Wiadomości

6 października 2015 r.

Przewoźnicy powinni pamiętać, że w sytuacji, w której kierowca jest pracownikiem właściciela lub najemcy pojazdu, odpowiedzialność pracownika i pracodawcy z tytułu nałożonej na kierowcę grzywny jest solidarna

Przed karami za nielegalnych imigrantów firmy transportowe powinny się bronić6 października 2015 r.

PROBLEM: W ostatnim czasie w mediach głośny stał się problem związany z próbami przedostania się do Wielkiej Brytanii coraz większej liczby nielegalnych imigrantów (DGP nr 184). Problem dotyka bezpośrednio także polskich przedsiębiorców transportowych, których pojazdy bez wiedzy przewoźników i kierowców wykorzystywane są przez uchodźców jako środek przekroczenia granicy. Konsekwencją mogą być wysokie grzywny nakładane przez brytyjskie służby graniczne (UK Border Force) również za nieświadomy przewóz nielegalnych imigrantów. Kary nakładane na przewoźników wynoszą nawet 2000 funtów za każdą osobę nielegalnie przekraczającą granicę, znalezioną w pojeździe (przy czym zgodnie z niedawnymi informacjami Ambasady RP w Londynie kary te mogą wzrosnąć do 7000 funtów za jednego imigranta). Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób bronić się przed karą i jak wygląda ścieżka odwoławcza w przypadku, kiedy grzywna zostanie nałożona.

5 października 2015 r.

poza przetargami dotyczącymi modernizacji, PLK planuje w kolejnych latach uruchamiać dużo projektów utrzymaniowych.

PKP PLK chce do końca roku uruchomić przetargi na 14 mld zł5 października 2015 r.

"Plan ambitny to będzie uruchomienie przetargów na 14 mld zł. O 11 mld zł jesteśmy spokojni, walczymy żeby jeszcze dodatkowe przetargi uruchomić i jest duża szansa, żeby to zrobić. To byłaby prawie 1/4 środków dostępnych na kolei" - powiedział Wojciechowski w kuluarach Europejskiego Kongresu Logistycznego.

2 października 2015 r.

Civic Tourer

Bąk: Ekolodzy, przekonaliście mnie2 października 2015 r.

Po ubiegłotygodniowym materiale, w którym stanąłem w obronie Volkswagena, otrzymałem bardzo dużo listów. Pisali do mnie ekolodzy, geolodzy, biolodzy, urolodzy i futurolodzy. Ci pierwsi zaczynali swoje e-maile od słów: „Ty bydlaku, spalimy ci dom”, a cała reszta od: „Ma pan całkowitą rację”.

1 października 2015 r.

Od początku tego roku na wodach Bałtyku, a także Morza Północnego oraz kanału La Manche, obowiązują nowe przepisy Unii Europejskiej (i Międzynarodowej Organizacji Morskiej) zwane dyrektywą siarkową

Koniec morskich wojen. Nasze promy popłyną razem1 października 2015 r.

Utworzenie Polskiej Grupy Promowej to dla państwowych firm jedyna szansa na przetrwanie. Obsługą bałtyckich połączeń promowych zajmują się dwie polskie firmy. Są to Polska Żegluga Bałtycka (PŻB) z Kołobrzegu (znana też jako Polferries) oraz Polska Żegluga Morska (PŻM) ze Szczecina, a dokładniej należąca do niej spółka Unity Line.

30 września 2015 r.

Popularność LPG w Polsce to nie nowość. Według danych GUS całkowita liczba samochodów z takim napędem zarejestrowanych w Polsce pod koniec 2013 r. wynosiła 2,85 mln sztuk i stanowiła nieco ponad 10 proc. ponad 25 mln parku pojazdów

Tani autogaz podgrzewa rynek30 września 2015 r.

Samochody z instalacją LPG sprzedają się znacznie lepiej niż rok temu. Nad Wisłą błyskawicznie rośnie zainteresowanie samochodami na gaz – takie dane płyną ze statystyk Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. W I półroczu br. klienci kupili w salonach niemal 3000 nowych samochodów wyposażonych w fabryczną instalację LPG.

30 września 2015 r.

W ramach dyskusji o strategii rozwoju polskiego rynku lotniczego szeroko komentowana w branży lotniczej jest idea stworzenia duoportu Okęcie-Modlin.

Jak zgodnie z przepisami stworzyć duoport Okęcie-Modlin30 września 2015 r.

W ramach dyskusji o strategii rozwoju polskiego rynku lotniczego szeroko komentowana w branży lotniczej jest idea stworzenia duoportu Okęcie-Modlin. Pomysł zakłada wspólne działanie Lotniska Chopina w Warszawie oraz lotniska w Modlinie, co stanowić ma alternatywę dla koncepcji lotniska centralnego, czyli nowego portu lotniczego gdzieś między Łodzią a Warszawą, który wciąż znajduje się na etapie wstępnej koncepcji. Zarządzanie duoportem miałoby znaleźć się pod skrzydłami Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, będącego teraz jednym z czterech wspólników spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin sp. z o.o. Władze PPL podkreślają, że połączenie lotnisk przyniosłoby realne korzyści obydwu portom poprzez efektywne zarządzanie infrastrukturą, co w konsekwencji przełożyłoby się na zwiększenie przepustowości ruchu lotniczego w centralnej Polsce.

30 września 2015 r.

Transport drogowy wygrywa w Polsce z kolejowym. Czy da się to zmienić

Transport drogowy wygrywa w Polsce z kolejowym. Czy da się to zmienić30 września 2015 r.

Udział kolei w przewozach towarowych w Polsce ogółem wynosi 18 proc. W 2002 r. był na poziomie 37 proc., co pokazuje, w jakim tempie kolej oddaje pola transportowi drogowemu. Bo udział ciężarówek wzrósł w tym samym czasie do 82 proc. Jak wynika z danych Eurostatu, w wielu zachodnich krajach – np. w Austrii – zjawisko jest odwrotne, tzn. przewoźnicy kolejowi odbudowują swoją pozycję kosztem drogowych. Co jest z kolei efektem konsekwentnej polityki transportowej państwa.

Prawo na co dzień

reklama