bezpłatny radca prawny

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu bezpłatny radca prawny. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące bezpłatny radca prawny.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jak od 1 października zadbać o ochronę firmowego koloru

  Jak od 1 października zadbać o ochronę firmowego koloru

  OPIS SYTUACJI: Produkty ABC sp. z o.o. wyróżniają się na rynku charakterystycznym kolorem opakowania. Wprawdzie spółka posiada zarejestrowany znak towarowy, ale chciałaby też zastrzec firmowy kolor. Co więcej, ze względu na zwiększenie nakładów na sprzedaż internetową oraz mobilne kanały dystrybucji zarząd pragnie zlecić opracowanie melodii mającej być swoistą wizytówką jej produktów. Prezes spółki słyszała o zmianach w prawie własności przemysłowej oraz rozszerzeniu definicji znaku towarowego. Planuje zatem uzyskanie dodatkowej ochrony także dla tego wyróżnika.

  czytaj więcej

 • Policjanci walczą o prawną ochronę: Chcą pomocy przy opłaceniu prawników

  Policjanci walczą o prawną ochronę: Chcą pomocy przy opłaceniu prawników

  Związkowcy chcą, żeby mundurowy pomówiony lub oskarżony mógł od razu otrzymać wsparcie finansowe z budżetu na opłacenie prawnika. Komenda Główna nie mówi „nie”.

  czytaj więcej

 • Refundacja: Walka o transparentność utrudni walkę o niskie ceny

  Refundacja: Walka o transparentność utrudni walkę o niskie ceny

  Mimo krytyki Ministerstwa Zdrowia i sprzeciwu całej branży farmaceutycznej autorzy projektu ustawy o jawności życia publicznego w kolejnej wersji przepisów nie rezygnują z pomysłu odtajnienia materiałów z postępowań refundacyjnych.

  czytaj więcej

 • Zadaniowy czas pracy a dyscyplinarka za nieobecność

  Zadaniowy czas pracy a dyscyplinarka za nieobecność

  Nieobecność w pracy bez usprawiedliwienia może być uznana za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i uzasadniać zwolnienie dyscyplinarne. Takie stanowisko zostało utrwalone w orzecznictwie w przypadku pracowników zatrudnionych w godzinowym systemie czasu pracy. Wątpliwości rodzą się, gdy w firmie nie pojawia się podwładny objęty zadaniowym czasem pracy. Czy za taką nieobecność można mu wręczyć dyscyplinarkę?

  czytaj więcej

 • KNF chce wspierać FinTechy i… wiedzieć o nich więcej

  KNF chce wspierać FinTechy i… wiedzieć o nich więcej

  W ubiegły piątek Urząd Komisji Nadzoru Finansowego uruchomił Program Innovation Hub. To platforma informacyjno-szkoleniowa stworzona z myślą zarówno o start-upach, jak i dojrzałych firmach, które chcą wykorzystywać nowoczesne technologie informatyczne w obszarze usług finansowych (ang. FinTech). Przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie UKNF w identyfikacji właściwych przepisów prawa, innych regulacji i stanowisk nadzorczych mających zastosowanie do danego modelu biznesowego, oferowanego produktu lub usługi finansowej. Ponadto mogą otrzymać informacje o zasadach działania nadzoru, trybie uzyskania zezwolenia na prowadzenie określonego rodzaju działalności oraz dokumentach i wytycznych dostępnych na stronie internetowej organu nadzorczego.

  czytaj więcej

 • Niskie ceny leków jednak ważniejsze niż pełna transparentność

  Niskie ceny leków jednak ważniejsze niż pełna transparentność

  Warunki przyznania rabatów i inne uzgodnienia zawarte w toku postępowań refundacyjnych między Ministerstwem Zdrowia a koncernami farmaceutycznymi nie zostaną odtajnione. Pod naciskiem resortu i branży lekowej (a także po publikacjach DGP, który nagłośnił kontrowersje) z projektu ustawy o jawności życia publicznego wykreślono przepis, który przewidywał możliwość udostępnienia – jako informacji publicznej – poufnych do tej pory instrumentów podziału ryzyka. Pozostałe rozstrzygnięcia podejmowane w ramach negocjacji refundacyjnych na wniosek będą jednak podlegały upublicznieniu.

  czytaj więcej

 • Dyrektorzy obchodzą przepisy, które miały ograniczyć ich pensje

  Dyrektorzy obchodzą przepisy, które miały ograniczyć ich pensje

  Zawyżanie czynszu za wynajem lokalu, zatrudnianie krewnych, prowadzenie przez żonę fikcyjnej firmy sprzątającej - to sposoby na obejście przepisów. Minister edukacji Anna Zalewska, przygotowując ustawę z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. poz. 2203), powtarzała, że cel zmian jest jeden: mniej pieniędzy z dotacji w kieszeni właścicieli placówek oświatowych, a więcej na dzieci.

  czytaj więcej

 • Dron pomoże wystawić mandat za smog

  Dron pomoże wystawić mandat za smog

  500 zł – grzywnę w takiej wysokości otrzymał niedawno mieszkaniec Katowic, który palił w domowym piecu odpadami, tym samym istotnie przyczyniając się do powstawania smogu w okolicy. Strażnicy miejscy przy wystawianiu mandatu wspomogli się danymi z... drona. W jaki sposób? Otóż zlokalizowali „z lotu ptaka” źródło pyłu, podlecieli bezzałogowym samolotem do komina domu, pobrali próbkę spalin i wysłali ją do analizy. Przy czym przed wystawieniem mandatu przeprowadzono także zwykłą kontrolę.

  czytaj więcej

 • Kto zostanie komisarzem wyborczym? Wśród kandydatów adwokaci, radcowie prawni i sędziowie

  Kto zostanie komisarzem wyborczym? Wśród kandydatów adwokaci, radcowie prawni i sędziowie

  Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęło do tej pory 687 zgłoszeń od osób, które posiadają wyższe wykształcenie prawnicze i są zainteresowane pełnieniem funkcji komisarza wyborczego - poinformowało w sobotę MSWiA. Wśród nich są adwokaci, radcowie prawni i sędziowie.

  czytaj więcej

 • W autobusie za bilet zapłacimy tylko kartą zbliżeniową. I to zgodnie z prawem

  W autobusie za bilet zapłacimy tylko kartą zbliżeniową. I to zgodnie z prawem

  Takie biletomaty od marca trafią do wrocławskich autobusów miejskich. Czy nowy system dyskryminuje część pasażerów?

  czytaj więcej

 • MSWiA: Wpłynęły 722 kandydatury na komisarzy wyborczych

  MSWiA: Wpłynęły 722 kandydatury na komisarzy wyborczych

  Upłynął termin, do którego mogli się zgłaszać kandydaci na komisarzy wyborczych; do MSWiA wpłynęły 722 zgłoszenia - poinformował resort. Wśród osób, które posiadają wyższe wykształcenie prawnicze i są zainteresowane pełnieniem funkcji komisarza wyborczego, jest m.in. 119 sędziów.

  czytaj więcej

 • MSWiA przedstawiło PKW kandydatów na komisarzy wyborczych

  MSWiA przedstawiło PKW kandydatów na komisarzy wyborczych

  MSWiA przedstawiło we wtorek Państwowej Komisji Wyborczej pierwszą grupę 80 kandydatów na komisarzy wyborczych, spośród których PKW będzie mogła wybrać 53 komisarzy - poinformował resort w komunikacie przekazanym PAP.

  czytaj więcej

 • Nowy kodeks pracy: Kobiety w ciąży będą gorzej chronione

  Nowy kodeks pracy: Kobiety w ciąży będą gorzej chronione

  Pracę straci ciężarna mająca umowę na zastępstwo albo pracująca w firmie zatrudniającej do 10 osób. Pracodawca zwolni również pracownika w trakcie urlopu i choroby. Bezpiecznej posady nie zagwarantują też nowe umowy: sezonowa, dorywcza i nieetatowa.

  czytaj więcej

 • Nowy kodeks pracy: Zawarcie umowy terminowej mniej dowolne

  Nowy kodeks pracy: Zawarcie umowy terminowej mniej dowolne

  Zawarcie kontraktu na czas określony trzeba uzasadnić, np. niepewnością zatrudniania. Jego rozwiązanie będzie wymagać uzasadnienia i konsultacji. Tak przewiduje projekt nowego kodeksu pracy.

  czytaj więcej

 • Będzie problem z kwestionowaniem opłat za usługi wodne. Pierwsze rachunki w kwietniu

  Będzie problem z kwestionowaniem opłat za usługi wodne. Pierwsze rachunki w kwietniu

  Zbliżają się terminy rozliczania pierwszych opłat za usługi wodne za rok 2018, naliczonych na podstawie nowego prawa wodnego. Chodzi o opłaty za pobór wód (np. do produkcji) oraz wprowadzanie ścieków do wód i ziemi. Od tego roku będą się składały z części stałej i zmiennej, przy czym ich wysokość będzie przedstawiana każdemu przedsiębiorcy w formie informacji przez właściwego dyrektora zarządu zlewni Wód Polskich.

  czytaj więcej

 • Od klinik prawa do pracy pro bono

  Od klinik prawa do pracy pro bono

  Żyjemy w czasach, kiedy zaskakiwani pomysłami rządzących prawnicy nie mają wielu powodów do radości. Tym razem jest inaczej. Możemy z czystym sumieniem świętować 20-lecie klinik prawa w Polsce.

  czytaj więcej

 • Konstytucja biznesu: Wpisywanie do ewidencji będzie łatwiejsze

  Konstytucja biznesu: Wpisywanie do ewidencji będzie łatwiejsze

  Szybko, prosto, wygodnie. Tak ma wyglądać rejestrowanie działalności gospodarczej po wejściu w życie Konstytucji biznesu. Przykładowo: przedsiębiorca wykreślony (choćby na chwilę) z CEIDG nie straci już swojej gospodarczej historii.

  czytaj więcej

 • Hasło na witrynie solarium „Nowe lampy!!!” – to reklama

  Hasło na witrynie solarium „Nowe lampy!!!” – to reklama

  Główny inspektor sanitarny ostrzega, że to złamanie przepisów o zakazie promocji tego typu działalności. I grozi za to kara nawet do 50 tys. zł. Tymczasem takie napisy stosuje coraz więcej salonów opalania.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne