W kwietniu Szkoła Główna Handlowej w Warszawie otrzymała akredytację Association to Advanced Collegiate Schools of Business, uważaną za złoty standard edukacji biznesowej. Tym samym dołączyła do elitarnego grona uczelni posiadających tzw. potrójną koronę akredytacyjną, obejmującą AACSB, AMBA oraz EQUIS, które ma tylko ponad 130 uczelni na świecie.
Edukacja, umiejętności i wartości
Jak opisuje rektor SGH, wartość tej uczelni płynie m.in. stąd, że nie kształci ona absolwentów, lecz kształtuje.
– To bardzo ważna różnica. Wyposażamy absolwentów w odpowiednią wiedzę, umiejętności, doświadczenie, ale też kształtujemy odpowiednie postawy, bo sama wiedza nie jest wystarczająca – mówi Piotr Wachowiak i podkreśla, że bardzo ważne i cenne są umiejętności miękkie, ale także określone wartości, takie jak prawda, otwartość, szacunek, profesjonalizm i współpraca.
Jak wybierać studia
Młodym ludziom, którzy stoją przed wyborem swojej ścieżki, rektor SGH radzi, aby wybierali te kierunki studiów, które są zgodne z ich zainteresowaniami.
– Studia dla młodego człowieka muszą być jego pasją, rozwijać zainteresowania. Warto wybierać uczelnie bardzo dobre, które gwarantują, że absolwenci będą dobrze przygotowani i znajdą pracę. Warto kształtować u siebie umiejętności i pewne postawy oraz analizować, czy na danej uczelni są dynamicznie działające koła naukowe, czy można realizować projekty, czy uczelnia ma dobre kontakty z biznesem. To są bardzo ważne kwestie – wymienia Piotr Wachowiak.
Specjalne wyróżnienie z Ukrainy
Prof. Piotr Wachowiak odebrał w kwietniu dyplom doktora honoris causa Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego im. Wadyma Hetmana. m.in. „w uznaniu bezprecedensowego wsparcia studentów, wykładowców i administracji tej uczelni w okresie trwającej wojny, intelektualnego przywództwa, niezachwianego zaangażowania w ideały i wartości międzynarodowej współpracy uniwersyteckiej, europejskiej solidarności, wspierania dynamicznej mobilności akademickiej, a także w uznaniu osobistej odwagi”.
– To jest na pewno powód do dumy, ale odbieram ten tytuł nie jako tylko uhonorowanie mojej osoby, a całej Alma Mater, czyli SGH, bo rzeczywiście od pierwszych dni wojny jako społeczność naszej uczelni bardzo zaangażowaliśmy się w pomoc w ogóle obywatelom Ukrainy, a także uniwersytetom – mówi prof. Piotr Wachowiak.
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy, w której rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie mówi również o tym, na co powinni zwracać uwagę pracodawcy zatrudniający absolwentów.