podatek za najem

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu podatek za najem. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące podatek za najem.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Woś: Skończyć z mieszkaniowym apartheidem

  Woś: Skończyć z mieszkaniowym apartheidem

  Późny kapitalizm, w którym żyjemy, ma jeden podstawowy problem. Coraz trudniej przychodzi mu zaopatrywanie ludności w mieszkania na ich kieszeń. Problem dotyczy nie tylko krajów takich jak Polska. Również w najbogatszych i najbardziej rozwiniętych zachodnich gospodarkach od San Francisco przez Londyn po Monachium słychać jedno i to samo wołanie. Zatrzymać rozjazd cen najmu i kupna nieruchomości z siłą nabywczą szerokich mas obywateli.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć sprzedaż piekarni

  Jak rozliczyć sprzedaż piekarni

  ABC sp. z o.o. w 2005 r. oddała do używania wybudowany na własnym gruncie budynek piekarni. Budynek ten wraz z ogrodzeniem i parkingiem stanowią jeden środek trwały, tj. budynek piekarni. Wartość początkowa budynku wyniosła 1 000 000 zł. Podatek naliczony od wydatków inwestycyjnych związanych z budową budynku piekarni w łącznej wysokości 210 000 zł został w całości odliczony w okresie od maja 2004 r. do czerwca 2005 r., kiedy to realizowana była inwestycja. Budynek jest amortyzowany metodą liniową z zastosowaniem ustawowej 2,5-proc. rocznej stawki amortyzacyjnej. Budynek oddano od używania i wprowadzono do ewidencji środków trwałych w czerwcu 2005 r. Pierwszego odpisu amortyzacyjnego spółka dokonała za lipiec 2005 r. Odpisy amortyzacyjne od tego budynku spółka nalicza za okresy miesięczne. Na budynek piekarni po oddaniu go do używania nie były ponoszone nakłady o charakterze ulepszeniowym, które podniosłyby wartość początkową tego środka trwałego. Do środków trwałych spółka zaliczyła nabyty w sierpniu 2003 r. grunt, na którym został wybudowany budynek piekarni. Gruntu spółka nie amortyzuje. Wartość początkowa gruntu wyniosła 80 000 zł (grunt został nabyty bez podatku VAT). 1 czerwca 2017 r. spółka sprzedała firmie X (podatnik VAT czynny) nieruchomość, na której znajduje się budynek piekarni, za łączną kwotę 1 400 000 zł, w tym wartość gruntu wyceniono w akcie notarialnym na kwotę 150 000 zł. Faktura dokumentująca sprzedaż nieruchomości została wystawiona w dniu sporządzenia aktu notarialnego i wydania nieruchomości, tj. 1 czerwca 2017 r. Zapłatę za sprzedaną nieruchomość spółka otrzymała w dniu sprzedaży przelewem na rachunek bankowy. Przedmiotem sprzedaży była wyłącznie nieruchomości, tj. grunt wraz ze znajdującym się na nim budynkiem piekarni, ogrodzeniem i parkingiem. Koszty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego pokrył nabywca. Spółka jest podatnikiem VAT czynnym od początku swego istnienia, tj. od 1998 r. Na gruncie CIT spółka nie posiada statusu małego podatnika. Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy. Pomiędzy spółką a firmą X nie występują żadne powiązania o charakterze osobistym, rodzinnym czy kapitałowym. VAT i zaliczki na CIT spółka płaci za okresy miesięczne. Jak spółka powinna rozliczyć podatkowo (VAT, CIT i PCC) sprzedaż tej nieruchomości?

  czytaj więcej

 • „Mieszkanie plus”: Lokal z premią za młodość

  „Mieszkanie plus”: Lokal z premią za młodość

  Pierwsze inwestycje w programie „Mieszkanie plus” otwierają się na najemców: głównie młode rodziny z zaskórniakami na kaucję lub urządzenie.

  czytaj więcej

 • Odliczenie podatku od służbowych aut. Najnowszy wyrok NSA

  Odliczenie podatku od służbowych aut. Najnowszy wyrok NSA

  Firmy, które odpłatnie udostępnią samochody zatrudnionym, nie mają prawa do pełnego odliczenia podatku – orzekł ponownie NSA.

  czytaj więcej

 • Jędrzejewska: Gdzie prawo nie może, tam… sąd poślą

  Jędrzejewska: Gdzie prawo nie może, tam… sąd poślą

  Jedni nazywają to zdrowym rozsądkiem, inni profiskalną wykładnią, jeszcze inni bezceremonialnym sprzyjaniem Ministerstwu Finansów.

  czytaj więcej

 • Nie każdy wynajmujący ma prawo do ulgi mieszkaniowej. Wyrok jest przestrogą dla podatników

  Nie każdy wynajmujący ma prawo do ulgi mieszkaniowej. Wyrok jest przestrogą dla podatników

  Kto pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przeznaczy na zakup innej, pod wynajem, musi się liczyć z ryzykiem, że od dochodu ze zbycia będzie musiał zapłacić podatek. Dowodzi tego najnowszy wyrok NSA z 4 lipca 2017 r.

  czytaj więcej

 • Dzięki propozycjom zmian w ustawach podatkowych MF liczy na dodatkowe 27,5 mld zł w 10 lat [WYWIAD]

  Dzięki propozycjom zmian w ustawach podatkowych MF liczy na dodatkowe 27,5 mld zł w 10 lat [WYWIAD]

  Ministerstwo Finansów liczy, że planowane zmiany w ustawie o podatkach od osób prawnych i fizycznych, na tyle uszczelnią system podatkowy, że w ciągu 10 lat od ich wprowadzenia przyniosą w sumie dodatkowe 27,5 mld zł - poinformował PAP w wywiadzie Maciej Żukowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów.

  czytaj więcej

 • Rząd ogłasza nową wojnę o podatki. Żukowski: Rocznie właściciele galerii i biurowców zapłacą 0,5 proc. ich wartości

  Rząd ogłasza nową wojnę o podatki. Żukowski: Rocznie właściciele galerii i biurowców zapłacą 0,5 proc. ich wartości

  Nie może być tak, że przedsiębiorstwo ma zysk, a nie płaci podatku dochodowego – uważa Ministerstwo Finansów. Po serii ostrzeżeń przygotowało przepisy, które mają być wymierzone w różne formy unikania opodatkowania przez firmy. W tym w te należące do międzynarodowych korporacji. Szykuje się nowa batalia, której celem jest jeszcze większa poprawa ściągalności danin. Szczegóły projektu ujawnia w dzisiejszym wywiadzie dla DGP Maciej Żukowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów.

  czytaj więcej

 • Sejm mocno kończy sezon: Zmiany w KRS i ustroju sądów powszechnych

  Sejm mocno kończy sezon: Zmiany w KRS i ustroju sądów powszechnych

  Przed wakacyjną przerwą parlament i rząd mają podjąć kilka ważnych decyzji. Dwie najgłośniejsze ustawy, nad którymi zapewne pochylą się posłowie, to zmiany w prawie dotyczącym Krajowej Rady Sądownictwa i ustawa o ustroju sądów powszechnych. To projekty dla PiS priorytetowe, bo otwierają mu drogę do zmian w sądownictwie.

  czytaj więcej

 • Kosztowne pomysły resortu finansów

  Kosztowne pomysły resortu finansów

  Nowa danina od nieruchomości najpierw odbije się na małych i średnich klientach centrów handlowych oraz biur.

  czytaj więcej

 • Ryczałt od najmu prywatnego tylko do kwoty 100 tys. zł

  Ryczałt od najmu prywatnego tylko do kwoty 100 tys. zł

  Podatnicy wynajmujący domy i mieszkania będą mogli płacić zryczałtowany 8,5-proc. podatek tylko wtedy, gdy ich przychody z poprzedniego roku nie przekroczą ustawowego limitu – zakłada Ministerstwo Finansów.

  czytaj więcej

 • Ryczałtowcy wejdą w podatkową szarą strefę

  Ryczałtowcy wejdą w podatkową szarą strefę

  Osoby, które z najmu prywatnego uzyskają powyżej 100 tys. zł i płacą 8,5-proc. ryczałt, nie będą skore do płacenia więcej. Mogą więc zaniżać lub ukrywać dochody.

  czytaj więcej

 • Kto się remontuje przed kamerami, ten musi zapłacić podatek

  Kto się remontuje przed kamerami, ten musi zapłacić podatek

  Uczestnicy programów telewizyjnych, w których godzą się na ulepszenie swojego domu lub mieszkania, muszą się rozliczyć z fiskusem. Widzowie śledzą budowlaną rewolucję, a skarbówka – przychód.

  czytaj więcej

 • Nowe pomysły MF na uszczelnienie podatków. Co może się zmienić?

  Nowe pomysły MF na uszczelnienie podatków. Co może się zmienić?

  Minimalny podatek od wartości nieruchomości komercyjnych oraz ograniczenie możliwości zaliczania usług niematerialnych do kosztów uzyskania przychodu - to niektóre pomysły Ministerstwa Finansów na uszczelnienie podatku CIT.

  czytaj więcej

 • Uszczelnianie CIT i PIT ciągle jeszcze w obróbce

  Uszczelnianie CIT i PIT ciągle jeszcze w obróbce

  Limit jednorazowej amortyzacji może zostać podniesiony z 3,5 tys. zł do 10 tys. zł, a wydatki na profesjonalnych doradców być może nie będą ograniczane.

  czytaj więcej

 • Zatrudnienie cudzoziemców z nadużyciami i w szarej strefie. Kary nie odstraszają pracodawców

  Zatrudnienie cudzoziemców z nadużyciami i w szarej strefie. Kary nie odstraszają pracodawców

  Jeśli zestawić dochody obcokrajowca i zatrudniającej go firmy z wysokością grzywien, łatwo zrozumieć, dlaczego szara strefa rośnie. Ostatnie zmiany w przepisach raczej nie powstrzymają tego zjawiska.

  czytaj więcej

 • Wydatki na nową inwestycję rozliczamy na dwa sposoby

  Wydatki na nową inwestycję rozliczamy na dwa sposoby

  Te sumy stanowią pośredni koszt uzyskania przychodów. Mogą też być zaliczane w koszty podatkowe przez odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej nowo wybudowanego środka trwałego.

  czytaj więcej

 • KSR uporządkował niektóre rozliczenia w formie niepieniężnej

  KSR uporządkował niektóre rozliczenia w formie niepieniężnej

  Prawo bilansowe nie zawiera szczegółowych wskazówek, kiedy i w jakiej wartości rozliczyć transakcje zamiany aktywów pomiędzy jednostkami. Nowe stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości wyjaśnia, jak to zrobić.

  czytaj więcej

 • Zmiany w PIT i CIT 2018: Które z nich służą ukróceniu optymalizacji podatkowych, a które tylko przysporzeniu budżetowi dodatkowych wpływów?

  Zmiany w PIT i CIT 2018: Które z nich służą ukróceniu optymalizacji podatkowych, a które tylko przysporzeniu budżetowi dodatkowych wpływów?

  Zmiany w podatkach dochodowych nie są jeszcze przesądzone. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że wycofa się z niektórych najbardziej kontrowersyjnych pomysłów. Na razie jednak bazujemy na opublikowanym projekcie, a w nim znalazło się wszystko to, co przedstawiamy dziś w naszym raporcie.

  czytaj więcej

 • Ponad milion podatników rozlicza się ryczałtem

  Ponad milion podatników rozlicza się ryczałtem

  W 2016 r. rozliczający się z fiskusem w tej formie wykazali przychody o prawie 3,4 mld zł wyższe niż rok wcześniej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

Reklama

Zapisz się na bezpłatny newsletter