przeniesienie praw autorskich

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu przeniesienie praw autorskich. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące przeniesienie praw autorskich.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • koszty uzyskania przychodu

  koszty uzyskania przychodu

  czytaj więcej

 • Na czym polega offset?

  Na czym polega offset?

  Ostatnie negocjacje offsetowe z Francją zakończyły się żądaniem odszkodowania dla koncernu Airbus Helicopters. Okoliczności zakupu przez Polskę śmigłowców rodzą pytanie jakie warunki muszą spełnić strony, by offset nie zakończył się fiaskiem.

  czytaj więcej

 • Główny ekonomista ZUS: Biznes skorzysta na jednolitym podatku, ale możliwa likwidacja ulg

  Główny ekonomista ZUS: Biznes skorzysta na jednolitym podatku, ale możliwa likwidacja ulg

  Jednolity podatek ma zmniejszyć szanse na szukanie typów zatrudnienia, od których nie płaci się składek – mówi DGP Paweł Wojciechowski. Sugeruje, że dla uproszczenia systemu dobrze byłoby zrezygnować z ulg.

  czytaj więcej

 • Prawo autorskie do tatuażu jest chronione

  Prawo autorskie do tatuażu jest chronione

  Obraz wykonany na ludzkim ciele, podobnie jak ten na płótnie, podlega ochronie, pod warunkiem że spełnia określone przepisami wymagania dla utworu. Prawo jednak nie przewiduje odrębnej kategorii utworów będących tatuażami.

  czytaj więcej

 • Prawa autorskie majątkowe: Jak skutecznie chronić swoje interesy [ZASADY SPORZĄDZANIA UMÓW]

  Prawa autorskie majątkowe: Jak skutecznie chronić swoje interesy [ZASADY SPORZĄDZANIA UMÓW]

  Twórcy, który stworzył utwór (dzieło) przysługują autorskie prawa majątkowe, którymi może on swobodnie dysponować i tym samym w drodze umowy przenieść je na osobę trzecią. Strony umowy z uwagi na ogólną zasadę swobody umów (art. 353¹ KC) mogą w zasadzie w sposób dowolny ukształtować postanowienia wiążącej je umowy.

  czytaj więcej

 • Jak zarejestrować znak towarowy w grupie spółek córek

  Jak zarejestrować znak towarowy w grupie spółek córek

  OPIS SYTUACJI: Spółka z o.o. działająca pod firmą Nowe Produkty przygotowuje się do wprowadzenia na rynek kilku nowych wyrobów. W związku z rozbudową oferty podjęto decyzję o opracowaniu spójnej polityki marketingowej. Zarząd chce przede wszystkim zarejestrować znak towarowy wspólny dla wszystkich produktów oferowanych przez przedsiębiorstwo. W tym celu zlecono znajomemu grafikowi opracowanie logotypu oraz innych elementów kampanii marketingowej. W związku z zamiarem uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy konieczne stało się zawarcie umowy o przeniesienie majątkowych praw autorskich do utworów wytworzonych przez grafika na zamówienie spółki. Członkowie zarządu mają jednak wątpliwości co do prawidłowej konstrukcji tego typu umowy, dlatego postanowili zlecić jej opracowanie współpracującemu prawnikowi. Spółka pierwszy raz będzie występować do Urzędu Patentowego RP. W trakcie przygotowania do procedury rejestracji znaku towarowego pojawiły się kolejne trudności wynikające ze zmiany sposobu obliczania opłat pobieranych przez Urząd Patentowy RP. Zarząd postanowił zatem zapytać prawnika, jak we właściwy sposób obliczyć wysokość opłat, a także podjąć decyzję o liczbie klas, w których znak towarowy ma zostać zarejestrowany.

  czytaj więcej

 • Nazwisko ghostwritera niekoniecznie na okładce

  Nazwisko ghostwritera niekoniecznie na okładce

  Podpisanie współautora na stronie tytułowej, a nie zewnętrznej okładce, nie oznacza próby zatajenia jego roli w powstaniu książki – uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Cena za muzykę. Po sześciu latach powrót do punktu wyjścia

  Cena za muzykę. Po sześciu latach powrót do punktu wyjścia

  Resort kultury rozważa możliwość zmiany procedury zatwierdzania tabel wynagrodzeń za korzystanie z utworów. Powód? Praktyka pokazała, że nie sposób przejść jej z sukcesem.

  czytaj więcej

 • Facebook dla e-emerytów? Młodzi wybierają Snapchat i Instagram

  Facebook dla e-emerytów? Młodzi wybierają Snapchat i Instagram

  "Wideo rządzi. Nie bez powodu w tę formułę idą wszyscy dostawcy treści. Na wideo oparty jest sukces Snapchata, gdzie zamiast pisać, pokazuje się wszystko na nagraniu, i do tego transmitowanym na żywo. I właśnie inspirując się tym rozwiązaniem, transmisje w czasie rzeczywistym zaczął oferować Facebook" Jednak Facebook kojarzy się z pisanym słowem. A kto ma dziś czas czytać? Dlatego młodzi wolą Snapchata i Instagram.

  czytaj więcej

 • Stawka minimalna ma chronić zleceniobiorców

  Stawka minimalna ma chronić zleceniobiorców

  Jedno jest pewne: od początku roku wynagrodzenie zatrudnionych na umowach-zleceniach nie może być mniejsze niż 13 zł za godzinę brutto i trzeba je wypłacać przynajmniej raz w miesiącu. Choć zasada ta wydaje się prosta, to jednak nowe przepisy rodzą wiele pytań. Odpowiadamy na niektóre z nich

  czytaj więcej

 • Jak grafik powinien wykazywać koszty?

  Jak grafik powinien wykazywać koszty?

  Jestem grafikiem i podpisałem z firmą współpracującą z Allegro umowę o dzieło na wykonanie strony internetowej (zamieszczenie na niej fotografii produktów i wykonanych realizacji, grafiki reklamowej itp.). Mój zleceniodawca rozliczył tę umowę, ujmując koszty w sposób standardowy – 20 proc. (i taki rachunek został wystawiony). Czy jako wykonawca mogę zastosować 50-proc. koszty? Czy różnicę między policzonymi w umowie a przysługującymi artystom 50-proc. kosztami uzyskania przychodów można rozliczyć przy wypełnianiu rocznego PIT? Jaki to jest PIT?

  czytaj więcej

 • Zakup systemu ERP można zaliczyć do kosztów w formie odpisów

  Zakup systemu ERP można zaliczyć do kosztów w formie odpisów

  Wynagrodzenie za nabycie i wdrożenie systemu informatycznego należy uznać za wartość początkową tego systemu jako wartości niematerialnej i prawnej. Można więc ten wydatek amortyzować – uznał WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

  czytaj więcej

 • Rozliczenie PIT za 2016 rok: Fiskus proponuje nowy sposób, ale czy lepszy?

  Rozliczenie PIT za 2016 rok: Fiskus proponuje nowy sposób, ale czy lepszy?

  PROBLEM: Resort finansów zapowiedział ułatwienia w składaniu zeznań przez internet za 2016 r. Jednocześnie podatnicy będą mogli korzystać z dotychczasowych sposobów przesyłania e-formularzy. Wyjaśniamy, na czym polegają różnice między dotychczasowymi i nową metodą przesyłania PIT.

  czytaj więcej

 • Premie dla twórców też z 50-proc. kosztami uzyskania przychodu

  Premie dla twórców też z 50-proc. kosztami uzyskania przychodu

  Dodatek ekstra od szefa za tworzenie dzieł i utworów jest opodatkowany tak samo jak wynagrodzenie za nie – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Łętowska: Pocałunek Muzy i prawnicza postprawda

  Łętowska: Pocałunek Muzy i prawnicza postprawda

  Głośna sprawa orzeczenia w sprawie artystki uznanej za odtwórczynię, a nie twórcę, pokazała, co się dzieje, gdy sędzia działa akontekstowo. Grzesząc przeciw logice lub kanonowi w danej dziedzinie.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej