Wgląd do pracy maturalnej 2025 - jak to zrobić?

Każdy maturzysta ma prawo ubiegania się o wgląd do swojej sprawdzonej pracy. Ma na to sześć miesięcy od dnia wydania przez okręgową komisję egzaminacyjną świadectw dojrzałości, aneksów i zaświadczeń o wynikach egzaminu maturalnego. Dla egzaminu przeprowadzonego w 2025 roku termin ten upłynie 8 stycznia 2026 roku.

Aby obejrzeć swoją sprawdzoną pracę maturalną, należy złożyć odpowiedni wniosek. Jego wzór jest dostępny w Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego ogłaszanej w Biuletynie Informacji. Składa się go osobiście lub przez pełnomocnika do dyrektora właściwej komisji okręgowej. Może być przesłany do komisji okręgowej drogą elektroniczną, faksem lub pocztą tradycyjną.

Na wyznaczenie terminu wglądu do pracy dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej ma 5 dni roboczych od otrzymania wniosku o wgląd. Dyrektor OKE wyznacza także miejsce wglądu. W szczególnych oraz uzasadnionych przypadkach wynikających z niepełnosprawności absolwenta dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej może wyrazić zgodę na zorganizowanie i przeprowadzenie wglądu poza siedzibą komisji okręgowej.

Zasady wglądu do pracy maturalnej

Pracę maturalną może obejrzeć tylko jej autor. CKE nie dopuszcza możliwości wglądu do pracy przez pełnomocnika. Podczas wglądu do pracy maturzyście towarzyszy jedynie pracownik okręgowej komisji egzaminacyjnej lub inna osoba wskazana przez dyrektora OKE. Do OKE należy zgłosić się z dokumentem tożsamości.

Absolwentowi udostępnia się pracę egzaminacyjną w formie, w jakiej została przez niego przekazana i oceniona przez egzaminatora. Przed udostępnieniem pracy do wglądu zabezpiecza się dane osobowe egzaminatora przed nieuprawnionym ujawnieniem.

Czas wglądu do jednej pracy egzaminacyjnej wyznaczony przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej nie może być krótszy niż 30 minut. Może on zostać wydłużony w takim zakresie, w jakim jest to możliwe, po uwzględnieniu liczby wglądów wyznaczonych na dany dzień.

Podczas dokonywania wglądu absolwentowi zapewnia się możliwość zapoznania się z zasadami oceniania rozwiązań zadań. Maturzysta nie może kopiować swojej pracy, może jedynie wykonać jej zdjęcia oraz sporządzać notatki na materiałach udostępnionych przez OKE.

Weryfikacja liczby punktów

Jeżeli podczas wglądu absolwent zgłasza zastrzeżenia dotyczące sprawdzenia pracy, w tym liczby punktów przyznanych przez egzaminatora, w pierwszej kolejności okręgowa komisja egzaminacyjna powinna dążyć do wyjaśnienia wątpliwości podczas wglądu.

Absolwent może zwrócić się z wnioskiem o weryfikację sumy punktów. Wniosek wraz z uzasadnieniem składa się do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej w terminie 2 dni roboczych od dnia dokonania wglądu. Weryfikacji sumy punktów dokonuje się w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.

W przypadku zastrzeżeń dotyczących kwestii natury technicznej, np. pomyłek w sumowaniu liczby punktów przyznanych za rozwiązania poszczególnych zadań, weryfikacji dokonuje pracownik wskazany przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Natomiast w przypadku zastrzeżeń dotyczących kwestii merytorycznych, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej wskazuje osobę, która dokonuje ponownej oceny rozwiązań wskazanych zadań, zgodnie z zasadami oceniania rozwiązań zadań opracowanymi przez CKE.

Ważne

Osoba wskazana przez dyrektora OKE musi posiadać uprawnienia egzaminatora w zakresie danego przedmiotu. Dyrektor OKE do weryfikacji sumy punktów wyznacza egzaminatora innego niż egzaminator, który sprawdzał i oceniał pracę egzaminacyjną jako pierwszy.

O wyniku weryfikacji sumy punktów maturzysta zostanie poinformowany w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez dyrektora OKE wniosku o weryfikację sumy punktów. Jeżeli została ona podwyższona, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej ustala nowy wynik egzaminu maturalnego oraz: wydaje świadectwo dojrzałości, jeżeli w wyniku weryfikacji absolwent spełnił warunki niezbędne do zdania egzaminu, wydaje informację o wyniku egzaminu maturalnego, lub wydaje aneks do świadectwa dojrzałości, jeżeli w wyniku weryfikacji absolwent podwyższył wynik egzaminu zdawanego w poprzednich latach. Dodatkowo następuje anulowanie poprzednich dokumentów.

Podważenie punktacji zadań otwartych

Jeśli absolwent nie zgadza się z przyznaną punktacją za zadania otwarte, może złożyć wniosek do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Można to zrobić za pośrednictwem dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji o wyniku weryfikacji sumy punktów. W odwołaniu należy wskazać zadanie lub zadania egzaminacyjne, co do których maturzysta nie zgadza się z przyznaną liczbą punktów wraz z uzasadnieniem.

Jeżeli dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej uzna, że odwołanie zasługuje na uwzględnienie w całości, ustala nowy wynik części pisemnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania i dokonuje wymiany dokumentów. Jeżeli dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej uzna, że odwołanie zasługuje na uwzględnienie w części lub nie zasługuje na uwzględnienie, przekazuje do dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej odwołanie wraz z uzasadnieniem w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania.

Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego rozpatruje odwołanie (w formie zanonimizowanej) wyłącznie w zakresie nieuwzględnionym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Odwołanie rozpatruje się w terminie 21 dni od dnia przekazania odwołania przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej do dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Termin może być jednokrotnie przedłużony, nie więcej jednak niż o 7 dni.

Swoją decyzję Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przekazuje dyrektorowi CKE, a ten dyrektorowi OKE. oraz absolwentowi, który wniósł odwołanie. Jeżeli po decyzji KAE jest niezbędna wymiana dokumentów - dokonuje tego dyrektor OKE.