Prawo autorskie

24 czerwca 2019 r.

Trzy pasy to nie tylko adidasy24 czerwca 2019 r.

Sąd Unii Europejskiej utrzymał w mocy decyzję Europejskiego Urzędu ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) o unieważnieniu znaku graficznego firmy Adidas w postaci trzech pasów w dowolnym kierunku.

21 marca 2019 r.

copyright prawa autorskie

Dziennikarze europejscy: Prawdziwa obrona internautów to dostęp do niezależnej i różnorodnej informacji21 marca 2019 r.

Parlament Europejski zbiera się w końcu marca, żeby ostatecznie przegłosować dyrektywę o prawach autorskich. Tekst dyrektywy, od niemal trzech lat stanowiącej przedmiot zaciekłych sporów, ma wreszcie zapewnić mediom i artystom uzyskanie części dochodów generowanych w sieci dzięki ich twórczości). Na razie największą część zysku przechwytują amerykańskie olbrzymy internetu - piszą europejscy dziennikarze i wyjaśniają fake newsy, które krążą na temat dyrektywy o prawach autorskich.

21 lutego 2019 r.

Drugi sporny przepis to art. 13 mający przyczynić się do bardziej proporcjonalnego podziału zysku między twórcami a pośrednikami internetowymi, takimi jak YouTube czy Facebook, którzy umożliwiają użytkownikom zamieszczanie plików muzycznych czy filmowych.

Dyrektywa o prawach autorskich na ostatniej prostej21 lutego 2019 r.

Rada UE skupiająca ministrów państw członkowskich przyjęła wczoraj finalny tekst dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Polska była jednym z pięciu krajów, które głosowały przeciwko nowym regulacjom. Zanim będzie można rozpocząć odliczać czas do wejścia w życie dyrektywy, musi ją jeszcze autoryzować Parlament Europejski w głosowaniu plenarnym. Najpewniej stanie się to na posiedzeniu pod koniec marca.

Polecane