kodeks pracy

Kodeks pracy – akt normatywny stanowiący zbiór przepisów regulujących prawa i obowiązki objęte stosunkiem pracy w odniesieniu do wszystkich pracowników, bez względu na podstawę prawną ich zatrudnienia (w niektórych przypadkach tylko w zakresie nie uregulowanym przez ustawodawstwo szczególne, np.


 • Prezes SN Stanisław Zabłocki: Jesteśmy zmęczeni atakami. Ale jest w nas jeszcze wiele siły [WYWIAD]

  Prezes SN Stanisław Zabłocki: Jesteśmy zmęczeni atakami. Ale jest w nas jeszcze wiele siły [WYWIAD]

  - Chociaż wszyscy jesteśmy już zmęczeni nieustannymi, w lwiej części niesprawiedliwymi atakami na sądy w ogóle i na Sąd Najwyższy bezpośrednio, powtarzamy codziennie słowa z piosenki Wojciecha Młynarskiego: „Róbmy swoje!”. Najlepiej jak umiemy. Jesteśmy przekonani, że godną sędziego odpowiedzią na te ataki jest spokojna i jeszcze wydajniejsza praca - mówi w wywiadzie dla DGP Stanisław Zabłocki, prezes Sądu Najwyższego kierujący pracami Izby Karnej, sędzia SN.

  czytaj więcej

 • Suplementy diety (w) prawie potraktowane jak leki

  Suplementy diety (w) prawie potraktowane jak leki

  Zmiany w prawie dotyczącym tych produktów są nieuchronne – mówi poseł PiS. Potwierdza to projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności.

  czytaj więcej

 • Kolejny atak na siedzibę KPH. "Nie mamy wątpliwości, że motywacja sprawcy była homofobiczna"

  Kolejny atak na siedzibę KPH. "Nie mamy wątpliwości, że motywacja sprawcy była homofobiczna"

  Rozbite szyby, kamień, kawałki szkła na podłodze. W weekend doszło do kolejnego ataku na siedzibę Kampanii Przeciw Homofobii. Rok temu biuro organizacji działającej na rzecz praw człowieka zostało zaatakowane trzykrotnie. Rzucano w szyby butelkami i kamieniami, próbowano wtargnąć do środka. Pracownicy organizacji czują się zagrożeni i zapowiadają, że będą interweniować u władz miasta, Ministra Sprawiedliwości i Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania. Czas zatrzymać falę homofobicznej agresji, która zalewa Polskę – mówi wzburzony prezes KPH, Chaber.

  czytaj więcej

 • Francja: Macron protekcjonista

  Francja: Macron protekcjonista

  Francja stworzy warunki do wprowadzania barier na rynku europejskim, by francuscy pracownicy zachowali dotychczasowe przywileje.

  czytaj więcej

 • PSL apeluje do PiS o poparcie skrócenia czasu pracy dla rodziców dzieci do 10 roku życia

  PSL apeluje do PiS o poparcie skrócenia czasu pracy dla rodziców dzieci do 10 roku życia

  Posłowie PSL zaapelowali we wtorek do PiS o poparcie dla projektu zakładającego skrócenie do 7 godzin na dobę czasu pracy dla rodzica lub opiekuna, który wychowuje dziecko do 10 roku życia, przy zachowaniu przez niego dotychczasowych poborów.

  czytaj więcej

 • Godzina dla rodziny: Opiekunowie z szansą na krótszą dniówkę. Kto sfinansuje nowy pomysł PiS?

  Godzina dla rodziny: Opiekunowie z szansą na krótszą dniówkę. Kto sfinansuje nowy pomysł PiS?

  Wszystko wskazuje na to, że Sejm nie odrzuci projektu skracającego czas pracy opiekunów do 7 godzin. Warunkiem jest znalezienie pieniędzy na sfinansowanie takich zmian.

  czytaj więcej

 • Urzędnik może stracić pracę po skargach mieszkańców

  Urzędnik może stracić pracę po skargach mieszkańców

  Kilku mieszańców gminy jest niezadowolonych z pracowników zatrudnionych w wydziale obsługi urzędu miasta. Czy burmistrz musi ustosunkować się do skarg, które wpływają na urzędników?

  czytaj więcej

 • Jak w ciągu godziny wysłać 3000 faktur do naszych kontrahentów ?

  Jak w ciągu godziny wysłać 3000 faktur do naszych kontrahentów ?

  Zbliża się kolejny miesięczny okres rozliczenia naszej firmy z usługodawcami, podwykonawcami i kontrahentami. Do wysłania jest kilkaset faktur, a nie wszyscy partnerzy zgadzają się na dokument elektroniczny. Ile czasu zajmuje sprawnemu pracownikowi biura zaadresowanie i zakopertowanie pisma?– Kilkadziesiąt sekund, może chwilę dłużej. A co jeśli musi wykonać tę pracę 2-3 tysiące razy? Taka praktyka byłaby bezsensownym trwonieniem czasu, pieniędzy i zasobów ludzkich. Im szybciej wyślemy fakturę tym szybciej dotrze do usługodawcy, który dzięki temu szybciej uiści należność. Dlatego warto odpowiednio przygotować zarządzanie korespondencją w firmie.

  czytaj więcej

 • Kruszyński: Nie przyjmowałem "załatwiaczy"

  Kruszyński: Nie przyjmowałem "załatwiaczy"

  Nie przyjmowałem "załatwiaczy", ani nie wydawałem dyspozycji na "przymykanie oka" na cokolwiek - mówił b. prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Grzegorz Kruszyński przed komisją śledczą. Pominięcie wielokrotnej karalności Marcina P. w przypadku OLT Jet Air musiało być błędem - przyznał.

  czytaj więcej

 • Sejm: Kluby podzielone ws. projektu PO dot. zmian w k.p.a.

  Sejm: Kluby podzielone ws. projektu PO dot. zmian w k.p.a.

  Nadanie organowi administracji publicznej prawa do umorzenia zawieszonego postępowania po upływie 3 lat, w wypadku śmierci strony, jej przedstawiciela ustawowego lub utraty przez nich zdolności do czynności prawnych – zakłada projekt PO omawiany w środę w Sejmie.

  czytaj więcej

 • Poradnia kadrowa z 11 maja 2017

  Poradnia kadrowa z 11 maja 2017

  ● Czy otwarcie filii w innym kraju UE rodzi szczególne obowiązki dotyczące bhp● Kto powinien skierować na badania profilaktyczne studenta odbywającego praktyki● Kiedy podwładny może się powstrzymać od wykonywania pracy● Co jest warunkiem wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników

  czytaj więcej

 • Zbiorcze świadectwo pracy trzeba wydać do 1 lipca, mimo że zatrudnienie trwa

  Zbiorcze świadectwo pracy trzeba wydać do 1 lipca, mimo że zatrudnienie trwa

  Z kodeksu pracy 1 stycznia tego roku usunięto przepis mówiący o obowiązku wydawania zbiorczych świadectw pracy. Stało się to za sprawą ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, będącej jednym z pierwszych etapów realizacji planu Morawieckiego. Zmiana ta nie oznacza jednak, że wszyscy pracodawcy mogą już odetchnąć z ulgą i zapomnieć o przykrym obowiązku wydawania świadectw pracy raz na 24 miesiące za zakończone okresy zatrudnienia. A to w związku z przepisami przejściowymi do wyżej wymienionej ustawy.

  czytaj więcej

 • Optymalizacja kadrowa: Ekstrazlecenie pułapką dla pracodawcy

  Optymalizacja kadrowa: Ekstrazlecenie pułapką dla pracodawcy

  Firma szkoleniowa w związku z rozwojem działalności potrzebuje pilnie wyremontować nowo zakupione lokale. Oczywiście – jak najtaniej. Na kanwie tej, z pozoru błahej sytuacji pokazujemy kilka możliwych rozwiązań, z których każde rodzi dla pracodawcy inne skutki w sferze zatrudnienia, ubezpieczeń społecznych i podatków.

  czytaj więcej

 • Likwidacja gimnazjów to nauczyciele bez ochrony - tak jak urzędnicy KAS

  Likwidacja gimnazjów to nauczyciele bez ochrony - tak jak urzędnicy KAS

  Szczególne traktowanie ze względu na ciążę, działalność związkową, wiek przedemerytalny? To bez znaczenia, gdy idzie o zmiany organizacyjne w szkołach i zwolnienia.

  czytaj więcej

 • Termin wypłaty wynagrodzeń wpływa na obliczanie zasiłków

  Termin wypłaty wynagrodzeń wpływa na obliczanie zasiłków

  Pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorym dzieckiem za okres od 28 kwietnia do 5 maja. Wynagrodzenia są u nas płatne ostatniego dnia miesiąca, a miesięczne premie 10. dnia miesiąca następnego. Problem w tym, że premia za marzec nie została jeszcze wypłacona. Zasiłek za cały okres chcemy wypłacić 10 maja i wtedy nastąpi też wypłata dwóch premii – za marzec i kwiecień. Jak ustalić podstawę do zasiłku opiekuńczego, skoro na dzień sporządzania listy płacowej (8 maja) nie będzie jeszcze wypłaty tych premii?

  czytaj więcej

 • Zamiast ryczałtów za noclegi – rekompensata

  Zamiast ryczałtów za noclegi – rekompensata

  Jeżeli pracodawca określi w przepisach wewnętrznych kwoty rekompensujące zwiększone koszta ponoszone przez kierowcę zatrudnionego w transporcie międzynarodowym w czasie wykonywania pracy za granicą, to nie ma on obowiązku wypłacania dodatkowo ryczałtów za noclegi – stwierdził Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej