statystyki

Mucha: Kary dla pseudokibiców powinny być wysokie

skomentuj

Minister sportu Joanna Mucha powiedziała, że kary dla pseudokibiców powinny być wysokie. Marcel Bruelhart, odpowiedzialny za organizację Euro w Szwajcarii, chwalił przygotowanie turnieju w Polsce i przyznał, że problem chuligaństwa dotyczy całej Europy.

Publikacja: 14 czerwca 2012, 13:06 Aktualizacja: 14 czerwca 2012, 13:12

Warszawskie sądy mają w czwartek rozpatrzyć ponad 50 spraw dot. osób zatrzymanych po burdach, do których doszło przy okazji meczu Polska-Rosja. Dotychczas w trybie przyspieszonym skazano osiem osób. W przypadku dwóch orzeczono karę bezwzględnego pozbawienia wolności, a większości pozostałych osób wyznaczono kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania. W jednym przypadku jest to kara grzywny.

"Nie mamy wpływu na system wymiaru sprawiedliwości. Jeśli chodzi o moją opinię, to te kary powinny być wyższe" - powiedziała w czwartek Mucha na konferencji prasowej w Krajowym Centrum Medialnym.

Jak podkreśliła, polskie prawo daje sądom możliwość stosowania znacznie szerszego przedziału kar, niż obecnie orzekane. Dodała, że tuż przed Euro 2012 zostały stworzone machizmy mające na celu zarówno poprawienie bezpieczeństwa, jak i zapewnienie odpowiednich środków prawnych.

"Moglibyśmy przemyśleć wszyscy rozwiązanie, które jest bardzo rzadko stosowane przez polskie sądy, tj. stosowanie znacznie częściej kar związanych z pracami publicznymi, (...) aby spróbować ich (chuliganów - PAP) resocjalizować poprzez prace na rzecz społeczeństwa" - powiedziała minister sportu.

Oświadczyła jednak, że w przypadkach chuliganów, których zamiarem jest wywołanie bójki i skrzywdzenie innych osób, kary powinny być "najsurowsze z możliwych".

W ocenie minister sportu, obecnie najważniejsze jest wytworzenie atmosfery społecznej, która nie będzie dawała przyzwolenia na tego typu sytuacje, jakie miały miejsce we wtorek w stolicy. "Nie zgadzamy się na to i nie ma takiego społecznego przyzwolenia" - argumentowała Mucha. Wyraziła nadzieję, że taka atmosfera wpłynie także na wysokość kar wymierzanych przez sądy.

Mucha zapowiedziała, że podczas czwartkowego spotkania z przedstawicielami UEFA będzie rozmawiać m.in. na temat wniesienia przez rosyjskich kibiców olbrzymiej flagi na Stadion Narodowy oraz kar nałożonych na rosyjską federację piłkarską.

"Wszystkie te tematy, które były trudne, zostaną podczas tego spotkania omówione. Myślę, że jutro możemy przedstawić informacje na ten temat" - powiedziała Mucha.

W ocenie Marcela Bruelharta, odpowiedzialnego za organizację turnieju Euro w szwajcarskim Bernie, do tej pory Polska wywiązuje się bardzo dobrze ze swoich obowiązków. Jak podkreślił, na poziomie krajowym współpraca między różnymi instytucjami jest lepsza niż w 2008 r. w Szwajcarii.

"Jeżeli chodzi o kwestie organizacyjne i operacyjne, wydaje mi się, że ten turniej jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie, mierzonym według standardów międzynarodowych" - powiedział Bruelhart.

Zaznaczył, że jest pod szczególnym wrażeniem funkcjonowania stadionów. "Bardzo szybko wszystko się tam dzieje i jest to olbrzymią wygodą dla widzów. To wszystko jest na wyższym poziomie, niż miało to miejsce w Szwajcarii i Austrii" - dodał.

Za "bardziej niż satysfakcjonujące" uznał też funkcjonowanie Stref Kibica. Zaznaczył jednak, że prawdziwy test przejdą one dopiero podczas meczów ćwierćfinałowych i półfinałowych, szczególnie jeśli Polacy wyjdą z grupy.

Zdaniem Bruelharta w Polsce dobrze działa też transport, choć zwrócił uwagę na utrudnienia w połączeniach między Polską a Ukrainą. "Tutaj słyszymy sporo skarg, aczkolwiek nie jest to wina strony polskiej, raczej chyba strony ukraińskiej" - podkreślił.

W jego ocenie pozytywna jest też atmosfera turnieju, a wtorkowe incydenty w Warszawie, do których doszło przy okazji meczu Polska-Rosja, jedynie przejściowo popsuły wizerunek Polski na świecie.

"Problem chuligaństwa dotyczy całej Europy. Nawet w Szwajcarii, która jest krajem niezwykle bezpiecznym, mamy gigantyczny problem z pseudokibicami" - zaznaczył.

Bruelhart chwalił Polskę za przyjazną atmosferę, zarówno na stadionach, jak i na ulicach

Bruelhart przypomniał, że podczas Euro w 2008 r. podobne incydenty miały miejsce w austriackim Klagenfurcie i w Wiedniu, a pomniejsze odnotowano też w Szwajcarii, gdzie mieszkańcy jednej z miejscowości próbowali podpalić strefę kibica. "To nie trafiło do mediów, ale takie wydarzenie miało miejsce" - powiedział.

Zwrócił uwagę, że także w trakcie mundialu w 2006 r. były "gigantyczne incydenty" w Dortmundzie, Stuttgarcie i w Kolonii.

Bruelhart chwalił Polskę za przyjazną atmosferę, zarówno na stadionach, jak i na ulicach. "Wszyscy starają się być naprawdę przyjaznymi gospodarzami, nawet mogę to powiedzieć o policjantach. Myśmy mieli taki problem w Szwajcarii - policjanci szwajcarscy w ogóle się nie uśmiechają (...). Polscy wręcz przeciwnie" - powiedział.

Zapytaj o licencje
Grupa A
  Zespół Meczy Punktów
1 Czechy Czechy 3 6
2 Grecja Grecja 3 4
3 Rosja Rosja 3 4
4 Polska Polska 3 2
Grupa A • terminarz • wyniki ›››
Grupa B
  Zespół Meczy Punktów
1 Niemcy Niemcy 3 9
2 Portugalia Portugalia 3 6
2 Dania Dania 3 3
4 Holandia Holandia 3 0
Grupa B • terminarz • wyniki ›››
Grupa C
  Zespół Meczy Punktów
1 Hiszpania Hiszpania 3 7
2 Włochy Włochy 3 5
3 Chorwacja Chorwacja 3 4
4 Irlandia Irlandia 3 0
Grupa C • terminarz • wyniki ›››
Grupa D
  Zespół Meczy Punktów
1 Anglia Anglia 3 7
2 Francja Francja 3 4
3 Ukraina Ukraina 3 3
4 Szwecja Szwecja 3 3
Grupa D • terminarz • wyniki ›››
Grupa A - terminarz / wyniki
 
Polska Polska 1:1
(1:0)
Grecja Grecja

Rosja Rosja 4:1
(2:0)
Czechy Czechy

Grecja Grecja 1:2
(0:2)
Czechy Czechy

Polska Polska 1:1
(0:1)
Rosja Rosja

Grecja Grecja 1:0
(1:0)
Rosja Rosja

Czechy Czechy 1:0
(0:0)
Polska Polska
Grupa B - terminarz / wyniki
 
Holandia Holandia 0:1
(0:1)
Dania Dania

Niemcy Niemcy 1:0
(0:0)
Portugalia Portugalia

Dania Dania 2:3
(1:2)
Portugalia Portugalia

Holandia Holandia 1:2
(0:2)
Niemcy Niemcy

Portugalia Portugalia 2:1
(1:1)
Holandia Holandia

Dania Dania 1:2
(1:1)
Niemcy Niemcy
Grupa C - terminarz / wyniki
 
Hiszpania Hiszpania 1:1
(0:0)
Włochy Włochy

Irlandia Irlandia 1:3
(1:2)
Chorwacja Chorwacja

Włochy Włochy 1:1
(1:0)
Chorwacja Chorwacja

Hiszpania Hiszpania 4:0
(1:0)
Irlandia Irlandia

Chorwacja Chorwacja 0:1
(0:0)
Hiszpania Hiszpania

Włochy Włochy 2:0
(1:0)
Irlandia Irlandia
Grupa D - terminarz / wyniki
 
Francja Francja 1:1
(1:1)
Anglia Anglia

Ukraina Ukraina 2:1
(0:0)
Szwecja Szwecja

Ukraina Ukraina 0:2
(0:0)
Francja Francja

Szwecja Szwecja 2:3
(0:1)
Anglia Anglia

Szwecja Szwecja 2:0
(0:0)
Francja Francja

Anglia Anglia 1:0
(0:0)
Ukraina Ukraina