bezpłatny radca prawny

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu bezpłatny radca prawny. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące bezpłatny radca prawny.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Przedsiębiorca nie wiedział, że korzystanie z serwisu internetowego jest płatne? Ma szanse wygrać przed sądem

  Przedsiębiorca nie wiedział, że korzystanie z serwisu internetowego jest płatne? Ma szanse wygrać przed sądem

  SĄDOWNICTWO Przedsiębiorca, który nie wiedział, że korzystanie z serwisu internetowego wiąże się z opłatami, ma szanse wybronić się przed sądem. To usługodawca musi bowiem dowieść, że udostępnił regulamin

  czytaj więcej

 • Ustawa inwigilacyjna przerasta drobnych przedsiębiorców

  Ustawa inwigilacyjna przerasta drobnych przedsiębiorców

  Ubocznym efektem wejścia w życie ustawy inwigilacyjnej jest nałożenie na przedsiębiorców świadczących usługi drogą elektroniczną nowych, kosztownych obowiązków. Aby policja mogła przeprowadzać kontrole – przedsiębiorcy są zmuszeni do dokonania inwestycji w posiadaną infrastrukturę informatyczną. Problem w tym, że dokładając przedsiębiorcom małym i mikro nowych obowiązków, nie pomyślano, że trzeba im wskazać, w jaki sposób powinni swoją infrastrukturę przystosować. Nie przewidziano w ich wypadku odrębnych przepisów wykonawczych. W efekcie odsyłani są przez ministerstwo do tego samego rozporządzenia, które obowiązuje wielkie firmy telekomunikacyjne. Tyle że aby spełnić wymogi, musieliby ponieść koszty, często olbrzymie!

  czytaj więcej

 • Pomoc prawnika wcale nie musi kosztować

  Pomoc prawnika wcale nie musi kosztować

  Pan Jan, 67-letni emeryt z Mławy, wciąż jest w pełni sił. Rozważa założenie własnej działalności gospodarczej, ale nie wie, jak to wpłynie na jego prawo do emerytury. Słyszał o darmowej pomocy prawnej, ale nie wie, czy może z niej skorzystać i czy poradnictwo obejmuje swoim zakresem jego wątpliwości.

  czytaj więcej

 • Czy w przypadku ataku hakerskiego na firmę doszło do przestoju?

  Czy w przypadku ataku hakerskiego na firmę doszło do przestoju?

  Wynagrodzenie przestojowe nie będzie przysługiwać zatrudnionemu, jeśli przyczynił się do skutecznego włamania elektronicznego - mówi w wywiadzie dla DGP Halina Kwiatkowska, radca prawny w Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

  czytaj więcej

 • Koszmar klientów aptek: Unia podniesie ceny leków w Polsce?

  Koszmar klientów aptek: Unia podniesie ceny leków w Polsce?

  Koszmar klientów aptek: droższe medykamenty. O ile? Nawet o kilkaset procent. Medykamenty w identycznej cenie w całej Europie? Tego chcą europarlamentarzyści. Dla polskich firm farmaceutycznych, które coraz częściej żyją z eksportu, taka regulacja oznaczałaby jednak ogromne problemy

  czytaj więcej

 • Odszkodowania: Ubezpieczyciel zapłaci za ekspresową rehabilitację

  Odszkodowania: Ubezpieczyciel zapłaci za ekspresową rehabilitację

  Odmowa pokrycia kosztów prywatnego leczenia tylko dlatego, że ubezpieczony może czekać w kolejce na zabieg finansowany przez państwo, jest niedopuszczalne. Wynika tak z opublikowanego właśnie uzasadnienia do uchwały Sądu Najwyższego (sygn. akt III CZP 63/15).

  czytaj więcej

 • Polska, Litwa i Rumunia wspólnie walczą o tańsze leki

  Polska, Litwa i Rumunia wspólnie walczą o tańsze leki

  Polska, Litwa i Rumunia chcą razem negocjować z firmami farmaceutycznymi warunki zakupu lekarstw, które trafią na listy refundacyjne. W przyszłości do tych państw będą mogły dołączyć kolejne.

  czytaj więcej

 • Gminy chcą opłaty za uzyskanie skomplikowanej informacji, a jej egzekucja jest prawie niemożliwa

  Gminy chcą opłaty za uzyskanie skomplikowanej informacji, a jej egzekucja jest prawie niemożliwa

  Przetworzenie danych żądanych przez wnioskodawcę nie zawsze jest bezkosztowe. Urząd może wyliczyć, ile trzeba zapłacić. Ale trudno te pieniądze skutecznie ściągnąć od osoby zobowiązanej.

  czytaj więcej

 • Privacy Shield: Co zmieni nowa regulacja w zakresie ochrony danych osobowych?

  Privacy Shield: Co zmieni nowa regulacja w zakresie ochrony danych osobowych?

  Ze strony organów państwowych Privacy Shield ma gwarantować: przejrzystość przetwarzania danych osobowych; każdy dostęp władz publicznych do danych osobowych będzie podlegał ograniczeniom, gwarancjom i mechanizmom nadzoru.

  czytaj więcej

 • Sprawy ryczałtów za noclegi czekają na TK

  Sprawy ryczałtów za noclegi czekają na TK

  Dobra wiadomość dla firm transportowych. Sądy zawieszają sprawy o wypłatę ryczałtów za noclegi dla kierowców ciężarówek z uwagi na toczące się postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym.

  czytaj więcej

 • Zarobić na pośrednictwie. Trwa walka o obsadę nieodpłatengo poradnictwa

  Zarobić na pośrednictwie. Trwa walka o obsadę nieodpłatengo poradnictwa

  „Zapewniamy roczną umowę i wysokie wynagrodzenie”. Coraz więcej tego typu ofert pochodzących od organizacji pozarządowych trafia na adwokackie i radcowskie skrzynki pocztowe. Trwa walka o nową obsadę punktów nieodpłatnego poradnictwa.

  czytaj więcej

 • Co nowego wprowadza projekt ustawy o statusie sędziów TK?

  Co nowego wprowadza projekt ustawy o statusie sędziów TK?

  Jawność oświadczeń majątkowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego i barierę wieku 70. lat dla sędziego TK - wprowadza zgłoszony przez PiS projekt ustawy o statusie sędziów TK. Utrzymuje on dotychczasowe uposażenia sędziów Trybunału.

  czytaj więcej

 • Jak złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta?

  Jak złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta?

  Po dłuższym pobycie w szpitalu weszłam w konflikt z jego dyrekcją. Uważam, że naruszono moje prawa do informacji, nie wytłumaczono znaczenia procedur i skłoniono do rezygnacji z dalszego leczenia – opowiada pani Maria. – Sprawa była głośna, pasjonował się nią cały personel, wśród pacjentów krążyły plotki. W pewnym momencie zgłosił się do mnie przedstawiciel kancelarii prawnej i zaproponował pomoc w dochodzeniu odszkodowania i napisaniu skargi do rzecznika praw pacjenta. Oczywiście – za opłatą. Czy pomoc prawnika jest w takich sytuacjach konieczna – pyta czytelniczka

  czytaj więcej

 • Bezpłatna pomoc prawna równie darmowa, co kłopotliwa

  Bezpłatna pomoc prawna równie darmowa, co kłopotliwa

  Lokalne władze alarmują, że mają problem z zaplanowaniem w swoich budżetach przyszłorocznej edycji nieodpłatnej pomocy prawnej. Do tej pory nie wiedzą bowiem, ile pieniędzy na ten cel dostaną od rządu.

  czytaj więcej

 • Toalety w lokalu przedsiębiorcy dostępne także dla klientów

  Toalety w lokalu przedsiębiorcy dostępne także dla klientów

  Wielu przedsiębiorców prowadzących sklepy, bary, niewielkie lokale gastronomiczne lub inne lokale usługowe sądzi, że obowiązek posiadania toalety dla klientów ich nie dotyczy. Okazuje się, że często są w błędzie. Bo jeżeli tylko lokal spełnia definicję budynku użyteczności publicznej (która jest bardzo szeroka), to trzeba zapewnić w nim ogólnodostępne toalety.

  czytaj więcej

 • Bezpłatna pomoc prawna. Gdzie można ją uzyskać

  Bezpłatna pomoc prawna. Gdzie można ją uzyskać

  Od początku roku 2016 na terenie całej Polski funkcjonuje jednolity system darmowej pomocy prawnej. Zapewnienie najuboższym prawa bezpłatnego dostępu do prawnika na etapie przedsądowym jest wymogiem europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Karty Praw Unii Europejskiej i standardów polskiej konstytucji.

  czytaj więcej

 • Projekt "Za życiem": Nieodpłatna pomoc prawna także dla ciężarnej

  Projekt "Za życiem": Nieodpłatna pomoc prawna także dla ciężarnej

  Projekt ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem” zakłada zmiany także w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255). Na mocy jej końcowych przepisów poszerzeniu ulec ma katalog osób uprawnionych do bezpłatnych przesądowych porad.

  czytaj więcej

 • Nieustające kłopoty z kosztami postępowania. SN rozstrzygnie problem

  Nieustające kłopoty z kosztami postępowania. SN rozstrzygnie problem

  Czy sąd może zasądzić na rzecz adwokata z urzędu wynagrodzenie w kwocie niższej niż najniższa stawka określona w przepisach? Na to pytanie już niedługo odpowie Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Jak zarejestrować znak towarowy w grupie spółek córek

  Jak zarejestrować znak towarowy w grupie spółek córek

  OPIS SYTUACJI: Spółka z o.o. działająca pod firmą Nowe Produkty przygotowuje się do wprowadzenia na rynek kilku nowych wyrobów. W związku z rozbudową oferty podjęto decyzję o opracowaniu spójnej polityki marketingowej. Zarząd chce przede wszystkim zarejestrować znak towarowy wspólny dla wszystkich produktów oferowanych przez przedsiębiorstwo. W tym celu zlecono znajomemu grafikowi opracowanie logotypu oraz innych elementów kampanii marketingowej. W związku z zamiarem uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy konieczne stało się zawarcie umowy o przeniesienie majątkowych praw autorskich do utworów wytworzonych przez grafika na zamówienie spółki. Członkowie zarządu mają jednak wątpliwości co do prawidłowej konstrukcji tego typu umowy, dlatego postanowili zlecić jej opracowanie współpracującemu prawnikowi. Spółka pierwszy raz będzie występować do Urzędu Patentowego RP. W trakcie przygotowania do procedury rejestracji znaku towarowego pojawiły się kolejne trudności wynikające ze zmiany sposobu obliczania opłat pobieranych przez Urząd Patentowy RP. Zarząd postanowił zatem zapytać prawnika, jak we właściwy sposób obliczyć wysokość opłat, a także podjąć decyzję o liczbie klas, w których znak towarowy ma zostać zarejestrowany.

  czytaj więcej

 • Ziobro: Wstępne wyniki analizy darmowej pomocy prawnej nie są zachęcające

  Ziobro: Wstępne wyniki analizy darmowej pomocy prawnej nie są zachęcające

  Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi analizę funkcjonowania darmowej pomocy prawnej. Wstępne wyniki nie są zachęcające i skłaniają do refleksji nad co najmniej głęboką nowelizacją ustawy - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne