Wiadomości

3 marca 2015 r.

Sprzedający nie może zapewnić, iż samochód, który przejechał np. 115 tys. km, nie ulegnie w najbliższym czasie awarii.

Sprzedajesz auto? Jeśli zawrzesz klauzulę w umowie, nabywca nie ma podstaw do roszczeń3 marca 2015 r.

Pan Kamil sprzedawał samochód przez Allegro. Po dłuższych negocjacjach ustalili z klientem cenę 10-letniego auta na 9,5 tys. zł. Samochód został za tyle sprzedany, ale już następnego dnia nowy właściciel zażądał 500 zł za naprawę silnika, który miał się popsuć kilka godzin po sfinalizowaniu transakcji. Potem oczekiwał obniżenia ceny auta o 2 tys. zł i zwrotu tej kwoty. Ostatecznie domaga się 2900 zł. – Czy muszę mu oddawać pieniądze? Samochód był sprawny, a w umowie zawarliśmy klauzulę, że nabywca zna stan techniczny pojazdu – pyta niefortunny sprzedawca

3 marca 2015 r.

8 mld zł na remonty i wymiany torów w 2015 r. wyda PKP PLK3 marca 2015 r.

Liczba wypadków na kolei zmniejszyła się o jedną czwartą od 2011 roku w efekcie przede wszystkim coraz lepszego stanu infrastruktury kolejowej, doskonalenia zawodowego pracowników kolei i kontroli prowadzonych przez Urząd Transportu Kolejowego, poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (MIiR). W tym roku na PKP Polskie Linie Kolejowe na remonty i wymiany torów przeznaczą ponad 8 mld zł wobec ok. 7 mld zł w 2014 r., poinformował wiceminister infrastruktury i rozwoju Sławomir Żałobka.

2 marca 2015 r.

samochód, kierownica

E-call w autach w Unii Europejskiej coraz bliżej2 marca 2015 r.

Usunięta kolejna przeszkoda na drodze do uruchomienia automatycznego systemu wzywania pomocy w autach. System e-call ma sprawić, że samochód sam zadzwoni z informacją o wypadku drogowym. Dziś unijni ministrowie zatwierdzili uzgodnienia dotyczące wymogów technicznych dla urządzeń montowanych w autach. Latem powinien to także zrobić Parlament Europejski.

27 lutego 2015 r.

Airbus A350

Airbus wspólnie z polskimi uczelniami zbuduje lepsze lotnictwo i wyśle Polskę w kosmos?27 lutego 2015 r.

Międzynarodowe konsorcjum Airbus chce współpracować z polskimi uczelniami. Na spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozmawiano o stworzeniu wspólnych centrów badawczych i wsparciu polskich badań. - Polska może znaleźć się niewielkim gronie państw wysyłających swoje maszyny w kosmos - przekonuje w rozmowie z gazetaprawna.pl Sebastien Remy, Head of Airbus Group Innovations w Grupie Airbus.

27 lutego 2015 r.

Stacja C15 Dworzec Wileński fot. metro.waw.pl

Warszawa: Druga linia metra gotowa27 lutego 2015 r.

Druga linia warszawskiego metra gotowa, ale jeszcze bez pasażerów. Dwie ostatnie stacje dostały dziś pozwolenie na użytkowanie. Dokumenty podpisał już wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. Pozwolenia otrzymały też cztery wentylatornie oraz łącznik między pierwszą a drugą linią.

26 lutego 2015 r.

Zmiany odczują też pasażerowie. Prezes wyjaśnia, że najbardziej deficytowe połączenia będą likwidowane.

Przewozy Regionalne uratowane. ARP wpompuje w firmę 750 milionów złotych, ale zwolnienia i tak będą26 lutego 2015 r.

Największy przewoźnik kolejowy w Polsce uratowany. Marszałkowie 13 z 16 województw zgodzili się na reformę Przewozów Regionalnych. Ich akceptacja, jako formalnych właścicieli spółki, była niezbędna. Inwestorem strategicznym zostanie Agencja Rozwoju Przemysłu, która wpompuje w firmę 750 milionów złotych. Większość tych pieniędzy będzie przeznaczona na spłatę historycznego długu.

Prawo na co dzień