statystyki

ME-2012 - Euro również dla niepełnosprawnych

skomentuj

Specjalna wyszukiwarka internetowa ma pomóc osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności wziąć udział w piłkarskich mistrzostwach Europy. To oficjalny projekt UEFA Euro 2012, który realizowany jest w czterech polskich miastach-gospodarzach turnieju.

Publikacja: 14 marca 2012, 15:40 Aktualizacja: 14 marca 2012, 16:40

Według badań, 25 mln niepełnosprawnych Europejczyków nigdy nie uczestniczyło w żadnej imprezie sportowej. Główną przyczyną jest brak informacji dotyczącej transportu, którym można by bez problemu dotrzeć na halę czy stadion. To samo dotyczy na przykład hoteli, urzędów, sklepów czy kin - czy są one dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Dlatego już od 2007 roku realizowany jest projekt pod hasłem Niepełnosprawnik.

"To innowacyjne narzędzie jest wyszukiwarką internetową, za pomocą której niepełnosprawni dowiedzą się o atrakcjach turystycznych danego miasta. Dla nich ważne jest, że chcąc odwiedzić jakieś miejsce, nie trafią na wysoki krawężnik, który uniemożliwi im dotarcie do konkretnego obiektu" - tłumaczyła koordynatorka Niepełnosprawnika w Poznaniu.

Jak poinformowała, do bazy danych w samym Poznaniu trafiło już ok. 500 obiektów, które obecnie są weryfikowane pod kątem ich przystępności zarówno dla niepełnosprawnych ruchowo, jak i dla osób niewidomych, niedowidzących, głuchych czy niedosłyszących. Jeżeli dane miejsce zostanie uznane za przyjazne niepełnosprawnym, otrzymuje ono oryginalny certyfikat - wlepkę, z oficjalnym logo UEFA Euro 2012.

"Docelowo chcemy przebadać ok. 1000 obiektów w Poznaniu. Oczywiście, cała akcja związana jest z Euro, jest to oficjalny projekt społeczny UEFA, ale Niepełnosprawnik będzie służył społeczeństwu także po mistrzostwach. Nasza baza danych będzie również uzupełniana i aktualizowana po zakończeniu turnieju" - dodała Płachecka.

W styczniu w 2012 roku w ramach realizacji projektu odpowiedzialności społecznej UEFA "Respect Inclusion - Football with No Limits". Na stronie internetowej www.polandnolimits.ue niepełnosprawni kibice mogą uzyskać wszystkie informacje na temat dostępności obiektów publicznych w każdym z czterech polskich miast-gospodarzy. (PAP)

Podobne informacje na www.2012euro.pap.pl.

Zapytaj o licencje