– Rozwój technologii kosmicznych ma ogromny potencjał do tworzenia nowych miejsc pracy oraz innowacyjnych rozwiązań mogących znaleźć zastosowanie nie tylko w przemyśle kosmicznym, lecz także w innych branżach, takich jak telekomunikacja, transport czy energetyka – mówi DGP prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Profesor Jerzy Lis: Tak, uruchomiliśmy pierwszy w Polsce Wydział Technologii Kosmicznych. W Europie kształceniem w tym kierunku zajmuje się bardzo elitarna grupa ośrodków, a nasza uczelnia jest do tego szczególnie predystynowana. Centrum Technologii Kosmicznych AGH od pięciu lat bardzo aktywnie uczestniczy w projekcie UNIVERSEH, czyli Europejskim Uniwersytecie Kosmicznym dla Ziemi i Ludzkości. Przy centrum rozkwitło kilkanaście znakomitych kół naukowych: LunarTech, SatLab, AstroBio, AGH Skylink, AstroDevelopers, AGH Space Team, STARS – innowacyjne rozwiązania tworzy w nich już kilkaset osób. To doskonała baza dla nowego wydziału.
Zdecydowanie tak. Do prowadzenia zajęć poprosiliśmy uznanych ekspertów z branży kosmicznej, przedstawicieli agencji kosmicznych i firm technologicznych. Wymienię tu takie postaci, jak dr Michele Armano z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), dr B.H.M. Darukesha z Indyjskiej Agencji Kosmicznej (ISRO), dr Emma Gatti, geolożka kosmiczna z doktoratem z Cambridge, pracowniczka NASA’s Jet Propulsion Laboratory i Caltech oraz prof. Martin Tajmar z TU Dresden, znany specjalista w zakresie napędów dla satelitów.
Tak, młodzi ludzie będą stanowić trzon zespołów czy firm realizujących projekty w branży kosmicznej w Polsce i Europie i jest oczywiste, że to zapewnia absolwentom i absolwentkom szeroki wachlarz możliwości zatrudnienia w sektorze kosmicznym. Równocześnie poszerzając naszą ofertę kształcenia, dokładamy cegiełkę do skoku gospodarczego Polski w sektorze kosmicznym oraz gwarantujemy dostarczenie wyspecjalizowanej kadry.
Liczymy się zwłaszcza w sektorze produkcji satelitów, rozwoju technologii aparatury badawczej stosowanej w kosmosie, badań kosmicznych oraz technik obserwacji Ziemi. Polskie firmy i instytucje uczestniczą w międzynarodowych projektach kosmicznych i współpracują z międzynarodowymi agencjami kosmicznymi. 55 proc. projektów związanych z technologiami kosmicznymi realizowanych w Polsce dotyczy przetwarzania danych satelitarnych, z tego zakresu zapotrzebowanie na specjalistów jest największe. Wykorzystując potencjał AGH oraz doświadczenia w realizacji projektu UNIVERSEH, będziemy mogli właśnie w tym obszarze wykształcić wielu specjalistów. Robimy kolejny wielki krok w przyszłość.
To prawda. Takie podejście nie tylko uzupełnia tradycyjne badania technologiczne, lecz także przyczyni się do zrozumienia globalnych wyzwań, które niesie ze sobą rozwój technologii kosmicznych. Jesteśmy pewni, że ten wydział może się stać bardzo ważnym ośrodkiem refleksji nad przyszłością ludzkości w kontekście eksploracji kosmosu.
Wszyscy już chyba wiedzą, że rozwój technologii kosmicznych stymuluje postęp w dziedzinach takich jak inżynieria, fizyka, informatyka czy materiałoznawstwo. Poszerzenie wiedzy i umiejętności związanych z technologiami kosmicznymi umożliwia prowadzenie badań, które mogą przynieść przełomowe odkrycia zarówno dla nauk podstawowych, jak i stosowanych. Z punktu widzenia gospodarczego rozwój technologii kosmicznych ma ogromny potencjał do tworzenia nowych miejsc pracy oraz innowacyjnych rozwiązań mogących znaleźć zastosowanie nie tylko w przemyśle kosmicznym, lecz także w innych branżach, takich jak telekomunikacja, transport czy energetyka.
Space Technologies w AGH
Studia magisterskie w języku angielskim obejmują trzy specjalizacje:
• Upstream – technologie wysyłane w przestrzeń kosmiczną (satelity, systemy rakietowe); planowanie misji orbitalnych i planetarnych, zarówno robotycznych, jak i załogowych, oraz zarządzanie realizacją misji.
• Downstream – przetwarzanie i wykorzystanie danych satelitarnych, poszerzające zwłaszcza wiedzę o Ziemi i zjawiskach na niej zachodzących (w tym ocena zmian klimatycznych).
• Biomedical – wpływ warunków kosmicznych na organizm człowieka oraz systemy podtrzymania życia w kosmosie.
Każda specjalizacja przewidziana jest dla maksymalnie 12 osób studiujących. Szczegółowe informacje na stronach: WTK.agh.edu.pl oraz Spacetech.agh.edu.pl.
partner