księgowość

Księgowość (buchalteria) jest podstawowym elementem składowym rachunkowości.


 • Ściągawka dla księgowych: Co nas czeka w lutym 2017

  Ściągawka dla księgowych: Co nas czeka w lutym 2017

  Rachunkowość: Co się wydarzyło w styczniu - co czeka nas w lutym 2017. 

  czytaj więcej

 • Niemiecki strażnik własnych globalnych interesów

  Niemiecki strażnik własnych globalnych interesów

  Berlin chciałby przewodzić Unii Europejskiej, ale kryzysy migracyjny czy zadłużeniowy pokazują, że myśli głównie o sobie.

  czytaj więcej

 • Księgowość internetowa przydatna dla małych firm

  Księgowość internetowa przydatna dla małych firm

  Nowoczesne technologie zrewolucjonizowały rynek usług księgowych. Sprawiły, że prowadzenie dokumentów związanych z działalnością biznesową, takich jak wystawianie faktur, prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów czy środków trwałych, jest możliwe z dowolnego miejsca, do tego w prosty sposób.

  czytaj więcej

 • Jak zoptymalizować koszty w młodej firmie?

  Jak zoptymalizować koszty w młodej firmie?

  Nowe firmy, które nie mają jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku i często trudno im zabezpieczać płynność finansową kredytami bankowymi, szczególnie dotkliwie mogą odczuwać koszty funkcjonowania. Na szczęście można przeprowadzić taką optymalizację wydatków, która nie tylko ograniczy koszty, ale równocześnie pozwoli rozwijać się młodemu przedsiębiorcy.

  czytaj więcej

 • Ochrona danych osobowych: Bezpieczeństwo firmy a socjotechnika

  Ochrona danych osobowych: Bezpieczeństwo firmy a socjotechnika

  Bezpieczeństwo informacji jest kwestią zasadniczą dla każdej firmy. Dotyczy to nie tylko z firm sektora IT, ale dla każdej organizacji, która ma do czynienia choćby z gromadzeniem danych osobowych. A takie dane zgodnie z ustawą nałożoną przez prawo, muszą być odpowiednio przechowywane i chronione (Dz. U. nr 133 poz. 883). Poza tym firmy mają swoje tajemnice, takie jak dane statystyczne, patenty, informacje na temat nowych technologii.

  czytaj więcej

 • Sąd zbada, czy fiskus naruszył dobra osobiste

  Sąd zbada, czy fiskus naruszył dobra osobiste

  Podatnik pozwał dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku. Uważa, że nadszarpnął on jego reputację w oczach kontrahenta.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej [KOMENTARZ]

  Ustawa z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej [KOMENTARZ]

  Dotychczasowe zmiany w obszarze systemu podatkowego skupiały się przede wszystkim na nowelizacjach ustaw prawa materialnego regulujących poszczególne podatki oraz ordynacji podatkowej, która systematyzuje i kodyfikuje szeroko rozumiane procedury podatkowe.

  czytaj więcej

 • Właściciele hoteli i ośrodków wypoczynkowych nie mogą wyznaczać inkasentów

  Właściciele hoteli i ośrodków wypoczynkowych nie mogą wyznaczać inkasentów

  Tylko rada gminy może wskazać, kto będzie odpowiedzialny za pobór i wpłacenie podatku do urzędu. Nie może w tym zakresie cedować swoich kompetencji – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Księgowość na kilka sposobów

  Księgowość na kilka sposobów

  Od początku roku obowiązuje nowy limit dla przedsiębiorców rozliczających się w ramach uproszczonej księgowości. Został on zwiększony z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Ułatwi to przedsiębiorcom wykonywanie działalności, ale też pozwoli zaoszczędzić na księgowości. Koszty jej prowadzenia w wersji uproszczonej są bowiem około pięciokrotnie niższe niż w przypadku pełnej księgowości.

  czytaj więcej

 • Biegli rewidenci podliczą podatek, ale w ramach usług doradztwa podatkowego

  Biegli rewidenci podliczą podatek, ale w ramach usług doradztwa podatkowego

  Biegli rewidenci wciąż będą mogli obliczać PIT, CIT i VAT, tyle że w ramach usług doradztwa podatkowego.

  czytaj więcej

 • Korekta deklaracji VAT oznacza odsetki także od podatku naliczonego

  Korekta deklaracji VAT oznacza odsetki także od podatku naliczonego

  Błąd popełniony przy rozliczaniu transakcji krajowych, wobec których właściwe jest odwrotne opodatkowanie, może sporo kosztować. Po zmianie prawa podatnicy zapłacą nawet podwójnie.

  czytaj więcej

 • Ściągawka: Obowiązki księgowych w marcu (cz. 1)

  Ściągawka: Obowiązki księgowych w marcu (cz. 1)

  Jednym z obowiązków ciążących na pracownikach służb finansowo-księgowych jest prowadzenie bieżących prac, w tym rozliczenie miesiąca lutego. 

  czytaj więcej

 • Przy zamknięciu roku w jednostkach budżetowych łatwo o błąd

  Przy zamknięciu roku w jednostkach budżetowych łatwo o błąd

  Problem: Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej oczywistego i usystematyzowanego w pracach księgowych, jak operacja zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzenia sprawozdania finansowego, potocznie nazywana zamknięciem roku. Są to bowiem działania, które w jednostce kontynuującej działalność powtarzają się co roku. Jednak jest to procedura tak złożona, na którą składa się tak wiele czynności, że łatwo o błąd lub niedotrzymanie terminu. Warto przypomnieć, na co muszą zwrócić uwagę księgowi jednostek budżetowych przy zamknięciu roku 2016, aby zostało ono zrobione prawidłowo.

  czytaj więcej

 • Zakup od oszusta nie wyklucza odliczenia VAT

  Zakup od oszusta nie wyklucza odliczenia VAT

  Wkręceni w karuzele podatkowe coraz częściej rezygnują z odliczania podatku z faktur wystawionych przez firmy, które mają problemy z urzędem skarbowym. Powód? Sami nie chcą ich mieć.

  czytaj więcej

 • Sposoby optymalizacji podatku od nieruchomości

  Sposoby optymalizacji podatku od nieruchomości

  O co podatnicy pytają na szkoleniach. Obszarów do zmian w podatku od nieruchomości jest wiele i mogą przynieść firmie wymierne, finansowe oszczędności.

  czytaj więcej

 • Odpowiedzialność karną skarbową i karną ponosi obecnie nie tylko księgowa

  Odpowiedzialność karną skarbową i karną ponosi obecnie nie tylko księgowa

  KOWBUD sp. z o.o. zajmuje się dostawą materiałów budowlanych i drobnego sprzętu budowlanego. W przeszłości padła już raz ofiarą grupy przestępców, którzy, podszywając się pod nią, wprowadzali do obrotu faktury rzekomo wystawione przez tę spółkę. Po długim i dość uciążliwym postępowaniu spółka zdołała wykazać i udowodnić, że ani sama jako podmiot, ani też żaden z jej pracowników nie uczestniczyli w tym procederze. Jednak wspomnienia tego nieprzyjemnego incydentu są cały czas obecne w świadomości zarządu i dużej grupy pracowników (tych, którzy de facto musieli wykazywać swoją niewinność). Stąd od początku 2017 r. daje się wyczuć w firmie pewne podenerwowanie wynikające z faktu, że wprowadzono nowe regulacje, które nie tylko zwiększają sankcje karne skarbowe za błędy w fakturach, ale w kodeksie karnym wprowadziły nowe przestępstwa polegające na wystawianiu fikcyjnych (czyli pustych) faktur, podrabianiu takich dokumentów, przerabianiu ich i posługiwaniu się nimi (używaniu ich jako autentycznych). Zwłaszcza wśród osób fakturujących oraz w księgowości zajmującej się rozliczeniem podatków pojawiły się obawy o to, co się stanie, jeżeli sytuacja taka jak w przeszłości będzie miała miejsce ponownie, a tym razem, z jakichś powodów, nie uda się w sposób jednoznaczny przekonać kontrolujących czy może później organy ścigania o tym, że firma jest ofiarą, a jej zarząd i pracownicy w żaden sposób nie uczestniczyli w nielegalnym procederze. Obawy pracowników księgowości są nawet dalej idące. Rośnie bowiem niepokój o to, czy przypadkiem któraś z licznych faktur zakupowych nie okaże się po jakimś czasie pustym dokumentem i czy nie zaprowadzi to osoby, która ją rozliczała, do więzienia.

  czytaj więcej

 • Ściągawka: Obowiązki księgowych w marcu (cz. 2)

  Ściągawka: Obowiązki księgowych w marcu (cz. 2)

  Marzec to czas na ostateczne sporządzenie sprawozdania finansowego za 2016 rok. 

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej