sprzedaż

Sprzedaż – umowa cywilna, w której sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę rzeczy w gotówce lub równowartości gotówki.


 • Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  OPIS SYTUACJI: Pan Jan prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży zdrowej żywności. W związku z dynamicznym rozwojem branży spowodowanym rosnącym popytem na produkty ekologiczne, także poza granicami, przedsiębiorstwo stale się rozwija i osiąga coraz większe dochody. Przedsiębiorca od jakiegoś czasu zastanawia się nad zmianą formy prowadzenia działalności. Najbardziej pożądanym przez niego rozwiązaniem jest prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w związku z brakiem odpowiedzialności wspólników za zobowiązania. Uważa też, że jego przedsiębiorstwo będzie lepiej oceniane przez potencjalnych kontrahentów – jako duża i profesjonalna firma. Pan Jan nie ma jednak zaufanej osoby, z którą mógłby zawiązać spółkę, w związku z tym chciałby ją poprowadzić sam. Na początku działalności pan Jan chciałby posiadać pełną kontrolę w spółce i decydować o wszystkich sprawach. Jednak w przyszłości nie wyklucza wstąpienia do niej małżonki, przy czym objęłaby udziały na minimalnym poziomie. Pan Jan będzie w spółce wykonywał czynności, które dotychczas wykonywał w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, tj. składał zamówienia, pozyskiwał nowych klientów, uczestniczył w targach, kontrolował jakość zamówień itp., ale nie będzie już bezpośrednio otrzymywał zysków z prowadzonej działalności. Z uwagi na to pan Jan chciałby z tytułu wykonywanych dla firmy prac otrzymywać wynagrodzenie. Jeżeli spółka będzie się rozwijać w takim tempie jak dotychczas prowadzona działalność, intencją pana Jana jest zatrudnienie w odpowiednim czasie profesjonalnego menedżera, który przejmie zarządzanie firmą oraz będzie pełnił funkcję w zarządzie, przy czym on sam nie chciałby zostać pozbawiony wpływu na podejmowanie najważniejszych decyzji dotyczących działalności. Przed wykonaniem jakichkolwiek kroków i przed podjęciem ostatecznej decyzji co do zmiany formy prowadzenia działalności pan Jan postanowił zwrócić się po profesjonalną poradę do radcy prawnego.

  czytaj więcej

 • Na dochodzeniu przedawnionego roszczenia można dodatkowo stracić

  Na dochodzeniu przedawnionego roszczenia można dodatkowo stracić

  Skierowałem pozew przeciw kontrahentowi o zapłatę 8 tys. zł w postępowaniu upominawczym. Chodziło o towary sprzedane w końcu 2014 r. On odpowiedział, że sprawa jest przedawniona, bo tego typu roszczenia przedawniają się po dwóch latach, a nie po trzech, jak sądziłem. Wobec czego cofnąłem pozew, nie doszło do rozprawy. Teraz kontrahent poinformował mnie, że sąd zapewne obciąży mnie kosztami procesu w postaci zapłaty dla jego pełnomocnika. Czy to możliwe? Czy mogę uniknąć tych kosztów, skoro byłem zwolniony przez sąd od opłaty od pozwu?

  czytaj więcej

 • Dopalacze na wokandzie. Czy handlarzy można oskarżać na podstawie kodeksu karnego?

  Dopalacze na wokandzie. Czy handlarzy można oskarżać na podstawie kodeksu karnego?

  Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy kodeks karny może być dobrym narzędziem do walki z handlarzami szkodliwymi substancjami psychoaktywnymi.

  czytaj więcej

 • Rejestr podatników VAT coraz chudszy

  Rejestr podatników VAT coraz chudszy

  Po pierwszym kwartale 2017 r. naczelnicy urzędów skarbowych wykreślili ponad 36 tysięcy firm – poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś w odpowiedzi na poselską interpelację

  czytaj więcej

 • Poczta Polska stawia na filatelistykę

  Poczta Polska stawia na filatelistykę

  Kolekcjonerzy twierdzą, że na znaczkach wciąż można zarabiać. Najbardziej cenne są stare okazy i te z błędami, np. w pisowni.

  czytaj więcej

 • W revers charge usługa obejmuje też materiały

  W revers charge usługa obejmuje też materiały

   Opodatkowaniu z zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia podlega całość usługi budowlanej, na którą składają się zarówno koszty materiału, jak i robocizny – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Rolnicy uwolnieni od stawki godzinowej. Prace sezonowe bez gwarantowanych 13 zł/h

  Rolnicy uwolnieni od stawki godzinowej. Prace sezonowe bez gwarantowanych 13 zł/h

  Rząd chce wyłączyć prace sezonowe spod obowiązywania 13-złotowego minimum. Ogrodników i sadowników nie stać na takie płace.

  czytaj więcej

 • Polscy muzycy dla ofiar wojny z Aleppo. Płyta "Nieśmiertelni"

  Polscy muzycy dla ofiar wojny z Aleppo. Płyta "Nieśmiertelni"

  Chcemy pokazać, że jesteśmy razem z mieszkańcami Aleppo - powiedział we wtorek muzyk Darek Malejonek podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano płytę "Nieśmiertelni", z której dochód zostanie przekazany na pomoc ofiarom wojny w tym syryjskim mieście.

  czytaj więcej

 • Transport: Elektro znaczy dwa razy drożej

  Transport: Elektro znaczy dwa razy drożej

  Władze miast chcą być eko, w związku z czym zapowiadają masową wymianę pojazdów spalinowych na elektryczne.

  czytaj więcej

 • Dla celów PCC liczy się umowa, a nie jej wykonanie

  Dla celów PCC liczy się umowa, a nie jej wykonanie

  Firma, która zerwała kontrakt na zakup gazu i odebrała tylko część towaru, i tak musi uregulować podatek od czynności cywilnoprawnych od całej kwoty, na którą się umówiła – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Komunikacja miejska będzie tańsza. Do czasu

  Komunikacja miejska będzie tańsza. Do czasu

  Kolejne miasta decydują się na obniżki lub wprowadzają ulgi. Ale w związku z modą na elektromobilność takie promocje wkrótce staną się rzadkością.

  czytaj więcej

 • Najem auta pracownikom wyklucza pełne odliczenie VAT

  Najem auta pracownikom wyklucza pełne odliczenie VAT

   Wynajęcie samochodów podwładnym, choćby za odpłatnością, oznacza, że pracodawca odejmie tylko 50 proc. podatku zawartego w cenie tych aut i paliwa do nich – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Prokuratoria oceni, czy JSW może wyemitować nowe akcje

  Prokuratoria oceni, czy JSW może wyemitować nowe akcje

  Spółka potrzebuje pieniędzy, Skarb Państwa chce zejść poniżej 50 proc. udziałów. „Nie” mówią związkowcy i ustawa.

  czytaj więcej

 • Kodeksem cywilnym w dopalacze? Ryzykowny pomysł

  Kodeksem cywilnym w dopalacze? Ryzykowny pomysł

  Urzędnicy wyszukują coraz to nowe metody walki ze sprzedawcami dopalaczy. Najnowszy pomysł, autorstwa radców z łódzkiego magistratu, to sięgnięcie po przepisy kodeksu cywilnego dotyczące immisji, czyli pewnego legalnego działania właściciela nieruchomości, którego negatywne skutki są odczuwalne na sąsiednich posesjach (art. 144 k.c.). Korzystanie z nich może więc zostać w ten sposób utrudnione.

  czytaj więcej

 • Wiceminister rozwoju: Chcemy pokazać światu, że w Polsce trwa cicha rewolucja gospodarcza

  Wiceminister rozwoju: Chcemy pokazać światu, że w Polsce trwa cicha rewolucja gospodarcza

  Chcemy pokazać światu, że w Polsce trwa cicha rewolucja gospodarcza, która przeprowadzi kraj z gospodarki imitacji do gospodarki innowacji - powiedział PAP wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński. Temu - jak mówił – służą m.in. zmiany modelu promocji polskiej gospodarki.

  czytaj więcej

 • Na europejskich parkietach 16-miesięczne maksima - pomaga Daimler, Puma i ropa

  Na europejskich parkietach 16-miesięczne maksima - pomaga Daimler, Puma i ropa

  W zachodniej Europie na giełdach wzrosty i nowe 16-miesięczne maksima. Pomaga Daimler ze swoimi wynikami kwartalnymi i Puma z prognozami. Zyskują też spółki naftowe - podają maklerzy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej