rynek energii

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu rynek energii. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące rynek energii.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Prokuratoria Generalna o klauzulach arbitrażowych: To historyczny wyrok unijnego trybunału korzystny dla 90 proc. sporów

  Prokuratoria Generalna o klauzulach arbitrażowych: To historyczny wyrok unijnego trybunału korzystny dla 90 proc. sporów

  Wyrok Wielkiej Izby Trybunału Sprawiedliwości UE, uznający za sprzeczne z prawem unijnym klauzule arbitrażowe zawarte w 196 umowach o wzajemnej ochronie inwestycji – tzw. BIT-ach zawartych przez państwa UE, jest historyczny i będzie miał liczne konsekwencje, w szczególności może z korzyścią dla Polski wpłynąć na 90 proc. sporów prowadzonych aktualnie przez Prokuratorię Generalną z inwestorami z państw członkowskich UE - powiedział PAP prezes Prokuratorii Generalnej prof. Leszek Bosek.

  czytaj więcej

 • Rola dla wizjonera [DEBATA DGP]

  Rola dla wizjonera [DEBATA DGP]

  Dziennik Gazeta Prawna zaprosił osoby uhonorowane przed rokiem tytułem Wizjonerów 2017 do debaty o roli w firmach ludzi o nieprzeciętnych talentach biznesowych. W dyskusji wziął też udział członek Kapituły Wizjonerów Leszek Niemycki, wiceprezes Deutsche Bank Polska.

  czytaj więcej

 • Baca-Pogorzelska: Wojna na surowce i informacje

  Baca-Pogorzelska: Wojna na surowce i informacje

  Aresztowany na trzy miesiące Marek W. oskarżany o szpiegostwo miał przekazywać Rosjanom m.in. dane dotyczące działań polskiego rządu w sprawie Nord Stream 2. W listopadzie 2017 r. wyrok siedmiu lat więzienia usłyszał Stanisław Sz., prawnik z podwójnym obywatelstwem Polski i Rosji, który na zlecenie rosyjskiego wywiadu wojskowego zbierał niejawne informacje na temat rynku gazu, zwłaszcza gazoportu w Świnoujściu. Dwaj szpiedzy pracujący dla tego samego kraju, ale przede wszystkim działający w tej samej branży. Jak na dłoni widać dziś, co najbardziej interesuje Rosjan.

  czytaj więcej

 • Megafuzja PKN ORLEN z LOTOSEM: Można to zrobić taniej i dużo bardziej sensownie

  Megafuzja PKN ORLEN z LOTOSEM: Można to zrobić taniej i dużo bardziej sensownie

  Ogłoszenie przejęcia Grupy LOTOS SA przez PKN ORLEN SA zostało przyjęte przez rynek z mieszanymi odczuciami. Jak w każdej sytuacji, cytując klasyka, „istnieją plusy dodatnie i plusy ujemne”. Do dodatnich zaliczyć można zwiększenie (przynajmniej na papierze) potencjału połączonego koncernu naftowego. Do ujemnych (dla całej gospodarki) – zmniejszenie i tak niewielkiej konkurencji. W szczególności na rynku hurtowej sprzedaży paliw. Podejmując tak istotną decyzję, należy więc zważyć, czy jej potencjalne pozytywne efekty przeważają (w ujęciu całej gospodarki) nad negatywnymi. To zaś prowadzić musi do stwierdzenia, że najważniejsze jest:

  czytaj więcej

 • Tchórzewski: Na atomie nikt nie zbankrutował

  Tchórzewski: Na atomie nikt nie zbankrutował

  Górnictwo to ryzykowny zawód. I powinien być płatny lepiej niż inne. Jak to osiągnąć, jest dylematem, przed którym stoją i załoga, i firma, i państwo - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

  czytaj więcej

 • Innowacja wg FRANKE

  Innowacja wg FRANKE

  Rozmowa z Markiem Szymańskim, Prezesem Zarządu FRANKE Polska Sp. z o.o., szwajcarskiego  producenta kompleksowego wyposażenia kuchennego

  czytaj więcej

 • Prezes URE zatwierdził regulamin rynku mocy

  Prezes URE zatwierdził regulamin rynku mocy

  Prezes Urzędu Regulacji zatwierdził regulamin rynku mocy. To dokument , w którym określone są warunki współpracy operatora systemu przesyłowego - Polskich Sieci elektroenergetycznych z wytwórcami energii uczestniczącymi w rynku mocy.

  czytaj więcej

 • Śliż: Kończymy tworzenie narzędzi uszczelniających VAT. Zlikwidujemy patologię z paragonami i elektroniką [WYWIAD]

  Śliż: Kończymy tworzenie narzędzi uszczelniających VAT. Zlikwidujemy patologię z paragonami i elektroniką [WYWIAD]

  - Kończymy tworzenie narzędzi uszczelniających VAT. W ostatnim kroku odejdziemy od trzech rejestrów podatników na rzecz jednego. Będą w nim zintegrowane informacje dotyczące rachunku bankowego, zarejestrowania, wyrejestrowania i statusu podatnika - mówi Wojciech Śliż, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów.

  czytaj więcej

 • Luty kolejnym miesiącem wzrostu cen węgla dla energetyki i ciepłownictwa

  Luty kolejnym miesiącem wzrostu cen węgla dla energetyki i ciepłownictwa

  W lutym br. cena węgla dostarczanego do energetyki była o 0,6 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej, natomiast cena węgla dla ciepłownictwa wzrosła o 3,5 proc. - wskazują indeksy cenowe dla węgla kamiennego, publikowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

  czytaj więcej

 • Patriotyzm to m.in. umacnianie narodowej gospodarki

  Patriotyzm to m.in. umacnianie narodowej gospodarki

  WYBIERAM POLSKIE! O idei patriotyzmu gospodarczego, innowacjach, a także wsparciu dla polskich przedsiębiorstw rozmawiamy z Panem Stanisławem Niedbalcem, Prezesem zarządu Exalo Drilling S.A.

  czytaj więcej

 • Kopalnia Krupiński: jest inwestor, będzie pikieta

  Kopalnia Krupiński: jest inwestor, będzie pikieta

  Dziś spotkanie związkowców i spółki Tamar, chcącej reaktywować zakład, z przedstawicielami resortu energii. Będzie też FI Greenestone.

  czytaj więcej

 • Cyfryzacja łańcucha dostaw

  Cyfryzacja łańcucha dostaw

  95% firm nie zna jeszcze całego spektrum korzyści wykorzystania technologii cyfryzacji w swoich łańcuchach dostaw.

  czytaj więcej

 • Jak przekonać ludzi do energii atomowej

  Jak przekonać ludzi do energii atomowej

  Dyskusja o budowie siłowni jądrowej nabiera tempa. Czy uda się nas przekonać do tej technologii?

  czytaj więcej

 • Wyjechali z powodu antysemickiej nagonki w '68 r. Zaczynali od zera, a banicja paradoksalnie pomogła im w karierze

  Wyjechali z powodu antysemickiej nagonki w '68 r. Zaczynali od zera, a banicja paradoksalnie pomogła im w karierze

  Wyjechali z powodu antysemickiej nagonki w marcu '68 r. Zaczynali od zera, a banicja paradoksalnie pomogła im w karierze. Nam opowiadają o swojej historii.

  czytaj więcej

 • Narasta niechęć Polaków do Ukraińców. "Instytucje życia publicznego stygmatyzują Ukraińców"

  Narasta niechęć Polaków do Ukraińców. "Instytucje życia publicznego stygmatyzują Ukraińców"

  W ostatnim okresie nastąpił wzrost wystąpień skierowanych przeciwko ukraińskiej mniejszości narodowej, jak też przeciwko obywatelom Ukrainy mieszkającym w Polsce. Raport "Mniejszość ukraińska i migranci z Ukrainy w Polsce. Analiza dyskursu" pokazuje, jak traktujemy migrantów zza naszej wschodniej granicy.

  czytaj więcej

 • Znów zasypie nas węgiel z Rosji. W tym roku możemy pobić rekord

  Znów zasypie nas węgiel z Rosji. W tym roku możemy pobić rekord

  W tym roku możemy sprowadzić z zagranicy więcej niż 15 mln ton węgla i pobić rekord z 2011 r. – wynika z szacunków DGP. Będzie to zależeć i od kopalń, i od pogody.

  czytaj więcej

 • Ostatni dzwonek na wniosek do rejestru rynku mocy

  Ostatni dzwonek na wniosek do rejestru rynku mocy

  Tego dnia rozpoczął się proces certyfikacji ogólnej w ramach rynku mocy. Przeprowadzają ją Polskie Sieci Elektroenergetyczne – operator systemu przesyłowego. Muszą do niej przystąpić wszyscy wytwórcy energii elektrycznej, którzy dysponują jednostkami o mocy osiągalnej co najmniej 2 MW brutto lub wyższej. Ten całkowicie nowy obowiązek certyfikacji wprowadziła ustawa z 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy (Dz.U. z 2018 r. poz. 8). Warto zwrócić uwagę, że obejmuje on nie tylko tych przedsiębiorców, którzy planują swój udział w aukcjach rynku mocy, lecz znacznie szerszy krąg podmiotów – również tych, którzy produkują energię na własne potrzeby, ale mają podpisaną umowę przyłączeniową z firmami dystrybucyjnymi. Ponadto do certyfikacji ogólnej mogą fakultatywnie przystąpić te podmioty, które planują udział w aukcjach mocy w ramach samodzielnych lub agregowanych jednostek DSR (tj. oferujących redukcję mocy). PSE szacuje, że łącznie zobowiązanych może być nawet ok. 2 tys. podmiotów. Przedstawiamy, jak przebiega procedura certyfikacji.- Chociaż certyfikacja ogólna w ramach rynku mocy potrwa do 29 maja 2018 r., to dla zobowiązanych istotna jest data 12 kwietnia. Po tym dniu zamknięta zostanie możliwość złożenia wniosku na stronie internetowej. A tym, którzy go nie złożą lub nie zdążą zrobić tego w terminie, grozi kara administracyjna, którą może wymierzyć prezes URE w wysokości nawet 5 proc. przychodów podmiotu z roku poprzedniego. Celem certyfikacji ogólnej jest pozyskanie informacji o jednostkach oraz wpisanie ich do nowego rejestru rynku mocy. Sam udział w certyfikacji ogólnej nie uprawnia jeszcze do udziału w aukcjach mocy. Podmioty zainteresowane udziałem w aukcjach mocy powinny przystąpić do kolejnej certyfikacji – do aukcji głównej. Certyfikacja do aukcji głównych na lata 2021–2023 rozpocznie się 5 września 2018 r. Szczegółowe zasady udziału w certyfikacji oraz w innych procesach rynku mocy zostały zawarte w regulaminie rynku mocy, dostępnym na stronie www.rynekmocy.pl - pisze Marek Duk kierownik Wydziału Certyfikacji i Aukcji Rynku Mocy w departamencie rozwoju systemu Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA.

  czytaj więcej

 • Z Grodziska do Chlebni – czyli nowy oddział Raben

  Z Grodziska do Chlebni – czyli nowy oddział Raben

  6 kwietnia 2018 roku Raben Logistics Polska oficjalnie otworzyła oddział w Chlebni (gmina Grodzisk Mazowiecki). Powstały tu dwa nowoczesne magazyny klasy A, o łącznej powierzchni 42.000 m2, dostosowane do przechowywania ok. 50.000 palet. Oddział zatrudnia ponad 300 osób i średnio miesięcznie jest w stanie obsłużyć  ponad 85.000 przesyłek.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne