uokik

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) - polski urząd antymonopolowy, obsługujący Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jest centralnym organem administracji państwowej (rządowej), działający na podstawie ustawy z dnia 16 lutego 2007 r.


 • Rząd będzie patrzył na ręce nie tylko dłużnikom, lecz także wierzycielom

  Rząd będzie patrzył na ręce nie tylko dłużnikom, lecz także wierzycielom

  Pakiet wierzycielski przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju ma nie tylko przeciwdziałać problemom związanym z niesolidnymi dłużnikami, lecz także zwalczyć praktyki nieuczciwych wierzycieli. Służyć ma temu dodanie raptem jednego przepisu w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 153 ze zm.).

  czytaj więcej

 • "Granie na Czekanie" w T-Mobile pod lupą UOKiK

  "Granie na Czekanie" w T-Mobile pod lupą UOKiK

  Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko T-Mobile Polska w związku ze świadczeniem serwisu „Granie na Czekanie”/„Szafa Gra” oraz usługi dodatkowej „Prenumerata”. Wątpliwości wzbudza brak uzyskania wyraźnej zgody konsumenta na uruchomienie dodatkowo płatnych usług.

  czytaj więcej

 • Ostatnie tchnienie e-papierosów w internecie

  Ostatnie tchnienie e-papierosów w internecie

  Klienci kupują duże ilości produktów na zapas, korzystając z opcji płatności za pobraniem. Czy sprzedawca, udostępniając taką możliwość, naraża się na surowe kary? Nie. Może jeszcze zarobić krocie!

  czytaj więcej

 • Wassermann: W komisji ds. Amber Gold najpierw przesłuchania prokuratorów i KNF

  Wassermann: W komisji ds. Amber Gold najpierw przesłuchania prokuratorów i KNF

  Pierwsze przesłuchania świadków być może będą mogły się odbyć w drugiej połowie września - powiedziała PAP szefowa sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann (PiS). W pierwszej kolejności planuje wezwać prokuratorów zajmujących się sprawą i urzędników KNF.

  czytaj więcej

 • Ruszają prace komisji ds. Amber Gold: Materiał dowodowy jest rekordowy w historii polskiego prawa karnego

  Ruszają prace komisji ds. Amber Gold: Materiał dowodowy jest rekordowy w historii polskiego prawa karnego

  Nadzieję na to, że prace komisji śledczej ds. Amber Gold będą merytoryczne i transparentne oraz pozwolą m.in. na sformułowanie propozycji zmian w prawie dot. nadzoru państwa nad rynkiem finansowym - wyrażali we wtorek w rozmowie z PAP członkowie komisji, która w środę rozpocznie prace.

  czytaj więcej

 • Firmy i państwa przestają rywalizować

  Firmy i państwa przestają rywalizować

  Coraz częściej menedżerowie dochodzą do wniosku, że aby skutecznie rozwijać biznes, muszą współpracować z otoczeniem rynkowym

  czytaj więcej

 • Za lampy LED niezgodne z wymaganiami sprzedawca też ponosi odpowiedzialność

  Za lampy LED niezgodne z wymaganiami sprzedawca też ponosi odpowiedzialność

  Sprzedajemy lampy LED, które kupujemy u importera sprowadzającego je z Chin. Niedawno jeden z klientów zakwestionował prawdziwość parametrów, które importer zadeklarował na opakowaniu, a ponadto stwierdził, że informacje są niepełne, bo brakuje m.in. danych o trwałości lampy. Jako sprzedawca mam niewielkie możliwości skontrolowania parametrów jakościowych. Czy ponoszę odpowiedzialność za ewentualne nieprawdziwe informacje? Jakie dane powinny znaleźć się na opakowaniu?

  czytaj więcej

 • UOKiK: Wyspy z e-papierosami mogą zostać, ale z ograniczeniami

  UOKiK: Wyspy z e-papierosami mogą zostać, ale z ograniczeniami

  ZMIANA PRAWA: Każdy, kto chociaż raz był w większym centrum handlowym, z pewnością napotkał na swojej drodze punkty sprzedaży ulokowane na środku alejek – tzw. wyspy. Od wielu lat takie punkty były doskonałym sposobem na promocję i sprzedaż e-papierosów. To już przeszłość. Ustawa z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. poz. 1331; dalej: ustawa) wprowadziła bowiem zakaz reklamy papierosów elektronicznych. Przepisy jednak są tak niejasno sformułowane, że niektórzy sprzedawcy zastanawiają się nawet, czy ich wyspy nadal mogą funkcjonować. A jeśli tak – to jak powinny zmienić zasady działania, aby nie narazić się na kary. Te zaś są wysokie: za złamanie zakazu reklamy grozi do 200 tys. zł grzywny, kara ograniczenia wolności bądź obie te sankcje łącznie.

  czytaj więcej

 • Rozpoczęło się kolejne posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold

  Rozpoczęło się kolejne posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold

  W środę przed południem rozpoczęło się kolejne posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. Posłowie mają kontynuować prace nad wyborem składu stałych doradców komisji.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej