podatki obrotowe

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu podatki obrotowe. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące podatki obrotowe.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jednostka powinna okresowo weryfikować poprawność stosowanych okresów i stawek amortyzacji

  Jednostka powinna okresowo weryfikować poprawność stosowanych okresów i stawek amortyzacji

  W tym roku po raz pierwszy będzie badane sprawozdanie finansowe naszej firmy. W polityce rachunkowości przyjęliśmy stosowanie takich samych stawek amortyzacji dla celów bilansowych jak dla celów podatkowych. We wrześniu tego roku przyjęliśmy do ewidencji środków trwałych ulepszenie w obcym środku trwałym (budynku). Niestety okres, na jaki została zawarta umowa użyczenia budynku, wynosi 8 lat. Jakie znaczenie dla wyceny bilansowej będzie miało skrócenie okresu naliczania amortyzacji bilansowej?

  czytaj więcej

 • Jak kapitalizować koszty w ramach projektu deweloperskiego

  Jak kapitalizować koszty w ramach projektu deweloperskiego

  Jesteśmy firmą deweloperską działającą w formie sp. z o.o. w sektorze nieruchomości mieszkaniowych. Planujemy zrealizować równolegle dwie inwestycje polegające na wybudowaniu budynków mieszkalnych wraz z garażem podziemnym. Finansowanie zapewni głównie kredyt bankowy w walucie obcej. Dodatkowo dysponujemy pożyczką od wspólnika, którą możemy częściowo przeznaczyć na finansowanie inwestycji. Nabyliśmy już grunt pod realizację inwestycji i uzyskaliśmy pozwolenie na budowę. Obecnie prowadzimy aktywne działania skierowane na pozyskanie nabywców, wydatkując środki na reklamę oraz marketing. Jakie koszty ponoszone na etapie powstawania obu inwestycji powinniśmy kapitalizować, a jakie ujmować w kosztach bieżącej działalności?

  czytaj więcej

 • Unijny sąd powie, czy Bruksela mogła zabrać nam podatek handlowy

  Unijny sąd powie, czy Bruksela mogła zabrać nam podatek handlowy

  MSZ szykuje skargę na Komisję Europejską w sprawie zawieszenia daniny dla sklepów. A politycy PiS pracują nad jej alternatywą.

  czytaj więcej

 • Suwerenność podatkowa to mit. O czym teraz przekonuje się Polska

  Suwerenność podatkowa to mit. O czym teraz przekonuje się Polska

  Coraz więcej niechęci budzą w państwach członkowskich plany Brukseli dotyczące ujednolicenia danin płaconych fiskusowi.

  czytaj więcej

 • Szlachetna Karta – Wielka Pomoc

  Szlachetna Karta – Wielka Pomoc

  Niecałe dwa miesiące dzielą nas od świąt Bożego Narodzenia – wyjątkowego momentu, w którym świętujemy i obdarowujemy się wzajemnie tym, co najlepsze. To wspaniała okazja, aby docenić całoroczną pracę pracowników i podziękować im za zaangażowanie. Tradycją w wielu firmach stało się przekazywanie pracownikom paczek, bonów, gotówki i innych prezentów. A może w tym roku zmienić przyzwyczajenia? Zrobić coś inaczej? Więcej? Szlachetniej?

  czytaj więcej

 • Dla firm płynność jest priorytetem, ale stosują zawodne narzędzia

  Dla firm płynność jest priorytetem, ale stosują zawodne narzędzia

  - Przedsiębiorcy mają świadomość, jak ważną rolę odgrywa utrzymanie płynności finansowej. Jednak jest wiele obszarów, w których można dokonać usprawnień, w tym m.in. proces zarządzania zapasami czy przepływ informacji - uważa Mikołaj Trzeciak dyrektor w dziale audit advisory w Deloitte

  czytaj więcej

 • Odpisy aktualizujące wartość głównej należności to pozostałe koszty operacyjne

  Odpisy aktualizujące wartość głównej należności to pozostałe koszty operacyjne

  Zgodnie z ustawą o rachunkowości jednostka dokona odpisów aktualizujących należności, które są przeterminowane powyżej sześciu miesięcy. W jaki sposób ująć odpis w ewidencji księgowej?

  czytaj więcej

 • Pod koniec roku trzeba sprawdzić odpis na ZFŚS

  Pod koniec roku trzeba sprawdzić odpis na ZFŚS

  W tym roku po raz pierwszy utworzyliśmy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W jaki sposób dokonać sprawdzenia poprawności utworzonego odpisu zgodnie z ustawą o rachunkowości?

  czytaj więcej

 • Fiskus kontra pracownicy naukowi. Spory ciągle w sądach

  Fiskus kontra pracownicy naukowi. Spory ciągle w sądach

  Naukowcom często trudno jest skorzystać ze zwolnienia z PIT. W praktyce pozostaje niepewna droga sądowa. Teraz znaleźli furtkę – podróż służbową, ale to dotyczy tylko części otrzymanych kwot

  czytaj więcej

 • Pracownik niepełnoetatowy: Rozliczanie sczepnienia, zapomogi pieniężnej i wizyty w sądzie

  Pracownik niepełnoetatowy: Rozliczanie sczepnienia, zapomogi pieniężnej i wizyty w sądzie

  Zatrudniamy pracownicę na 3/4 etatu, z wynagrodzeniem 2550 zł. W listopadzie skorzystała ze szczepienia przeciw grypie o wartości 35 zł, z tym że zgodnie z regulaminem wynagradzania pracownicy objęci szczepieniem dopłacają po 5 zł do ampułki.

  czytaj więcej

 • Polski nie stać na wyższe podatki. Ale widmo nowych danin krąży nad podatnikami

  Polski nie stać na wyższe podatki. Ale widmo nowych danin krąży nad podatnikami

  Bliski ideału byłby system, w którym podatek dochodowy pobiera się tylko od wysokich dochodów, reszta płaci VAT. A wszystkie te dziwne podatki, z obrotowym na czele, powinny trafić do kosza,

  czytaj więcej

 • Spory dotyczące rozpoznawania kosztów pośrednich w czasie trwają od lat

  Spory dotyczące rozpoznawania kosztów pośrednich w czasie trwają od lat

  PROBLEM: Od wprowadzenia przepisów różnicujących zasady potrącalności od przychodów bezpośrednich i pośrednich kosztów uzyskania przychodów minęła prawie dekada. W odpowiedzi na pytanie, czy nowelizacja ustawy o CIT, jaka weszła w życie 1 stycznia 2007 r., rozwiała spory interpretacyjne co do rozpoznawalności kosztów podatkowych w czasie, należy zaprzeczyć. Wprowadzenie podziału na koszty bezpośrednie i pośrednie było ukierunkowane na zakończenie sporów interpretacyjnych i wprowadzenie zasady, że koszty bezpośrednie są, z wyjątkami, potrącalne w momencie powstania związanych z nimi przychodów podatkowych, a koszty pośrednie na bieżąco, tj. w momencie ich poniesienia. Te spory się jednak nie zakończyły.

  czytaj więcej

 • Fiskus patriotyczny: Polacy nie chcą płacić podatków

  Fiskus patriotyczny: Polacy nie chcą płacić podatków

  Niechęć do płacenia podatków Polacy mieli zakodowaną w szlacheckich genach. Ale istniały sposoby, dzięki którym władza potrafiła im ów odruch zablokować.

  czytaj więcej

 • Ile będzie kosztować pracodawcę świąteczna paczka

  Ile będzie kosztować pracodawcę świąteczna paczka

  Firma zatrudnia 15 pracowników. Z okazji świąt Bożego Narodzenia chce podarować wszystkim paczki z produktami o łącznej wartości 500 zł. U pracodawcy nie działa zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, wobec czego paczki sfinansuje z własnych środków obrotowych. Czy ich wartość należy opodatkować, a jeśli tak, jaka kwota obciąża pracownika? Jaka jest wartość składek, którą musi sfinansować zatrudniony? Ile jeszcze musi dopłacić pracodawca w formie składek ZUS?

  czytaj więcej

 • Państwo a antyszczepionkowcy. Czy wszystko można pozostawić w rękach obywateli?

  Państwo a antyszczepionkowcy. Czy wszystko można pozostawić w rękach obywateli?

  Chcecie przeczytać największą herezję na dzisiejsze czasy? Oto ona: rządy nie zawsze powinny słuchać obywateli. Nie ma nic bardziej wbrew logice dzisiejszych rządów „wstających z kolan”, „odzyskujących kontrolę i suwerenność” oraz czyniących swoje kraje „znów wielkimi” niż przekonanie, że mimo wszystko są jednak sfery, w których to elity mają rację, a nie każdy problem da się rozwiązać za pomocą referendum. Więcej: że są obszary polityki, które zwyczajnie mają się dobrze właśnie pod warunkiem, że rząd zachowuje konsekwentną i programową obojętność wobec opinii publicznej.

  czytaj więcej

 • Reforma podatkowa: Bez alternatywy dla jednolitej daniny

  Reforma podatkowa: Bez alternatywy dla jednolitej daniny

  Założenia reformy podatkowej, zgłoszone w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, nie zyskały akceptacji szefa Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryka Kowalczyka.

  czytaj więcej

 • Brak porozumienia wewnątrz Unii sprzyja oszustwom [WYWIAD]

  Brak porozumienia wewnątrz Unii sprzyja oszustwom [WYWIAD]

  - System powszechnego odwrotnego obciążenia VAT to kolejny projekt przejściowy. Nie jest idealny, ale konieczne są szybkie działania, które uszczelnią system tego podatku w Unii Europejskiej - mówi w wywiadzie dla DGP dr Michał Wilk, adiunkt w Katedrze Materialnego Prawa Podatkowego na Uniwersytecie Łódzkim, partner w Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

Reklama

Zapisz się na bezpłatny newsletter