Prezydent podpisał nowelizację ustawy o prawie autorskim, co przyniosło ulgę polskim twórcom, artystom i wydawcom, poinformowała w piątek na platformie X ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Hanna Wróblewska.
Nowe przepisy, opracowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy ze stroną społeczną mają gwarantować twórcom i wykonawcom utworów audiowizualnych, literackich, publicystycznych, naukowych, muzycznych i słowno-muzycznych odpowiednie wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł i wykonań w Internecie , tłumaczy Hanna Wróblewska.
Dodała, że "dają one również narzędzia i możliwości negocjowania wynagrodzeń".
"Cieszę się, że tak ważna ustawa wchodzi w życie. Jednocześnie zapraszam na Forum Prawa Autorskiego, gdzie będziemy dyskutowali o zagadnieniach związanych z regulacją prawa autorskiego cyklicznie – raz na kwartał" – napisała ministra, przypominając, że "pierwsze spotkanie odbędzie się 10 września".
Nowelizacja prawa autorskiego. Prezydent Duda podpisał ustawę
Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP poinformowało w piątek, że Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowelizacja wdraża do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 17 kwietnia 2019 r.
Ustawa wejdzie w życie po miesiącu od ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1 pkt 21, który zacznie obowiązywać po sześciu miesiącach od ogłoszenia. Przepis ten określa, że artyści wykonawcy utworów literackich, publicystycznych, naukowych, muzycznych lub słowno-muzycznych będą uprawnieni do odpowiedniego wynagrodzenia za publiczne udostępnianie ich artystycznych wykonań w sposób umożliwiający dostęp w wybranym miejscu i czasie – poinformowała Kancelaria Prezydenta.