towar

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu towar. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące towar.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wynagrodzenie z ugody w zamian za zrzeczenie się roszczeń nie jest KUP

  Wynagrodzenie z ugody w zamian za zrzeczenie się roszczeń nie jest KUP

  Pomiędzy spółką z o.o. (wynajmującym) a jej kontrahentem (najemcą) powstał spór dotyczący wzajemnych rozliczeń z tytułu umowy najmu. Najemca zaprzestał uiszczania czynszu, gdyż wynajmujący nie wywiązał się z obowiązku terminowego przebudowania wynajmowanego budynku, co było sprecyzowane w umowie. W związku z powyższym sprawa znalazła finał na wokandzie. Strony zawarły ugodę sądową, poszły na wzajemne ustępstwa i zrzekły się wzajemnych pretensji. Wartość roszczeń najemcy przekraczała jednak wartość roszczeń wynajmującego. W związku z tym ta druga strona zobowiązała się uiścić na rzecz najemcy wynagrodzenie z tytułu zrzeczenia się przez niego roszczeń. Czy wypłacone wynagrodzenie spółka może zaliczyć w koszty?

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć przekazanie materiałów informacyjnych dotyczących prowadzonej działalności

  Jak rozliczyć przekazanie materiałów informacyjnych dotyczących prowadzonej działalności

  ABC sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) zajmuje się produkcją mebli (kuchennych, do sypialni, do salonu, dziecięcych). Spółka poniosła 3 października 2016 r. wydatki na nabycie katalogów, broszur i ulotek o charakterze informacyjnym w łącznej wysokości 6150 zł. Wydatki te zostały udokumentowane fakturą wystawioną przez kontrahenta i otrzymaną przez spółkę 3 października 2016 r. VAT od ich nabycia zostanie odliczony w deklaracji VAT-7 za październik 2016 r., a kwota netto zaliczona we wrześniu 2016 r. do kosztów podatkowych. Większość katalogów oraz broszur i ulotek została w połowie października 2016 r. nieodpłatnie przekazana (przesłana za pomocą firm kurierskich) do kontrahentów (sklepy meblowe). Pozostałe katalogi, broszury i ulotki zostały przekazane w połowie października 2016 r. do własnego sklepu firmowego w celu udostępnienia klientom indywidualnym. Jak spółka powinna rozliczyć na gruncie VAT i CIT nieodpłatne przekazanie tych katalogów, broszur i ulotek informacyjnych kontrahentom (sklepy meblowe) oraz nieodpłatne przekazanie ich do własnego sklepu firmowego? VAT i zaliczki na CIT spółka rozlicza za okresy miesięczne.

  czytaj więcej

 • Odwrotne obciążenie w budowlance przysporzy kłopotów podwykonawcom

  Odwrotne obciążenie w budowlance przysporzy kłopotów podwykonawcom

  Kim jest podwykonawca usługi budowlanej? Czy jest to firma, która wygrała przetarg, czy też ta, której zlecane są kolejne prace? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa, bo od 1 stycznia 2017 r. usługi podwykonawców budowlanych mają zostać objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia. Zdaniem ekspertów przepisy spowodują wiele problemów

  czytaj więcej

 • Bieńkowska: Wkrótce unijna strategia dla startupów i scaleupów

  Bieńkowska: Wkrótce unijna strategia dla startupów i scaleupów

  Za miesiąc Komisja Europejska ma przyjąć strategię, służącą tworzeniu przyjaznych warunków zarówno dla nowych przedsiębiorstw - tzw. startupów, jak i tych firm, które chcą i mogą bardzo szybko się rozwijać, tzw. scaleupów – zapowiedziała unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska.

  czytaj więcej

 • Zakaz handlu w niedzielę wywrócony do góry nogami

  Zakaz handlu w niedzielę wywrócony do góry nogami

  - Niezachowanie należytej staranności przy konstruowaniu ustawy spowodowało, że uchwalenie jej w obecnej formie nie ma sensu - mówi Marek Chmaj.

  czytaj więcej

 • CETA stworzy szansę dla nielicznych branż

  CETA stworzy szansę dla nielicznych branż

  Umowa CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) budzi olbrzymie kontrowersje. Porozumienie ma znieść prawie wszystkie cła i bariery celne oraz zliberalizować handel między UE i Kanadą. Głośno jest o tym, że przysporzy polskim firmom więcej problemów niż korzyści. Zagrożeni są nie tylko rolnicy, o czym się powszechnie mówi, ale i producenci żywności, o czym mówi się mniej. Ulicami Berlina, Paryża i Brukseli przeszły już masowe protesty, sprzeciwiające się tej umowie, ale także porozumieniu TTIP (Transatlantyckiemu Partnerstwu w dziedzinie Handlu i Inwestycji) – negocjowanemu ze Stanami Zjednoczonymi. 15 października planowana jest demonstracja w Warszawie przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zdaniem ekspertów są jednak branże, które na umowie nie tylko nie stracą, ale wręcz może ona dać im wiatr w żagle. – Przyjęcie umowy handlowej z Kanadą może zrodzić olbrzymie kłopoty dla rolnictwa i firm spożywczych. Ale dla eksporterów np. części do maszyn, mebli, nowych technologii to gigantyczna szansa – uważają specjaliści. 

  czytaj więcej

 • Zmiany w przepisach drogowych: Kara tym cięższa, im cięższy będzie bus

  Zmiany w przepisach drogowych: Kara tym cięższa, im cięższy będzie bus

  15 tys. zł – nawet taką grzywnę będzie mogła nałożyć Inspekcja Transportu Drogowego za przeładowany samochód dostawczy. Dziś maksymalny mandat wynosi 500 zł.

  czytaj więcej

 • Stodolak: CETA i podręcznik małego protekcjonisty

  Stodolak: CETA i podręcznik małego protekcjonisty

  Gdy ubrane na czarno kobiety zalały polskie miasta oburzone planami zaostrzenia prawa aborcyjnego, pojawiła się teoria, że ten okołoaborcyjny zamęt jest wyreżyserowany po to, żeby przykryć inne działania rządu. Jakie? Wprowadzenie CETA, umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską.

  czytaj więcej

 • BIEC: Wskaźnik Przyszłej Inflacji w październiku nie zmienił się

  BIEC: Wskaźnik Przyszłej Inflacji w październiku nie zmienił się

  Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2016 r. nie zmienił swojej wartości w stosunku do ubiegłego miesiąca - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

  czytaj więcej

 • Klient ma ograniczoną odpowiedzialność

  Klient ma ograniczoną odpowiedzialność

  Na konsumencie, który nieostrożnie obchodził się z towarem w sklepie ciąży konieczność naprawienia szkody, wynikająca wprost z Kodeksu cywilnego. Jednak pod uwagę trzeba wziąć okoliczności zdarzenia oraz stopień winy obu stron. Zatem sprzedawca nie może nakazać nam jego zakupu.

  czytaj więcej

 • Urząd celny musi dokładniej badać powroty z emigracji

  Urząd celny musi dokładniej badać powroty z emigracji

  Organy celne nie mogą odmówić prawa do zwolnienia z cła tylko dlatego, że Polak wracający po latach z emigracji zostawił za granicą dom, a potem musiał dopilnować jego sprzedaży – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

  czytaj więcej

 • Komisja Europejskiej Sprawiedliwości według Orwella

  Komisja Europejskiej Sprawiedliwości według Orwella

  Inne mamy czasy niż kilkadziesiąt lat temu. Wszystko nowoczesne i można powiedzieć zbudowane na wartościach europejskich, ale historia zdaje się zatacza koło i wypisz, wymaluj wraca do nas orwelowska rzeczywistość rodem z „Folwarku zwierzęcego”. W czym rzecz? W zdumiewającym podejściu Komisji Europejskiej do pilnowania zasad traktatowych w zakresie przepływu towarów i usług.

  czytaj więcej

 • Zakaz handlu w niedziele ma dotyczyć większości pracowników

  Zakaz handlu w niedziele ma dotyczyć większości pracowników

  Wszystko wskazuje na to, że ograniczenie handlu w niedzielę obejmie większość sklepów, a nie tylko kilka procent placówek. Posłowie oraz autorzy obywatelskiego projektu zmian w tej sprawie potwierdzają, że proponowane przepisy trzeba poprawić w taki sposób, aby obejmowały większość pracowników całej branży.

  czytaj więcej

 • Bez dowodu sprzedaży nie trzeba wystawiać faktury

  Bez dowodu sprzedaży nie trzeba wystawiać faktury

  Jeżeli klient nie ma paragonu, sprzedawca nie ma obowiązku wystawiać mu faktury.

  czytaj więcej

 • Wspólny VAT dla gminy oraz jej jednostek organizacyjnych

  Wspólny VAT dla gminy oraz jej jednostek organizacyjnych

  Gmina udostępnia odpłatnie na rzecz mieszkańców lub zainteresowanych podmiotów gospodarczych swoje zasoby lokalowe. W tym celu zawarła umowy, a otrzymane od najemców opłaty rozliczała i nadal rozlicza na gruncie VAT. Od 2004 r. jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

  czytaj więcej

 • Morawiecki o CETA: Skorzystamy na handlu z Kanadą, poważne zastrzeżenia budzi arbitraż

  Morawiecki o CETA: Skorzystamy na handlu z Kanadą, poważne zastrzeżenia budzi arbitraż

  CETA należy potraktować analogicznie do integracji z UE; Polska skorzystała na handlowej integracji z Unią, handel z Kanadą też na pewno nam się opłaci - mówi PAP wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że ma poważne zastrzeżenia do arbitrażowej części CETA.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej