prawo

Prawo, a ściślej prawo w ujęciu przedmiotowym – system norm prawnych, czyli ogólnych, abstrakcyjnych i jednoznacznych dyrektyw postępowania, które powstały w związku z istnieniem i funkcjonowaniem państwa lub innego uporządkowanego organizmu społecznego, ustanowione lub uznane przez właściwe organy władzy odpowiednio publicznej lub społecznej i przez te organy stosowane, w tym z użyciem przymusu.


 • Brudno w polskich biurach

  Brudno w polskich biurach

  Większość kontrolowanych przez PIP miejsc pracy ma uchybienia dotyczące czystości i higieny. Dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń sanitarnych i klimatyzacji.

  czytaj więcej

 • Nowe zasady w obrocie ziemią rolną przeorały pole upadłości i restrukturyzacji

  Nowe zasady w obrocie ziemią rolną przeorały pole upadłości i restrukturyzacji

  Reglamentacja sprzedaży nieruchomości rolnych utrudnia życie syndykom i negatywnie wpływa na poziom zaspokojenia wierzycieli. Blokuje też próby sanacji przedsiębiorstw.

  czytaj więcej

 • Słowa bankierów warte biliony

  Słowa bankierów warte biliony

  Przedstawiciele najważniejszych banków centralnych sugerują, że programy skupu obligacji nie będą już zwiększane, na horyzoncie pojawiła się za to perspektywa wrześniowej podwyżki stóp procentowych w USA. linki wyróżnione

  czytaj więcej

 • Płatności kartami wyjdą na jaw przy kontroli

  Płatności kartami wyjdą na jaw przy kontroli

  Organy podatkowe mają pełne prawo domagać się dopłaty podatku, gdy raporty dobowe z kasy fiskalnej nie zgadzają się z transakcjami, które przeszły przez terminal płatniczy – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Podatek od garażu: Podwyżka o 1000 proc. była prawidłowa

  Podatek od garażu: Podwyżka o 1000 proc. była prawidłowa

  Wyodrębnione od mieszkania miejsce postojowe w hali garażowej budynku jest opodatkowane stawką właściwą dla budynków pozostałych – orzekł WSA w Kielcach.

  czytaj więcej

 • Za lampy LED niezgodne z wymaganiami sprzedawca też ponosi odpowiedzialność

  Za lampy LED niezgodne z wymaganiami sprzedawca też ponosi odpowiedzialność

  Sprzedajemy lampy LED, które kupujemy u importera sprowadzającego je z Chin. Niedawno jeden z klientów zakwestionował prawdziwość parametrów, które importer zadeklarował na opakowaniu, a ponadto stwierdził, że informacje są niepełne, bo brakuje m.in. danych o trwałości lampy. Jako sprzedawca mam niewielkie możliwości skontrolowania parametrów jakościowych. Czy ponoszę odpowiedzialność za ewentualne nieprawdziwe informacje? Jakie dane powinny znaleźć się na opakowaniu?

  czytaj więcej

 • Wittenberg: Dlaczego szybki marsz jest czasem lepszy od sprintu

  Wittenberg: Dlaczego szybki marsz jest czasem lepszy od sprintu

  Minister Jarosław Gowin zaprezentował chęć zreformowania nauki krótko po tym, jak nasze uniwersytety spadły z czwartej do piątej setki uczelni w rankingu szanghajskim. Wyliczenie problemów szkolnictwa wyższego zajęłoby całą gazetę, ale clue to fakty: liczba maturzystów zrównała się z liczbą miejsc na studiach stacjonarnych, więc uczelnie przyjmują każdego, żeby utrzymać się na finansowym plusie. Choć mamy 24. PKB na świecie, przeznaczamy na naukę tak niewielki jego procent, że jesteśmy pod tym względem na 37. pozycji. Nasi naukowcy masowo wyjeżdżają robić kariery za granicę.

  czytaj więcej

 • Bank centralny oskarża: Prezydenccy eksperci się pomylili

  Bank centralny oskarża: Prezydenccy eksperci się pomylili

  Autorzy projektu ustawy o zwrocie spreadów od kredytów walutowych nawet o połowę mogli zaniżyć koszty operacji – ocenia Narodowy Bank Polski. NBP przesłał opinię do projektu, który Kancelaria Prezydenta opublikowała na początku sierpnia.

  czytaj więcej

 • Umowy procesowe: Nowy instrument dla przedsiębiorców

  Umowy procesowe: Nowy instrument dla przedsiębiorców

  Firmy zyskają nowe narzędzie, które ma ułatwić im dochodzenie należności. Chodzi o umowy procesowe, które zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju.

  czytaj więcej

 • Nowy program rządowy: 200+ dla energetyki

  Nowy program rządowy: 200+ dla energetyki

  Specjaliści z AGH przedstawili w resorcie energii założenia programu rewitalizacji 44 kotłów węglowych po 200 MW. Jego koszt szacowany jest na 9 mld zł – ustalił DGP.

  czytaj więcej

 • Udostępniony link może naruszać prawa autorskie

  Udostępniony link może naruszać prawa autorskie

  W miniony czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że osoba umieszczająca link w internecie nie narusza prawa, ale tylko wtedy, gdy nie wie, że prowadzi on do pirackich treści, i nie działa w celu zarobkowym. Zgadza się pan z tym rozstrzygnięciem?

  czytaj więcej

 • Austria znów przekłada wybory prezydenckie

  Austria znów przekłada wybory prezydenckie

  Niezależnie od terminu głosowania to kandydat populistycznej prawicy ma większe szanse w powtórce. Austriacka farsa z wyborami prezydenckimi trwa nadal. Wczoraj rząd w Wiedniu zdecydował, że druga tura wyborów prezydenckich – którą z powodu licznych nieprawidłowości sąd nakazał powtórzyć – nie odbędzie się w zaplanowanym terminie, tylko dwa miesiące później.

  czytaj więcej

 • Zamówienia publiczne po nowelizacji: W tańszych przetargach zwycięzca wciąż jest nie do ruszenia

  Zamówienia publiczne po nowelizacji: W tańszych przetargach zwycięzca wciąż jest nie do ruszenia

  Wbrew powszechnemu przekonaniu nowelizacja przepisów o zamówieniach nie pozwoliła na podważanie poprawności konkurencyjnych ofert – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

  czytaj więcej

 • W obligacjach zamiennych wciąż drzemie potencjał

  W obligacjach zamiennych wciąż drzemie potencjał

  Ich istotą jest prawo obligatariuszy do wyboru świadczenia głównego. Przy wymianie na akcje spłata zadłużenia dokona się w zasadzie bezgotówkowo, jednak ceną jest większe rozwodnienie akcjonariatu.

  czytaj więcej

 • UOKiK: Wyspy z e-papierosami mogą zostać, ale z ograniczeniami

  UOKiK: Wyspy z e-papierosami mogą zostać, ale z ograniczeniami

  ZMIANA PRAWA: Każdy, kto chociaż raz był w większym centrum handlowym, z pewnością napotkał na swojej drodze punkty sprzedaży ulokowane na środku alejek – tzw. wyspy. Od wielu lat takie punkty były doskonałym sposobem na promocję i sprzedaż e-papierosów. To już przeszłość. Ustawa z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. poz. 1331; dalej: ustawa) wprowadziła bowiem zakaz reklamy papierosów elektronicznych. Przepisy jednak są tak niejasno sformułowane, że niektórzy sprzedawcy zastanawiają się nawet, czy ich wyspy nadal mogą funkcjonować. A jeśli tak – to jak powinny zmienić zasady działania, aby nie narazić się na kary. Te zaś są wysokie: za złamanie zakazu reklamy grozi do 200 tys. zł grzywny, kara ograniczenia wolności bądź obie te sankcje łącznie.

  czytaj więcej

 • Partner stracił uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu. Czy to koniec spółki

  Partner stracił uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu. Czy to koniec spółki

  Razem z kolegą założyliśmy kilka lat temu spółkę partnerską. Niestety 31 sierpnia 2016 r. wspólnik prawomocnie utracił uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu związanego z profilem spółki. Kiedy zatem ulegnie ona rozwiązaniu?

  czytaj więcej

 • Końcówka roku obfituje w nabory wniosków

  Końcówka roku obfituje w nabory wniosków

  PORADNIK Dotacje inwestycyjne dla firm cieszą się zawsze bardzo dużym zainteresowaniem. Konkursy z nowej puli Funduszy Europejskich już ruszyły, warto się więc do nich dobrze przygotować.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej