
Ochrona życia i zdrowia obywateli jest jednym z
najistotniejszych elementów dobrobytu, ale również kluczowym wyzwaniem, z
jakim trzeba się zmierzyć w Polsce w nadchodzących latach. O tym, że
starzenie się społeczeństwa to trend ogólnoświatowy, powszechnie
wiadomo.
czytaj więcej

44 pozycje. Tyle liczy lista produktów, których dostępność jest
drastycznie ograniczona i nie mają ani jednego dobrego zamiennika.
czytaj więcej

Sejm ostatniej kadencji przyjął ok. 900 ustaw. Ale kilkudziesięciu istotnych nie zdążył, zapomniał lub zmieniła się koncepcja. Postanowiliśmy przyjrzeć się, czego parlamentarzyści nie przegłosowali.
czytaj więcej

Najnowsza nowelizacja prawa farmaceutycznego wprowadzająca sankcje za łamanie dyrektywy antyfałszywkowej nie cieszy właścicieli aptek. Zarazem jednak nie powinni narzekać, gdyż jeszcze pół roku temu wydawało się, że będzie znacznie gorzej.
czytaj więcej

Uchwalenie ustawy o zawodzie farmaceuty doprowadzi do upadku
istniejących w Polsce punktów aptecznych, co z kolei doprowadzi do
pozbawienia dostępu do leków setek tysięcy, jeśli nawet nie milionów
Polaków. Tak proponowane przez Ministerstwo Zdrowia przepisy ocenia Izba
Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek.
czytaj więcej

Znaczenie firm farmaceutycznych na polskim rynku podzieliłabym na dwa obszary: Przede wszystkim bezpieczeństwo lekowe, które gwarantują firmy produkujące tutaj leki. Po drugie wpływ na polską gospodarkę i jej rozwój oparty na wiedzy.
czytaj więcej

Jedną z przyczyn braku leków jest ich nielegalny wywóz z Polski
przez nieuczciwych przedsiębiorców. Obchodzą oni prawo, by z aptek leki
trafiały do hurtowni je eksportujących. Aby skutecznie walczyć z tym
procederem, należy wprowadzić kompleksowy monitoring obrotu deficytowymi
produktami leczniczymi, wysokie ceny urzędowe leków na eksport i lepszą
współpracę odpowiedzialnych służb. Wskazuje tak rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.
czytaj więcej
![Watykan - tam, gdzie bankomaty mówią po łacinie [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4162000/4162206-bazylika-sw-piotra-watykan-145-107.jpg)
Watykan to chyba jedyne miejsce na świecie, gdzie agenci bezpieczeństwa serdecznie witają nowo przybyłych.
czytaj więcej

Pacjenci, lekarze i farmaceuci mają kłopoty – na rynku brakuje szczepionek. Niektóre preparaty już w ogóle nie wrócą do sprzedaży, inne mogą się pojawić dopiero w 2022 r. Największy kłopot jest z profilaktyką przeciw HPV. To wirus prowadzący do raka szyjki macicy. Problemy dotyczą także szczepionek przeciwko odrze, ospie oraz grypie.
czytaj więcej
![Cieszyński: Bez cyfryzacji nie będzie kontraktu z NFZ [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4362000/4362342-janusz-cieszynski-145-107.jpg)
- Każda placówka powinna mieć techniczną możliwość, by wystawiać e-recepty. Jednocześnie staramy się, by przejście na elektroniczne wersje dokumentów było wygodne, ale też opłacalne - mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.
czytaj więcej

Firmy mogą prosić go o uzyskanie objaśnień przepisów lub zainicjowanie zmian legislacyjnych, ale również o interwencję np. w urzędach, instytucjach kontrolujących, a nawet w sądach. Ombudsman przedsiębiorców może także prowadzić postępowania wyjaśniające.
czytaj więcej

E-receptami, szkolną i studencką mLegitymacją będzie można się posługiwać w przyszłym roku także na urządzeniach Apple’a. mPojazd dla iOS ruszy jeszcze szybciej.
czytaj więcej

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił dziś expose, w którym zaproponował wizję swojego rządu na drugą kadencję. Opozycja nie oceniła wystąpienia przychylnie
czytaj więcej

Już niebawem farmaceuci będą mieli znacznie większy kontakt z pacjentami. Pojawia się pytanie, jak zapewnić prywatność osobom mówiącym pracownikom aptek o kłopotach zdrowotnych.
czytaj więcej

Obowiązek wystawiania elektronicznych recept coraz bliżej, resort zdrowia intensyfikuje przygotowania. Farmaceuci obawiają się lawiny błędów i konsekwencji za realizację nieprawidłowo wystawionych dokumentów.
czytaj więcej

Prowadzący aptekę mogą pomniejszyć przychód o wydatki na studia doktoranckie z farmacji – potwierdził dyrektor KIS.
czytaj więcej

Samorząd apteczny uważa, że przygotowane przepisy spowodują, że farmaceuci będą zmuszani przez właścicieli placówek do wykonywania nieetycznych działań.
czytaj więcej
![Ulana Suprun: Kiedy 115 tys. ludzi zachorowało na odrę, z czego 41 zmarło, rodzice przekonali się do szczepień [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4384000/4384010-ulana-suprun-145-107.jpg)
Ulana Suprun, która do sierpnia kierowała pracami ukraińskiego resortu zdrowia, mówi DGP o postępach Kijowa w walce z ogniskami odry.
czytaj więcej

No dobra, to co w takim razie pasuje waszym
zdaniem do BMW? „Deutschland, Deutschland über alles”? A może coś z
repertuaru Rammsteina? Cóż, BMW ma w głębokim poważaniu nasze
skojarzenia i zdecydowało, że jego samochody będą grały
tak, jak im Hans Zimmerzatańczy. I to dosłownie. Bawarczycy ogłosili,
że słynny kompozytor, autor m.in. ścieżki dźwiękowej do filmu
„Gladiator”, będzie odpowiadał za dźwięki wydawane przez elektryczne
modele marki. Nie, to nie żart.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników