aktualne przepisy ruchu drogowego

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu aktualne przepisy ruchu drogowego. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące aktualne przepisy ruchu drogowego.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Quad na I komunię? By prowadzić czterokołowiec, trzeba mieć 14 lat

  Quad na I komunię? By prowadzić czterokołowiec, trzeba mieć 14 lat

  Zbliża się pierwsza komunia mojego syna, planujemy z rodziną składkowy prezent. Mieszkamy pod miastem, dużo tutaj przestrzeni i zamierzamy kupić małego quada. Czy jednak dziewięciolatek może prowadzić taki pojazd – pyta pan Marcin

  czytaj więcej

 • Nowe przepisy: Kierowcy tracą 100 praw jazdy dziennie

  Nowe przepisy: Kierowcy tracą 100 praw jazdy dziennie

  Jeżeli policja nadal będzie odbierała dokumenty kierowcom w takim tempie, jak w pierwszym tygodniu obowiązywania nowych przepisów, to do końca roku uprawnienia do kierowania autami straci ok. 20 tys. osób

  czytaj więcej

 • Państwo pokryje koszty przechowywania aut

  Państwo pokryje koszty przechowywania aut

  Związek Powiatów Polskich (ZPP) apeluje o zmianę zasad usuwania pojazdów z dróg. – Skutkami obecnych regulacji są obarczone głównie powiaty. Najistotniejsze problemy dotyczą wewnętrznej sprzeczności przepisów dotyczących pojazdów, których ustawowy termin przechowywania upłynął do 11 czerwca 2009 r., oraz nieuregulowania konsekwencji przejęcia pojazdów na własność powiatu – wskazuje Ludwik Węgrzyn, przewodniczący ZPP w stanowisku związku.

  czytaj więcej

 • Karta parkingowa: Ostatni dzwonek na wymianę dokumentu

  Karta parkingowa: Ostatni dzwonek na wymianę dokumentu

  Od ponad dwóch lat korzystam z karty parkingowej. W ubiegłym roku najpierw słyszałam, że powinnam wyrobić sobie nowy dokument, ale potem okazało się, że nie muszę się spieszyć, bo czas na uzyskanie karty został wydłużony. Czy to prawda, że kończy się on 30 czerwca – pyta pani Matylda

  czytaj więcej

 • Jak wyrobić kartę parkingową na nowych zasadach?

  Jak wyrobić kartę parkingową na nowych zasadach?

  Pod koniec czerwca ważność stracą wszystkie karty parkingowe osób niepełnosprawnych, wydane przed 1 lipca 2014 roku. Jak złożyć wniosek o nowy dokument?

  czytaj więcej

 • Prawo szlaku: Właściciel jednej nieruchomości nie zablokuje turystycznych planów

  Prawo szlaku: Właściciel jednej nieruchomości nie zablokuje turystycznych planów

  Wprowadzenie prawa szlaku przewiduje projekt nowelizacji kodeksu cywilnego, przedłożony przez sejmową komisję kultury fizycznej, sportu i turystyki. Pomysł nie jest nowy. W 2010 r. prace nad założeniami projektu ustawy o szlakach turystycznych były prowadzone w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Projekt jednak upadł, m.in. ze względu na protesty społeczne. Autorzy nowego projektu wskazują, że zmiany wprowadzone w tworzeniu szlaków będą skutkować zwiększeniem aktywności fizycznej obywateli oraz wpłyną na rozwój infrastruktury do uprawiania sportu i turystyki.

  czytaj więcej

 • Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

  Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

  Uwaga! Komentarz zawiera wszystkie najnowsze zmiany wprowadzone do ustawy o PIT. Większość z nich weszła w życie 1 stycznia 2015 r. Jeśli termin był inny, np. 4 lub 31 stycznia, 1 kwietnia i 31 sierpnia 2015 r., a także 1 lub 2 stycznia 2016 r., zaznaczyliśmy to na czerwono. Zmiany te zostały zawarte w następujących ustawach: z 16 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. poz. 251); z 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 211); z 5 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 73); z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1328); z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. poz. 1662); z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. poz. 478); z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 699); z 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz.U. poz. 693); z 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U. z 2015 r. poz. 1863); z 25 lipca 2014 r. o specjalnym podatku węglowodorowym (Dz.U. poz. 1215).

  czytaj więcej

 • Tracą ważność karty parkingowe sprzed lipca 2014 dla niepełnosprawnych

  Tracą ważność karty parkingowe sprzed lipca 2014 dla niepełnosprawnych

  W środę, 1 lipca br., utracą ważność karty wydane przed 1 lipca ub. roku, czyli przed wejściem w życie nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, która zmieniła zasady wydawania kart. Od środy obowiązuje tylko nowa karta parkingowa.

  czytaj więcej

 • Nie zrobiłeś przeglądu na czas? Zapłacisz karę

  Nie zrobiłeś przeglądu na czas? Zapłacisz karę

  Na stacji diagnostycznej zrobią zdjęcie auta, a na szybę dadzą naklejkę. Wygląda też na to, że przybędzie papierków, które kierowcy będą musieli przy sobie wozić.

  czytaj więcej

 • Po fotoradarach druga fala kontroli: Montowane są nowe systemy, których kierowcy nie znają

  Po fotoradarach druga fala kontroli: Montowane są nowe systemy, których kierowcy nie znają

  Zarządzająca urządzeniami Inspekcja Transportu Drogowego wystawia mniej wezwań dla kierowców. Ale to za chwilę się zmieni, bo szykowane są zupełnie nowe systemy, których kierowcy nie znają i do których nie są przyzwyczajeni.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (cz. 1)

  Ustawa z 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (cz. 1)

  Sejm 15 maja 2015 r. uchwalił nową ustawę – Prawo restrukturyzacyjne. Została opublikowana 14 lipca 2015 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pod poz. 978, wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.

  czytaj więcej

 • Legislacyjny cios w Ubera? Koniec z przewozami bez licencji

  Legislacyjny cios w Ubera? Koniec z przewozami bez licencji

  Projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym wprowadza obowiązek uzyskania licencji przez pośredników przewozu osób. Dodatkowo każdy kierowca współpracujący z korporacją będzie musiał prowadzić własną działalność gospodarczą.

  czytaj więcej

 • Po wyborach: Samorządy wiedzą, co zmienić, boją się kwoty wolnej i powstania nowych województw

  Po wyborach: Samorządy wiedzą, co zmienić, boją się kwoty wolnej i powstania nowych województw

  Po wyborach samorządowcy wprawdzie z nadzieją spoglądają w przyszłość, ale obawiają się, że zapowiadany przez zwycięską ekipę nacisk na sprawy socjalne zepchnie ich potrzeby na dalszy plan. A zaległe sprawy znów pozostaną w sferze obietnic.

  czytaj więcej

 • Co piąty samochód na polskich drogach jest w złym stanie technicznym

  Co piąty samochód na polskich drogach jest w złym stanie technicznym

  Filmowanie przeglądów, wyniki badań udostępniane w internecie, naklejki na tablice – tak eksperci chcą poprawić stan techniczny aut.

  czytaj więcej

 • Wydanie opinii sądowej przez lekarza to nie leczenie

  Wydanie opinii sądowej przez lekarza to nie leczenie

  Lekarz prowadzący działalność gospodarczą jest biegłym sądowym i z tego powodu zarejestrował się jako podatnik VAT czynny. Usługi (opinie) w charakterze biegłego sądowego wykonuje w ramach działalności gospodarczej. VAT rozlicza na zasadach ogólnych (deklaracja VAT-7), a w podatku dochodowym płaci podatek liniowy (zaliczki na PIT za okresy miesięczne). 30 listopada 2015 r. wydał jako biegły sądowy opinię medyczną na zlecenie sądu w związku z toczącym się postępowaniem. Tego dnia biegły wystawił fakturę na kwotę netto 3000 zł + 23 proc. VAT.

  czytaj więcej

 • Łatwiej zorganizować zgromadzenie publiczne

  Łatwiej zorganizować zgromadzenie publiczne

  Czy to prawda, że obecnie zgromadzenie publiczne może zorganizować nawet pięcioosobowa grupka? Słyszałam także, że zmieniono przepisy w tej sprawie. Czy zgromadzenie spontaniczne to – jak wskazuje nazwa – przypadkowe spotkanie kilku osób? Czy ono też podlega regulacjom prawnym? Interesuje mnie też, w jaki sposób rozwiązuje się zgromadzenia – pisze pani Joanna.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne