"Mój Prąd 6.0" ruszy najprawdopodobniej na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2024 roku. NFOŚiGW chce najpierw rozpatrzyć wszystkie wnioski złożone w poprzednim naborze. Zostało ich ponad 30 tys.

Kiedy ruszy "Mój Prąd 6.0"?

Program "Mój Prąd" w poprzednich edycjach służył dofinansowaniu do zakupu fotowoltaiki oraz urządzeń z nią powiązanych takich jak magazyny energii czy pompy ciepła. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej(NFOŚiGW) już potwierdził, że w tym roku ruszy kolejna edycja programu. Poprzednie uruchamiano najczęściej w połowie roku, dlatego spodziewano się, że tak będzie i teraz.

NFOŚiGW zapowiedział jednak, że przed rozpoczęciem nowego naboru chce zakończyć rozpatrywanie wniosków złożonych w ramach "Mojego Prądu 5.0". "W tej chwili mamy zakończony nabór do „Mojego Prądu 5.0", już są zapytania o 6.0. Przyznam szczerze – nie rozpoczniemy dopóty, dopóki nie zakończymy tamtego projektu. Mamy jeszcze do rozliczenia ponad 30 tys. wniosków. Mamy nadzieję, że w czwartym kwartale (koniec trzeciego lub początek czwartego) uda nam się uruchomić szóstą edycję"– powiedział portalowi Globenergia.pl Robert Gajda, zastępca prezesa NFOŚiGW.

Ile będzie pieniędzy na program "Mój Prąd 6.0"?

Z informacji przekazywanych w tej chwili wynika, że wysokość środków przeznaczonych na dotacje w ramach "Mojego Prądu 6.0" to 400 mln zł – czyli znacznie mniej niż w poprzedniej odsłonie programu. Z wypowiedzi ministerstwa klimatu i środowiska wynika jednak również, że istnieje szansa na zwiększenie tej puli. Wpływ na to może mieć stopień zainteresowania inwestorów programem.

"Mój Prąd 6.0". Na co będzie można zyskać dofinansowanie?

Kwestia tego, na co dokładnie będzie można uzyskać dofinansowanie w ramach 6. edycji "Mojego Prądu" pozostaje otwarta. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że duże szanse na otrzymanie dofinansowania będą miały osoby inwestujące w zakup magazynu energii. "Będziemy szli w kierunku magazynów energii, oprócz źródeł fotowoltaicznych i wiatraków. Sami widzimy, jak wygląda w tej chwili sytuacja. Mamy niewydolne sieci energetyczne, które nie przyjmują odpowiedniej ilości energii (...)" – powiedział portalowi Globenergia.pl wiceprezes NFOŚiGW. Rzeczniczka NFOŚiGW informowała wcześniej, że nie jest wykluczone, że dofinansowanie do zakupu magazynu energii będą mogły uzyskać również osoby które wcześniej otrzymały już dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Przypomnijmy, w ramach 5. edycji programu "Mój Prąd", z której wnioski są jeszcze rozpatrywane, oprócz dofinansowania do zakupu mikroinstalacji fotowoltaicznej można było również dostać dofinansowanie do urządzeń dodatkowych takich jak różne rodzaje pomp ciepła, magazyny ciepła, magazyny energii elektrycznej, kolektory słoneczne cwu, systemy zarządzania energią HEMS/EMS.