Badania przeprowadzone na zlecenie BIG InfoMonitor pokazują, że osoby między 18 a 24 rokiem życia najczęściej spośród wszystkich grup wiekowych realizowały swoje plany finansowe w ubiegłym roku (29 proc. vs 24 proc. dla pozostałych grup).
Ponadto jak wynika z danych zgromadzonych przez BIG InfoMonitor i Biuro Informacji Kredytowej (BIK), zaległe zadłużenie tej grupy wiekowej zmniejszyło się o 172 mln zł w porównaniu do poprzedniego roku, a 65 proc. młodych deklaruje brak jakichkolwiek zaległości finansowych.
Priorytety młodych: edukacja i oszczędzanie
W obecnym roku młodzi Polacy najczęściej planują zwiększyć wydatki na edukację i rozwój zawodowy, takie jak kursy, szkolenia czy książki (18 proc. vs 7 proc. dla pozostałych grup). Co ciekawe, wydatki na rozwój są dla nich istotniejsze niż na przyjemności, np. rozrywkę czy zakupy (8 proc.).
Ponadto, 17 proc. młodych osób uważa, że ich sytuacja finansowa się poprawi, co jest najwyższym wynikiem wśród wszystkich grup wiekowych. Średnia dla pozostałych grup wynosi 5 proc.
Najmłodsza grupa społeczeństwa jest też najmniej zadłużona i – co znamienne – jej długi spadły wobec wyniku z zeszłego roku.
Ostrożność wobec zadłużenia
Wyniki badania pokazują również, że młodzi Polacy wykazują ostrożność w podejmowaniu zobowiązań finansowych. Jedynie 15 proc. z nich zakłada możliwość zadłużenia się w celu kontynuowania nauki, przy czym większość planuje pożyczyć środki od rodziny lub znajomych, a tylko 1 proc. rozważa kredyt bankowy lub pożyczkę w firmie pożyczkowej.
Co więcej, 46 proc. uważa, że ewentualne zadłużenie należy dokładnie przeanalizować, a 35 proc. dopuszcza taką możliwość tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Waldemar Rogowski, prof. SGH i główny analityk BIG InfoMonitor, ocenia, że względnie niski poziom zadłużenia najmłodszych pokazuje, że edukacja finansowa od najmłodszych lat się opłaca zarówno w aspekcie indywidualnym jak i ogólnospołecznym.
- Jest to istotna zmiana na tle starszych pokoleń, których wiedza o inwestowaniu, oszczędzaniu czy finansowaniu wciąż budzi wątpliwości. Miejmy nadzieje, że ten trend się utrzyma i że tegoroczni maturzyści wkraczający dopiero w okres życia zawodowego oraz poważnych finansowych zobowiązań jeszcze bardziej utwierdzą nas w tym przekonaniu – zauważa Rogowski.