ochrona środowiska

Ochrona środowiska – całokształt działań (także zaniechanie działań) mających na celu właściwe wykorzystanie oraz odnawianie zasobów i składników środowiska naturalnego, zarówno jego składników abiotycznych, jak i żywych (ochrona przyrody).


 • Opłata klimatyczna 2018: Ile dopłacisz do wypoczynku?

  Opłata klimatyczna 2018: Ile dopłacisz do wypoczynku?

  W 2018 zaczną obowiązywać nowe stawki określające wysokość opłaty miejscowej (klimatycznej). Zgodnie z obwieszczeniem ministra finansów, za dzień pobytu na obszarach ochrony uzdrowiskowej zapłacimy maksymalnie 3,14 zł. Wzrośnie również stawka na pozostałych obszarach.

  czytaj więcej

 • Trybunał UE: Rozpoczęło się posiedzenie ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej

  Trybunał UE: Rozpoczęło się posiedzenie ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej

  W Luksemburgu, w poniedziałek po godz. 15 rozpoczęło się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości UE ws. zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Swoje racje będą przedstawiać minister środowiska Jan Szyszko i przedstawiciele Komisji Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Sejm kończy wakacje. Czym zajmie się na pierwszym posiedzeniu?

  Sejm kończy wakacje. Czym zajmie się na pierwszym posiedzeniu?

  Sejm, który we wtorek rozpoczyna czterodniowe posiedzenie - pierwsze po wakacyjnej przerwie - wysłucha informacji rządu o działaniach wz. nawałnicami, które w sierpniu przeszły nad Polską. Posłowie zajmą się też projektami ustaw: o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych i o statusie sędziów TK.

  czytaj więcej

 • Od nowego roku torba foliowa w sklepie ma kosztować 20 groszy

  Od nowego roku torba foliowa w sklepie ma kosztować 20 groszy

  20 groszy miałaby od 2018 r. kosztować torba foliowa w sklepie; taką deklarację złożył resort środowiska na posiedzeniu sejmowej podkomisji - poinformował w poniedziałek poseł Dariusz Piontkowski (PiS). Jednak maksymalna opłata, zapisana w projekcie ustawy, to 1 zł.

  czytaj więcej

 • Kempa: Kierunek, który obraliśmy ws. Puszczy Białowieskiej, jest właściwy

  Kempa: Kierunek, który obraliśmy ws. Puszczy Białowieskiej, jest właściwy

  Racjonalne argumenty pokazują, że kierunek, który obraliśmy ws. Puszczy Białowieskiej, jest jedynym właściwym; tylko zniszczenie kornika spowoduje, że nie będzie dalszej degradacji tego miejsca - oceniła w poniedziałek szefowa kancelarii premiera Beata Kempa.

  czytaj więcej

 • E-zdrowie na SOR-ze. Kolejny zawał systemu

  E-zdrowie na SOR-ze. Kolejny zawał systemu

  Choć czasu na informatyzację usług zdrowotnych jest coraz mniej, to kolejny przetarg znowu ma poślizg. Eksperci uważają, że zamówienie zostało źle przygotowane.

  czytaj więcej

 • Nieoczekiwane skutki lex Szyszko. Tereny zabytkowe bez ochrony

  Nieoczekiwane skutki lex Szyszko. Tereny zabytkowe bez ochrony

  Obowiązujące od soboty prawo sprawi, że wojewódzcy konserwatorzy zabytków całkowicie utracą możliwość stosowania instytucji przewidzianych w ustawie o ochronie przyrody dla ochrony zieleni zabytkowej oraz rosnącej na terenach wpisanych do rejestru zabytków.

  czytaj więcej

 • Są jeszcze miejsca na darmowych kierunkach studiów

  Są jeszcze miejsca na darmowych kierunkach studiów

  Dzisiaj maturzyści, którzy poprawiali egzamin dojrzałości, poznają swoje wyniki. Będą mieli jeszcze szansę dostać się na bezpłatne studia.

  czytaj więcej

 • Nowe przeliczanie f-gazów od 23 września

  Nowe przeliczanie f-gazów od 23 września

  PROBLEM: Ustawa z 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz.U. poz. 1567) wejdzie w życie 23 września 2017 r. Wpłynie ona przede wszystkim na obowiązki podmiotów korzystających z urządzeń działających przy użyciu freonów. Są one czynnikami chłodniczymi w wielu urządzeniach i systemach wymagających obniżonych temperatur, m.in. w klimatyzatorach, centralach klimatyzacyjnych, chłodniach, lodówkach, pompach ciepła, magazynach niskotemperaturowych itp.

  czytaj więcej

 • Drogi: Wydajemy szybciej, niż budujemy

  Drogi: Wydajemy szybciej, niż budujemy

  Budowa sześciu ważnych tras ekspresowych, w tym m.in. południowej obwodnicy Warszawy i Zakopianki, zyskała unijne dofinansowanie. Ale pojedziemy nimi nieco później.

  czytaj więcej

 • Jak zgodnie z prawem uznać odpad za produkt uboczny

  Jak zgodnie z prawem uznać odpad za produkt uboczny

  Nie wszystkie pozostałości produkcyjne muszą być w myśl prawa odpadami. Część z nich ma szansę być uznana za produkt uboczny. Takie zakwalifikowanie może być dla przedsiębiorcy atrakcyjne z prostego powodu: skoro produkt uboczny nie jest odpadem, to nie podlega rygorom szeroko pojętego prawa odpadowego. A to przekłada się na oszczędności, korzyści i generalnie większą wygodę, np. brak obowiązków sprawozdawczych i innych wynikających z przepisów środowiskowych. Aby jednak zakwalifikować pozostałości produkcyjne jako produkt uboczny, trzeba najpierw dokonać zgłoszenia marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce ich wytwarzania. Problem w tym, że powinny być przy tym spełnione określone w ustawie warunki. Jak się okazuje w praktyce, wykazanie przed organami administracji publicznej, że mamy do czynienia z produktem ubocznym, a nie odpadem, nie jest wcale zadaniem łatwym, nie tylko ze względu na brak rozporządzenia (które powinno zostać wydane na podstawie art. 11 ust. 6 ustawy o odpadach), ale i z powodu wątpliwości interpretacyjnych, jakie niosą za sobą te relatywnie nowe przepisy. Jakie warunki trzeba spełnić, jak wygląda procedura i jak zwiększyć szansę na uznanie produktu za uboczny?

  czytaj więcej

 • Wycinka drzew z prywatnych nieruchomości: Szyszko wie o kłopotach gmin, ale nie pomoże

  Wycinka drzew z prywatnych nieruchomości: Szyszko wie o kłopotach gmin, ale nie pomoże

  Samorządy mają problemy z nowymi zasadami usuwania drzew z prywatnych nieruchomości. Ministerstwo Środowiska nie zamierza ich rozwiązać.

  czytaj więcej

 • Biedroń: Emerytalne wyzwania. Także dla samorządów

  Biedroń: Emerytalne wyzwania. Także dla samorządów

  Tylko do końca 2017 r. na emeryturę przejdzie ok. 330 tys. Polek i Polaków. To efekt obniżenia wieku, od którego mężczyźni i kobiety mogą pobierać te świadczenia, odpowiednio od 65. i 60. roku życia. Z tego prawa skorzysta prawdopodobnie czterech na pięciu uprawnionych.

  czytaj więcej

 • Rząd przyśpiesza w walce o czyste powietrze

  Rząd przyśpiesza w walce o czyste powietrze

   Samorządy będą musiały zdecydować, czy na terenach, gdzie przekroczone są standardy powietrza, wprowadzić ostrzejsze wymagania emisyjne. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy – Prawo ochrony środowiska. Wczoraj pracowała nad nim komisja ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa.

  czytaj więcej

 • Bitwa o sądy pomiędzy Polską a Unią Europejską. Runda druga

  Bitwa o sądy pomiędzy Polską a Unią Europejską. Runda druga

  Komisja Europejska podjęła wczoraj decyzję o przesłaniu Polsce opinii w odniesieniu do ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych.

  czytaj więcej

 • Mieszkanie Plus tak. Ale najem instytucjonalny to poważne zagrożenie

  Mieszkanie Plus tak. Ale najem instytucjonalny to poważne zagrożenie

  Niebawem rusza program budowy mieszkań pod wynajem. Choć Mieszkanie Plus to ruch w dobrym kierunku, to zawiera poważny błąd. Ustawa da deweloperom więcej praw niż zazwyczaj, odbierając ochronę gwarantowaną w Konstytucji - zwraca uwagę Akcja Demokracja.

  czytaj więcej

 • Jak będzie wyglądała przyszłość UE? Plany Junckera ambitne, ale nie bez wad

  Jak będzie wyglądała przyszłość UE? Plany Junckera ambitne, ale nie bez wad

  Projekty przedstawione w środę przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera to ambitny program reformy UE - przyznała większość posłów podczas debaty w PE na temat orędzia o stanie UE. Nie wszyscy jednak zgodzili się z zawartymi w nim propozycjami.

  czytaj więcej

 • Jak nie paść ofiarą oszustów skarbowych? MF pracuje nad listą dobrych praktyk dla podatników

  Jak nie paść ofiarą oszustów skarbowych? MF pracuje nad listą dobrych praktyk dla podatników

  Do końca października ma być gotowy dokument zawierający listę praktyk świadczących o należytej staranności firmy w VAT - zapowiedzieli w środę przedstawiciele resortu finansów. Ich spełnienie uchroni firmy przed wplątaniem w oszustwa VAT i konsekwencjami tego.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej