samorząd terytorialny

Samorząd terytorialny – organizacja społeczności lokalnej (gmina, powiat) lub regionalnej (województwo samorządowe) i jednocześnie forma administracji publicznej, w której mieszkańcy tworzą z mocy prawa wspólnotę i względnie samodzielnie decydują o realizacji zadań administracyjnych, wynikających z potrzeb tej wspólnoty na danym terytorium i dozwolonych samorządowi przez ustawy, pod określonym ustawowo nadzorem administracji rządowej.


 • Burmistrz nie może wymóc na wojewodzie wydania aktu nadzoru

  Burmistrz nie może wymóc na wojewodzie wydania aktu nadzoru

  TEZA: Wydanie aktu nadzoru jest wyłączną prerogatywą wojewody, więc to on decyduje, czy takie działanie podjąć. Burmistrz nie może na podstawie ustawy o samorządzie gminnym złożyć skargi na bezczynność organu nadzoru, który nie chce wydać zarządzenia zastępczego lub rozstrzygnięcia nadzorczego.

  czytaj więcej

 • Centra usług wspólnych: bariery nie w przepisach, ale w mentalności ludzi

  Centra usług wspólnych: bariery nie w przepisach, ale w mentalności ludzi

  O powołaniu CUW myślą prawie wszyscy. Zarówno powiaty z urzędami marszałkowskimi i wojewódzkimi, jak i gminy z miastami. Z wykonaniem jest gorzej. Mimo że od wejścia w życie zmian ułatwiających tworzenie takich jednostek minęło prawie pół roku, centra w nowej formule jeszcze nie działają, choć pierwsze samorządy już podjęły uchwały i rozpoczęły proces ich tworzenia.

  czytaj więcej

 • Mieszkaniec nie zdoła zaskarżyć uchwały o pensji starosty

  Mieszkaniec nie zdoła zaskarżyć uchwały o pensji starosty

  Uchwałę rady powiatu w sprawie wynagrodzenia starosty należy zaklasyfikować jako sprawę z zakresu stosunku pracy, a nie administracji publicznej. Dlatego też nie może ona zostać zaskarżona przez mieszkańca.

  czytaj więcej

 • Zamówienia publiczne: Doświadczenie też jest na sprzedaż

  Zamówienia publiczne: Doświadczenie też jest na sprzedaż

  Pan Paweł prowadzi działalność gospodarczą. – Przedsiębiorstwo stale się rozwija – mówi czytelnik. – Zacząłem nawet startować w publicznych przetargach na drobne zamówienia. Do tej pory składałem dokumenty wspólnie z przyjacielem, który ma bardzo dobre kwalifikacje. Mój wspólnik stwierdził jednak ostatnio, że ma zamiar zakończyć działalność. Byłoby szkoda, gdyby jego doświadczenie tak po prostu się zmarnowało. Czy mogę kupić lub otrzymać w darowiźnie jego referencje – zastanawia się pan Paweł

  czytaj więcej

 • PiS likwiduje jeden z absurdów programu darmowych pozycji: W przyszłym roku dyrektorzy kupią uczniom nowe podręczniki do nauki języków

  PiS likwiduje jeden z absurdów programu darmowych pozycji: W przyszłym roku dyrektorzy kupią uczniom nowe podręczniki do nauki języków

  W przyszłym roku dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów będą mogli kupić uczniom nowe podręczniki do nauki języka obcego – zdecydowali posłowie z sejmowej komisji edukacji. Szkoły będą mogły dostać na to nawet dodatkowe 25 zł na głowę. Pod warunkiem że nowy rocznik uczniów jest na innym poziomie znajomości języka, niż ten poprzedni.

  czytaj więcej

 • Test umiejętności dla kandydatów na radców lub adwokatów na nowych zasadach

  Test umiejętności dla kandydatów na radców lub adwokatów na nowych zasadach

  Wchodzi w życie rozporządzenie zmieniające regulamin przeprowadzania testu umiejętności dla osób ubiegających się o wpis na listę adwokatów albo radców prawnych.

  czytaj więcej

 • PSL: Jesteśmy za demokracją samorządową, a PiS - za nakazowo-ukazową

  PSL: Jesteśmy za demokracją samorządową, a PiS - za nakazowo-ukazową

  PSL jest za demokracją samorządową, a PiS jest za nakazowo-ukazową - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po sobotnim posiedzeniu Rady Naczelnej partii, która zajęła się m.in. podejściem rządu PiS do samorządów. Ponadto ludowcy domagają się od rządu interwencji na rynku mleka.

  czytaj więcej

 • Jak ująć bony towarowe w księgach rachunkowych jednostki budżetowej

  Jak ująć bony towarowe w księgach rachunkowych jednostki budżetowej

  Samorządowa jednostka budżetowa otrzymała od marketu bony towarowe o określonej wartości do wykorzystania w jego sklepach. Bony opiewają na kwotę 15 000 zł i mają być wykorzystane na potrzeby naszej jednostki w postaci zakupu produktów spożywczych, artykułów chemicznych i podobnego asortymentu. W jaki sposób jednostka powinna zaksięgować przyjęcie ww. bonów towarowych – czy na kontach Wn 240 i Ma 760? Czy za wykorzystane bony towarowe jednostka powinna pobrać fakturę? A jeśli tak, to w jaki sposób ją zaksięgować i do jakich paragrafów zaklasyfikować?

  czytaj więcej

 • Ochrona zdrowia: Koniec ze sprzedażą szpitali

  Ochrona zdrowia: Koniec ze sprzedażą szpitali

  Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o działalności leczniczej, która zablokuje możliwość przejęcia przez podmioty prywatne publicznych placówek zdrowotnych. W ustawie utrzymano także kontrowersyjne zapisy o zakupie przez samorządy świadczeń medycznych.

  czytaj więcej

 • Fiskus przed reformą. Spór o tempo i kierunek zmian

  Fiskus przed reformą. Spór o tempo i kierunek zmian

  Ministerstwo Finansów chce utworzyć jednolitą Krajową Administrację Skarbową do poboru podatków oraz kontroli. Nie widzę innej drogi – mówiła Honorata Łopianowska, dyrektor departamentu reformy administracji skarbowej w MF podczas dyskusji zorganizowanej przez DGP. – System wymaga zmian, ale ewolucyjnych, poprzedzonych szerokimi konsultacjami – próbowali oponować pozostali uczestnicy

  czytaj więcej

 • MSWiA: Związki metropolitalne możliwe tylko na Śląsku

  MSWiA: Związki metropolitalne możliwe tylko na Śląsku

  MSWiA zadecydowało, że ostatecznie zlikwiduje obowiązującą ustawę metropolitalną. Zgodnie z projektem nowych przepisów przygotowanym przez resort, związek metropolitalny utworzą gminy z województwa śląskiego, w którym zamieszkują łącznie co najmniej 2 miliony osób.

  czytaj więcej

 • ZNP chce, by wynagrodzenia nauczycieli były finansowane z dotacji budżetowej

  ZNP chce, by wynagrodzenia nauczycieli były finansowane z dotacji budżetowej

  To rząd, a nie samorządy, powinien odpowiadać za wypłatę wynagrodzeń nauczycielom - uważa ZNP. Związkowcy złożyli w Sejmie projekt nowelizacji, zgodnie z którym środki na wynagrodzenia nauczycieli pracujących w szkołach i w przedszkolach pochodziłyby z dotacji celowej budżetu państwa.

  czytaj więcej

 • Schetyna i Kopacz: Będziemy bronić samorządu przed państwem PiS

  Schetyna i Kopacz: Będziemy bronić samorządu przed państwem PiS

  Samorząd terytorialny, to jedno z największych osiągnięć wolnej Polski, będziemy bronić go przed państwem PiS - zapewniali w poniedziałek liderzy PO: Grzegorz Schetyna i Ewa Kopacz. Na konwencji 2 lipca PO zaproponuje reformę ustrojową obejmującą także zmiany w konstytucji.

  czytaj więcej

 • Fiskus nie daje za wygraną w sprawie szaf i gmin

  Fiskus nie daje za wygraną w sprawie szaf i gmin

  Organy podatkowe wciąż składają skargi kasacyjne na niekorzystne dla nich rozstrzygnięcia, pomimo że szanse na wygraną są znikome. W ubiegłym roku tendencja była taka, że fiskus wycofywał skargi od wyroków w sprawach, w których ewidentnie przegrywał (patrz DGP nr 63/2015). Ostatnio jednak znów zaskarża rozstrzygnięciach sądów I instancji, w których orzecznictwo wydawałoby się już ugruntowane.

  czytaj więcej

 • MF dopracowało centralizację VAT w samorządach

  MF dopracowało centralizację VAT w samorządach

  Znikną sankcje za nieprawidłowe sporządzenie wstecznej korekty, a odsetki od środków zwracanych przez gminy będą liczone za krótszy okres. To tylko niektóre ze zmian w nowej wersji projektu specustawy. Wymóg centralizacji rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług jest konsekwencją wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 29 września 2015 r. w sprawie gminy Wrocław (C-276/14). Trybunał przesądził, że jednostki organizacyjne gminy nie mogą być odrębnym podatnikiem VAT. Jest nim bowiem gmina.

  czytaj więcej

 • Studia prawnicze to tylko początek kariery. Co dalej?

  Studia prawnicze to tylko początek kariery. Co dalej?

  Ukończenie studiów prawniczych otwiera drogę do zdobycia ciekawej pracy. Jednak dla wielu atrakcyjnych zawodów dyplom magistra prawa stanowi jedynie wstęp do planowania dalszej kariery.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne