prawo

Prawo, a ściślej prawo w ujęciu przedmiotowym – system norm prawnych, czyli ogólnych, abstrakcyjnych i jednoznacznych dyrektyw postępowania, które powstały w związku z istnieniem i funkcjonowaniem państwa lub innego uporządkowanego organizmu społecznego, ustanowione lub uznane przez właściwe organy władzy odpowiednio publicznej lub społecznej i przez te organy stosowane, w tym z użyciem przymusu.


 • Sprawa Wardęgi: Czy przedsiębiorca może ustanowić opłatę za chwilowy wjazd na jego posesję

  Sprawa Wardęgi: Czy przedsiębiorca może ustanowić opłatę za chwilowy wjazd na jego posesję

  Czy przedsiębiorca może zażądać opłaty za nieuprawniony, nawet chwilowy, wjazd na teren jego nieruchomości? Takie pytanie powstaje przy okazji zdarzenia, które miało niedawno miejsce na krakowskim dworcu autobusowym MDA. Znany performer Sylwester Adam Wardęga, nie stosując się do znaku drogowego B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach”, wjechał na teren dworca, a ochroniarz zażądał od niego opłaty karnej w wysokości 85 zł. Wardęga odmówił, żądając wskazania podstawy prawnej. Wkrótce na miejscu pojawiła się policja, by niepokornego ukarać mandatem. Przy interwencji użyto siły, a sprawa zakończyła się na komisariacie. Wątpliwości pozostały: trzeba płacić za wjazd na prywatny teren czy może roszczenie jest bezpodstawne?

  czytaj więcej

 • PSL: Nieodzyskanie wraku Tupolewa jest porażką rządu PiS

  PSL: Nieodzyskanie wraku Tupolewa jest porażką rządu PiS

  Nieodzyskanie wraku Tupolewa jest ujmą na honorze PiS; to porażka polskiej dyplomacji i szefa MON Antoniego Macierewicza - uważa szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

  czytaj więcej

 • Sprawa o odmowę legalnej aborcji przez prof. Chazana: Jest sznasa na ugodę

  Sprawa o odmowę legalnej aborcji przez prof. Chazana: Jest sznasa na ugodę

  Jest szansa na ugodę w procesie cywilnym, wytoczonym stołecznemu Szpitalowi im. Św. Rodziny za głośną odmowę legalnej aborcji w 2014 r. Kobieta, której aborcji odmówił ówczesny dyrektor placówki prof. Bogdan Chazan, chce wraz z mężem ponad miliona zł zadośćuczynienia.

  czytaj więcej

 • Raport: Wysoka rentowność najmu powodem dużego popytu na mieszkania w stolicy

  Raport: Wysoka rentowność najmu powodem dużego popytu na mieszkania w stolicy

  W Warszawie rentowność z najmu mieszkań przekracza zyski oferowane przez instytucje finansowe, jest odpowiedzialna za rekordowy popyt na stołecznym rynku pierwotnym mieszkań - napisano w raporcie Centrum AMRON o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości.

  czytaj więcej

 • Prezydent: Państwo elit nie jest państwem obywatelskim

  Prezydent: Państwo elit nie jest państwem obywatelskim

  Musimy budować Polskę silną, suwerenną i sprawiedliwą dla wszystkich - mówił w Rawiczu prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. Trzeba czynić wszystko, by Polska nie była wyłącznie Polską wąskiej elity, bo państwo elit nie jest państwem obywatelskim - dodał..

  czytaj więcej

 • GPW: WIG 20 sukcesywnie w dół. Lotos, BZ WBK i PZU z największymi spadkami

  GPW: WIG 20 sukcesywnie w dół. Lotos, BZ WBK i PZU z największymi spadkami

  Ostatnia sesja w lutym przyniosła na GPW spadki wszystkich indeksów. WIG 20 spadł poniżej 2.200 pkt, a największe straty zanotowały Lotos, BZ WBK i PZU. Niekorzystnemu trendowi skutecznie oparła się Energa, której kurs wzrósł o 4,2 proc.

  czytaj więcej

 • Prezydent podpisał ustawę ws. zmian w ubezpieczeniu pracowników Krajowej Administracji Skarbowej

  Prezydent podpisał ustawę ws. zmian w ubezpieczeniu pracowników Krajowej Administracji Skarbowej

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która zakłada objęcie od pierwszego dnia ubezpieczenia prawem do zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego "ucywilnionych" funkcjonariuszy Służby Celnej, którzy przyjęli propozycję pracy w Krajowej Administracji Skarbowej .

  czytaj więcej

 • "Próba zatrzymania powodzi przy pomocy łyżki". Będą poprawki do "prawa Szyszki"

  "Próba zatrzymania powodzi przy pomocy łyżki". Będą poprawki do "prawa Szyszki"

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział wniesienie poprawek do „ustawy Szyszki”. Poprawka ma uniemożliwić wykorzystywanie tej ustawy do wycinania drzew w większych zespołach, żeby tworzyć podstawy dla inwestycji i "omijać ograniczenia, których istnienie jest racjonalne". - Jeśli chodzi o działki prywatne, to obywatele powinni mieć prawo, żeby usuwać drzewa bez nadmiernej biurokracji. To służy temu, by obywateli zachęcić, by sadzili więcej drzew. Jeżeli ktoś ma poczucie, że w każdej chwili może przeszkadzające drzewo wyciąć, to również będzie chętniej je sadził - twierdzi poseł PiS, Adam Bielan. - To, co dziś proponuje PiS, to próba zatrzymania powodzi przy pomocy łyżki - komentuje poseł PO Jan Grabiec.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej