Wiadomości

30 kwietnia 2016 r.

Niezależnie od faktu, czy podróżujemy służbowo czy prywatnie, w przypadku odwołania lub opóźnienia lotu o ponad 3 godziny z winy przewoźnika poszkodowanemu pasażerowi należy się rekompensata finansowa.

Służbowy lot odwołany? Poznaj prawa pasażerów i zminimalizuj poniesione straty30 kwietnia 2016 r.

Odwołanie lub opóźnienie lotu niejednokrotnie potrafi skutecznie pokrzyżować nie tylko wakacyjne, ale i biznesowe plany. Stracona szansa na pozyskanie nowego kontrahenta lub na udział w przetargu to jedne z wielu możliwych konsekwencji takich zdarzeń. Warto pamiętać, że w takich sytuacjach przysługują nam prawa, a ubieganie się o nie pomoże zminimalizować poniesione straty.

29 kwietnia 2016 r.

Łukasz Bąk

Bąk: O tym, jak nowoczesne auta nas ogłupiają29 kwietnia 2016 r.

Są naszpikowane elektroniką bardziej niż centrum lotów kosmicznych NASA. Teoretycznie ma ona zapewniać nam komfort i bezpieczeństwo, jednak w praktyce może się okazać źródłem poważnych problemów. Testując dla was nowe auta, coraz częściej odnoszę wrażenie, że to nie ja eksperymentuję i zabawiam się z nimi, lecz one ze mną. Jestem królikiem doświadczalnym w rękach koncernów motoryzacyjnych. Wy również.

27 kwietnia 2016 r.

Płatne odcinki autostrad

A4 znowu w remoncie, ale opłaty zostają27 kwietnia 2016 r.

Kolejna wiosna i kolejne modernizacje na drogach najwyższej jakości. A także kolejny protest wiszący w powietrzu. W tym tygodniu pod Opolem ekipy remontowe zajęły jezdnię autostrady A4 w kierunku Wrocławia na odcinku prawie 10 km. Chodzi o płatny fragment należący do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ruch w obu kierunkach odbywa się drugą jezdnią. Nieczynny jest MOP Jankowice. Ten etap potrwa do 15 maja.

26 kwietnia 2016 r.

Nowy Opel Astra

Nowy Opel Astra z systemem OnStar: Idealny partner w firmie i w życiu26 kwietnia 2016 r.

Nowy Opel Astra to jakościowy skok Opla w klasie kompaktowej – tak promuje swoje auto producent. Nie inaczej jest z jego najnowszą wersją Sports Tourer. Ale dla przedsiębiorców jakość jest tak samo ważna jak oszczędność, funkcjonalność i nowoczesność zakupionego auta. Bez wątpienia nowa Astra łączy wszystkie te elementy oferując samochód kompletny. Dodatkowo jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy wysoko cenią sobie innowacje w motoryzacji.

26 kwietnia 2016 r.

Barierą wejścia do SuperPKS jest nowoczesny tabor.

Polska jazda na Polski Bus: PKS walczy elastycznymi cenami biletów i luksusem26 kwietnia 2016 r.

Szkocki przewoźnik musi stawić czoła Pekaesom, które walczą z nim jego własną bronią – elastycznymi cenami biletów i luksusem, a przy tym manifestują narodowe pochodzenie. Właściciel Polskiego Busa Brian Souter przeciera pewnie oczy ze zdumienia. Dawne Pekaesy nie chcą być już chłopcami do bicia. Inwestują w nowy tabor i kopiują jego agresywną politykę cenową. Właśnie zaczyna się rynkowe pospolite ruszenie na Polskiego Busa.

26 kwietnia 2016 r.

Niesprawiedliwe przepisy obowiązywały od lipca 2011 r. do 1 stycznia 2015 r.

Więcej kar za e-myto. Zmiana przepisów miała zmniejszyć tę liczbę26 kwietnia 2016 r.

Od ponad roku obowiązują przepisy uniemożliwiające multiplikowanie kar za przejazd bez opłaty. A tych jest coraz więcej. Niesprawiedliwe przepisy obowiązywały od lipca 2011 r. do 1 stycznia 2015 r. Główny inspektorat transportu drogowego mógł nakładać na kierowców surowe kary (3 tys. zł) za minięcie każdej bramki do elektronicznego poboru opłat. Za brak kilkudziesięciozłotowej opłaty za jednorazowy przejazd drogą płatną można było więc dostać karę w wysokości kilkudziesięciu tysięcy.

23 kwietnia 2016 r.

Miłośnicy wodoru zapominają przy tym o innych wadach tych pojazdów. Przede wszystkim ogniwa wodorowe zużywają się tak samo jak baterie i ich wydajność wraz z upływem czasu spada.

Hydrozagadka: Auto elektryczne wydaje się najlepszym z możliwych wariantów23 kwietnia 2016 r.

Łukasz Bąk położył w ubiegłym tygodniu (DGP 73/2016) krzyżyk na samochodach elektrycznych, a motoryzacyjną technologią przyszłości obwieścił auta napędzane wodorem. Jest tylko jeden problem z tą wizją: jest błędna. Główny argument jego tekstu brzmi mniej więcej tak: koncerny motoryzacyjne bawią się w auta elektryczne tylko dlatego, by spełnić wymogi Komisji Europejskiej. Chodzi konkretnie o wartość średniej emisji spalin dla całej gamy produkowanych modeli. A ze średnią emisją spalin jest trochę jak ze średnią krajową: generalnie poziom wynagrodzeń jest nędzny, ale ponieważ paru prezesów zarabia po kilka baniek rocznie, statystycznie naród się bogaci. 

22 kwietnia 2016 r.

Łukasz Bąk

Bąk: 500 zł na dziecko przeznaczę na auto22 kwietnia 2016 r.

Jak być może słyszeliście, resort infrastruktury chce przywrócić karty rowerowe. Przyznaję szczerze, że początkowo pomysł ten wzbudził we mnie ogromny entuzjazm. Bo mam po dziurki w nosie domorosłych Lance’ów Armstrongów ubranych w kombinezony Durexa, którym wydaje się, że biorą udział w Tour de France. Nie rozumiem, dlaczego ja, by jeździć legalnie samochodem, musiałem najpierw chodzić na kurs i zdawać egzaminy, zaś oni nie potrzebują żadnych zezwoleń. I to nawet wtedy, gdy mają problem z odróżnieniem prawej strony od lewej i dysponują IQ na poziomie brzozy.

21 kwietnia 2016 r.

Ogólna ocena procesu inwestycyjnego w wykonaniu PPL jest pozytywna, ale NIK wytyka im nieprawidłowości i błędy w nadzorze inwestorskim.

NIK wytyka błędy Lotnisku Chopina: Zaniechane budowy i fiasko zbycia udziałów w portach regionalnych21 kwietnia 2016 r.

Spóźnione lub zaniechane budowy. Fiasko zbycia udziałów w portach regionalnych. NIK wytyka błędy zarządcy Lotniska Chopina. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) to głównie zarządca Lotniska Chopina, które jest główną bazą przewoźnika LOT, a w 2015 r. obsłużyło 37 proc. ruchu lotniczego w Polsce. PPL mają też udziały w 15 spółkach, z których 10 zarządza lotniskami regionalnymi, np. w Katowicach, Krakowie, Rzeszowie i Szczecinie.

21 kwietnia 2016 r.

Projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1414) został przyjęty przez Radę Ministrów 12 kwietnia.

Transport: Kolejny cios w przewoźników. Polski rząd po cichu zaostrza przepisy21 kwietnia 2016 r.

Ustawa wprowadzająca elektroniczny rejestr przewoźników jednocześnie podnosi wymogi dotyczące tzw. dobrej reputacji . Firmy są zaskoczone, bo przyjęto tę zmianę bez konsultacji. Projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1414) został przyjęty przez Radę Ministrów 12 kwietnia. Jednak do 19 kwietnia nie był upubliczniony ani na stronach Rządowego Centrum Legislacji, ani w biuletynie informacji publicznej Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Prawo na co dzień

reklama