statystyki

Euro 2012 - władze Ukrainy zalecają kibicom szczepienia przeciw odrze

skomentuj

Ukraińskie służby sanitarne radzą kibicom, którzy wybierają się w czerwcu na Ukrainę z okazji piłkarskich mistrzostw Europy, by szczepili się przeciw odrze.

Publikacja: 13 marca 2012, 16:28 Aktualizacja: 13 marca 2012, 18:14

"Skierujemy do ambasad państw, których drużyny uczestniczą w turnieju pisma, by przekazali kibicom, że jeśli mają zamiar odwiedzić Ukrainę i nie chorowali wcześniej na odrę, bądź nie są na nią zaszczepieni, dokonali szczepień przeciwko tej chorobie" - oświadczył we wtorek na konferencji prasowej w Kijowie przedstawiciel Państwowej Służby Epidemiologicznej Wiktor Laszko.

Jak poinformował, choć szczyt zachorowań na odrę przypada właśnie w chwili obecnej, można się nią zarazić także w miesiącach letnich.

W lutym ukraińskie media pisały o zaleceniach zdrowotnych, które przed ME-2012 w Polsce i na Ukrainie wydało europejskie przedstawicielstwo Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Radzono wówczas, by prócz przyjęcia szczepionek przeciw odrze, kibice zabezpieczyli się przed zachorowaniem na różyczkę.

WHO ostrzegła jednocześnie, by goście Euro-2012 unikali ryzyka zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Ukraina należy do krajów o najszybszym tempie rozprzestrzeniania się epidemii HIV/AIDS. Oficjalne dane mówią o ponad 185 tysiącach zarażeń od 1987 roku i 21,4 tysiącach zgonach związanych z AIDS.

WHO uprzedziła także kibiców, że zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie przewidziana jest odpowiedzialność karna za posiadanie narkotyków.


Zapytaj o licencje