Prawo na co dzień

1 października 2019 r.

Jeśli gmina nie wyda na czas budynku, nabywca nieruchomości może odstąpić od umowy sprzedaży1 października 2019 r.

Zakupiłem od gminy nieruchomość, ale faktycznie jej nie dostałem, bo wciąż jest nielegalnie zajmowana przez dłużnika gminy. Tymczasem w umowie sprzedaży były zapisy, że gmina ureguluje sytuację prawną i wyda mi budynek do 31 lipca. Czy mogę odstąpić od umowy i w jaki sposób to zrobić, by nie być stratnym?

8 września 2019 r.

Chcesz uzasadnienie wyroku? Najpierw zapłać. Najważniejsze zmiany w opłatach sądowych8 września 2019 r.

21 sierpnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zmieniły się nie tylko opłaty od pism procesowych (np. pozwu), ale również dodano kilka nowych. Teraz, aby otrzymać pisemne uzasadnienie wyroku, który zapadł w naszej sprawie musimy uiścić opłatę stałą w wysokości 100 zł. Jakie są inne najważniejsze zmiany?

17 sierpnia 2019 r.

Zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach cywilnych: Jak uzyskać, co powinien zawierać wniosek [2019]17 sierpnia 2019 r.

Już niedługo wejdzie w życie nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która podniesie opłaty sądowe. Dochodzenie swoich praw na tej drodze będzie droższe. Co może zrobić strona, której nie stać na uiszczenie takiej opłaty? Otóż ustawodawca przewidział w takiej sytuacji możliwość zwolnienia jej od kosztów sądowych w całości lub części. Jak można z tego skorzystać? Komu przysługuje? Co należy złożyć wraz z wnioskiem? Czy od decyzji sądu przysługuje jakiś środek zaskarżenia? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

3 sierpnia 2019 r.

Skarga na przewlekłość postępowania: Kiedy można ją wnieść, co powinna zawierać3 sierpnia 2019 r.

Długotrwałe procesy są od lat bolączką polskich sądów. Niekiedy jest to spowodowane skomplikowaniem danej sprawy. Co jednak kiedy postępowanie ciągnie się już kolejny rok, a stan faktyczny ani prawny nie budzi wątpliwości? Czy strona ma jakąś możliwość aby zdyscyplinować sąd? Tak, bowiem nieuzasadniona niczym przewlekłość postępowania może być skarżona w drodze specjalnej skargi. W przypadku jej uwzględnienia sąd może przyznać skarżącemu kwotę nawet 20 tys. zł.

Prawo

Poradnik konsumenta

zobacz więcej »