Niektórzy płacą nawet 2,5 tys. zł za badanie, które można zrobić za darmo. Kolonoskopię w znieczuleniu miejscowym, a nawet całkowitym uśpieniu refunduje NFZ. Badanie przysługuje każdemu, kto spełni określone kryteria. Komu należy się darmowa kolonoskopia? I jak wygląda procedura kwalifikacji?

Kolonoskopia to najlepszy sposób wykrywania raka jelita grubego, który jest jednym z najczęstszych nowotworów, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Rocznie zapada na niego w Polsce około 18 tys. osób. Jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Dlatego Ministerstwo Zdrowia organizuje program badań przesiewowych, którego elementem jest bezpłatna kolonoskopia. Programem ma być objętych ok. 8 milionów Polaków. W 2023 r. na realizację programu Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył 80 mln zł.

Co to kolonoskopia?

Kolonoskopia to badanie endoskopowe, podczas którego lekarz wprowadza do odbytu giętki aparat zakończony kamerą. Dzięki temu może dokładnie obejrzeć jelito od środka. Pozwala to wykryć zmiany i podjąć szybko leczenie. W trakcie badania możliwe jest usunięcie mniejszych polipów. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym (całkowitej sedacji, czyli uśpieniu).

Bezpłatna kolonoskopia na NFZ. Czy potrzebne skierowanie?

Jeśli chcemy poddać się darmowej kolonoskopii na NFZ, to nie potrzebujemy żadnego skierowania. Wystarczy, że jesteśmy w grupie wiekowej, która kwalifikuje nas do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosimy się bezpośrednio do placówki realizującej program. Wystarczy po prostu telefon i zapisanie się na termin zabiegu.

Możemy wybrać dowolną placówkę, która realizuje program przesiewowy. W niej dowiemy się o szczegółach badania i wypełnimy ankietę. Aktualna lista placówek, które przystąpiły do programu profilaktycznego znajduje się na stronie NFZ: Lista placówek (niżej na stronie).

Kolonoskopia. Jak wygląda badanie?

Jeśli zostaniemy zakwalifikowani do kolonoskopii, to:

 • zostaniemy pouczeni o tym, jak przygotować się do kolonoskopii i otrzymamy specjalny środek przeczyszczający
 • przejdziemy badanie kolonoskopii – trwa ono od 15 do 40 minut
 • badanie odbędzie się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od wskazań medycznych (wskazaniem do całkowitego uśpienia może być np. silny lęk przed badaniem)
 • lekarz pobierze wycinki lub usunie polipy wielkości do 15 mm
 • pobrany materiał trafi do badania histopatologicznego – żeby wykluczyć niebezpieczne zmiany
 • otrzymamy wynik oraz zalecenia dotyczące ewentualnego leczenia i kolejnego badania profilaktycznego.

Zobacz też:

Darmowa kolonoskopia na NFZ. Komu przysługuje?

Bezpłatna kolonoskopia przysługuje nam, jeśli:

 • nie mamy aktualnych objawów sugerujących nowotwór jelita grubego
 • nie mieliśmy wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat
 • spełniamy kryterium wiekowe: - 50-65 lat - 40-49 lat – jeśli nasz krewny pierwszego stopnia miał diagnozę nowotworu jelita grubego.

W badaniach mogą też wziąć udział m.in. osoby poniżej 40. roku życia, spełniające określone kryteria:

 • wiek 25-49 lat i występowanie w rodzinie zespołu Lyncha
 • wiek 20-49 lat i występowanie w rodzinie zespołu polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP)

Ten program jest realizowany przez placówki w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i zachodniopomorskim.

Ważne

Darmowe badania do 30 czerwca 2024 r.

Do końca czerwca 2024 r. można też skorzystać z innych badań w ramach NFZ. Więcej szczegółów w artykule: 12 darmowych badań tylko do 30 czerwca. Wystarczy spełnić 3 warunki [LISTA]