podatki obrotowe

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu podatki obrotowe. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące podatki obrotowe.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • JPK dla dużych, średnich i mikrofirm. Sprawdź, jakie masz obowiązki

  JPK dla dużych, średnich i mikrofirm. Sprawdź, jakie masz obowiązki

  Niebawem obowiązek przekazywania skarbówce danych w ramach jednolitego pliku kontrolnego obejmie wszystkie firmy. 1 stycznia 2018 roku mikroprzedsiębiorcy dołączą do podmiotów składających JPK.

  czytaj więcej

 • Podatki 2018: W życie wejdzie 35 fundamentalnych zmian. Zobacz jakich

  Podatki 2018: W życie wejdzie 35 fundamentalnych zmian. Zobacz jakich

  W przyszłym roku wejdzie w życie 35 fundamentalnych zmian podatkowych. Zebraliśmy te, nad którymi prace zostały już zakończone lub właśnie są na finiszu.

  czytaj więcej

 • Grunt to środek trwały, lecz nie dla dewelopera

  Grunt to środek trwały, lecz nie dla dewelopera

  Grunt nabyty z zamiarem odsprzedaży to towar. Przy jego zbyciu kosztem podatkowym będzie więc wydatek faktycznie poniesiony na jego nabycie, a nie oszacowany według wartości rynkowej – wynika z wyroku NSA.

  czytaj więcej

 • Przelew z kapitału zapasowego także wolny od CIT

  Przelew z kapitału zapasowego także wolny od CIT

  Dywidendę można wypłacić nie tylko z zysku osiągniętego w ostatnim roku obrotowym. Taka kwota otrzymana z zagranicy również może być zwolniona z podatku dochodowego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

  czytaj więcej

 • Zanim prześlesz JPK_VAT. 10 faktów o jednolitym pliku kontrolnym

  Zanim prześlesz JPK_VAT. 10 faktów o jednolitym pliku kontrolnym

  Zbliża się termin przesłania pierwszego pliku JPK_VAT. Dla mikroprzedsiębiorców jest to nowy obowiązek. Duże przedsiębiorstwa a także sektor MŚP już zobowiązane są do raportowania skarbówce danych w ramach struktur JPK. Co zmieniło się w prawie podatkowym i na co należy zwrócić uwagę przed wysyłką pierwszego pliku?

  czytaj więcej

 • Specjalne Strefy Ekonomiczne napędzają polską gospodarkę

  Specjalne Strefy Ekonomiczne napędzają polską gospodarkę

  Ponad 70 wydanych zezwoleń na prowadzenie działalności, 5,5 mld deklarowanych nakładów inwestycyjnych oraz 3,5 tys. nowych miejsc pracy. To bilans 2017 roku w specjalnych strefach ekonomicznych zarządzanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Jak się okazuje, to także najlepsze wyniki od momentu powstania SSE EURO-PARK MIELEC oraz Tarnobrzeskiej SSE EURO-PARK WISŁOSAN.

  czytaj więcej

 • Czas na JPK_VAT. E-Mikrofirma czyli pomoc dla przedsiębiorców

  Czas na JPK_VAT. E-Mikrofirma czyli pomoc dla przedsiębiorców

  Resort finansów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom najmniejszym przedsiębiorcom i udostępnia darmową aplikację do tworzenia i wysyłki plików w ramach jednolitego pliku kontrolnego.

  czytaj więcej

 • Oto ranking 50 najbardziej wpływowych ludzi polskiej gospodarki

  Oto ranking 50 najbardziej wpływowych ludzi polskiej gospodarki

  Kto w 2017 r. miał największy wpływ na naszą gospodarkę? Oto zwyciężcy ranking 50 najbardziej wpływowych ludzi polskiej gospodarki.

  czytaj więcej

 • Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 13 września 2017 r. [KOMENTARZ cz. 2]

  Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 13 września 2017 r. [KOMENTARZ cz. 2]

  W poprzedniej części komentarza zaprezentowaliśmy zmiany wprowadzone przez rozporządzenie z 13 września 2017 r. dotyczące zasad ujmowania oraz wyceny aktywów i pasywów i reguł tworzenia planów kont. Nowe regulacje w tym zakresie już obowiązują jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe i placówki. W części drugiej prezentujemy zmiany, jakie zostały wprowadzone w zakresie sprawozdawczości finansowej (do paragrafu 28).

  czytaj więcej

 • Sprzedaż na terenie Niemiec nie pozbawia ulgi w VAT

  Sprzedaż na terenie Niemiec nie pozbawia ulgi w VAT

  Zakup przez podatnika towarów w Polsce i ich sprzedaż za granicą jest wewnątrz- unijną dostawą, której nie wliczamy do limitu zwolnienia z podatku od towarów i usług – uznał NSA.

  czytaj więcej

 • Już wkrótce zmiany w sprawozdawczości

  Już wkrótce zmiany w sprawozdawczości

  21 lutego ukazała się ustawa z 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona wiele zmian ważnych dla podmiotów sporządzających sprawozdania finansowe oraz ich użytkowników. Zmiany te dotyczą też bezpośrednio ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości oraz obu ustaw o podatku dochodowym.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć dofinansowanie do ferii na dzieci?

  Jak rozliczyć dofinansowanie do ferii na dzieci?

  X spółka z o.o. zgodnie z zapisami regulaminu wynagradzania dofinansowała wypoczynek zimowy dla dzieci pracowników. Dofinansowaniem objęto wypoczynek w formach zorganizowanych (ferie), organizowany przez podmioty prowadzące działalność w zakresie organizowania wypoczynku dzieci na zasadach określonych w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży. Kwota dofinansowania wynosi 1500 zł (bez względu na liczbę dzieci danego pracownika korzystających z wypoczynku). Wypoczynek był dofinansowany ze środków obrotowych pracodawcy, a nie ze środków funkcjonującego w spółce zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Przyznanie świadczeń nie było też uzależnione od statusu materialnego. Wypłaty dofinansowań spółka dokonała 25 lutego 2018 r. (dotyczyło dzieci, których wypoczynek zakończył się najpóźniej 11 lutego 2018 r.). Łączna kwota tych dofinansowań wyniosła 15 000 zł (otrzymało je 10 uprawnionych pracowników). Dofinansowania zostały przelane na ich rachunki bankowe. Zgodnie z regulaminem wynagrodzenia pracownik powinien złożyć wniosek o dofinansowanie wraz z dokumentami potwierdzającymi wydatek na wypoczynek (np. fakturę) i jego charakter w terminie siedmiu dni od zakończenia wypoczynku, a pracodawca ma siedem dni na przelanie dofinansowania na rachunek bankowy pracownika. Jak spółka powinna rozliczyć przedmiotowe dofinansowanie w zakresie CIT, VAT i PIT (obowiązki płatnika)? VAT i zaliczki na CIT spółka rozlicza miesięcznie, a jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy.

  czytaj więcej

 • Bruksela chce podatku od internetowych gigantów

  Bruksela chce podatku od internetowych gigantów

  Facebook, Google, Instagram, Uber czy Airbnb zapłacą 3 proc. od przychodów brutto osiągniętych w unijnym państwie, w którym działają.

  czytaj więcej

 • Gruza o podatku cyfrowym: Poczekajmy na dynamikę wydarzeń w UE [WYWIAD]

  Gruza o podatku cyfrowym: Poczekajmy na dynamikę wydarzeń w UE [WYWIAD]

  Nie będzie tematu odrębnego opodatkowania gospodarki cyfrowej, jeżeli firmy z tej branży będą bardziej wrażliwe na oczekiwania wielu społeczeństw, w tym społeczeństwa polskiego - mówi w wywiadzie dla PAP wiceminister finansów Paweł Gruza, pytany o propozycje KE w tym obszarze.

  czytaj więcej

 • Unijny podatek obrotowy: Uber może podrożeć, Netflix niekoniecznie

  Unijny podatek obrotowy: Uber może podrożeć, Netflix niekoniecznie

  - Model docelowy rozstrzyga kwestie miejsca i zasad opodatkowania poszczególnych dochodów bardziej kompleksowo i systemowo spójnie. Biorąc jednak pod uwagę plany wpisania go do całościowego rozwiązania, jakim ma być wspólna skonsolidowana podstawa opodatkowania (CCCTB), powstaje wątpliwość, jak szybko uda się go wdrożyć - mówi Agnieszka Wnuk z Crido Taxand.

  czytaj więcej

 • 20 proc. mniej czyli ile? Wynagrodzenia posłów, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast po zmianach

  20 proc. mniej czyli ile? Wynagrodzenia posłów, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast po zmianach

  10 tys. zł. uposażenia oraz 2,5 tys. zł diety otrzymują miesięcznie posłowie i senatorowie. Pensja wójta, burmistrza i prezydenta miasta nie może być wyższa niż 7-krotność kwoty bazowej, czyli ok. 12,5 tys. zł. Wynagrodzenie władz spółek Skarbu Państwa jest uzależnione m.in. od wielkości firmy.

  czytaj więcej

 • Czy można odliczyć VAT z faktur podatnika, który nie jest zarejestrowany jako czynny

  Czy można odliczyć VAT z faktur podatnika, który nie jest zarejestrowany jako czynny

  KOWTECH spółka z o.o. jest producentem zaawansowanych urządzeń przemysłowych. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej spółka nabywa towary i usługi od licznych kontrahentów. Niejednokrotnie są to niewielkie podmioty, w tym osoby fizyczne wykonujące jednoosobowo działalność gospodarczą. KOWTECH jest czynnym podatnikiem VAT, a całość jego sprzedaży podlega opodatkowaniu VAT. Część produkowanych urządzeń dostarczana jest do kontrahentów poza Polską – do UE i państw trzecich. Wówczas dostawy opodatkowane są VAT obliczonym według stawki 0 proc., odpowiednio jako WDT lub eksport. W związku z powyższym spółka dokonuje odliczenia VAT zawartego w cenie nabywanych towarów i usług.

  czytaj więcej

 • Faktoring to nie kredyt ani nie pożyczka

  Faktoring to nie kredyt ani nie pożyczka

  Różnice kursowe powstałe wskutek zawarcia umowy faktoringu nie są przychodem ani kosztem podatkowym – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Wzór opodatkowania internetu może przyjść zza oceanu

  Wzór opodatkowania internetu może przyjść zza oceanu

  Niewykluczone, że wyrok Sądu Najwyższego USA wpłynie na sposób opodatkowania technologicznych firm w Unii Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Krzysztof Czabański: Czas ucywilizować prawa zwierząt [WYWIAD]

  Krzysztof Czabański: Czas ucywilizować prawa zwierząt [WYWIAD]

  Jeśli empatia wobec zwierząt jest ideologią, to tak, jestem ideologiem. I niech mi pan nie wmawia, że chcę zakazać uboju. Ja po prostu zastanawiam się, czy takie postulaty nie pojawią się za kilkanaście lat – w wywiadzie dla Roberta Mazurka mówi Krzysztof Czabański dziennikarz, publicysta, od 2016 r. przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

Zapisz się na bezpłatny newsletter