ministerstwo ochrony środowiska odpady

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ministerstwo ochrony środowiska odpady. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ministerstwo ochrony środowiska odpady.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Rząd przyjął plan ws. przyśpieszenia wydawania środków UE

  Rząd przyjął plan ws. przyśpieszenia wydawania środków UE

  Jak podkreślił resort, celem "Planu działań na rzecz zwiększenia efektywności i przyspieszenia realizacji programów Umowy Partnerstwa 2014 -2020" jest "zapewnienie takiej realizacji programów współfinansowanych ze środków europejskich na lata 2014-2020, która zagwarantuje pełne wykorzystanie dostępnej dla Polski alokacji w sposób trwale przekładający się na rozwój społeczno-gospodarczy kraju".

  czytaj więcej

 • Inspekcje chcą kontroli z zaskoczenia. Krępują je ustawowe ograniczenia

  Inspekcje chcą kontroli z zaskoczenia. Krępują je ustawowe ograniczenia

  Do niedawna kontrolami bez wcześniejszego uprzedzenia mogły się pochwalić tylko niektóre organy i tylko w niektórych przypadkach: przede wszystkim Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Inspekcja Weterynaryjna, a także w określonych sytuacjach organy skarbowe czy Państwowa Inspekcja Sanitarna. 

  czytaj więcej

 • PiS chce ustawy antyodorowej. Zakłady wydzielające uciążliwe zapachy mają być dalej od domów

  PiS chce ustawy antyodorowej. Zakłady wydzielające uciążliwe zapachy mają być dalej od domów

  Posłowie PiS domagają się wprowadzenia ustawy antyodorowej. Problem polega na tym, że nikt nie wie, w jaki sposób mierzyć poziom uciążliwych zapachów.

  czytaj więcej

 • Coraz lepiej z recyklingiem. Na papierze

  Coraz lepiej z recyklingiem. Na papierze

  Co czwarty odpad komunalny jest powtórnie wykorzystywany. Tak wynika ze sprawozdań samorządów, jednak eksperci obawiają się, że zawarte w nich dane nie są zgodne z prawdą.

  czytaj więcej

 • Wiceminister energii: Branża wiatrowa prowadzi czarny PR. Nie chcemy już finansować jednego rodzaju OZE

  Wiceminister energii: Branża wiatrowa prowadzi czarny PR. Nie chcemy już finansować jednego rodzaju OZE

  Branża wiatrowa prowadzi czarny PR. Chodzi o wytworzenie sytuacji, w której nadal będziemy wszyscy finansować nieskrępowaną żadnymi regułami ekspansję jednego rodzaju OZE - mówi w wywiadzie dla wiceminister energii DGP Andrzej Piotrowski.

  czytaj więcej

 • Ściągawka: dotacje dla samorządów i administracji z krajowych programów na lata 2014-2020

  Ściągawka: dotacje dla samorządów i administracji z krajowych programów na lata 2014-2020

  Sięgnąć po unijne pieniądze? Jeśli ktoś jest w stanie zorganizować wkład własny – z pewnością warto. Dziś przedstawiamy 9 krajowych programów, do których nabory już trwają lub mają się rozpocząć w najbliższym czasie. Samorządy oraz organy administracji mogą się ubiegać o środki przede wszystkim z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Większość z dostępnych konkursów jest więc ukierunkowana na poprawę i ochronę środowiska. Wciąż gros naborów organizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale trwa też jeden projekt z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, a w końcu czerwca zacznie się kolejny, organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  czytaj więcej

 • Śmieci: Gmina usunie ekologiczną bombę na koszt właściciela

  Śmieci: Gmina usunie ekologiczną bombę na koszt właściciela

  Samorząd będzie mógł niezwłocznie usunąć odpady, które zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi, a zalegają na prywatnych posesjach. Nie będzie musiał za to płacić.

  czytaj więcej

 • Trzy kosze wystarczą, aby dobrze segregować śmieci

  Trzy kosze wystarczą, aby dobrze segregować śmieci

  Około 55 proc. Polaków mieszka w blokach, w których mieszkania w większości są małe i z ciasną kuchnią. Wydzielenie w niej pięciu koszy, w których będą gromadzone śmieci, może być trudne - mówi w wywiadzie dla DGP Andrzej Bartoszkiewicz, twórca Systemu EKO AB sieciowego odbioru i segregacji odpadów komunalnych od mieszkańców.

  czytaj więcej

 • Biogazownie zamiast wiatraków: Korzyść dla gmin i niechęć mieszkańców

  Biogazownie zamiast wiatraków: Korzyść dla gmin i niechęć mieszkańców

  Elektrownie wiatrowe przysparzają samorządom i dochodów, i kłopotów. Podobnie może być z preferowanymi obecnie biogazowniami. Zwłaszcza że dziś brakuje przepisów antyodorowych.

  czytaj więcej

 • Recykling po polsku: Zawieszone sankcje i fikcyjne sprawozdania

  Recykling po polsku: Zawieszone sankcje i fikcyjne sprawozdania

  Setkom gmin, które nie osiągnęły wymaganych poziomów przetwarzania odpadów, grożą milionowe kary. – Gdyby składały prawdziwe zeznania, byłyby to miliardy – twierdzą eksperci.

  czytaj więcej

 • MŚ: By ograniczyć liczbę foliówek, będą one obowiązkowo płatne do 1 zł

  MŚ: By ograniczyć liczbę foliówek, będą one obowiązkowo płatne do 1 zł

  Żeby ograniczyć zużycie plastikowych toreb, maksymalna opłata jaką klient zapłaci za nią w sklepie ma wynieść 1 zł - wynika z projektu noweli ustawy o gospodarce opakowaniami. Polak rocznie zużywa średnio do 270 foliówek, przeciętny Europejczyk - 200.

  czytaj więcej

 • Droga torba na zakupy

  Droga torba na zakupy

  Do sklepu z własną siatką, najlepiej papierową lub płócienną. Taki jest cel resortu środowiska, który chce wprowadzić obowiązkową opłatę za foliowe torby. Handel pomysłowi się nie sprzeciwia.

  czytaj więcej

 • Oto zmiany w VAT: Kary dla doradców podatkowych za pomoc oszustom i sankcje za błędne rozliczenia

  Oto zmiany w VAT: Kary dla doradców podatkowych za pomoc oszustom i sankcje za błędne rozliczenia

  Kary dla doradców podatkowych za pomoc oszustom, sankcje za błędne rozliczenia, trudniejsza rejestracja oraz szybsze wykreślanie z rejestru podatników – to najważniejsze modyfikacje w projekcie zmian do ustawy o VAT.

  czytaj więcej

 • Gminy będą miały pięć lat na wymianę kontenerów na śmieci

  Gminy będą miały pięć lat na wymianę kontenerów na śmieci

  Ministerstwo Środowiska nie wycofa się z kolorowej rewolucji w śmieciach, o co apelowały gminy. Jednak w niektórych kwestiach pójdzie im na rękę. Zdaniem władz lokalnych – za mało.

  czytaj więcej

 • CETA: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-Kanada, a powinniście

  CETA: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-Kanada, a powinniście

  W sierpniu 2014 r. zakończyły się negocjacje w sprawie CETA - kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej. W grudniu 2015 roku Komisja Europejska podała do wiadomości publicznej swój mandat do negocjacji, a 23 września 2016 roku w Bratysławie, podczas nieoficjalnego spotkania europejskich ministrów ds. handlu, padły wstępne deklaracje na temat jej przyjęcia. Ministrowie byli „za”. Protestujące w Bratysławie organizacje pozarządowe – „przeciw”. Ale z nimi ani teraz, ani wcześniej nie rozmawiano, podobnie jak w przypadku ACTA i TTIP. 27 października na szczycie Unia Europejska-Kanada, może dojść do parafowania umowy CETA. Czy i w jakim stopniu decyzja ta może wpłynąć na obywateli? Czy ta umowa będzie korzystna także dla nich, czy wyłącznie dla wielkich firm ponadnarodowych?

  czytaj więcej

 • Rząd: Obywatele kupią tylko ekologiczne piece. Samorząd: Nie ma pieniędzy, będzie czarny rynek

  Rząd: Obywatele kupią tylko ekologiczne piece. Samorząd: Nie ma pieniędzy, będzie czarny rynek

  PROBLEM: Od początku 2018 r. w całym kraju będzie można legalnie kupować tylko ekologiczne, ale zarazem drogie piece na paliwa stałe. Taki projekt rozporządzenia ministra rozwoju w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe o mocy nie większej niż 500 kW przedstawiło niedawno Rządowe Centrum Legislacji. Eksperci z zakresu środowiska są zgodni, że to dobry kierunek w budowaniu proekologicznego systemu. Dodają jednak, że słabym ogniwem będzie człowiek. Bez jego odpowiedniej edukacji nie dojdzie do ograniczenia niskiej emisji. Niektórzy samorządowcy są zdania, że rozporządzenie, zawierające rozwiązania nakazowo-zakazowe, nie ma szans na powodzenie. Wprowadzenie nakazu sprzedaży, a tym samym nabywania lepszych, ale drogich i skomplikowanych w eksploatacji kotłów, może spowodować skutek odwrotny do zamierzonego. Doprowadzi do powstania czarnego rynku tańszych kotłów czy produkcji urządzeń grzewczych metodą chałupniczą. To z kolei zamiast polepszyć stan powietrza w kraju, tylko ten problem pogłębi.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej