prawo własności intelektualnej

Prawo własności intelektualnej (prawo na dobrach niematerialnych) – termin obejmujący elementy różnych działów prawa, regulujące zasady korzystania z tzw.


 • Podatki w 2018 roku. Oto 10 najważniejszych zmian

  Podatki w 2018 roku. Oto 10 najważniejszych zmian

  Uszczelnianie podatków w 2017 roku stało się specjalnością rządu. Troska o regularne wpływy podatkowe niesie ze sobą szereg zmian dla podatników. Część z reform ułatwi funkcjonowanie firm i zapewni transparentność działań w obrocie gospodarczym, a część przysporzy przedsiębiorcom dodatkowych kosztów i obowiązków.

  czytaj więcej

 • Mały i wielki biznes mogą znaleźć wspólny język

  Mały i wielki biznes mogą znaleźć wspólny język

  Współpraca jest potrzebna – uznali uczestnicy debaty „Eksport start-upów vs start-upowy eksport”, zorganizowanej w ramach konferencji „Jak umiejętnie zarządzać start-upem

  czytaj więcej

 • Podział tantiem szybszy i przejrzysty - dziś wchodzi w życie nowe prawo autorskie

  Podział tantiem szybszy i przejrzysty - dziś wchodzi w życie nowe prawo autorskie

  Tabele wynagrodzeń za korzystanie z utworów będą zatwierdzane w procedurze administracyjnej , a nie – jak to było przez ostatnie osiem lat – cywilnoprawnej

  czytaj więcej

 • Dwukrotne wynagrodzenie za naruszenie praw autorskich niezgodne z konstytucją?

  Dwukrotne wynagrodzenie za naruszenie praw autorskich niezgodne z konstytucją?

  W orzecznictwie sądów coraz śmielej przebija się teza, zgodnie z którą zapłata dwukrotnego wynagrodzenia za naruszenie praw autorskich jest niezgodna z konstytucją.

  czytaj więcej

 • Wyrok TSUE: Znak towarowy tylko dla produktów rozpoznawalnych w całej Unii

  Wyrok TSUE: Znak towarowy tylko dla produktów rozpoznawalnych w całej Unii

  Popularny producent czekolady nie może żądać prawnej ochrony kształtu swojego produktu. Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że sama forma batoników nie jest wystarczająco oryginalna, by podlegać prawu patentowemu.

  czytaj więcej

 • Czy plagiat może być nagrodzony? Oto rak, który niszczy naszą naukę

  Czy plagiat może być nagrodzony? Oto rak, który niszczy naszą naukę

  Na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie huczy od plotek o znanym profesorze, który w kolejnych monografiach przepisuje swoje poprzednie teksty. Pomimo oficjalnych wniosków o wyjaśnienie tego procederu w ciszy uczelnianych gabinetów próbuje się ukręcić łeb sprawie.

  czytaj więcej

 • Arkadiusz Jakubik. Aktor z korbą napędową

  Arkadiusz Jakubik. Aktor z korbą napędową

  – Do roli komediowej podchodzę bardzo serio. Uważam, że takie role należy grać absolutnie na poważnie, podobnie jak największy dramat czy tragedię. Tylko wtedy jest szansa, że będzie to rola zabawna, przejmująca, ale przede wszystkim prawdziwa. W tym głównie tkwi sekret filmu – rozmawiamy z Arkadiuszem Jakubikiem, bohaterem sekcji "I Bóg stworzył aktora" na Festiwalu Dwa Brzegi, gdzie już od soboty 28 lipca będziemy mogli prześledzić jak hartował się jego wizerunek artystyczny.

  czytaj więcej

 • Wojna handlowa USA – Chiny nabiera tempa

  Wojna handlowa USA – Chiny nabiera tempa

  Trump chce doprowadzić do sytuacji, w której Pekin nie będzie miał jak odpowiedzieć

  czytaj więcej

 • Resort nauki chce powołać Fundusz Nauki Polskiej: Projekt w konsultacjach

  Resort nauki chce powołać Fundusz Nauki Polskiej: Projekt w konsultacjach

  W Banku Gospodarstwa Krajowego powstanie Fundusz Nauki Polskiej, z którego finansowana będzie nowatorska formuła współpracy naukowej: Wirtualny Instytut Badawczy - przewiduje projekt ustawy przygotowany przez resort nauki. To rozwiązanie ma pomóc w komercjalizacji innowacyjnych pomysłów, m.in. z biotechnologii.

  czytaj więcej

 • USA: Chiny powinny bać się Trumpa

  USA: Chiny powinny bać się Trumpa

  Doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow powiedział w piątek, że Chiny nie powinny nie doceniać prezydenta USA Donalda Trumpa. Odniósł się w ten sposób do groźby, iż w odpowiedzi na plany podwyższenia ceł na chińskie towary ChRL wprowadzi taryfy odwetowe.

  czytaj więcej

 • Europa traci na dobrej ochronie leków

  Europa traci na dobrej ochronie leków

  Rozwiązania proponowane przez Brukselę mogą pomóc rozwinąć skrzydła polskim producentom leków . Jednak zachodnie koncerny farmaceutyczne są na nie.

  czytaj więcej

 • Dawid Ogrodnik: Ja nigdy nie jestem zadowolony

  Dawid Ogrodnik: Ja nigdy nie jestem zadowolony

  Film to taka paralela do życia, w którym zawsze jest co poprawiać, a wyobrażenie nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Czasami zdarza się, że mam pretensję do samego siebie, że okres przygotowawczy mogłem lepiej wykorzystać, ale staram się robić wszystko, żeby tego uczucia nie odczuwać zbyt często, bo jest ono zwyczajnie nieprzyjemne i wstyd mi wtedy przed samym sobą. Jest moim wielkim marzeniem, żeby zagrać kiedyś rolę, z której będę całkowicie zadowolony i wtedy, w tym samym momencie, przestanę być aktorem – o warsztacie aktorskim, przygotowaniu do ról i przygodach na planach filmowych z Dawidem Ogrodnikiem rozmawia Ryszard Jaźwiński.

  czytaj więcej

 • Rewolucyjne zmiany w podatku od dochodów. Sprawdź, co się zmieni 1 stycznia 2019

  Rewolucyjne zmiany w podatku od dochodów. Sprawdź, co się zmieni 1 stycznia 2019

  Obowiązek informowania fiskusa o optymalizacjach, podatek od wyprowadzki z Polski oraz od bitcoinów, nowe reguły dotyczące samochodów osobowych wykorzystywanych w biznesie – wszystko to ma wejść w życie już od 1 stycznia 2019 r.

  czytaj więcej

 • MF skierowało do konsultacji nowelizacje podatku CIT w wysokości 9 proc.

  MF skierowało do konsultacji nowelizacje podatku CIT w wysokości 9 proc.

  Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw dotyczący m.in. wprowadzenia obniżonej stawki podatku CIT w wysokości 9%, preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (Intellectual Property Box - IP BOX, Innovation Box) czy uregulowania w podatku dochodowym skutków obrotu walutami wirtualnymi.

  czytaj więcej

 • Nowelizacja PIT i CIT: Resort finansów dał dwa tygodnie na opinie do 150 stron

  Nowelizacja PIT i CIT: Resort finansów dał dwa tygodnie na opinie do 150 stron

  Opublikowany projekt nowelizacji ma niewiele wspólnego z uproszczeniem podatków – komentują eksperci. Narzekają, że resort dał partnerom społecznym zaledwie 14 dni na konsultacje.

  czytaj więcej

 • Co ma się zmienić w PIT i CIT od 2019 roku

  Co ma się zmienić w PIT i CIT od 2019 roku

  Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt dużej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ordynacji podatkowej, które przewidują wiele kontrowersyjnych rozwiązań dla podatników. Projekt nowych regulacji ma przejść szybką ścieżkę legislacyjną i wejść w życie już za niecałe cztery miesiące. Przedstawiamy zestawienie najważniejszych zmian, z jakimi podatnicy i ich doradcy będą musieli zmierzyć się już niedługo.

  czytaj więcej

 • Znane nazwisko nie zawsze da się zarejestrować

  Znane nazwisko nie zawsze da się zarejestrować

  Zasadniczo nazwisko można zastrzec jako znak towarowy, o ile oczywiście spełnione są przy tym prawne kryteria rejestracji - identyczne jak dla innych rodzajów znaków. Problem pojawia się jednak często, kiedy próbuje się objąć ochroną prawa nazwisko znane, np. należące do celebryty, polityka, lub nazwisko łudząco podobne. Wówczas najczęściej uznaje się, że znak został zgłoszony w złej wierze. Takich sporów jest ostatnio coraz więcej.

  czytaj więcej

 • Pusta jedynka: Tak wydawcy prasy popierają wdrożenie dyrektywy UE

  Pusta jedynka: Tak wydawcy prasy popierają wdrożenie dyrektywy UE

  W związku ze zbliżającym się w Parlamencie Europejskim głosowaniem nad mającym fundamentalne znaczenie dla wydawców prasy projektem dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, Europejskie Stowarzyszenie Prasy Biznesowej (European Busines Press) wraz z Izbą Wydawców Prasy oraz wydawcami z innych krajów europejskich, zdecydowały się dać wyraz swojemu poparciu wdrożenia dyrektywy w niecodzienny sposób - napisała w oświadczeniu Izba Wydawców Prasy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej