Prawo autorskie

23 listopada 2020 r.

prawo, technologie, internet, cyberbezpieczeństwo

Copycamp 2020: Pandemia i modele wynagradzania twórczości artystycznej23 listopada 2020 r.

- Pandemia pokazała istotne ograniczenia całego systemu prawa autorskiego - mówi Jarosław Lipszyc, prezes fundacji Nowoczesna Polska. - Po roku '89 praktycznie zlikwidowaliśmy system zabezpieczeń socjalnych dla wszystkich tych, którzy żyją ze swojej twórczości, wystawiając całą klasę kreatywną na ogromne ryzyko. W czasach hossy jest to mniej widoczne, ale wystarczyło kilka miesięcy lockdownu, by problem się ujawnił z całą jaskrawością. 23 listopada rozpoczyna się konferencja Copycamp 2020, której uczestnicy będą rozmawiać o tym problemie.

22 września 2020 r.

Sławomir Wikariak

Wikariak: Nie da się wykorzystać systemu i być poza nim [KOMENTARZ]22 września 2020 r.

Banksy jest bez wątpienia najbardziej znanym z ulicznych artystów. Artysta obsesyjnie wręcz chroni swą prywatność. Mimo „śledztw” prowadzonych także przez dziennikarzy nikt nie odkrył, kim naprawdę jest. Niektórzy uważają, że pod pseudonimem ukrywa się fotograf Stephen Lazarides, który zarejestrował stronę internetowego Banksy’ego. Ten jednak twierdzi, że jest jedynie menedżerem artysty.

21 września 2020 r.

Sprawa dotyczyła Irlandii. Właściciele barów czy klubów nocnych muszą uiszczać opłaty licencyjne za odtwarzanie w nich muzyki.

TSUE: Wykonawcom spoza UE należą się tantiemy21 września 2020 r.

Przepisy krajowe nie mogą ograniczyć wypłaty tantiem dla artystów z USA, mimo że analogiczne wynagrodzenia nie płyną w drugą stronę. Ewentualne odstępstwo musiałoby zostać wprowadzone na poziomie unijnym, a nie ustawy krajowej – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

7 lipca 2020 r.

Dyrektywa nie wprowadza żadnej cenzury, lecz mechanizm poszanowania cudzej pracy i godziwego wynagradzania twórców i producentów. Tworzy przejrzyste reguły dotyczące korzystania z utworów i  podziału zysków z tytułu ich eksploatacji w środowisku cyfrowym.

Kreatywna Polska pisze do Prezydenta: Unijna Dyrektywa nie wprowadza cenzury, lecz mechanizm godziwego wynagradzania twórców7 lipca 2020 r.

Stowarzyszenie Kreatywna Polska reprezentujące stanowisko polskiego sektora kreatywnego i stowarzyszeń twórczych wyraziło zaniepokojenie oświadczeniem Prezydenta Andrzeja Dudy przedstawionym w „Karcie wolności w sieci” ogłoszonej dnia 2 lipca 2020 r. W tej sprawie 6 lipca br. skierowało do jego Kancelarii specjalny list.

Polecane