Urząd Regulacji Energetyki

Urząd Regulacji Energetyki (URE) – centralny urząd państwowy, regulujący polski rynek energii (m.in.


 • Podwyżka cen wody już od wakacji

  Podwyżka cen wody już od wakacji

  Nowa instytucja „Wody Polskie” nie powinna być strażnikiem niskich cen wody i ścieków, tylko taryf realnych – ocenia Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie". Jej zdaniem podwyżki cen wody i ścieków nastąpią już od lipca br., a nie od początku 2019 r. jak zapowiada MŚ.

  czytaj więcej

 • Rynek mocy będzie otwarty na zagranicę

  Rynek mocy będzie otwarty na zagranicę

  2,2 mld zł – takie koszty w pierwszym roku funkcjonowania polskiego rynku mocy poniesie sektor małych i średnich przedsiębiorstw. W ciągu dekady obciążenia te sięgną blisko 15 mld zł. Tak wynika ze zrewidowanych wyliczeń przedstawionych właśnie przez Ministerstwo Energii (wcześniej szacowano, że firmy niebędące odbiorcami przemysłowymi zapłacą w sumie 10,7 mld zł).

  czytaj więcej

 • Swora: Cicha rewolucja w administracji

  Swora: Cicha rewolucja w administracji

   Takiej nowelizacji nie było w kodeksie postępowania administracyjnego od 1990 r., kiedy ustawodawca pozbawił zasadę praworządności przymiotu „ludowa” i uregulował przepisy będące konsekwencją wprowadzenia samorządu terytorialnego. Nowelizacja kodeksu, która wchodzi w życie 1 czerwca 2017 r., nie jest ustawą reaktywną, ale proaktywną, budowaną na filozofii administracji nowoczesnej, europejskiej, opartej na relacjach partnerskich pomiędzy organami administracji publicznej a obywatelami.

  czytaj więcej

 • Marek Dietl został wybrany na prezesa GPW

  Marek Dietl został wybrany na prezesa GPW

  Zwyczajne Walne Zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych wybrało w poniedziałek Marka Dietla na prezesa spółki. Zgodę na objęcie funkcji prezesa GPW musi wydać jeszcze Komisja Nadzoru Finansowego. Wśród swoich priorytetów Dietl wymienił m.in. budowanie "skali Giełdy".

  czytaj więcej

 • Przedsiębiorcy mogą uniknąć kar po blackoucie

  Przedsiębiorcy mogą uniknąć kar po blackoucie

  Przeciwko firmom, które nie dostosowały się do ograniczeń poboru energii elektrycznej w sierpniu 2015 r., Urząd Regulacji Energetyki wytoczył postępowania. Są jednak szanse na znaczące obniżenie kary bądź jej całkowite uniknięcie.

  czytaj więcej

 • MŚ: Od nowego roku może pojawić się regulator cen wody

  MŚ: Od nowego roku może pojawić się regulator cen wody

  Od 2018 roku, wraz z wejściem w życie nowego Prawa wodnego, ma rozpocząć działalność regulator cen wody, który będzie zatwierdzać taryfy przedsiębiorstwom wodno-kanalizacyjnym - poinformował wiceminister środowiska Mariusz Gajda.

  czytaj więcej

 • Co może nam podnieść rachunki za energię

  Co może nam podnieść rachunki za energię

  140 mld zł będzie kosztować producentów dostosowanie się do unijnych przepisów do 2030 r. Prąd może podrożeć o jakieś 20 proc.

  czytaj więcej

 • Nowe prawo wodne. Prezes GPW SA: Rodzina rocznie dopłaci za wodę ok. 100 zł [WYWIAD]

  Nowe prawo wodne. Prezes GPW SA: Rodzina rocznie dopłaci za wodę ok. 100 zł [WYWIAD]

  Jeśli oprzeć się na danych zawartych w ustawie, można przyjąć, że czteroosobowa rodzina rocznie dopłaci za wodę ok. 100 zł – twierdzi Łukasz Czopik, prezes GPW SA, spółki zaopatrującej w wodę 3,5 mln mieszkańców.

  czytaj więcej

 • Centralny regulator cen wody zdubluje uprawnienia wojewodów. Są też wątpliwości natury konstytucyjnej

  Centralny regulator cen wody zdubluje uprawnienia wojewodów. Są też wątpliwości natury konstytucyjnej

  Resort środowiska zamierza powołać regulatora taryf za wodę i ścieki. Rząd tym samym ograniczy kompetencje samorządów i zdubluje zadania różnych urzędów.

  czytaj więcej

 • Faron: Wody Polskie bez konkretów w sprawie taryf

  Faron: Wody Polskie bez konkretów w sprawie taryf

  Wszelkie opinie na temat nowego modelu zatwierdzania taryf wodociągowo-kanalizacyjnych oparte są obecnie wyłącznie na komunikatach medialnych. Ministerstwo Środowiska poza zawartymi w nich zdawkowymi informacjami nie zaprezentowało dotychczas projektu zmian do ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Procedowana modyfikacja zasad jest natomiast na tyle kluczowa z punktu widzenia samorządów, jak i branży wodociągowo-kanalizacyjnej, że nie sposób już na tym etapie nie zwrócić uwagi na kilka najistotniejszych aspektów sprawy.

  czytaj więcej

 • Gaz eksplodował na giełdzie

  Gaz eksplodował na giełdzie

  Prowadzony przez Towarową Giełdę Energii rynek gazu stał się jednym z beneficjentów kontrowersyjnych regulacji o zapasach.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne