księgowość

Księgowość (buchalteria) jest podstawowym elementem składowym rachunkowości.


 • FBI pomaga Ukrainie w śledztwie dot. byłego szefa sztabu Trumpa

  FBI pomaga Ukrainie w śledztwie dot. byłego szefa sztabu Trumpa

  FBI i resort sprawiedliwości USA pomagają ukraińskim służbom w śledztwie dotyczącym korupcyjnych działań b. prezydenta Wiktora Janukowycza oraz firmy kontrolowanej przez b. szefa sztabu wyborczego Donalda Trumpa, Paula Manaforta - podaje w sobotę Bloomberg.

  czytaj więcej

 • Komentarz do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (cz. 2)

  Komentarz do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (cz. 2)

  W pierwszej części komentarza zostały omówione regulacje art. 22 ustawy o PIT, które zawierają definicję kosztu, wskazanie na warunki uznania ich za celowe, szczególne metody identyfikacji kosztów, ale również zasady ich rozliczania w czasie.

  czytaj więcej

 • Kłopotliwe raportowanie: Dualizm sprawozdawczo-księgowy

  Kłopotliwe raportowanie: Dualizm sprawozdawczo-księgowy

  To było tak. Dzień do długim weekendzie, na rynku alternatywnym szczyt sezonu raportów. Spływają sprawozdania za drugi kwartał. Wszystkie spółki grzecznie prezentują swoje sprawozdania, bo kto nie opublikuje, ten wypada z gry. I dobrze, podoba mi się prostota tej regulacji. Problemy z publikowaniem raportów często wynikają z tego, że pani księgowa złożyła wymówienie. A, jak wiadomo, one wiedzą najwięcej.

  czytaj więcej

 • Nie akceptujesz kart? Tracisz klientów…

  Nie akceptujesz kart? Tracisz klientów…

  Badania pokazują, że mali przedsiębiorcy nie akceptujący kart tracą przez to potencjalnie 1 na 4 klientów. W Polsce 47 proc. użytkowników kart Visa stwierdziło jednoznacznie, że woli kupować produkty i usługi tam, gdzie przedsiębiorca akceptuje karty. Co ważne: im wyższa wartość zakupu, tym bardziej możliwość zapłacenia kartą jest istotna dla klientów.

  czytaj więcej

 • Kariera w finansach

  Kariera w finansach

  We współczesnym przedsiębiorstwie finansista jest nawigatorem, który wspiera wyznaczanie kierunków rozwoju firmy. To osoba potrafiąca z informacyjnego chaosu wybrać najważniejsze dane i w oparciu o nie przedstawić spójną i zrozumiałą analizę sytuacji, pomocną w podejmowaniu najważniejszych decyzji biznesowych. Praca w dziale finansowym to doskonały punkt wyjścia do dalszego rozwoju kariery zawodowej.

  czytaj więcej

 • Wiadomo już, jak księgować umowy o partnerstwie

  Wiadomo już, jak księgować umowy o partnerstwie

  Po zawarciu umowy koncesyjnej lub o partnerstwie publiczno-prywatnym spółka musi zaksięgować należność w wartości godziwej, odpowiadającej przewidzianemu kosztowi budowy środka trwałego, powiększonej o marżę. Musi przy tym uwzględnić stopień zawansowania robót.

  czytaj więcej

 • Czego nam nie mówią o emeryturach

  Czego nam nie mówią o emeryturach

  Powinniśmy płacić większą składkę na ubezpieczenie. Trzeba się ubezpieczać indywidualnie w kolejnych filarach. To wszystko już znamy. Kiedy zaczniemy na poważnie rozmawiać o przyszłości naszych emerytur?

  czytaj więcej

 • Refaktura podatku od nieruchomości jest niedopuszczalna

  Refaktura podatku od nieruchomości jest niedopuszczalna

  W praktyce gospodarczej leasing nieruchomości to nic nowego. Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych w takiej sytuacji na finansującym, jako właścicielu, ciąży obowiązek odprowadzenia z tego tytułu należnego podatku od nieruchomości.

  czytaj więcej

 • Obligacje przychodowe - legalny sposób na pustkę w gminnym portfelu

  Obligacje przychodowe - legalny sposób na pustkę w gminnym portfelu

  Jest instrument finansowy, który pomoże sięgnąć po unijne wsparcie, nawet gdy art. 243 ustawy o finansach publicznych nie pozwala na kredyt. Mimo że zastosowanie go nie jest proste, to warto spróbować.

  czytaj więcej

 • Niepełnosprawny może pracować na kontrakcie, ale pod pewnymi warunkami

  Niepełnosprawny może pracować na kontrakcie, ale pod pewnymi warunkami

  Czy do wykonywania prostych czynności pomocniczych w dziale księgowości możemy zatrudnić na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. zlecenia) osobę posiadającą znaczny stopień niepełnosprawności?

  czytaj więcej

 • W sprawozdaniach półrocznych powinny znaleźć się też dane za II kwartał

  W sprawozdaniach półrocznych powinny znaleźć się też dane za II kwartał

  Nie zawiera ich jednak część raportów opublikowanych dotychczas przez spółki giełdowe. W związku z wydłużeniem terminu publikacji (do końca września) spółki mają jeszcze szanse zrobić to prawidłowo

  czytaj więcej

 • Wzrosną pensje nauczycieli

  Wzrosną pensje nauczycieli

  Podwyżki dla pedagogów będą finansowane przez samorządy. Z projektu ustawy budżetowej na 2017 r. wynika bowiem, że rząd nie zamierza podnieść subwencji oświatowej nawet o złotówkę.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 15 września 2016

  Poradnia ubezpieczeniowa z 15 września 2016

  Jakie składki trzeba odprowadzić od umowy o dzieło i zlecenia zawartych z tą samą osobąJakim ubezpieczeniom na urlopie wychowawczym podlega osoba pobierająca rentę socjalnąKiedy ZUS odblokuje zajęty rachunek bankowy dłużnikaCzy stypendium finansowane ze środków Unii Europejskiej jest oskładkowane

  czytaj więcej

 • Gdzie jest centrala, gdzie trwa produkcja, a gdzie są do zapłacenia podatki

  Gdzie jest centrala, gdzie trwa produkcja, a gdzie są do zapłacenia podatki

  Jak określić miejsce opodatkowania sprzedaży towarów wyprodukowanych w Polsce przez oddział zagranicznego przedsiębiorcy?

  czytaj więcej

 • Składka zdrowotna nie zawsze równa zaliczce na podatek

  Składka zdrowotna nie zawsze równa zaliczce na podatek

  Prowadzę księgowość spółki z o.o. Byłam pewna, że składka na ubezpieczenie zdrowotne od wynagrodzenia pobieranego przez członka rady nadzorczej podlega ograniczeniu do wysokości zaliczki na podatek dochodowy tak jak w przypadku pracowników. ZUS zakwestionował prawidłowość dokumentów rozliczeniowych, które sporządzałam, wskazując, że w przypadku członka rady nadzorczej nie jest to możliwe. Czy stanowisko ZUS jest prawidłowe?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej