opłaty za korzystanie ze środowiska

Opłaty za korzystanie ze środowiska - zobowiązanie podatkowe ustalone na podstawie ustawy:


 • Dzieci komentują: Przybysze z gorszej strony świata

  Dzieci komentują: Przybysze z gorszej strony świata

  Jeszcze jakiś czas temu wyjeżdżaliśmy w miejsca dzisiaj ogarnięte wojną, strachem i chaosem. Byliśmy u NICH, więc teraz ONI chcą przyjechać do nas. Jak powinno się definiować to, często, ostatnio słyszane słowo? Kim jest ten dręczący ostatnio Europejczyków uchodźca? (Karolina Koper, 16 lat).

  czytaj więcej

 • Tajemnice firm chronione lepiej i jednakowo w całej Unii

  Tajemnice firm chronione lepiej i jednakowo w całej Unii

  PROBLEM: Rada Unii Europejskiej 26 maja 2016 r. przyjęła jednogłośnie tekst nowej dyrektywy w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem. Publikacja dokumentu spodziewana jest w najbliższym czasie, a nowe przepisy muszą zostać wdrożone w państwach członkowskich do połowy 2018 r.

  czytaj więcej

 • Sezonowa działalność to też ogrom prawnych problemów

  Sezonowa działalność to też ogrom prawnych problemów

  Okres wakacji pozwala na rozkręcenie sezonowego biznesu. W tym czasie jak grzyby po deszczu powstają lodziarnie, małe przydrożne bary (nierzadko w prowizorycznych warunkach), smażalnie ryb. Intratną inwestycją jest także założenie pola biwakowego lub kempingu. To, że jest to tymczasowa działalność, która prowadzona jest niekiedy zaledwie przez 2-3 miesiące, wcale nie oznacza, iż nie wiążą się z nią określone problemy, równie istotne jak w przypadku działalności całorocznej. Przedstawiamy odpowiedzi na wybrane pytania przedsiębiorców, uwzględniając najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych. Bierzemy też pod uwagę ostatnie zmiany przepisów, a wśród nich m.in. znowelizowane od 16 kwietnia br. rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 22, poz. 169 ze zm.).

  czytaj więcej

 • Przestępcy nie boją się kar. Obawiają się jedynie utraty zysków i majątków

  Przestępcy nie boją się kar. Obawiają się jedynie utraty zysków i majątków

  Od dwudziestu lat w systemie prawa karnego mamy dziurę, przez którą wyciekają miliardy złotych. W jaki sposób ją załatać? O tym dyskutowali uczestnicy debaty DGP.

  czytaj więcej

 • Urzędy stawiają na nowoczesne płatności. Mieszkańcy wolą przelewy online

  Urzędy stawiają na nowoczesne płatności. Mieszkańcy wolą przelewy online

  Ściągalność podatków, opłat lokalnych czy mandatów jest wciąż zbyt niska, a koszty procedur są ogromne. Obsługa wymaga sztabu ludzi, a na ponaglenia zużywane są tony papieru. A przecież można inaczej – wystarczy zmiana podejścia. Trzeba potraktować mieszkańca jak klienta, a jego należność jak opłatę za zakup. Dokładnie tak samo, jak w systemach płatności bankowych czy sklepach internetowych – „pay-by-link”. Dla gminy wysłanie linka z prośbą o płatność na e-maila oznacza prawdopodobieństwo regulowania zaległości na czas, a dla mieszkańca unikanie złego długu. Spodziewane zyski to grube miliony oraz mniej biurokracji. Na zapowiadane przez ministra Mateusza Morawieckiego udogodnienia w systemie płatności we wszystkich samorządach trzeba jeszcze poczekać. Pisaliśmy o tym w DGP nr 128/2016. Zapytaliśmy więc gminy i miasta, czy stosują już podobne rozwiązania, a jeśli nie, to czy w ogóle są zainteresowane ideą płatności cyfrowych. ©?

  czytaj więcej

 • Nowak z MF: Pieniądze z „Rodzina 500 plus” będzie można oszczędzić w bezpieczny sposób

  Nowak z MF: Pieniądze z „Rodzina 500 plus” będzie można oszczędzić w bezpieczny sposób

  - Stały dopływ kapitału na giełdę z OFE wywindował wyceny akcji do nienaturalnie wysokich poziomów. Teraz obserwujemy powrót giełdy do równowagi - uważa Piotr Nowak, wiceminister finansów odpowiedzialny za emisje obligacji i rynek kapitałowy.

  czytaj więcej

 • Kmieciak o nowelizacji k.p.a.: Koniec rutyny urzędniczej w postępowaniu administracyjnym

  Kmieciak o nowelizacji k.p.a.: Koniec rutyny urzędniczej w postępowaniu administracyjnym

  - Włączenie do k.p.a. nowych instytucji – umowy administracyjnej i mediacji, które nie są osadzone w polskiej tradycji, będzie wymagało wielorakich przygotowań. Również przeprowadzenia szerokiej akcji szkoleniowej dla pracowników administracji - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Zbigniew Kmieciak, sędzia NSA, przewodniczący zespołu ds. modernizacji k.p.a.

  czytaj więcej

 • Woda w kranie będzie droższa. Nawet o 30 proc.

  Woda w kranie będzie droższa. Nawet o 30 proc.

  OPŁATY Największe podwyżki opłat za wodę czekają mieszkańców Czempina, najniższe – Tarnobrzegu. Wzrosną one odpowiednio o 28,6 proc. i 11,9 proc. W Warszawie stawki będą wyższe o 18,3 proc., a w Gdańsku – o 14,2 proc.

  czytaj więcej

 • Recykling po polsku: Zawieszone sankcje i fikcyjne sprawozdania

  Recykling po polsku: Zawieszone sankcje i fikcyjne sprawozdania

  Setkom gmin, które nie osiągnęły wymaganych poziomów przetwarzania odpadów, grożą milionowe kary. – Gdyby składały prawdziwe zeznania, byłyby to miliardy – twierdzą eksperci.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej