bezpłatny radca prawny

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu bezpłatny radca prawny. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące bezpłatny radca prawny.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Gwóźdź o użytkowaniu wieczystym: Dużo nowości, jeszcze więcej wątpliwości

  Gwóźdź o użytkowaniu wieczystym: Dużo nowości, jeszcze więcej wątpliwości

  Po nowelizacji na poczet różnicy między opłatą zaktualizowaną a opłatą dotychczasową zalicza się wartość niezaliczonych nakładów poniesionych przez użytkownika wieczystego na budowę poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej - mówi w wywiadzie dla DGP Wojciech Gwóźdź, radca prawny, Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna Sp. k. z siedzibą w Poznaniu.

  czytaj więcej

 • Borys Budka: Nie gram dla siebie. Gram dla zespołu [WYWIAD]

  Borys Budka: Nie gram dla siebie. Gram dla zespołu [WYWIAD]

  Zdaję sobie sprawę, że jest presja, żeby zmieniać PO, żeby tylko młodzi, nowi byli twarzami partii. Powtarzam w kółko, że sam PESEL nie wygra - stwierdza w wywiadzie z Magdaleną Rigamonti Borys Budka, poseł, prawnik, ekonomista, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. W rządzie Ewy Kopacz pełnił funkcję ministra sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Prezes UOKiK coraz ważniejszym sojusznikiem frankowiczów w sporach z bankami [ANALIZA]

  Prezes UOKiK coraz ważniejszym sojusznikiem frankowiczów w sporach z bankami [ANALIZA]

  Problem kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty obcej, najczęściej do franka szwajcarskiego, dotyczy bardzo dużej grupy Polaków. Jego systemowe rozwiązanie obiecywało wielu polityków.

  czytaj więcej

 • Pomoc prawna: Wojewodowie chcieli, by samorządy stosowały prezydencki projekt zamiast ustawy

  Pomoc prawna: Wojewodowie chcieli, by samorządy stosowały prezydencki projekt zamiast ustawy

   MSWiA chce wiedzieć, którzy z wojewodów pouczali samorządy, jak stosować prawo, które nie zostało jeszcze uchwalone. Lokalne władze narzekały na dzisiejszej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na pisma, jakie otrzymały w ostatnim czasie od wojewodów.

  czytaj więcej

 • Odrabianie prywatnych wyjść przez pracowników dzieli i ekspertów, i urzędy

  Odrabianie prywatnych wyjść przez pracowników dzieli i ekspertów, i urzędy

  PROBLEM: Czy kobieta w ciąży albo niepełnosprawny mogą jednego dnia wyjść wcześniej, by załatwić sprawy osobiste, a kolejnego zostać w pracy dłużej? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Z jednej strony osoby te nie mogą pracować w nadgodzinach, a pracując w ten sposób, przekroczą przecież obowiązującą dobową normę czasu pracy (8 godzin, ewentualnie 7 godzin w przypadku niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym lub znacznym). Z drugiej strony jest w kodeksie pracy przepis, który stanowi, że odpracowanie prywatnego wyjścia nie jest pracą nadliczbową.

  czytaj więcej

 • Jak od 1 października zadbać o ochronę firmowego koloru

  Jak od 1 października zadbać o ochronę firmowego koloru

  OPIS SYTUACJI: Produkty ABC sp. z o.o. wyróżniają się na rynku charakterystycznym kolorem opakowania. Wprawdzie spółka posiada zarejestrowany znak towarowy, ale chciałaby też zastrzec firmowy kolor. Co więcej, ze względu na zwiększenie nakładów na sprzedaż internetową oraz mobilne kanały dystrybucji zarząd pragnie zlecić opracowanie melodii mającej być swoistą wizytówką jej produktów. Prezes spółki słyszała o zmianach w prawie własności przemysłowej oraz rozszerzeniu definicji znaku towarowego. Planuje zatem uzyskanie dodatkowej ochrony także dla tego wyróżnika.

  czytaj więcej

 • Egzekucja ma być przede wszystkim rzetelna i skuteczna [DEBATA DGP]

  Egzekucja ma być przede wszystkim rzetelna i skuteczna [DEBATA DGP]

  DEBATA: Czy proponowane przez resort sprawiedliwości zmiany w prawie to recepta na usprawnienie pracy komorników, czy też jedynie zbiór pobożnych życzeń, który zaowocuje zapaścią systemu? Spierali się o to uczestnicy debaty DGP.

  czytaj więcej

 • Policjanci walczą o prawną ochronę: Chcą pomocy przy opłaceniu prawników

  Policjanci walczą o prawną ochronę: Chcą pomocy przy opłaceniu prawników

  Związkowcy chcą, żeby mundurowy pomówiony lub oskarżony mógł od razu otrzymać wsparcie finansowe z budżetu na opłacenie prawnika. Komenda Główna nie mówi „nie”.

  czytaj więcej

 • Refundacja: Walka o transparentność utrudni walkę o niskie ceny

  Refundacja: Walka o transparentność utrudni walkę o niskie ceny

  Mimo krytyki Ministerstwa Zdrowia i sprzeciwu całej branży farmaceutycznej autorzy projektu ustawy o jawności życia publicznego w kolejnej wersji przepisów nie rezygnują z pomysłu odtajnienia materiałów z postępowań refundacyjnych.

  czytaj więcej

 • KNF chce wspierać FinTechy i… wiedzieć o nich więcej

  KNF chce wspierać FinTechy i… wiedzieć o nich więcej

  W ubiegły piątek Urząd Komisji Nadzoru Finansowego uruchomił Program Innovation Hub. To platforma informacyjno-szkoleniowa stworzona z myślą zarówno o start-upach, jak i dojrzałych firmach, które chcą wykorzystywać nowoczesne technologie informatyczne w obszarze usług finansowych (ang. FinTech). Przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie UKNF w identyfikacji właściwych przepisów prawa, innych regulacji i stanowisk nadzorczych mających zastosowanie do danego modelu biznesowego, oferowanego produktu lub usługi finansowej. Ponadto mogą otrzymać informacje o zasadach działania nadzoru, trybie uzyskania zezwolenia na prowadzenie określonego rodzaju działalności oraz dokumentach i wytycznych dostępnych na stronie internetowej organu nadzorczego.

  czytaj więcej

 • Niskie ceny leków jednak ważniejsze niż pełna transparentność

  Niskie ceny leków jednak ważniejsze niż pełna transparentność

  Warunki przyznania rabatów i inne uzgodnienia zawarte w toku postępowań refundacyjnych między Ministerstwem Zdrowia a koncernami farmaceutycznymi nie zostaną odtajnione. Pod naciskiem resortu i branży lekowej (a także po publikacjach DGP, który nagłośnił kontrowersje) z projektu ustawy o jawności życia publicznego wykreślono przepis, który przewidywał możliwość udostępnienia – jako informacji publicznej – poufnych do tej pory instrumentów podziału ryzyka. Pozostałe rozstrzygnięcia podejmowane w ramach negocjacji refundacyjnych na wniosek będą jednak podlegały upublicznieniu.

  czytaj więcej

 • Dyrektorzy obchodzą przepisy, które miały ograniczyć ich pensje

  Dyrektorzy obchodzą przepisy, które miały ograniczyć ich pensje

  Zawyżanie czynszu za wynajem lokalu, zatrudnianie krewnych, prowadzenie przez żonę fikcyjnej firmy sprzątającej - to sposoby na obejście przepisów. Minister edukacji Anna Zalewska, przygotowując ustawę z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. poz. 2203), powtarzała, że cel zmian jest jeden: mniej pieniędzy z dotacji w kieszeni właścicieli placówek oświatowych, a więcej na dzieci.

  czytaj więcej

 • Dron pomoże wystawić mandat za smog

  Dron pomoże wystawić mandat za smog

  500 zł – grzywnę w takiej wysokości otrzymał niedawno mieszkaniec Katowic, który palił w domowym piecu odpadami, tym samym istotnie przyczyniając się do powstawania smogu w okolicy. Strażnicy miejscy przy wystawianiu mandatu wspomogli się danymi z... drona. W jaki sposób? Otóż zlokalizowali „z lotu ptaka” źródło pyłu, podlecieli bezzałogowym samolotem do komina domu, pobrali próbkę spalin i wysłali ją do analizy. Przy czym przed wystawieniem mandatu przeprowadzono także zwykłą kontrolę.

  czytaj więcej

 • Kto zostanie komisarzem wyborczym? Wśród kandydatów adwokaci, radcowie prawni i sędziowie

  Kto zostanie komisarzem wyborczym? Wśród kandydatów adwokaci, radcowie prawni i sędziowie

  Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęło do tej pory 687 zgłoszeń od osób, które posiadają wyższe wykształcenie prawnicze i są zainteresowane pełnieniem funkcji komisarza wyborczego - poinformowało w sobotę MSWiA. Wśród nich są adwokaci, radcowie prawni i sędziowie.

  czytaj więcej

 • W autobusie za bilet zapłacimy tylko kartą zbliżeniową. I to zgodnie z prawem

  W autobusie za bilet zapłacimy tylko kartą zbliżeniową. I to zgodnie z prawem

  Takie biletomaty od marca trafią do wrocławskich autobusów miejskich. Czy nowy system dyskryminuje część pasażerów?

  czytaj więcej

 • MSWiA: Wpłynęły 722 kandydatury na komisarzy wyborczych

  MSWiA: Wpłynęły 722 kandydatury na komisarzy wyborczych

  Upłynął termin, do którego mogli się zgłaszać kandydaci na komisarzy wyborczych; do MSWiA wpłynęły 722 zgłoszenia - poinformował resort. Wśród osób, które posiadają wyższe wykształcenie prawnicze i są zainteresowane pełnieniem funkcji komisarza wyborczego, jest m.in. 119 sędziów.

  czytaj więcej

 • MSWiA przedstawiło PKW kandydatów na komisarzy wyborczych

  MSWiA przedstawiło PKW kandydatów na komisarzy wyborczych

  MSWiA przedstawiło we wtorek Państwowej Komisji Wyborczej pierwszą grupę 80 kandydatów na komisarzy wyborczych, spośród których PKW będzie mogła wybrać 53 komisarzy - poinformował resort w komunikacie przekazanym PAP.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne