Wiadomości

23 września 2016 r.

Łukasz Bąk

Bąk: Zaciągnąłbym go do łóżka23 września 2016 r.

W środę gruchnęła wiadomość, że Apple pertraktuje zakup brytyjskiego McLarena. Według dziennika „Financial Times” amerykański koncern jest gotów wyłożyć 2 mld funtów, aby zyskać dostęp do technologii, która umożliwi mu zbudowanie własnego samochodu. I jestem pewien, że będzie to najgorszy samochód od czasów fiata multipli.

20 września 2016 r.

Dla odmiany komisja mieszana ds. transportu międzynarodowego podczas ubiegłotygodniowych negocjacji w Ałmatach wynegocjowała zwiększenie kontyngentu przewozów pomiędzy Polską a Kazachstanem.

Transport: Pozwolenia na przewozy do Rosji znów pod znakiem zapytania20 września 2016 r.

Dopóki Rosjanie nie zaczną respektować porozumienia zawartego w kwietniu w Moskwie, dopóty nie ma mowy o negocjacjach na temat przyszłorocznego kontyngentu zezwoleń na przewozy dla transportu ciężarowego – zapowiadają przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Chodzi o niewdrożenie instrukcji dla służb kontrolnych, która miała być interpretacją zawartego porozumienia.

16 września 2016 r.

Łukasz Bąk

Bąk: Francuzi, was czasami trzeba po prostu opierniczyć16 września 2016 r.

Gdy miesiąc temu zastanawialiśmy się z żoną, gdzie moglibyśmy wyskoczyć razem z dziećmi na przedłużony weekend, kilkoro znajomych zasugerowało nam Toruń. Jeśli mam być szczery, to brzmiało to całkowicie nonsensownie. Mniej więcej tak, jakbym w restauracji zechciał zjeść soczysty stek z argentyńskiej polędwicy polany sosem z zielonego pieprzu, a kelner przekonywałby mnie, że lepszym wyborem będzie mortadela obtoczona w psiej ślinie i trocinach.

13 września 2016 r.

Newag Vulcano

Polskie pociągi trafią do Włoch i Bułgarii. Newag rozpoczął produkcję nowych impulsów13 września 2016 r.

Pojazdy z Nowego Sącza wożą pasażerów wokół wulkanu Etna, a wkrótce trafią do Bari i Sofii. W Nowym Sączu trwa produkcja pasażerskich impulsów dla przewoźnika FSE z położonego nad Adriatykiem włoskiego miasta Bari. Umowa z grudnia 2015 r. zakłada dostawę pięciu elektrycznych zespołów trakcyjnych za ponad 20 mln euro, a to wcale nie musi być koniec. Kontrakt ma charakter ramowy: odbiorca ma opcję zamówienia kolejnych 10 składów, zwiększając tym wartość umowy do ponad 60 mln euro.

12 września 2016 r.

Konrad Majszyk, dziennikarz DGP

LOT chce urosnąć, ale nie ma za co12 września 2016 r.

Ze strategii LOT-u najbardziej przebił się do opinii publicznej pomysł budowy Centralnego Portu Lotniczego i zamknięcia Lotniska Chopina, o którym informowaliśmy w DGP w czwartek jako pierwsi. To już kolejny oprócz elektrowni jądrowej i kolei dużych prędkości mocarstwowy projekt w polskiej infrastrukturze. Żeby od zbyt szybkiego tempa wstawania z kolan nie nabawić się kontuzji, skupię się na kwestiach bezpośrednio zależnych od LOT-u. Spółka chce do 2020 r. wywindować liczbę obsługiwanych rocznie pasażerów do ponad 10 mln (ponad dwukrotnie), podpompować udział w rynku z 20 do 25 proc., a pod względem skali działalności wskoczyć na półkę linii Aer Lingus, Austrian i Finnair.

9 września 2016 r.

Łukasz Bąk

Bąk: Johanna, czemu tak się spasłaś?9 września 2016 r.

Kilka dni temu wpadł mi w ręce artykuł opowiadający o grupie amerykańskich naukowców, którym po kilku latach badań udało się udowodnić, że szczupli, wysocy i ładni ludzie mają w życiu znacznie łatwiej niż niscy, grubi i brzydcy. Innymi słowy, ktoś wydał tysiące dolarów na to, żeby banda wariatów w białych kitlach mogła dojść do wniosku, że George Clooney ma większe szanse na znalezienie dobrej pracy i fajnej żony niż samiec guźca. Przecież to oczywiste! Podobnie jak to, że gdy ma się zupełnie przeciętną urodę, można poprawić ją sobie tylko na dwa sposoby – za pomocą skalpela albo kupując sobie naprawdę ładny, ciekawy, nietuzinkowy samochód.

8 września 2016 r.

Lotnisko Paris Charles de Gaulle, Paryż, Francja

Jednolite zasady bezpieczeństwa na lotniskach w UE8 września 2016 r.

Komisja Europejska proponuje stworzenie unijnego systemu certyfikacji sprzętu wykorzystywanego do kontroli bezpieczeństwa w portach lotniczych. Jeśli polska firma uzyska certyfikat na produkowane urządzenie, będzie on honorowany we wszystkich państwach UE.

8 września 2016 r.

Brak umów to problem przede wszystkim pasażerów

PKS-y nie odjadą już o tej samej porze. Będą zmiany w rozkladach jazdy8 września 2016 r.

Koniec z autobusami, które będą kursowały tylko rano i wieczorem. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce wprowadzić obowiązek planowania nowych kursów w połowie przedziału czasowego między już istniejącymi przejazdami. Takie zmiany, jak dowiedział się DGP, mają się znaleźć w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Prawo na co dzień

Reklama