Wiadomości

25 października 2016 r.

Dworzec Łódź Fabryczna

Pierwsze pociągi z dworca Łódź Fabryczna odjadą 11 grudnia 25 października 2016 r.

65 tys. m. kw. powierzchni, trzy poziomy, stacja kolejowa z czterema peronami i ośmioma torami ponad 16 metrów pod ziemią, 24 schody ruchome, 14 wind, ponad 12 km torów oraz podziemny parking na niemal 1000 aut – tak w liczbach wygląda najnowocześniejszy w Polsce dworzec kolejowy Łódź Fabryczna.

24 października 2016 r.

Centralny Port Lotniczy to projekt, który obecnie nie ma żadnych ekonomicznych podstaw - mówi w rozmowie z PAP Jacek Krawczyk.

Ekspert: Centralny Port Lotniczy nie ma żadnych ekonomicznych podstaw24 października 2016 r.

Centralny Port Lotniczy to projekt, który obecnie nie ma żadnych ekonomicznych podstaw - mówi w rozmowie z PAP Jacek Krawczyk, szef grupy pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. "Zmarnujemy kilkaset milionów euro, które włożyliśmy w rozwój lotnisk w Warszawie. To będą wyrzucone w błoto pieniądze" - podkreśla.

24 października 2016 r.

Obowiązek stworzenia bazy przewoźników wynika z unijnego rozporządzenia (WE) nr 1071/2009

E-rejestr przewoźników coraz bliżej24 października 2016 r.

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1414 ze zm.), która wprowadza Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego, została w piątek przyjęta przez Senat. Ponieważ izba wyższa wprowadziła poprawki, ustawa wróci jeszcze do Sejmu.

20 października 2016 r.

Trzeba zmienić m.in. rozporządzenia w sprawie badań lekarskich.

Niesłyszący też będzie mógł zostać zawodowym kierowcą20 października 2016 r.

Firmy transportowe od lat zmagają się z brakiem kierowców. Tymczasem przepisy niepotrzebnie ograniczają dostęp do zdobywania uprawnień kategorii C osobom z częściowym albo całkowitym ubytkiem słuchu. Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 155 ze zm.) niepełnosprawność taka nie stanowi przeszkody do uzyskania prawa jazdy kat. AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T. Kierowanie samochodami ciężarowymi oraz autobusami jest więc wykluczone. Tymczasem w niektórych państwach, jak np. Szwecja, Kanada czy USA, takich obostrzeń nie ma.

19 października 2016 r.

Obowiązujące prawo daje zarządcy autostrady możliwość okresowego obniżenia opłaty za przejazd autostradą.

Korki na autostradzie: Płacimy na bramkach i żądamy zwrotu19 października 2016 r.

Spiesząc się na służbowe spotkanie, wybrałem przejazd płatną autostradą. Niestety, miałem pecha, bo z powodu niespodziewanych robót na drodze powstał korek. Zapłaciłem co prawda niedużo, ale byłem zły, że wybierając taką trasę, zmarnowałem czas – żali się pan Adrian. – Jak wobec tego powinien zachować się niezadowolony z przejazdu autostradą kierowca? Czy może np. odmówić zapłaty – pyta czytelnik.

18 października 2016 r.

Resort pytany przez nas w ubiegłym tygodniu o listę firm, które wyraziły chęć udziału, zasłaniał się tym, że wciąż trwa weryfikacja chętnych.

Rusza bitwa o e-myto18 października 2016 r.

Dziś do Warszawy zjadą się potencjalni wykonawcy systemu. Rząd chce zrobić rozeznanie rynku, by jeszcze w tym kwartale rozpisać przetarg. Spotkanie określane jako seminarium technologiczne, które odbędzie się w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa (MIB), będzie zamknięte dla prasy. Osobom postronnym nieznana jest nawet lista uczestników.

14 października 2016 r.

Łukasz Bąk

Bąk: Pokażemy Niemcom, jak robi się auta14 października 2016 r.

Zapewne i do waszych uszu dotarła wypowiedź wiceministra obrony, który parę dni temu stwierdził, że to Polska nauczyła Francuzów jeść widelcem. Oczywiście! Tak naprawdę określenie „miłość francuska” również zawdzięczają nam – wymyśliliśmy je zaraz po tym, jak Napoleon Bonaparte okazał nam miłość, a następnie zrobił nas w balona.

Prawo na co dzień

Reklama