prawo cywilne

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo cywilne. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo cywilne.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Brak adresu pozwanego nie musi zamknąć drogi do procesu

  Brak adresu pozwanego nie musi zamknąć drogi do procesu

  Mąż opuścił panią Karolinę kilka lat temu. Nie wymeldował się jednak i nie zabrał rzeczy ze wspólnego mieszkania. Co pewien czas przysyła pocztówkę z innego miasta, informując przy okazji, że nie zamierza wracać. – W tej sytuacji postanowiłam się rozwieść, ale nie znam miejsca pobytu męża. Czy mimo to mogę wnieść sprawę o rozwód – zastanawia się czytelniczka

  czytaj więcej

 • Powołania dyrektorów w służbie cywilnej: PRL-owską ustawę trzeba znieść, nie poprawiać

  Powołania dyrektorów w służbie cywilnej: PRL-owską ustawę trzeba znieść, nie poprawiać

  Po wprowadzeniu powołań na stanowiska dyrektorskie w służbie cywilnej posłowie PiS wzięli się za urzędników zatrudnionych na podstawie ustawy z 1982 r.

  czytaj więcej

 • Obywatel Unii nie może się nazywać jak chce

  Obywatel Unii nie może się nazywać jak chce

  Państwo członkowskie nie jest związane decyzją innego kraju co do zmiany nazwiska obywatela. Dlatego jeśli uzna, że nowe nie da się pogodzić ze względami porządku publicznego, może odmówić jego rejestracji – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

  czytaj więcej

 • Niepotrzebne oprogramowanie należy usunąć z komputerów

  Niepotrzebne oprogramowanie należy usunąć z komputerów

  Pan Bartłomiej od kilku lat prowadzi niewielką firmę zajmującą się handlem detalicznym. Dla potrzeb działalności kupił legalne oprogramowanie, które zainstalowano w firmowych komputerach. – Ponieważ jednak obroty i zyski stale spadają, podjąłem decyzję o likwidacji firmy. Zamierzam zaangażować się w nowe przedsięwzięcie biznesowe, lecz w zupełnie innej branży, nie będzie mi więc potrzebne dotychczasowe oprogramowanie. W jaki sposób powinienem bezpiecznie i zgodnie z prawem z niego zrezygnować, żeby nie narazić się na ewentualne nieprzyjemne niespodzianki – pyta przedsiębiorca.

  czytaj więcej

 • Związki zawodowe również dla stażystów

  Związki zawodowe również dla stażystów

  To sądy zweryfikują liczebność organizacji związkowych. Prawo przystępowania do nich zyskają np. wolontariusze.

  czytaj więcej

 • Ekspert PIP wyjaśnia: Umowa zlecenie nie może zastępować etatu

  Ekspert PIP wyjaśnia: Umowa zlecenie nie może zastępować etatu

  - Kontrakty cywilnoprawne zawierają dwa równe sobie podmioty. W ich przypadku nie mamy do czynienia z podporządkowaniem jednej ze stron, co jest charakterystyczne dla stosunku pracy - wyjaśnia Roman Giedrojć, główny inspektor prac.

  czytaj więcej

 • Prezydenci Polski i Chin podpisali oświadczenie o strategicznym partnerstwie

  Prezydenci Polski i Chin podpisali oświadczenie o strategicznym partnerstwie

  Polska i Chiny postrzegają siebie nawzajem jako długoterminowych i stabilnych partnerów strategicznych – głosi oświadczenie podpisane w poniedziałek w Warszawie przez prezydenta Andrzeja Dudę i przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga.

  czytaj więcej

 • Mieszkanie nie zawsze w pełni zgodne z projektem

  Mieszkanie nie zawsze w pełni zgodne z projektem

  Niewielkie różnice w powierzchni użytkowej lokalu oddawanego przez dewelopera są zgodne z prawem i nie stanowią naruszenia praw konsumenta.

  czytaj więcej

 • Likwidacja stanowiska w urzędzie wyklucza dyskryminację

  Likwidacja stanowiska w urzędzie wyklucza dyskryminację

  Nie narusza prawa przeniesienie urzędnika na gorzej opłacane stanowisko, jeśli poprzednio zajmowane zostało zlikwidowane w ramach reorganizacji. Tak orzekł ostatnio Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Studia prawnicze to tylko początek kariery. Co dalej?

  Studia prawnicze to tylko początek kariery. Co dalej?

  Ukończenie studiów prawniczych otwiera drogę do zdobycia ciekawej pracy. Jednak dla wielu atrakcyjnych zawodów dyplom magistra prawa stanowi jedynie wstęp do planowania dalszej kariery.

  czytaj więcej

 • Kidyba: Nie jestem jedynym, który nie żałuje rozwiązania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

  Kidyba: Nie jestem jedynym, który nie żałuje rozwiązania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

  Okazało się, że nie jestem jedynym, który nie żałuje rozwiązania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.

  czytaj więcej

 • Sporny PIT od sprzedaży mieszkania po zmarłym współmałżonku

  Sporny PIT od sprzedaży mieszkania po zmarłym współmałżonku

  Pani Małgorzata kupiła w 2000 r. wraz z mężem dom z działką. Podpisali wtedy akt notarialny, który przenosił na nich własność. Nieruchomość weszła do majątku wspólnego małżonków, nie mają bowiem rozdzielności majątkowej. Nie planowali go sprzedawać, bo dobrze im się w nim mieszkało. – Prawie rok temu mąż zmarł, a ja odziedziczyłam po nim połowę nieruchomości. Chcę sprzedać ten dom, bo nie jest mi już potrzebny. Czy będę to mogła zrobić bez podatku? W końcu od zakupu minęło więcej niż 5 lat – zastanawia się czytelniczka

  czytaj więcej

 • Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 4)

  Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 4)

  Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195) wprowadziła zupełnie nowe świadczenie wychowawcze. Jest to realizacja programu „Rodzina 500 plus” i przełomowe rozwiązanie polityki rodzinnej. Głównym celem programu jest znacząca pomoc finansowa dla rodzin w codziennym wychowaniu dzieci, w tym częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad nimi i zaspokojeniem ich potrzeb życiowych. „Rodzina 500 plus” ma w istocie wpłynąć na zwiększenie liczby dzieci i poprawić sytuację materialną i demograficzną rodzin. Z pomocy skorzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18. roku życia. Rodzina z dwojgiem niepełnoletnich dzieci będzie mogła otrzymać 500 zł na drugie dziecko niezależnie od dochodu. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym to kryterium dochodowe jest wyższe i wynosi 1200 zł netto. 

  czytaj więcej

 • Prezydent Poznania: Na rocznicy Czerwca' 56 asysta wojska bez apelu pamięci

  Prezydent Poznania: Na rocznicy Czerwca' 56 asysta wojska bez apelu pamięci

  O asystę wojska podczas obchodów 60. rocznicy Czerwca' 56 poprosił w piśmie do dowódcy Garnizonu Poznań prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Prezydent poprosił, by wojsko nie odczytywało apelu pamięci zawierającego wspomnienie ofiar katastrofy smoleńskiej.

  czytaj więcej

 • Adwokat powinien móc sporządzić kasację we własnej sprawie

  Adwokat powinien móc sporządzić kasację we własnej sprawie

  Przepisy procedury karnej w zakresie, w jakim wyłączają możliwość sporządzenia i podpisania kasacji we własnej sprawie przez adwokata lub radcę prawnego, godzą w zagwarantowane w konstytucji prawo do sądu – uznał wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

  czytaj więcej

 • Zmiany w EPS. Spadki jeszcze bardziej po europejsku

  Zmiany w EPS. Spadki jeszcze bardziej po europejsku

  Rząd przyjął wczoraj projekt przepisów poprawiających sytuację spadkobierców. Chodzi o europejskie poświadczenie spadkowe, które funkcjonuje od sierpnia 2015 r.

  czytaj więcej

 • Proces karny nie będzie fair. Prokuratura będzie mogła uzupełnić śledztwo

  Proces karny nie będzie fair. Prokuratura będzie mogła uzupełnić śledztwo

  Ci, którzy nie zasiadają dziś na ławie oskarżonych w głośnych sprawach, cieszą się przedwcześnie. Prokuratura będzie mogła wkrótce weryfikować decyzje procesowe wydane w czasach poprzedniego kierownictwa.

  czytaj więcej

 • Gdy przewoźnik zapomni zabrać pasażera na pokład, trzeba dochodzić swego

  Gdy przewoźnik zapomni zabrać pasażera na pokład, trzeba dochodzić swego

  – Mieliśmy odlecieć do Las Palmas. Przed rozpoczęciem wpuszczania na pokład samolotu sprawdzono karty pokładowe osób stojących w kolejce, w tym nasze – opowiada pan Michał. – Niedługo potem nadano komunikat: „Lot na Gran Canarię zostanie opóźniony z przyczyn technicznych. Więcej informacji podamy za 30 minut”. Ze względu na brak wolnych miejsc siedzących w okolicy bramek udaliśmy się w pobliże tablicy odlotów i głośnika, przez który podawano komunikaty. Mogę zapewnić, że słuchaliśmy ich bardzo uważnie, parokrotnie sprawdzaliśmy tablicę odlotów, aż pojawiła się na niej informacja „wystartował”. Odnaleźliśmy pasażerów lecących tym samolotem. Potwierdzili, że poza komunikatem o opóźnieniu, który również słyszeliśmy, nie było więcej żadnych informacji. Otwarto po prostu bramki. Dlatego domagamy się zwrotu całości poniesionych kosztów zakupu biletów alternatywnego połączenia na Gran Canarię. Jednak na naszą reklamację nie mamy odpowiedzi – martwi się czytelnik.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej