prawa autorskie do zdjęć

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawa autorskie do zdjęć. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawa autorskie do zdjęć.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Pracownik na służbowym sprzęcie ściągał nielegalnie filmy? Firma może mieć problem

  Pracownik na służbowym sprzęcie ściągał nielegalnie filmy? Firma może mieć problem

  W ubiegłym tygodniu policja rozpoczęła ogólnopolską akcję wymierzoną przeciwko osobom, które naruszyły prawa autorskie, ściągając filmy za pomocą torrentów. Funkcjonariusze zajmują komputery tym, którzy dopuścili się takiego działania. Większość takich przypadków zapewne będzie dotyczyć sprzętu prywatnego. Co jednak w sytuacji, kiedy ściągnięcie filmu nastąpiło na komputerze służbowym pracownika? Zatrudnieni często bowiem zapominają, że służbowy sprzęt, np. laptop czy telefon, jest własnością pracodawcy. Nawet gdy udzielono im zgody na korzystanie z niego do celów prywatnych, nie stają się przez to jego właścicielami i najczęściej użytkują go z obowiązkiem zwrotu, np. gdy umowa o pracę zostanie rozwiązana. Co zatem w sytuacji, gdy przy użyciu służbowego sprzętu pracownik popełni przestępstwo, np. ściągnie bezprawnie filmy lub zainstaluje nielegalne oprogramowanie?

  czytaj więcej

 • Dane internautów nie posłużą do walki z piractwem

  Dane internautów nie posłużą do walki z piractwem

  Gromadzenie i identyfikacja adresów IP użytkowników przez dostawców internetu mogłoby pozwolić na większą ochronę własności intelektualnej w sieci. Jednak system filtrowania połączeń może naruszać prawa do ochrony danych osobowych oraz wolność otrzymywania i przekazywania informacji.

  czytaj więcej

 • Kamera samochodowa: Czy umieszczanie filmików w sieci jest legalne?

  Kamera samochodowa: Czy umieszczanie filmików w sieci jest legalne?

  Czy nagrywanie innych uczestników ruchu drogowego jest dozwolone i jak wygląda sprawa późniejszego upubliczniania nagrań? – Czy wolno wrzucić taki filmik do internetu, żeby inni też mogli go pooglądać? Albo jeśli przypadkowo nagramy wypadek, to czy będę mógł, bez żadnych konsekwencji, przekazać nagranie policji – pyta w liście do redakcji.

  czytaj więcej

 • Niejednolite roszczenie informacyjne OZZ

  Niejednolite roszczenie informacyjne OZZ

  W 2015 r. domy aukcyjne oraz galerie sztuki zaczęły otrzymywać od Związku Polskich Artystów Plastyków wezwania do udzielenia na podstawie art. 105 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 4 lutego 1994 r. (Dz.U. z 1994 r. nr 24 poz. 83 ) informacji o dokonanych odsprzedażach dzieł plastycznych w ostatnich dziesięciu latach.

  czytaj więcej

 • Prawo autorskie do tatuażu jest chronione

  Prawo autorskie do tatuażu jest chronione

  Obraz wykonany na ludzkim ciele, podobnie jak ten na płótnie, podlega ochronie, pod warunkiem że spełnia określone przepisami wymagania dla utworu. Prawo jednak nie przewiduje odrębnej kategorii utworów będących tatuażami.

  czytaj więcej

 • Fejsbóg blokuje tak, jak chce

  Fejsbóg blokuje tak, jak chce

  Tym razem protesty poskutkowały, ale polityczne naciski w przypadku portalu Marka Zuckerberga są jak walka wiatrakami. Trzeba szukać prawnych rozwiązań.

  czytaj więcej

 • Serwisy internetowe powinny dzielić się zyskami za korzystanie z cudzych publikacji

  Serwisy internetowe powinny dzielić się zyskami za korzystanie z cudzych publikacji

  - To nieuczciwe, że część portali zarabia na artykułach prasowych nie płacąc za to nic wydawcom i dziennikarzom – przekonywała na czwartkowej konferencji prasowej Izba Wydawców Prasy.

  czytaj więcej

 • Dyrektywa w sprawie praw autorskich będzie kołem ratunkowym dla wydawców?

  Dyrektywa w sprawie praw autorskich będzie kołem ratunkowym dla wydawców?

  Mamy kryzys. Kryzys na rynku prasowym. Jak się objawia? Spadkiem wpływów uzyskiwanych przez wydawców prasowych zarówno ze sprzedaży egzemplarzy, jak i reklam, a co za tym idzie zmniejszeniem budżetów na pracę redakcji i upadkiem wielu tytułów. We wrześniu br. Komisja Europejska przedstawiła projekt nowej Dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. W jej ramach miałyby się znaleźć m.in. nowe uregulowania dotyczące ochrony praw wydawców prasowych. Czy będzie to koło ratunkowe dla wydawców i prasy?

  czytaj więcej

 • PIT 2016: Komu przysługuje ulga abolicyjna?

  PIT 2016: Komu przysługuje ulga abolicyjna?

  Jak rozliczyć dochody osiągnięte poza granicami kraju? Podatnicy, którzy w 2016 roku pracowali za granicą mogą obniżyć kwotę podatku za sprawą ulgi abolicyjnej. Mogą z niej skorzystać osoby, które osiągnęły dochód w kraju, który by uniknąć podwójnego opodatkowania, zawarł umowę o proporcjonalnym odliczeniu podatku.

  czytaj więcej

 • Link do ogólnie dostępnej strony nie wymaga zgody

  Link do ogólnie dostępnej strony nie wymaga zgody

  Producent, który sam umieścił film w dostępnym dla wszystkich serwisie internetowym, nie może wysuwać roszczeń wobec firmy zamieszczającej na swej stronie linki do niego. Taki wniosek płynie z wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

  czytaj więcej

 • Trudna walka z geoblockingiem. Jak konsument może walczyć o swoje prawa?

  Trudna walka z geoblockingiem. Jak konsument może walczyć o swoje prawa?

  Blokowanie dostępu do promocji dla klientów z wybranych krajów to poważne wyzwanie prawne w sektorze e-commerce, z którym walczy także UE. Aby konsument mógł skutecznie dochodzić swoich praw, taki fakt należy dobrze udokumentować.

  czytaj więcej

 • Prawa autorskie majątkowe: Jak skutecznie chronić swoje interesy [ZASADY SPORZĄDZANIA UMÓW]

  Prawa autorskie majątkowe: Jak skutecznie chronić swoje interesy [ZASADY SPORZĄDZANIA UMÓW]

  Twórcy, który stworzył utwór (dzieło) przysługują autorskie prawa majątkowe, którymi może on swobodnie dysponować i tym samym w drodze umowy przenieść je na osobę trzecią. Strony umowy z uwagi na ogólną zasadę swobody umów (art. 353¹ KC) mogą w zasadzie w sposób dowolny ukształtować postanowienia wiążącej je umowy.

  czytaj więcej

 • Opodatkowanie własności intelektualnej problematyczne, a może być jeszcze trudniej

  Opodatkowanie własności intelektualnej problematyczne, a może być jeszcze trudniej

  W ramach prowadzonych reform systemu podatkowego uchwalona została m.in. ustawa podwyższająca opodatkowanie aportów wnoszonych do spółek. Chodzi o ustawę z 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. poz. 1550), która wchodzi w życie 1 stycznia 2017 r.

  czytaj więcej

 • Jak zarejestrować znak towarowy w grupie spółek córek

  Jak zarejestrować znak towarowy w grupie spółek córek

  OPIS SYTUACJI: Spółka z o.o. działająca pod firmą Nowe Produkty przygotowuje się do wprowadzenia na rynek kilku nowych wyrobów. W związku z rozbudową oferty podjęto decyzję o opracowaniu spójnej polityki marketingowej. Zarząd chce przede wszystkim zarejestrować znak towarowy wspólny dla wszystkich produktów oferowanych przez przedsiębiorstwo. W tym celu zlecono znajomemu grafikowi opracowanie logotypu oraz innych elementów kampanii marketingowej. W związku z zamiarem uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy konieczne stało się zawarcie umowy o przeniesienie majątkowych praw autorskich do utworów wytworzonych przez grafika na zamówienie spółki. Członkowie zarządu mają jednak wątpliwości co do prawidłowej konstrukcji tego typu umowy, dlatego postanowili zlecić jej opracowanie współpracującemu prawnikowi. Spółka pierwszy raz będzie występować do Urzędu Patentowego RP. W trakcie przygotowania do procedury rejestracji znaku towarowego pojawiły się kolejne trudności wynikające ze zmiany sposobu obliczania opłat pobieranych przez Urząd Patentowy RP. Zarząd postanowił zatem zapytać prawnika, jak we właściwy sposób obliczyć wysokość opłat, a także podjąć decyzję o liczbie klas, w których znak towarowy ma zostać zarejestrowany.

  czytaj więcej

 • PIT: Tłumacze mogliby płacić mniej

  PIT: Tłumacze mogliby płacić mniej

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poszerzyło listę zawodów twórczych, które nie byłyby objęte limitem przy korzystaniu z 50-proc. kosztów podatkowych. Ale szanse na uchwalenie całego projektu są na razie niewielkie.

  czytaj więcej

 • Nazwisko ghostwritera niekoniecznie na okładce

  Nazwisko ghostwritera niekoniecznie na okładce

  Podpisanie współautora na stronie tytułowej, a nie zewnętrznej okładce, nie oznacza próby zatajenia jego roli w powstaniu książki – uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim wypełnisz PIT za 2016 rok

  Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim wypełnisz PIT za 2016 rok

  W pierwszym kwartale 2017 roku podatnicy będą musieli rozliczyć się z fiskusem z osiągniętych dochodów w 2016 roku. Dowiedz się, jakie zmiany w prawie będą miały wpływ na wypełnienie obowiązku podatkowego.

  czytaj więcej

 • Sąd: Tysiąc złotych grzywny za symbol Polski Walczącej na kijach bejsbolowych

  Sąd: Tysiąc złotych grzywny za symbol Polski Walczącej na kijach bejsbolowych

  Karę 1 tys. zł grzywny wymierzył w czwartek Sąd Okręgowy w Szczecinie mężczyźnie, któremu zarzucono popełnienie wykroczenia publicznego znieważenia symbolu Polski Walczącej przez umieszczenie go na produkowanych kijach bejsbolowych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej