ministerstwo ochrony środowiska odpady

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ministerstwo ochrony środowiska odpady. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ministerstwo ochrony środowiska odpady.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Śmieci podrożeją, bo nie wiadomo, co zrobić z popiołem

  Śmieci podrożeją, bo nie wiadomo, co zrobić z popiołem

  Gminy, gdzie dużo pali się węglem, muszą wybierać: podnieść opłaty za wywóz nieczystości albo utylizować pozostałości z pieców w nieekologiczny sposób. Resort środowiska mógłby rozwiązać problem, ale się ociąga.

  czytaj więcej

 • Gminy chcą klastrów energii, ale czekają na zmianę w prawie

  Gminy chcą klastrów energii, ale czekają na zmianę w prawie

  Są szanse na tańszy prąd i na rozruszanie lokalnej gospodarki. Samorządy chcą inwestować w inicjatywy energetyczne, choć przyznają, że aby sprostać wymaganiom finansowym, potrzebne są nie tylko zewnętrzne fundusze.

  czytaj więcej

 • Śmieciowe kontrole do wyczyszczenia

  Śmieciowe kontrole do wyczyszczenia

  Resort kierowany przez Jana Szyszkę chce, by inspekcja ochrony środowiska nie musiała informować przedsiębiorców o zamiarze przeprowadzenia kontroli. Eksperci są co do tej propozycji podzieleni.

  czytaj więcej

 • Reklamówki tańsze niż przypuszczano

  Reklamówki tańsze niż przypuszczano

  20 gr – tyle od stycznia 2018 r. zapłacimy w sklepie za torbę foliową. Choć Ministerstwo Środowiska nie ukrywa, że wolałoby, aby ludzie w ogóle ich nie wykorzystywali.

  czytaj więcej

 • Ściągawka: Unijne fundusze dla samorządów z programów na lata 2014–2020

  Ściągawka: Unijne fundusze dla samorządów z programów na lata 2014–2020

  Samorządy oraz organy administracji wciąż mogą ubiegać się o środki z ośmiu jeszcze trwających programów krajowych oraz interregionalnych. W wielu przyszłych i aktualnych projektach unijnych wkład własny w ogóle nie jest wymagany. Choć niektóre z programów zaczęły się w wakacje, to wciąż jest jeszcze szansa na złożenie dokumentów przed końcem miesiąca. Pieniądze można dostać m.in. na cyfrowe udostępnienie zasobów nauki, nauczanie oprogramowania, wzmocnienie powiązań gospodarczych czy też przezwyciężanie konsekwencji przemian demograficznych na pograniczu. Do wielu innych programów można się jeszcze spokojnie przygotować. Ich nabory ruszą z końcem października/początkiem listopada i potrwają do pierwszego kwartału przyszłego roku. Wśród nich cztery projekty z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko nastawione są przede wszystkim na efektywną dystrybucję ciepła.

  czytaj więcej

 • Patent na ustawę torebkową. Przedsiębiorcy wiedzą, jak obejść przepisy o płatnych reklamówkach

  Patent na ustawę torebkową. Przedsiębiorcy wiedzą, jak obejść przepisy o płatnych reklamówkach

  Przedsiębiorcy już znaleźli sposób na obejście przepisów o płatnych reklamówkach. Wystarczy prosta zmiana na linii produkcyjnej. Od początku 2018 r. jednorazowe torebki będą płatne. Za każdą trzeba będzie zapłacić 20 gr, a pieniądze te trafią do budżetu państwa (dodatkową kwotę może narzucić właściciel sklepu).

  czytaj więcej

 • W Ameryce Środkowej kolonializm się nie skończył. Dziś ma twarz wielkich firm wydobywczych

  W Ameryce Środkowej kolonializm się nie skończył. Dziś ma twarz wielkich firm wydobywczych

  - Aktywistów, którzy pomagają lokalnej ludności w krajach Ameryki Środkowej, oskarża się o terroryzm, zorganizowaną przestępczość, destabilizowanie pokoju, szpiegostwo. Organizacjom odbiera się środki, a działaczy obwinia się o ich defraudację. Dlaczego? Bo stają na drodze firmom wydobywczym, które za wszelką cenę chcą prowadzić działalność w kopalniach złota, niszcząc środowisko i kruchą demokrację tego regionu - mówią Pedro Cabezas z Salwadoru i Heizel Torrez-Velasquez z Nikaragui. 

  czytaj więcej

 • Odpady pod lepszą, elektroniczną kontrolą

  Odpady pod lepszą, elektroniczną kontrolą

  Inspekcja Ochrony Środowiska łatwiej wyśledzi firmy, które porzucają w lasach śmieci odebrane z prywatnych nieruchomości. Takie będą efekty zmian zaproponowanych w projekcie nowelizacji ustawy o odpadach, który wczoraj przyjęła Rada Ministrów. Teraz będzie nad nim pracował Sejm.

  czytaj więcej

 • Śmieciowa bomba. Ministerstwo rysuje scenariusze

  Śmieciowa bomba. Ministerstwo rysuje scenariusze

   W zależności od tego, jak rozstrzygnie się sądowy konflikt na linii wojewoda – urząd marszałkowski, obowiązywać będzie nowy lub stary plan gospodarki odpadami. Pozwolenia na działalność instalacji przetwarzających śmieci powinny być za każdym razem rozpatrywane indywidualnie – tak można podsumować stanowisko resortu środowiska na temat problemu śmieciowego rosnącego na Mazowszu. Wczoraj opisaliśmy go szeroko na łamach DGP.

  czytaj więcej

 • Marszałkowie stracą wpływ na działanie WFOŚiGW

  Marszałkowie stracą wpływ na działanie WFOŚiGW

  Ministerstwo Środowisko opublikowało projekt rozporządzenie określającego tryb działania organów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Przewiduje on, że decyzje rad nadzorczych funduszy mają zapadać większością głosów. To kolejny etap walki z urzędami marszałkowskimi, które do tej pory miały znaczący wpływ na WFOŚ-e.

  czytaj więcej

 • Wiceminister środowiska: Szerszy recykling możliwy po wprowadzeniu ustawy o gospodarowaniu odpadami

  Wiceminister środowiska: Szerszy recykling możliwy po wprowadzeniu ustawy o gospodarowaniu odpadami

  Do zwiększenia poziomu recyklingu w Polsce potrzebna jest m.in. zmiana ustawy o porządku i czystości w gminach; chodzi o to, by wspomóc samorządy w realizacji tych celów oraz "walczyć z szeregiem patologii, które w tym obszarze są" - uważa wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

  czytaj więcej

 • Sejm kontynuuje posiedzenie. Na tapecie Kodeks wyborczy

  Sejm kontynuuje posiedzenie. Na tapecie Kodeks wyborczy

  Sejm, który w czwartek od godz. 9. kontynuuje posiedzenie, zajmie się m.in. projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym, który wprowadza dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwiduje JOW-y w wyborach do rad gmin.

  czytaj więcej

 • Śmieci w lesie? Firma zapłaci

  Śmieci w lesie? Firma zapłaci

  Przedsiębiorcy złożą depozyty na ewentualne usunięcie porzuconych przez nich odpadów. Zdaniem rządu zniechęci to do działania wbrew prawu. Eksperci nie są tego pewni.

  czytaj więcej

 • Opłata recyklingowa w 2018 roku. Fiskus zarobi ćwierć miliarda złotych na sprzedaży foliówek

  Opłata recyklingowa w 2018 roku. Fiskus zarobi ćwierć miliarda złotych na sprzedaży foliówek

  Sklepy będą doliczać od przyszłego roku opłatę recyklingową, ale nikt im nie powiedział, że mają wliczać ją do podstawy opodatkowania VAT. Potwierdziło to teraz MF w odpowiedzi na pytanie DGP.

  czytaj więcej

 • MF wyda komunikat w sprawie VAT od foliówek

  MF wyda komunikat w sprawie VAT od foliówek

  Gdy ustawa o opłacie recyklingowej była konsultowana, Ministerstwo Środowiska informowało, że nie będzie od niej podatku. Teraz resort finansów wyprowadza wszystkich z tego błędu.

  czytaj więcej

 • Opłata recyklingowa za foliówki: w jaki sposób ją naliczyć oraz jak się z niej rozliczyć

  Opłata recyklingowa za foliówki: w jaki sposób ją naliczyć oraz jak się z niej rozliczyć

  Od 1 stycznia 2018 r. na przedsiębiorców, którzy sprzedają towary w lekkich torbach (foliówkach, reklamówkach), nałożono nowy obowiązek: są zobligowani do pobierania opłaty recyklingowej za każdą sprzedaną sztukę. Ta opłata następnie będzie przekazywana na rachunek Skarbu Państwa. Jednostkowa stawka daniny została określona w drodze rozporządzenia przez ministra środowiska na 20 gr. Obowiązek jest wprowadzany na mocy ustawy z 12 października 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2056; dalej: nowelizacja). W przypadku zaniechania wykonania obowiązku przez sprzedawcę będzie nakładana na niego administracyjna kara pieniężna w wysokości od 500 zł do 20 000 zł.

  czytaj więcej

 • Chleb w darmowej torebce może słono kosztować

  Chleb w darmowej torebce może słono kosztować

  Sprzedawcy wyrobów własnych, np. piekarnie i cukiernie, nie mogą zrezygnować z pobierania opłaty recyklingowej od foliówek.

  czytaj więcej

 • Piłka: Test na patriotyzm gospodarczy premiera

  Piłka: Test na patriotyzm gospodarczy premiera

  Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ochronie zwierząt, przewidujący przede wszystkim likwidację ferm futerkowych i zakaz uboju rytualnego. Jarosław Kaczyński nie tylko podpisał ten projekt, lecz także reklamuje go jako krok w kierunku „prawdziwej Europy”. Co więcej, chwali posłów opozycji, którzy wspierają projekt likwidacji tej gałęzi gospodarki. Odrzucenie tego projektu to jeden z pierwszych testów premiera Mateusza Morawieckiego na patriotyzm gospodarczy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej