Prawo na co dzień

28 czerwca 2020 r.

Darowizna w najbliższej rodzinie28 czerwca 2020 r.

Za pomocą umowy darowizny możemy przekazać nieodpłatnie najbliższym członkom rodziny składniki naszego majątku takie jak np. mieszkanie, pieniądze czy samochód. Przepisy określają w jakiej formie powinno nastąpić oświadczenie darczyńcy, jak również kiedy darowiznę można odwołać.

27 czerwca 2020 r.

Darowizna od rodziców z umową czy bez [FORMA, ODWOŁANIE]27 czerwca 2020 r.

Darowizna jest często zawieraną umową, w szczególności pomiędzy najbliższymi członkami rodziny. Na jej podstawie rodzice mogą przekazać nieodpłatnie dzieciom pieniądze czy mieszkanie. W jakiej formie powinna zostać zawarta ta umowa? Czy można ją odwołać? Co w przypadku rażącej niewdzięczności obdarowanego dziecka? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

9 kwietnia 2020 r.

"Kultura w sieci": Sprawdź, dla kogo program stypendialny, a dla kogo dotacyjny9 kwietnia 2020 r.

Prowadzę działalność gospodarczą, chciałem skorzystać z programu „Kultura w sieci”, czyli dofinansowania z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Czy powinienem składać wniosek jako osoba fizyczna o kwotę 3000 zł, czy też jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą na ten wyższy pułap? Czy mogę sobie wybrać, czy jestem zmuszony  - prowadząc działalność gospodarczą -  do wpasowania się w tę drugą opcję dla przedsiębiorców z zakresu kultury - pyta nasz czytelnik. Odpowiada ekspertka w ramach akcji Prawnicy Pro Bono.

8 lutego 2020 r.

Jak wydziedziczyć członka rodziny8 lutego 2020 r.

Wydziedziczenie bardzo często mylone jest z wyłączeniem spadkobiercy od dziedziczenia (tzw. testamentem negatywnym), które jednak nie wywołuje pożądanego przez spadkodawcę skutku. Niewdzięczny czy niesforny krewny zachowuje bowiem w takiej sytuacji prawo do zachowku. Dopiero prawidłowe wydziedziczenie sprawi, że taki spadkobierca nie dostanie nic ze spadku.

Prawo

Poradnik konsumenta

zobacz więcej »