gałęzie prawa

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu gałęzie prawa. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące gałęzie prawa.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Haładyj: Pismo z urzędu nie musi oznaczać kłopotów [WYWIAD]

  Haładyj: Pismo z urzędu nie musi oznaczać kłopotów [WYWIAD]

  - Niemal każda gałąź gospodarki ma swoją własną ustawę, własne regulacje. A to nie sprzyja klarowności. Chcemy więc poszerzyć wspólną przestrzeń prawną przedsiębiorców - mówi wywiadzie dla DGP Mariusz Haładyj, wiceminister rozwoju.

  czytaj więcej

 • Młodzi wybierają prawo

  Młodzi wybierają prawo

  Studia prawnicze dają wszechstronną wiedzę. Pozwalają z powodzeniem kształtować ścieżkę kariery w różnych obszarach rynku pracy. Absolwenci prawa mogą bowiem znaleźć zatrudnienie nie tylko w kancelariach, ale również instytucjach państwowych, biznesie czy bankach. Jest to więc perspektywa ciekawych i rozwijających wyzwań, ponadprzeciętnych zarobków, a także możliwość zbierania wartościowych doświadczeń.

  czytaj więcej

 • Czy warto zdobywać wiedzę?

  Czy warto zdobywać wiedzę?

  Od kilku lat panuje przekonanie, że edukacja na poziomie studiów wyższych powinna odpowiadać potrzebom rynku czy gospodarki.

  czytaj więcej

 • Za co działkowiec może zostać ukarany?

  Za co działkowiec może zostać ukarany?

  Wypoczywający w swoich ogrodach działkowych zobowiązani są dbać o ich wygląd, porządek i nie naruszać spokoju sąsiadów. Za śmiecenie, uporczywe hałasowanie czy inne wykroczenia grożą mandaty. Uciążliwy działkowiec może być także pozbawiony prawa do użytkowania danej działki.

  czytaj więcej

 • Potocki: Brexit zbliży Europę do koncertu mocarstw

  Potocki: Brexit zbliży Europę do koncertu mocarstw

  W krótkiej perspektywie wynik referendum oznacza ogromne zamieszanie zarówno w samej Wielkiej Brytanii, związane z ruchami odśrodkowymi w Szkocji i Irlandii Płn., jak i w całej Unii, która będzie musiała uzgodnić nowe modus vivendi w relacjach z Londynem. Na dłuższą metę jednak Brexit zmieni układ sił na całym kontynencie.

  czytaj więcej

 • Potrzebne nam są wolne związki zawodowe

  Potrzebne nam są wolne związki zawodowe

  Niektórzy zwolennicy wolnego rynku z chęcią wysłaliby „zawodowe związki na Powązki”, czyli na cmentarz historii. Niesłusznie. Bo ich działalność nie musi być z definicji warcholstwem ani cyniczną walką o przywileje. Są także inne ciekawe modele związków zawodowych. Całkowicie wyjątkowy jest model japoński. Tam związki doprowadziły do sytuacji, w której z jednej strony wywalczyły dożywotnią gwarancję zatrudnienia (choć nie ma ona charakteru formalnego), z drugiej stały się siłą działającą raczej na poziomie politycznym, a nie oddolnym.

  czytaj więcej

 • ZAiKS zaprezentował dwie nowe usługi online dla artystów

  ZAiKS zaprezentował dwie nowe usługi online dla artystów

  Zgłaszanie koncertów, podczas których wykorzystano repertuar artystów oraz rejestracja utworów online - to nowe usługi, które oferuje artystom ZAiKS. Obie będą dostępne bezpłatnie, w dowolnym momencie, dla każdego, kto ma podpisaną umowę ze Stowarzyszeniem.

  czytaj więcej

 • Repolonizacja przemysłu: Świdnik trafi w ręce rządu

  Repolonizacja przemysłu: Świdnik trafi w ręce rządu

  W resorcie obrony rozważany jest wariant przejęcia pewnej części udziałów producenta śmigłowców. Wstępnie rozmawiano już w tej sprawie z przedstawicielami właściciela Polskich Zakładów Lotniczych w Świdniku, włoską firmą Leonardo (do niedawna znaną pod nazwą Finmeccanica).

  czytaj więcej

 • Lichwy nie da się wytępić cepem

  Lichwy nie da się wytępić cepem

  Praktyki lichwiarskie są naganne, prowadzą do pokrzywdzenia słabszych ekonomicznie, a państwo powinno im przeciwdziałać. Nowy pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości na ukrócenie tego zjawiska przez wprowadzenie do kodeksu karnego nowego typu przestępstwa, zagrożonego karą do pięciu lat pozbawienia wolności, na pierwszy rzut oka wydaje się uzasadniony.

  czytaj więcej

 • Tusk niczym Gierek. A Kaczyński to drugi Gomułka

  Tusk niczym Gierek. A Kaczyński to drugi Gomułka

  Wypieramy ze świadomości społecznej wszelkie pozytywne aspekty gospodarki PRL. Nie tylko dlatego, że był to chybiony system. Bardziej z tego powodu, że współcześni politycy zdają sobie sprawę, iż na zamazanym, pochlapanym czerwoną farbą historycznym tle ich poczynania będą prezentowały się lepiej niż w rzeczywistości

  czytaj więcej

 • Biblioteka prawnika: Opus magnum o konstytucji

  Biblioteka prawnika: Opus magnum o konstytucji

  Współczesny prawnik bez względu na specjalizację, formę aktywności zawodowej i zainteresowania nie może obyć się bez znajomości konstytucji. W ocenie autorów I tomu komentarza do ustawy zasadniczej (drugi czeka na publikację) pod redakcją prof. Marka Safjana i  prof. Leszka Boska cząstkowa i wąska wiedza na ten temat jest absolutnie niewystarczająca dla zrozumienia i prawidłowego stosowania przepisów. Dlatego w swoich tekstach postanowili oni jak najpełniej przybliżyć prawnikom zjawisko konstytucjonalizacji prawa. I trzeba przyznać, że się im to udało.

  czytaj więcej

 • Kluby piłkarskie płacą po 400 mln zł na jednego piłkarza. Czy takie inwestycje kiedykolwiek się zwracają?

  Kluby piłkarskie płacą po 400 mln zł na jednego piłkarza. Czy takie inwestycje kiedykolwiek się zwracają?

  Kluby piłkarskie potrafią wydać ponad 400 mln zł na jednego piłkarza. Czy takie inwestycje kiedykolwiek się zwracają?

  czytaj więcej

 • Anda Rottenberg: W Europie radykalizują się narodowo wszystkie kraje. Jeśli wybuchnie wojna, to nikt jej nie wygra [WYWIAD DGP]

  Anda Rottenberg: W Europie radykalizują się narodowo wszystkie kraje. Jeśli wybuchnie wojna, to nikt jej nie wygra [WYWIAD DGP]

  "Ludzie śmieją się, zapraszają na kolację, żyją. I ja też tak żyję. Choć czasem patrzę, że taki też był sierpień 1939 r. I też jest tak dużo jabłek i grzybów. Wracałam w weekend z Drohiczyna, przejeżdżałam obok sadów i widziałam gałęzie uginające się od owoców. Pomyślałam: jak w sierpniu 1939 r., ale oczywiście nie powiedziałam tego na głos. Jeszcze rok temu tak nie myślałam, ale może wtedy nie było urodzaju jabłek" - mówi w rozmowie z DGP Anda Rottenberg, historyk sztuki, krytyk i kuratorka sztuki.

  czytaj więcej

 • Anda Rottenberg: Od jakiegoś czasu myślę, że jest tak ładnie i to się wszystko zmarnuje jeśli wybuchnie wojna

  Anda Rottenberg: Od jakiegoś czasu myślę, że jest tak ładnie i to się wszystko zmarnuje jeśli wybuchnie wojna

  Jeśli w Europie wybuchnie wojna, to nikt jej nie wygra. Od jakiegoś czasu mam takie myślenie, może to natręctwo, ale jadę na rowerze, widzę, jak jest ładnie, jak się fajnie zrobiło, jak dobrze wyglądają ulice, ile to wysiłku kosztowało przez te 70 lat od wojny i że to się wszystko zmarnuje. W jeden dzień się zmarnuje

  czytaj więcej

 • Hybryda z Doliny Kolejowej. Innowacje jadą po torach

  Hybryda z Doliny Kolejowej. Innowacje jadą po torach

  Rząd chce dofinansować budowę lokomotywy spalinowo-elektrycznej – dowiedział się DGP. To już kolejny projekt, który ma zwiększyć konkurencyjność tej gałęzi polskiego przemysłu.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej