odzysk surowców wtórnych

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu odzysk surowców wtórnych. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące odzysk surowców wtórnych.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Rusza 12. Kampania "Czyste Plaże"

  Rusza 12. Kampania "Czyste Plaże"

  Rusza 12. edycja ekologicznej kampanii Fundacji Na Rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek Po Napojach Recal "Czyste Plaże". W tym roku zaangażowało się w nią osiem nadmorskich gmin i Słowiński Park Narodowy.

  czytaj więcej

 • Gminy mogą dać pracę bezrobotnym

  Gminy mogą dać pracę bezrobotnym

  Powiatowy urząd skuteczniej pomoże osobom długotrwale pozbawionym zatrudnienia, gdy będzie współdziałał z samorządem. Współpraca sprawdza się np. przy tworzeniu punktów segregacji odpadów.

  czytaj więcej

 • Paradoks śmieciowej rewolucji. Ilość zebranych odpadów zmalała

  Paradoks śmieciowej rewolucji. Ilość zebranych odpadów zmalała

  Ogólna ilość zebranych odpadów zmalała. Choć wzrosła ilość tych odebranych z gospodarstw domowych.

  czytaj więcej

 • Co zrobić ze zużytymi bateriami i żarówkami?

  Co zrobić ze zużytymi bateriami i żarówkami?

  Podoba mi się, że dorastamy pomału do segregacji śmieci, denerwuje mnie jednak organizacja tego procesu. Gdzie się nie obejrzeć, jest inaczej – opowiada pani Teresa, ekolożka z zamiłowania. – W moim mieście zbiera się odrębnie tylko szkło, reszta segregowanych ląduje razem jako odpady suche. W gminie, gdzie mam dom letniskowy, zbiera się szkło, plastik, papier. W miasteczku, w którym mieszkają moi rodzice, są tylko odpady segregowane i niesegregowane. Żadna z gmin nie rozwiązała przy tym w sposób jasny, czytelny i wygodny dla obywatela kwestii elektrośmieci. Nie można ich wrzucać ani do odpadów segregowanych, ani do niesegregowanych. Dlaczego muszę zbierać baterie i żarówki i wozić je do specjalnych punktów? Już i tak mam wory różnych odpadów. Nie nadążam z wynoszeniem – twierdzi kobieta. – A tu jeszcze mam kolekcjonować niebezpieczne przedmioty, które powinnam wozić na drugi koniec miasta...

  czytaj więcej

 • Zmiany w sprawie zbierania elektrośmieci: Rząd przyjął projekt ustawy

  Zmiany w sprawie zbierania elektrośmieci: Rząd przyjął projekt ustawy

  Nowe przepisy mają przyczynić się do zwiększenia poziomu zbierania odpadów w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ich recyklingu oraz innych form odzysku.

  czytaj więcej

 • Gminie wolno dotować odbiór śmieci

  Gminie wolno dotować odbiór śmieci

  Jeśli koszty systemu zagospodarowania odpadów są wyższe niż wpływy z tytułu opłat za śmieci, gmina nie jest skazana na podwyżkę tych ostatnich. Niedobór może pokryć, uzyskując dodatkowe pieniądze np. od firm recyklingowych. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Środowiska na interpelację (nr 32719) Pawła Suskiego, posła PO.

  czytaj więcej

 • Recykling po polsku: Zawieszone sankcje i fikcyjne sprawozdania

  Recykling po polsku: Zawieszone sankcje i fikcyjne sprawozdania

  Setkom gmin, które nie osiągnęły wymaganych poziomów przetwarzania odpadów, grożą milionowe kary. – Gdyby składały prawdziwe zeznania, byłyby to miliardy – twierdzą eksperci.

  czytaj więcej

 • Rząd wypowiada wojnę wysypiskom. Za śmieci zapłacimy jeszcze więcej?

  Rząd wypowiada wojnę wysypiskom. Za śmieci zapłacimy jeszcze więcej?

  Gminy będą musiały płacić za oddanie odpadów na składowisko ponad dwukrotnie więcej. Niestety koszty mogą przerzucić na mieszkańców.

  czytaj więcej

 • Osobiste traumy Lema rzadko, ale są w jego powieściach

  Osobiste traumy Lema rzadko, ale są w jego powieściach

  Stanisław Lem niewiele mówił o przeżyciach wojennych, ale w jego wizji kosmosu często pojawiają się krwawi tytani, stosy trupów, getto. To wspomnienia z czasu, gdy przyszły pisarz ukrywał się jako Żyd w okupowanym Lwowie - uważa Wojciech Orliński, autor książki "Lem. Życie nie z tej ziemi".

  czytaj więcej

 • Nieodkryty potencjał w śmieciach. Nowy program przetwórstwa odpadów kosztować będzie 45 mln zł

  Nieodkryty potencjał w śmieciach. Nowy program przetwórstwa odpadów kosztować będzie 45 mln zł

  45 mln zł – tyle kosztować będzie najnowszy pionierski program Ministerstwa Środowiska, polegający na wprowadzeniu tzw. gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) w pięciu rozrzuconych po całej Polsce gminach.

  czytaj więcej

 • Jak zgodnie z prawem uznać odpad za produkt uboczny

  Jak zgodnie z prawem uznać odpad za produkt uboczny

  Nie wszystkie pozostałości produkcyjne muszą być w myśl prawa odpadami. Część z nich ma szansę być uznana za produkt uboczny. Takie zakwalifikowanie może być dla przedsiębiorcy atrakcyjne z prostego powodu: skoro produkt uboczny nie jest odpadem, to nie podlega rygorom szeroko pojętego prawa odpadowego. A to przekłada się na oszczędności, korzyści i generalnie większą wygodę, np. brak obowiązków sprawozdawczych i innych wynikających z przepisów środowiskowych. Aby jednak zakwalifikować pozostałości produkcyjne jako produkt uboczny, trzeba najpierw dokonać zgłoszenia marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce ich wytwarzania. Problem w tym, że powinny być przy tym spełnione określone w ustawie warunki. Jak się okazuje w praktyce, wykazanie przed organami administracji publicznej, że mamy do czynienia z produktem ubocznym, a nie odpadem, nie jest wcale zadaniem łatwym, nie tylko ze względu na brak rozporządzenia (które powinno zostać wydane na podstawie art. 11 ust. 6 ustawy o odpadach), ale i z powodu wątpliwości interpretacyjnych, jakie niosą za sobą te relatywnie nowe przepisy. Jakie warunki trzeba spełnić, jak wygląda procedura i jak zwiększyć szansę na uznanie produktu za uboczny?

  czytaj więcej

 • Zawyżone opłaty za odpady komunalne. Jest zawiadomienie do UOKiK

  Zawyżone opłaty za odpady komunalne. Jest zawiadomienie do UOKiK

  - Wdrożony system doprowadził do monopolizacji rynku przez podmioty uprawnione do zagospodarowania odpadów i dalej do drastycznego wzrostu cen, który trudno uzasadnić jakimkolwiek obiektywnym czynnikiem mającym wpływ na tak daleko idący wzrost kosztów przez przedsiębiorców – pisze Związek Samorządów Polskich.

  czytaj więcej

 • Instytucja nadzorująca ceny odpadów tylko w sferze marzeń samorządów

  Instytucja nadzorująca ceny odpadów tylko w sferze marzeń samorządów

  Resort środowiska nie przewiduje zmian w zasadach funkcjonowania regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Ministerstwo nie rozważa również wprowadzenia regulatora opłat za odpady komunalne.

  czytaj więcej

 • Przez kulawy recykling toniemy w śmieciach

  Przez kulawy recykling toniemy w śmieciach

  Makulatura, plastiki i szkło są chodliwym towarem. Ale tylko według unijnych teorii. W praktyce w Polsce na surowce wtórne nie ma chętnych. Tracą na tym wszyscy, ze środowiskiem na czele.

  czytaj więcej

 • NIK: Polska może nie osiągnąć 50 proc. poziomu recyklingu do 2020 r.

  NIK: Polska może nie osiągnąć 50 proc. poziomu recyklingu do 2020 r.

  Istnieje zagrożenie, że Polska nie osiągnie w 2020 r. wyznaczonego unijnymi regulacjami 50 proc. poziomu recyklingu- poinformowała Najwyższa Izba Kontroli w raporcie "Realizacja zadań gminy w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych".

  czytaj więcej

 • Pakiet uszczelniający w gospodarce śmieciowej od września

  Pakiet uszczelniający w gospodarce śmieciowej od września

  1 września to realna data wejścia w życie przepisów mających uszczelnić gospodarkę odpadową w Polsce - ocenił w piątek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Ministerstwo Środowiska chce m.in. wzmocnić inspektorów środowiska i zwiększyć odpowiedzialność firm z branży odpadowej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej