ubezpieczenie podróży zagranicznej

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ubezpieczenie podróży zagranicznej. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ubezpieczenie podróży zagranicznej.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Samorządy zawodów prawniczych powinny zająć się reklamą usług

  Samorządy zawodów prawniczych powinny zająć się reklamą usług

  Ponieważ zasady etyki obowiązujące radców prawnych i adwokatów nie pozwalają im na stosowanie reklamy w jakiejkolwiek formie, chociażby zbliżonej do komercyjnej, to zadanie muszą wziąć na siebie samorządy zawodów prawniczych.

  czytaj więcej

 • Płaca minimalna: Sąd nie musi uznawać decyzji niemieckich celników

  Płaca minimalna: Sąd nie musi uznawać decyzji niemieckich celników

  Niemiecki urząd celny zakończył pierwsze kontrole polskich firm transportowych pod kątem wypłacania pracownikom płacy minimalnej według ustawy Mindestlohngesetz (MiLoG). Główny wniosek jest taki: do wymaganych 8,5 euro za godzinę można zaliczać również diety i ryczałty. Czy przewoźnicy mogą już mieć pełną jasność w tej kwestii?

  czytaj więcej

 • Studia na Harvardzie na koszt państwa: Jak się o nie ubiegać, kto może skorzystać?

  Studia na Harvardzie na koszt państwa: Jak się o nie ubiegać, kto może skorzystać?

  Z opóźnieniem, ale się udało. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wreszcie ogłosiło program „Studia dla wybitnych”. W jego ramach osoby, które chcą studiować na prestiżowych uczelniach w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii lub Japonii na koszt budżetu państwa, mogą już teraz składać wnioski.

  czytaj więcej

 • Po wyroku TK: Spór nie tylko o składki delegowanych

  Po wyroku TK: Spór nie tylko o składki delegowanych

  PROBLEM: Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 28 października 2015 r. (sygn. SK 9/14) orzekł, że niekonstytucyjny jest przepis (par. 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, Dz.U. nr 161 poz. 1106 ze zm.) w części, w której każe płacić składki od przeciętnego wynagrodzenia za tych pracowników, którzy za granicą zarabiają mniej niż ta średnia. Jest to niesprawiedliwe, bo osoby, które uzyskują kwoty równe przeciętnemu wynagrodzeniu lub wyższe od niego, płacą ZUS od rzeczywistych przychodów. Czy wyrok TK dotyczy także odbywających podróż służbową?

  czytaj więcej

 • Egipt pozostanie w ofercie biur podróży

  Egipt pozostanie w ofercie biur podróży

  Rosjanie i Brytyjczycy już w zeszłym tygodniu postanowili ewakuować swoich obywateli z Szarm el-Szejk. Polacy wciąż tam przebywają.

  czytaj więcej

 • Odszkodowania za straty w wyniku wypadku dochodzimy od przewoźnika

  Odszkodowania za straty w wyniku wypadku dochodzimy od przewoźnika

  Podczas wycieczki autokarowej po Europie, w której niedawno brałam udział, doszło do wypadku. Nie był on na szczęście groźny, nikt nie odniósł większych obrażeń, to była tylko zwykła stłuczka – opowiada pani Magdalena. – Pozostało mi po tym kilka siniaków, ale poniosłam straty materialne: stłukły mi się okulary i ekran telefonu komórkowego. Naprawy wymagał także laptop, który miałam wtedy na kolanach. Kto za to zapłaci? Czy należy mi się odszkodowanie? Do kogo mogę się zwrócić o zwrot pieniędzy za naprawy – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Ubezpieczenie nie zna granic, także w czasie pracy

  Ubezpieczenie nie zna granic, także w czasie pracy

  Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod koniec ubiegłego roku poza krajem przebywało czasowo ponad dwa miliony Polaków. Osoby wyjeżdżające do pracy za granicę planując swój wyjazd najczęściej zaczynają od znalezienia zatrudnienia, mieszkania, organizacji transportu i załatwienia wszystkich koniecznych formalności.

  czytaj więcej

 • Pracodawca może nie pokryć wydatków, jeśli pracownik użyje innego środka transportu niż miał wskazane

  Pracodawca może nie pokryć wydatków, jeśli pracownik użyje innego środka transportu niż miał wskazane

  Pracownik otrzymał od pracodawcy polecenie wyjazdu służbowego, w którym wskazano jako środek transportu pociąg II klasy. Po zakończeniu wyjazdu pracownik przedstawił rozliczenie kosztów przejazdu samochodem prywatnym. Czy wobec wskazania konkretnego środka transportu pracodawca ma obowiązek rozliczyć koszty przejazdu w sposób dokonany przez pracownika? Czy też zgodnie ze wskazaniem zawartym w poleceniu wyjazdu?

  czytaj więcej

 • KE modernizuje rynek cyfrowy. Nie będzie geoblokowania?

  KE modernizuje rynek cyfrowy. Nie będzie geoblokowania?

  Zniesienie nieuzasadnionego geoblokingu i modernizacja systemu praw autorskich należą do celów unijnej Strategii Jednolitego Rynku Cyfrowego. W grudniu ub. roku Komisja Europejska przedstawiła pierwsze propozycje przepisów w tej sprawie

  czytaj więcej

 • Państwo optymalne: Libertarianizm wraca do łask

  Państwo optymalne: Libertarianizm wraca do łask

  Siedem kilometrów kwadratowych powierzchni, 130 obywateli, 178 tys. polubień na Facebooku i 300 tys. aplikujących o status obywatela – Wolna Republika Liberlandu mocarstwem nie będzie. Ale jest dobitnym dowodem na to, że po kilku chudych dekadach libertarianizm wraca do łask.

  czytaj więcej

 • Opłatę za czesne nie zawsze można odliczyć

  Opłatę za czesne nie zawsze można odliczyć

  Przedsiębiorcy często próbują zaliczyć do kosztów wydatki na dokształcanie. A urzędnicy każdy taki wydatek analizują odrębnie w aspekcie konkretnego przypadku. I niestety czasem dochodzą do wniosku, że nauka jest tylko osobistym kaprysem, który nie daje prawa do podatkowych preferencji

  czytaj więcej

 • Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 1)

  Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 1)

  Już 1 kwietnia 2016 r. wejdzie w życie ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195) wprowadzająca do systemu prawnego zupełnie nowe świadczenie wychowawcze. Jest to realizacja programu „Rodzina 500+” i przełomowe rozwiązanie polityki rodzinnej. Program ten oznacza bardzo znaczącą pomoc finansową dla rodzin wychowujących dzieci. Stanowi wyraźny sygnał ze strony państwa, że rodzina nie jest i nie będzie pozbawiona wsparcia państwa w ponoszeniu kosztów wychowania dzieci.

  czytaj więcej

 • Opłacanie składek za granicą: Ucieczka przed ZUS na Słowację nie zawsze się uda

  Opłacanie składek za granicą: Ucieczka przed ZUS na Słowację nie zawsze się uda

  Czy zgoda organu rentowego na opłacanie składek za granicą jest ostateczna? Większość przedsiębiorców sądzi, że tak. A potem się dziwią, że zakład ich kontroluje i sprawdza, czy etat bądź firma faktycznie poza Polską istnieje.

  czytaj więcej

 • Turystyka: Można już kupić polisę od zamachu

  Turystyka: Można już kupić polisę od zamachu

  Ubezpieczyciele szybciej niż touroperatorzy reagują na większe zagrożenie dla turystów. W polisach oferują już klauzule dotyczące aktów terroru. Przybywa towarzystw, które do standardowych, indywidualnych ubezpieczeń dla wyjeżdżających za granicę dołączają tzw. klauzule nieoczekiwanego aktu terroru. Taka opcja dostępna jest już m.in. w PZU, Unice, Europie, Warcie i w firmie Axa.

  czytaj więcej

 • Zobacz, jak otrzymać dopłatę do wakacji od pracodawcy

  Zobacz, jak otrzymać dopłatę do wakacji od pracodawcy

  Jeśli firma utworzyła Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, zatrudniony może otrzymać wczasy pod gruszą lub dopłatę do kolonii dziecka. Alternatywą jest wypłata pracownikowi przez zakład świadczenia urlopowego.

  czytaj więcej

 • Gdy linie lotnicze zawiodą. Krok po kroku

  Gdy linie lotnicze zawiodą. Krok po kroku

  Ostatnia moja podniebna podróż okazała się koszmarem – opowiada pan Kamil. – W tamtą stronę linia lotnicza zgubiła mój bagaż. Zostałem, jak stałem – w dżinsach i swetrze, a miałem ważne spotkanie następnego dnia. Musiałem więc kupić garnitur. Bagaż znalazł się po dwóch dniach, ale uszkodzony. Z kolei gdy wracałem, samolot się spóźnił i czekałem pół dnia na lotnisku. Przewoźnik powiedział, że to z powodu strajku, więc nawet obiad mi się nie należy. Byłem zmęczony i zdegustowany. Mam zamiar zażądać od linii lotniczej odszkodowania. Co powinienem zrobić – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Zezwalasz pracownikowi na wakacyjny wyjazd autem służbowym? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

  Zezwalasz pracownikowi na wakacyjny wyjazd autem służbowym? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

  Coraz więcej polskich firm udostępnia swoim pracownikom samochody służbowe do celów prywatnych, również podczas urlopu. Auto w biznesie już dawno przestało być bowiem jedynie środkiem transportu i narzędziem pracy – obecnie w wielu przedsiębiorstwach to istotny dodatek do wynagrodzenia, który zwiększa zaangażowanie i lojalność kadr. Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać, zezwalając pracownikowi na wakacyjny wyjazd firmowym samochodem. Unikniesz niepotrzebnych kosztów i nieporozumień!

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej