Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje szereg zmian w Prawie oświatowym. Nowe regulacje mają dotyczyć m.in. statutów szkolnych i frekwencji w szkole. Zmianie ulegnie także status nauczyciela - ma on stać się funkcjonariuszem publicznym.
Jak podkreśla MEN, zmiana ta ma dotyczyć nie tylko nauczycieli, ale też wychowawców oraz innych pracowników pedagogicznych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych. Do tej pory byli oni funkcjonariuszami publicznymi, ale tylko w zakresie przyznania im ochrony „przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych”. MEN uważa, że niezbędne jest wzmocnienie pozycji prawnej nauczycieli przez rozszerzenie tego statusu.
Obecne przepisy Karty nauczyciela zakładają, że „nauczyciel, podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny”, którego przepisy stanowią, że „z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych funkcjonariusz publiczny korzysta również wtedy, jeżeli bezprawny zamach na jego osobę został podjęty z powodu wykonywanego przez niego zawodu lub zajmowanego stanowiska”.
Jak tłumaczy MEN, pojawiały się liczne problemy z interpretacją tych przepisów. Stąd decyzja o uczynieniu nauczycieli funkcjonariuszami publicznymi, co rozwiąże te problemy. Funkcjonariusze publiczni są chronieni również w sytuacjach, gdy zamach na nich został podjęty z powodu wykonywanego przez nich zawodu, ale niekoniecznie podczas wykonywania obowiązków służbowych.