uokik

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) - polski urząd antymonopolowy, obsługujący Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jest centralnym organem administracji państwowej (rządowej), działający na podstawie ustawy z dnia 16 lutego 2007 r.


 • Sprawa Wardęgi: Czy przedsiębiorca może ustanowić opłatę za chwilowy wjazd na jego posesję

  Sprawa Wardęgi: Czy przedsiębiorca może ustanowić opłatę za chwilowy wjazd na jego posesję

  Czy przedsiębiorca może zażądać opłaty za nieuprawniony, nawet chwilowy, wjazd na teren jego nieruchomości? Takie pytanie powstaje przy okazji zdarzenia, które miało niedawno miejsce na krakowskim dworcu autobusowym MDA. Znany performer Sylwester Adam Wardęga, nie stosując się do znaku drogowego B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach”, wjechał na teren dworca, a ochroniarz zażądał od niego opłaty karnej w wysokości 85 zł. Wardęga odmówił, żądając wskazania podstawy prawnej. Wkrótce na miejscu pojawiła się policja, by niepokornego ukarać mandatem. Przy interwencji użyto siły, a sprawa zakończyła się na komisariacie. Wątpliwości pozostały: trzeba płacić za wjazd na prywatny teren czy może roszczenie jest bezpodstawne?

  czytaj więcej

 • Martwe płody szokują w Chojnicach. Usunięcie bulwersującego billboardu nie jest łatwe

  Martwe płody szokują w Chojnicach. Usunięcie bulwersującego billboardu nie jest łatwe

  PROBLEM: Wkrótce Chojnice mogą kojarzyć się wszystkim z krucjatą antyaborcyjną. A to za sprawą kontrowersyjnych billboardów z martwymi płodami tuż przy ruchliwej trasie wojewódzkiej. Ustawione są jednak na prywatnej działce, poza pasem drogowym. Zdaniem włodarzy miasta i powiatu to wiąże ręce samorządowi. I choć reklamy są w odbiorze drastyczne dla mieszkańców i rozpraszają kierowców, to nie ma podstaw prawnych do ich usunięcia. Prawnicy twierdzą, że zadanie faktycznie jest trudne, ale posłużyć się można różnymi przepisami – poczynając od prawa budowlanego, przez ustawę o drogach publicznych, po zgłoszenie do prokuratury i... regulacje o immisjach. Kłopotów przysporzyć może natomiast próba skorzystania z ustawy krajobrazowej. Opisywana przez nas sytuacja to tylko punkt wyjścia do rozważań na temat tego, jak samorządy mogą walczyć z banerami o kontrowersyjnych treściach oraz reklamą audiowizualną, która umieszczona przy drogach często rozprasza kierowców animacją świetlną.

  czytaj więcej

 • Port Gdański Eksploatacja zostanie w polskich rękach

  Port Gdański Eksploatacja zostanie w polskich rękach

  PKP Cargo i Węglokoks, firmy z udziałem Skarbu Państwa, szykują powołanie spółki celowej, by wziąć PGE.

  czytaj więcej

 • Dekoncentracja mediów nabiera kształtów: Granicą ekspansji 30 proc. udziałów w rynku

  Dekoncentracja mediów nabiera kształtów: Granicą ekspansji 30 proc. udziałów w rynku

  Jeszcze tylko dwa tygodnie potrwają konsultacje strategii regulacyjnej na lata 2017–2022, które Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi z przedstawicielami branży. To pierwszy taki dokument, który zawiera konkretne propozycje dotyczące ograniczenia możliwości nadmiernej koncentracji wpływów na którymś z rynków medialnych przez jeden podmiot.

  czytaj więcej

 • Konfederacja Lewiatan proponuje mediację w sprawie frankowiczów

  Konfederacja Lewiatan proponuje mediację w sprawie frankowiczów

  Konfederacja Lewiatan proponuje rozwiązanie problemu kredytów frankowych na drodze mediacji, przy wykorzystaniu doświadczeń amerykańskich. Kancelaria Prezydenta nie odrzuca tej propozycji, choć zwraca uwagę, że nie jest to sposób generalnego rozwiązania problemu.

  czytaj więcej

 • Koszt rozmowy nie może zniechęcać do reklamacji

  Koszt rozmowy nie może zniechęcać do reklamacji

  Ceny połączeń z centrum obsługi klienta nie mogą być wyższe niż stawki za zwykłe rozmowy telefoniczne – uznał trybunał w Luksemburgu.

  czytaj więcej

 • Kadrowe puzzle resortu energii w spółkach węglowych

  Kadrowe puzzle resortu energii w spółkach węglowych

  Dzisiaj zbiera się rada nadzorcza JSW. Na poprzedniej punkt o zmianach w zarządzie wypadł w ostatniej chwili. Tym razem podejście do odwołania prezesa Tomasza Gawlika ma być udane. Z zarządem może pożegnać się również wiceprezes Józef Pawlinów. Od czterech lat ma postawione zarzuty korupcyjne dotyczące kwoty 110 tys. zł, ale do winy się nie przyznał. Kilka tygodni temu prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie, czyli tzw. afery klejowej. Mieli go korumpować przedstawiciele producenta klejów i pianek dla górnictwa – spółki Minova Ekochem.

  czytaj więcej

 • Ministerstwo zamyka furtkę oszustom: SMS-y premium pod większym nadzorem

  Ministerstwo zamyka furtkę oszustom: SMS-y premium pod większym nadzorem

  SMS-y premium będą pod ściślejszym nadzorem. Rynkowa samoregulacja w usługach typu premium rate, czyli dodatkowo płatnych, jak loterie czy konkursy SMS, zawiodła. Resort cyfryzacji postanowił sięgnąć po bardziej radykalne środki. Jak wynika z naszych informacji, gotowe są wstępne założenia nowych regulacji w prawie telekomunikacyjnym.

  czytaj więcej

 • Abonament RTV na nowych zasadach: Operatorzy przekażą dane klientów Poczcie Polskiej

  Abonament RTV na nowych zasadach: Operatorzy przekażą dane klientów Poczcie Polskiej

  Operatorzy kablowi i platformy satelitarne będą musieli przekazać Poczcie Polskiej dane swoich klientów – zakłada nowelizacja ustawy abonamentowej. Długi zalegających z opłatą zostaną umorzone.

  czytaj więcej

 • URE: Rośnie liczba skarg na nieuczciwych sprzedawców prądu i gazu

  URE: Rośnie liczba skarg na nieuczciwych sprzedawców prądu i gazu

  W ostatnich trzech latach prawie dwukrotnie wzrosła liczba skarg do Urzędu Regulacji Energetyki na nieuczciwych sprzedawców prądu i gazu - poinformował PAP Urząd. Ludzie skarżą się np., że po zmianie sprzedawcy, rachunki - wbrew obietnicom - zamiast spaść, rosną.

  czytaj więcej

 • GIODO: Nie zgodzimy się na powszechne stosowanie biometrii

  GIODO: Nie zgodzimy się na powszechne stosowanie biometrii

  Jeśli firma będzie przetwarzać dane bez racjonalnego uzasadnienia i bez podstawy prawnej, to będziemy karać za naruszenie ochrony danych osobowych - mówi w wywiadzie dla DGP  dr Edyta Bielak-Jomaa, generalny inspektor ochrony danych osobowych.

  czytaj więcej

 • PKP Cargo i Węglokoks płyną do portu

  PKP Cargo i Węglokoks płyną do portu

  Firmy są gotowe do akwizycji Portu Gdańskiego Eksploatacja. Ale Maltańczycy twierdzą, że wniesienie akcji aportem do spółki celowej będzie bezprawne.

  czytaj więcej

 • Wiceminister kultury Paweł Lewandowski: Niemieckie media ukrywają wiadomości. TVP pokazuje prawdę

  Wiceminister kultury Paweł Lewandowski: Niemieckie media ukrywają wiadomości. TVP pokazuje prawdę

  - Niemieckie media ukrywały masę wiadomości. Polskie media publiczne jej nie ukrywają i mówią o tym wprost, ale w odpowiedzi słyszymy, że robią nagonkę na migrantów.Poza tym nie ma czegoś takiego jak obiektywizm. Postrzeganie świata może być co najwyżej intersubiektywne. Media powinny być bezstronne - uważa Paweł Lewandowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

  czytaj więcej

 • W dniu dostawy drożej niż na stronie internetowej. Tesco: Ceny są tylko orientacyjne

  W dniu dostawy drożej niż na stronie internetowej. Tesco: Ceny są tylko orientacyjne

  Produkty zamawiane w serwisie Ezakupy.tesco.pl w dniu dostawy niejednokrotnie okazują się droższe niż na stronie. Sieć tłumaczy, że nie prowadzi typowego sklepu internetowego, a ceny są tylko... orientacyjne.

  czytaj więcej

 • NIK sprawdzi, jak działały UOKiK, KNF i NBP ws. kredytów frankowych

  NIK sprawdzi, jak działały UOKiK, KNF i NBP ws. kredytów frankowych

  NIK sprawdzi, jak działały UOKiK, KNF i NBP w zakresie ochrony klientów banków, którzy zaciągnęli tzw. kredyty frankowe - podała w czwartek Izba. Kontrola obejmie np. to, jak i czy organy państwa włączały się do postępowań sądowych wytaczanych bankom przez ich klientów.

  czytaj więcej

 • Ekspert: Regulaminy Facebook’a pod lupą UOKiK

  Ekspert: Regulaminy Facebook’a pod lupą UOKiK

  UOKiK wszczął postępowanie, którego przedmiotem są wzorce umów i regulaminy stosowane w ramach serwisu Facebook.com przez spółkę Facebook Ireland Ltd. Według ekspertów to zapowiedź większego zainteresowania Urzędu tego typu sprawami.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej