Uroczysta premiera filmu "Smoleńsk" [ZDJĘCIA]

W poniedziałek wieczorem (5 września) w warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbyła się uroczysta premiera filmu "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego. Fabuła obrazu osnuta jest wokół wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r. i katastrofy samolotu, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i pierwsza dama Maria Kaczyńska.

Od lewej: reżyser Antoni Krauze oraz aktorzy Ewa Dałkowska (C) i Lech Łotocki (P), podczas premiery filmu "Smoleńsk", 5 bm. w warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Fabuła obrazu osnuta jest wokół wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r. i katastrofy wojskowego samolotu, w której zginęło 95 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i pierwsza dama Maria Kaczyńska. (rp/awol) PAP/Radek Pietruszka

autor: Radek Pietruszkażródło: PAP

Reżyser: Antoni Krauze

Reżyser Antoni Krauze powiedział dziennikarzom tuż przed premierą filmu, że najważniejszą dla niego motywacją była chęć oddania prawdy o tym, co wydarzyło się w Smoleńsku. "Nie mogłem dłużej zgodzić się na te kłamstwa, które słyszeliśmy wokół tej sprawy" - podkreślił.

"Ten film jest protestem przeciwko manipulacjom prawdą. Ja nie wiem oczywiście - jak wielu Polaków - jakie były prawdziwe przyczyny katastrofy, ale kłamstwa były od początku: pierwszego dnia samolot miał czterokrotnie podchodzić do lądowania, drugiego dnia – już dwa. Potem dowiedzieliśmy się, że w ogóle nie chciał lądować! (...) Cała utrzymywana przez blisko rok historia o tym, że zginęli, bo lądowali we mgle jest nieprawdą; niewyjaśniona jest sprawa, dlaczego samolot, który powinien wzbić się w powietrze i odlecieć na inne lotnisko, rozbił się na tysiące części" - powiedział Krauze.

Na zdjęciu od lewej: reżyser Antoni Krauze oraz aktorzy Ewa Dałkowska (C) i Lech Łotocki (P), podczas premiery filmu "Smoleńsk".

statystyki

Komentarze (5)

 • rad(2016-09-08 09:27) Zgłoś naruszenie 173

  Są trzy prawdy: prowda tyż proda i g. prowda.

  Odpowiedz
 • Boja sie prawdy, bandyci w TOGACH ! Hanba PO-PSL!(2016-09-06 11:58) Zgłoś naruszenie 1729

  Dziekujemy !!! Film i muzyka WSPANIALE !

  Odpowiedz
 • Waldemar(2016-09-11 17:41) Zgłoś naruszenie 106

  Najwięcej krytyków jest wśród tych co go nie widzieli. Wiadomo, że wiele spraw było mataczonych i nie są do końca jasne niby przyczyny. Teraz można coś zrobić aby to wyjaśnić a każdy może zrobić film według swego uznania. Skąd tyle ataków. Jak amerykanie zrobili film o tym, że ich komandosi wykradli Enigmę z ubota to jakoś nie było takiego oburzenia, że to kłamstwo historyczne...że polscy naukowcy już przed wojną rozkodowali szyfr. Czemu więc taka nienawiść wobec filmu, aktorów i producentów.

  Odpowiedz
 • mw.(2016-09-11 06:00) Zgłoś naruszenie 66

  Chciałem, aby ten film powstał i nadal chcę, ale nie tego się spodziewałem. Nie chodzi o treść przekazu, ale o formę. Film jest bardzo słaby aktorsko i technicznie, jakby poza treścią, nie miał nic więcej do pokazania. Równie dobrze można było napisać artykuł do gazety. Spodziewałem się dużo lepszej produkcji.

  Odpowiedz
 • Pan Hostian(2016-09-09 16:49) Zgłoś naruszenie 513

  Wstydu nie mają, tak jak przed laty Piotr Fronczewski, który zbijał fortunę przyjmując dosłownie wszystkie role, podczas gdy koledzy i koleżanki bojkotowali komunistyczne czołgi na ulicach i masowe aresztowania.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!