uokik

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) - polski urząd antymonopolowy, obsługujący Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jest centralnym organem administracji państwowej (rządowej), działający na podstawie ustawy z dnia 16 lutego 2007 r.


 • Agent z urzędu zadba o kupujących

  Agent z urzędu zadba o kupujących

  Nowe przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów powinny uczynić życie najsłabszych uczestników rynku łatwiejszym.

  czytaj więcej

 • Po kłamliwej reklamie nawet cztery bezsenne lata

  Po kłamliwej reklamie nawet cztery bezsenne lata

  Od 17 kwietnia okres przedawnienia w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów wydłużył się z jednego roku do trzech lat – teoretycznie. W praktyce bowiem może być jeszcze dłuższy.

  czytaj więcej

 • Za torby w luku autobusu przewoźnik odpowie. A za bagaż podręczny...

  Za torby w luku autobusu przewoźnik odpowie. A za bagaż podręczny...

  Prowadzę firmę przewozową. Zamierzam wprowadzić zmiany w regulaminie ustalającym warunki przewozu. Przede wszystkim chcę ograniczyć do 1000 zł odpowiedzialność za bagaż oddany przez podróżnego do bagażnika autobusu. Bagaż przekraczający podaną wartość pasażer musiałby ubezpieczyć na własny koszt. Dzięki temu pasażerowie wartościowe przedmioty będą przewozili w torbie podręcznej. Ograniczyłbym w ten sposób również problem z wyłudzeniami nienależnych pieniędzy.

  czytaj więcej

 • Będzie kaucja za plastikowe butelki. Napoje podrożeją

  Będzie kaucja za plastikowe butelki. Napoje podrożeją

  Resort środowiska jest skłonny poprzeć samorządowców, którzy domagają się wprowadzenia takiej opłaty. Trwają analizy – wynika z ustaleń DGP. Lokalne władze mają w tym interes. Wkrótce prawo nakaże im osiągnąć w ciągu najbliższej dekady 50-proc. odzysk odpadów. Inaczej zapłacą kary. Kaucje za plastikowe butelki (szacuje się, że opłata będzie na podobnym poziomie co za opakowanie szklane – ok. 35 gr) z pewnością ułatwią spełnienie tego wymogu. Obowiązek płacenia za plastikowe opakowania i możliwość ich zwrotu wprowadziło wiele krajów. Od lutego tego roku na Litwie w cenę napoju jest wliczana kaucja 10 eurocentów. Obejmuje wszystkie butelki i puszki.

  czytaj więcej

 • Energetyka: Operatorzy tworzą spółkę. Krótsza zmiana dostawcy i proces rozliczania

  Energetyka: Operatorzy tworzą spółkę. Krótsza zmiana dostawcy i proces rozliczania

   Pięciu największych operatorów tworzy spółkę, która ułatwi komunikację między nimi a sprzedawcami prądu. Efektem będzie m.in. skrócenie procesu zmiany dostawcy i przyśpieszony proces rozliczania. Operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD): Enea Operator, Energa Operator, PGE Dystrybucja, RWE Stoen Operator oraz Tauron Dystrybucja – podjęli decyzję o realizacji wspólnego projektu zbudowania Centralnego Systemu Wymiany Informacji.

  czytaj więcej

 • Nieruchomości: Łatanie deregulacji

  Nieruchomości: Łatanie deregulacji

  Do ustawy ma powrócić definicja umowy pośrednictwa i zarządzania nieruchomościami

  czytaj więcej

 • Zmowy przetargowe bardziej ścigane. Ale efekty wciąż mizerne

  Zmowy przetargowe bardziej ścigane. Ale efekty wciąż mizerne

  Zmowa przy wartym 20 mln zł przetargu na sprzęt dla lotnisk, zmowa firm holowniczych w Opolu, Pionkach i Puławach – w ostatnim czasie głośno jest o sprawach niedozwolonych porozumień, zawieranych między podmiotami startującymi w przetargach w ramach zamówień publicznych.

  czytaj więcej

 • Alior przejmuje BPH: Konsolidacja zacznie się od outsourcingu w kredytach

  Alior przejmuje BPH: Konsolidacja zacznie się od outsourcingu w kredytach

  Klienci przejmowanego przez Alior Banku BPH powinni skorzystać na tej fuzji. Pod warunkiem że nie powtórzy się to, co dotknęło sporą grupę użytkowników Meritum po przejęciu tej instytucji przez Alior. W ręce Alior Banku, który już dziś obsługuje 3 mln klientów indywidualnych i biznesowych, trafi główny biznes BPH, czyli obsługa klientów indywidualnych i firm. W Banku BPH pozostanie część hipoteczna obejmująca portfel kredytów hipotecznych walutowych i złotowych klientów indywidualnych.

  czytaj więcej

 • UOKiK bierze się za dropshipping. To koniec nieuczciwych pośredników na Allegro

  UOKiK bierze się za dropshipping. To koniec nieuczciwych pośredników na Allegro

  Część wystawiających towary na portalach typu Allegro próbuje uciec od odpowiedzialności, twierdząc, że jedynie pośredniczą w sprzedaży. Dropshipping to po prostu model logistyczny sprzedaży towarów za pośrednictwem internetu (patrz: grafika). Korzystają z niego przede wszystkim małe e-sklepy, gdyż dzięki niemu nie muszą się martwić o magazynowanie produktów i zamrażać gotówki w towarze. Od pewnego czasu jednak problemem staje się pozorny dropshipping.

  czytaj więcej

 • UOKiK: Jesteśmy w połowie drogi do rozwiązania problemu polisolokat

  UOKiK: Jesteśmy w połowie drogi do rozwiązania problemu polisolokat

  "Jesteśmy w połowie drogi do rozwiązania problemu ubezpieczeń z elementem inwestycyjnym" - mówi PAP wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska. Urząd zakończył niedawno ostatnie z postępowań wobec towarzystw ubezpieczeniowych i będzie monitorował ich praktyki.

  czytaj więcej

 • Firmy pożyczkowe chcą wejść do wyższej ligi

  Firmy pożyczkowe chcą wejść do wyższej ligi

  Wygląda na to, że to nie banki zdominują biznes chwilówek, ale średniej wielkości biznes zacznie szturmować sektor bankowy. Powód? Obawy związane z nową ustawą

  czytaj więcej

 • Google chce nauczyć Polaków odpowiedzialnego pożyczania pieniędzy

  Google chce nauczyć Polaków odpowiedzialnego pożyczania pieniędzy

  Od 13 lipca polskie firmy pożyczkowe nie będą już mogły reklamować swojej oferty za pośrednictwem czołowej wyszukiwarki na świecie. Poinformowało o tym właśnie samo Google na swoim blogu.

  czytaj więcej

 • Ostre strzyżenie studentów. Uczelnie zarabiają na rekrutacji, choć nie powinny

  Ostre strzyżenie studentów. Uczelnie zarabiają na rekrutacji, choć nie powinny

  Szkoły wyższe każą płacić za rekrutację więcej, niż wynikałoby z rzeczywistych kosztów jej przeprowadzenia – stwierdzili kontrolerzy NIK. Tylko pięć uczelni zarobiło na tym 900 tys. zł.

  czytaj więcej

 • UOKiK i RF: Bank powinien obniżyć i zwrócić koszty kredytu przy wcześniejszej spłacie

  UOKiK i RF: Bank powinien obniżyć i zwrócić koszty kredytu przy wcześniejszej spłacie

  Jeżeli klient przed terminem spłaci kredyt konsumencki, bank powinien obniżyć i zwrócić mu wszystkie koszty tej pożyczki, niezależnie od ich charakteru - uznali wspólnie w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznik Finansowy.

  czytaj więcej

 • Rezygnacja z wycieczki kosztuje

  Rezygnacja z wycieczki kosztuje

  Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta nie można odstąpić od umowy o świadczenie usług turystycznych, nawet jeśli umowa ta została zawarta przez na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa. Musimy zapłacić zazwyczaj odstępne, ale żądanie 100 proc. zwrotu jest niezgodne z prawem.

  czytaj więcej

 • Czeski błąd PKP Cargo? Jest audyt w sprawie AWT

  Czeski błąd PKP Cargo? Jest audyt w sprawie AWT

  Zagraniczna akwizycja dokonana przez lidera polskiego rynku otworzyła mu wrota na południe Europy, ale narobiła też kłopotów. Przejęcie przez PKP Cargo w maju 2015 r. 80 proc. akcji AWT, drugiego towarowego przewoźnika w Czechach, kosztowało 103 mln euro.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej