie minister odpowiedzialny za transport.

  czytaj więcej

 • Chodkiewicz: Głównym źródłem finansowania nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów opłata za badania wykonane po terminie

  Chodkiewicz: Głównym źródłem finansowania nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów opłata za badania wykonane po terminie

  Wszystkie nowo rejestrowane pojazdy, których specyfikacja homologacyjna przewidywała obowiązek wyposażenia w filtr DPF, będą musiały posiadać sprawny filtr – powiedział PAP wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz. Jak dodał, resort zakłada, że głównym źródłem finansowania stacji kontroli pojazdów będą opłaty za badania wykonane po terminie.

  czytaj więcej

 • Trudno uzyskać odszkodowanie od pracownika za bezprawne korzystanie ze służbowego auta

  Trudno uzyskać odszkodowanie od pracownika za bezprawne korzystanie ze służbowego auta

  Nie wystarczy udowodnić, że pracownik korzystał z firmowego samochodu do celów prywatnych. Trzeba jeszcze wykazać straty, które pracodawca poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu tej szkody nie wyrządzono – orzekł Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Prezes Żywiec Zdrój: Polska może dorównać Finlandii [WYWIAD]

  Prezes Żywiec Zdrój: Polska może dorównać Finlandii [WYWIAD]

  - Jako Żywiec Zdrój jesteśmy przekonani, że plastik nigdy nie powinien trafiać do środowiska naturalnego, dlatego podjęliśmy zobowiązanie, aby działać na rzecz bardziej efektywnego systemu zbiórki butelek PET i ich recyklingu w Polsce. Jako ważny krok w tym kierunku zobowiązujemy się, że już w 2020 roku taka sama ilość plastiku, jaką wprowadzimy na rynek zostanie zebrana, poddana recyklingowi – tym samym ponownie wykorzystana - mówi w wywiadzie dla DGP Frédéric Guichard, prezes Żywiec Zdrój.

  czytaj więcej

 • Jak rozwiązać problem zagrożenia odrą? Szczepienia ochronne nie tylko dla imigrantów

  Jak rozwiązać problem zagrożenia odrą? Szczepienia ochronne nie tylko dla imigrantów

  Główny Inspektorat Sanitarny zastanawia się, jak rozwiązać problem zagrożenia odrą. Po tym, jak kilka tygodni temu pojawiło się duże ognisko odry na Mazowszu, w rządzie rozpoczęły się rozmowy, jak zatrzymać napływającą falę choroby. Propozycje miały doprowadzić do tego, żeby ograniczyć możliwość przyjazdu do Polski niezaszczepionych obcokrajowców.

  czytaj więcej

 • Kolejarze próbują ratować spóźnione inwestycje solidnym zastrzykiem gotówki

  Kolejarze próbują ratować spóźnione inwestycje solidnym zastrzykiem gotówki

  Modernizacje głównych tras kolejowych łapią spore opóźnienie. Zwiększenie wydatków na ten cel do 2023 r. o 11 mld zł i złagodzenie wymogów wobec firm wykonawczych mają poprawić sytuację.

  czytaj więcej

 • Ambasada Chile w Rumunii podczas wojny ratowała polskich Żydów

  Ambasada Chile w Rumunii podczas wojny ratowała polskich Żydów

  Ambasada Chile w Rumunii ratowała podczas wojny polskich Żydów wydając im paszporty swojego kraju - mówił chilijski dyplomata Jorge Schindler del Solar podczas środowej debaty w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Warszawa: Od 1 stycznia 2019 r. wzrosną opłaty za odholowanie aut

  Warszawa: Od 1 stycznia 2019 r. wzrosną opłaty za odholowanie aut

  Stołeczni radni opowiedzieli się w czwartek za podwyższeniem opłat za odholowanie pojazdów od 1 stycznia 2019 r. Właściciele pojazdów do 3,5 tony zapłacą 494 zł za odholowanie, czyli o 8 zł więcej niż dotychczas. Jak podkreśla miasto, zmiany wynikają z obwieszczenia Ministerstwa Finansów.

  czytaj więcej

 • Adamczyk: Podwykonawcy firmy Astaldi, którzy dysponują dokumentami, dostają zaległe pieniądze

  Adamczyk: Podwykonawcy firmy Astaldi, którzy dysponują dokumentami, dostają zaległe pieniądze

  Wszyscy podwykonawcy firmy Astaldi, którzy dysponują potwierdzonymi dokumentami na wykonaną pracę lub wyrokami sądów, dostają zaległe pieniądze - mówił w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

  czytaj więcej

 • Energetyka potrzebuje zrównoważonego rozwoju

  Energetyka potrzebuje zrównoważonego rozwoju

  Wśród licznych spotkań i dyskusji towarzyszących konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach odbyła się również debata o tym, jak kreować przyszłość sektora paliwowego. Jasne staje się, że priorytety zrównoważonego rozwoju muszą być elementem codziennej działalności wszystkich korporacji. Troska o środowisko musi znaleźć odzwierciedlenie w strategiach biznesowych firm w sektorze energetycznym – to jeden z wniosków dyskusji „Fuel a Long Run – sustainable strategies for energy”

  czytaj więcej

 • „Łącząc Europę" z myślą o pasażerach

  „Łącząc Europę" z myślą o pasażerach

  Infrastruktura nie jest celem samym w sobie, jest środkiem do stworzenia jak najlepszych warunków podróży koleją, takich które sprawią, że Polacy powszechnie będą wybierać kolej jako środek transportu. Temu służą wszystkie inwestycje, które na niespotykaną dotąd skalę prowadzą aktualnie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Odbywa się to również ze wsparciem finansowym instrumentu Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF). Tylko w ramach CEF-u do PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. płynie 3,4 mld euro dofinansowania dla 21 projektów o łącznej wartości 4,3 mld euro. Między innymi o celach kolejowych projektów finansowanych z CEF-u mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne