Prawo na co dzień

20 marca 2019 r.

Brak biletu w komunikacji miejskiej. Sprawdź jakie są opłaty oraz jaki jest termin przedawnienia20 marca 2019 r.

Chyba każdemu przydarzyła się kiedyś sytuacja, że zapomniał o końcu terminu ważności karty miejskiej, albo zapomniał skasować bilet i akurat tego dnia trafiła się kontrola. Jakie są tego konsekwencje? Ile będzie trzeba zapłacić? Ile wynosi termin przedawnienia takiego roszczenia? Na wszystkie te pytania odpowiedzi w poniższym tekście.

16 marca 2019 r.

Wycinka drzew na własnej posesji w 2019 roku. [CO MOŻNA WYCINAĆ BEZ ZEZWOLENIA]16 marca 2019 r.

Przepisy ustawy o ochronie przyrody były kilkakrotnie nowelizowane na przestrzeni dosyć krótkiego czasu. Ostatnio 1 stycznia 2019 r. Dlatego też wielu osobom trudno się zorientować, jaki tak naprawdę stan prawny obowiązuje. Po kontrowersyjnym i mocno liberalnym „lex Szyszko” - zasady ingerencji w ekosystem zostały nieco uporządkowane. Wciąż mamy prawo do rozporządzania roślinnością na własnej działce – bez zgłoszenia czy zezwolenia – ale tylko w określonych prawem przypadkach.

11 marca 2019 r.

Pozew o alimenty natychmiastowe [JAK SZYBCIEJ UZYSKAĆ ALIMENTY ]11 marca 2019 r.

Pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości na szybsze i prostsze uzyskanie alimentów to postępowanie nakazowe alimentacyjne. Według założeń projektu nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw, pozwy będą składane na urzędowych formularzach, zaś sąd będzie miał 14 dni na rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym. Wysokość alimentów będzie z góry określona i zależna od różnych czynników.

6 marca 2019 r.

Testament własnoręczny a notarialny [JAK NAPISAĆ TESTAMENT - WZÓR]6 marca 2019 r.

Tylko trzynastu na stu Polaków powyżej 50 roku życia napisało testament. Częściej testamenty piszą kobiety. Mając do wyboru testament własnoręczny lub notarialny, więcej niż 7 na 10 badanych decyduje się na ten drugi, odwiedzając notariusza. Ci zaś, którzy napisali testament w domowym zaciszu (własnoręczny) twierdzą, że taki dokument wystarczy, aby przekazać spadkobiercom to, co posiadają (69 proc.).

Prawo

Poradnik konsumenta

zobacz więcej »