statystyki

W Podlaskiem zarejestrowano 14 kandydatów do Senatu

skomentuj

Czternastu kandydatów będzie się w Podlaskiem ubiegać o trzy mandaty senatorów. Tylu kandydatów zostało zarejestrowanych przez Okręgową Komisję Wyborczą w Białymstoku.

Publikacja: 31 sierpnia 2011, 09:53 Aktualizacja: 31 sierpnia 2011, 09:58

Region jest podzielony na trzy okręgi wyborcze.

W okręgu nr 59 obejmującym północną i zachodnią część województwa (powiaty: augustowski, grajewski, suwalski, sejneński, moniecki, zambrowski oraz miasta Suwałki i Łomża) o mandat będzie się ubiegać sześciu kandydatów zgłoszonych przez komitety: PO, PiS, SLD, PSL, Nasz Dom Polska - Samoobrona Andrzeja Leppera oraz niezależny kandydat Leszek Lewoc z Suwałk zgłoszony przez własny komitet wyborczy.

Ciekawostką jest fakt, że komitety PSL i Samoobrona wystawiły w tym okręgu kandydatów o takim samym imieniu i nazwisku - poinformował w środę PAP dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku Marek Rybnik. Kandydatem PSL jest Mieczysław Bagiński, znany samorządowiec, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego, były wojewoda łomżyński. Samoobrona wystawiła osobę o takim samym imieniu i nazwisku. Ten kandydat nie należy do żadnej partii politycznej. Rybnik powiedział, że kandydaci będą na kartach do głosowania wyróżnieni poprzez imię ojca. Z danych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że obaj kandydaci mieszkają w Łomży.

W tym samym okręgu kandydatem PO jest prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku Adam Sieńko, PiS wystawiło obecnego senatora Bohdana Paszkowskiego, SLD - Wiolettę Annę Chojnowską-Piątkowską.

W okręgu nr 60 obejmującym powiaty: białostocki, sokólski i miasto Białystok jest 5 kandydatów. PO wystawiła zastępcę prezydenta Białegostoku Tadeusza Arłukowicza. Będą z nimi rywalizować Marek Zagórski (Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe) wystawiony przez PiS, Wiesław Żyliński z PSL, radny miejski Białegostoku Mikołaj Mironowicz wystawiony przez SLD (nie należy do tej partii) oraz Andrzej Grabowski z Komitetu Ligi Obrony Suwerenności.

W okręgu nr 61 obejmującym powiaty: bielski, hajnowski, siemiatycki i wysokomazowiecki zarejestrowano trzech kandydatów. To obecny senator niezależny Włodzimierz Cimoszewicz, kandydat PiS - obecny senator Jan Dobrzyński oraz radny sejmiku z PSL Mikołaj Janowski. PO i SLD nie wystawiały w tym okręgu swoich kandydatów.


Zapytaj o licencje

Sondaże

Ordynacja

Kandydaci

Zapisz się na bezpłatny newsletter