Prawo autorskie

7 lipca 2020 r.

Dyrektywa nie wprowadza żadnej cenzury, lecz mechanizm poszanowania cudzej pracy i godziwego wynagradzania twórców i producentów. Tworzy przejrzyste reguły dotyczące korzystania z utworów i  podziału zysków z tytułu ich eksploatacji w środowisku cyfrowym.

Kreatywna Polska pisze do Prezydenta: Unijna Dyrektywa nie wprowadza cenzury, lecz mechanizm godziwego wynagradzania twórców7 lipca 2020 r.

Stowarzyszenie Kreatywna Polska reprezentujące stanowisko polskiego sektora kreatywnego i stowarzyszeń twórczych wyraziło zaniepokojenie oświadczeniem Prezydenta Andrzeja Dudy przedstawionym w „Karcie wolności w sieci” ogłoszonej dnia 2 lipca 2020 r. W tej sprawie 6 lipca br. skierowało do jego Kancelarii specjalny list.

10 czerwca 2020 r.

Sprawa coverów jest niezwykle niejednorodna (podobnie jak kwestia samplowania). Postępowanie z utworami innych osób determinuje indywidualna i każdorazowa klasyfikacja do jednej z dwóch kategorii prawnych, przewidzianych przez Ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Covery, czyli melodie, które już znamy. Kto ma do nich prawa?10 czerwca 2020 r.

Podobno ludzkość dzieli się na dwie grupy - na tych, którzy wolą słuchać ponadczasowego szlagieru "Nothing Compares 2 U" w wykonaniu Sinead O’Connor oraz na tych, do których bardziej przemawia oryginalna wersja utworu zaśpiewana przez Prince’a. Prawniczych słów kilka o coverowaniu, czyli wykonywaniu cudzych kompozycji.

20 maja 2020 r.

Ksenia Kakareko, doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Mediów WDIiB UW, specjalista ds. badań i rozwoju FINA, członek zarządu SDiW REPROPOL (ozz). Fot. FINA

Czy prawo autorskie chroni Van Gogha? Rusza cykl bezpłatnych webinariów20 maja 2020 r.

Rozmaite zagadnienia związane z prawem autorskim, praktyczne rozwiązania najczęściej spotykanych problemów i przystępny język. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) zaprasza na dwumiesięczny cykl bezpłatnych webinariów m.in. dla artystów, pracowników sektora kultury, edukatorów, studentów. Pierwsze spotkanie już 25 maja.

Polecane