ferie

* Ferie, bądź feriae – starorzymskie określenie dni odpoczynku poświęconych obrzędom religijnym dla któregoś z bóstw.


 • Rewolucja w Karcie Nauczyciela: Zmiany w urlopie wypoczynkowym i dla poratowania zdrowia od 2018 roku

  Rewolucja w Karcie Nauczyciela: Zmiany w urlopie wypoczynkowym i dla poratowania zdrowia od 2018 roku

  Prezydent podpisał ustawę o finansowaniu zadań oświatowych, która nowelizuje miedzy innymi Kartę Nauczyciela. Oznacza to spore zmiany dla pedagogów już od 2018 roku.

  czytaj więcej

 • Zmiany w urlopowych wynagrodzeniach nauczycieli

  Zmiany w urlopowych wynagrodzeniach nauczycieli

  Nauczyciel, który został przeniesiony do innej szkoły przed 1 stycznia 2018 r., będzie miał uwzględniony w pensji za czas urlopu wypoczynkowego dodatek za uciążliwość pracy.

  czytaj więcej

 • Nauczycieli nie można zmusić do organizowania zimy w mieście

  Nauczycieli nie można zmusić do organizowania zimy w mieście

  Czy gmina lub dyrektor szkoły może polecić nauczycielom, aby zorganizowali w czasie ferii zajęcia dla dzieci w ramach etatu bez dodatkowego wynagrodzenia?

  czytaj więcej

 • Zima w ciepłych krajach? Kilka propozycji na ferie

  Zima w ciepłych krajach? Kilka propozycji na ferie

  Zimą zazwyczaj wyjeżdżamy w bardziej egzotyczne zakątki świata. Wypoczynek trwa też dłużej, więc wakacje można lepiej rozplanować, by zobaczyć jak najwięcej. Egzotyka to bowiem o wiele więcej niż tylko biały piasek, palmy i ciepłe morze. Aby się o tym przekonać, najlepiej zdecydować się na wycieczkę objazdową. Gdzie?

  czytaj więcej

 • Biuro czy telepraca? Tak wygląda codzienność pracujących z domu

  Biuro czy telepraca? Tak wygląda codzienność pracujących z domu

  Później nastawiony budzik, zakupy wczesnym popołudniem, więcej czasu na opiekę nad dziećmi. A jednocześnie walka, aby nie myśleć o pracy 24 godziny na dobę.

  czytaj więcej

 • Mandaty dla narciarzy: Za co możesz zostać ukarany na stoku?

  Mandaty dla narciarzy: Za co możesz zostać ukarany na stoku?

  Obowiązkiem każdego narciarza jest przestrzeganie regulaminów określających zasady bezpieczeństwa na terenie danego ośrodka. Za niektóre z naruszeń możemy jednak zostać ukarani przez funkcjonariuszy policji. Sprawdź, za co możesz otrzymać mandat na stoku.

  czytaj więcej

 • „Love Story” i „Wielki Gatsby”. Walentynki z CBS Europa

  „Love Story” i „Wielki Gatsby”. Walentynki z CBS Europa

  Pomysł na udaną randkę? Jest propozycja: Maraton z filmami o miłości na CBS Europa. Z okazji święta zakochanych 14 lutego na kanale przez cały dzień będzie można oglądać filmy z Amorem w roli głównej. W ramach maratonu widzowie zobaczą m.in. ekranizację powieści Fitzgeralda „Wielki Gatsby” (z Robertem Redfordem i Mią Farrow), melodramat „Love Story” (z Ali MacGraw i Ryanem O’Nealem) oraz komedię romantyczną „To właśnie miłość” (z Emmą Thompson i Colinem Firthem).

  czytaj więcej

 • Wicedyrektor szkoły za darmo

  Wicedyrektor szkoły za darmo

  Od nowego roku szefowie placówek mają 35 dni urlopu wypoczynkowego do wykorzystania w dowolnym momencie. Samorządy robią wszystko, by nie zwiększyło to kosztów prowadzenia małych szkół

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć dofinansowanie do ferii na dzieci?

  Jak rozliczyć dofinansowanie do ferii na dzieci?

  X spółka z o.o. zgodnie z zapisami regulaminu wynagradzania dofinansowała wypoczynek zimowy dla dzieci pracowników. Dofinansowaniem objęto wypoczynek w formach zorganizowanych (ferie), organizowany przez podmioty prowadzące działalność w zakresie organizowania wypoczynku dzieci na zasadach określonych w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży. Kwota dofinansowania wynosi 1500 zł (bez względu na liczbę dzieci danego pracownika korzystających z wypoczynku). Wypoczynek był dofinansowany ze środków obrotowych pracodawcy, a nie ze środków funkcjonującego w spółce zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Przyznanie świadczeń nie było też uzależnione od statusu materialnego. Wypłaty dofinansowań spółka dokonała 25 lutego 2018 r. (dotyczyło dzieci, których wypoczynek zakończył się najpóźniej 11 lutego 2018 r.). Łączna kwota tych dofinansowań wyniosła 15 000 zł (otrzymało je 10 uprawnionych pracowników). Dofinansowania zostały przelane na ich rachunki bankowe. Zgodnie z regulaminem wynagrodzenia pracownik powinien złożyć wniosek o dofinansowanie wraz z dokumentami potwierdzającymi wydatek na wypoczynek (np. fakturę) i jego charakter w terminie siedmiu dni od zakończenia wypoczynku, a pracodawca ma siedem dni na przelanie dofinansowania na rachunek bankowy pracownika. Jak spółka powinna rozliczyć przedmiotowe dofinansowanie w zakresie CIT, VAT i PIT (obowiązki płatnika)? VAT i zaliczki na CIT spółka rozlicza miesięcznie, a jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy.

  czytaj więcej

 • Surmacz: W PAP jest dramatycznie źle. Dziennikarze zarabiają mniej niż kasjerka Biedronki

  Surmacz: W PAP jest dramatycznie źle. Dziennikarze zarabiają mniej niż kasjerka Biedronki

  Dziennikarz agencji zarabia mniej niż kasjerka Biedronki - mówi w wywiadzie dla DGP prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz.

  czytaj więcej

 • Pobory dyrektora szkoły liczymy na wyczucie

  Pobory dyrektora szkoły liczymy na wyczucie

  Wciąż nie jest do końca jasne, jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe dla nauczycieli funkcyjnych, jeśli mieli wolne między 1 stycznia a 22 marca tego roku. Wszystkiemu winna spóźniona nowelizacja przepisów wykonawczych. Wykładnia celowościowa przemawia jednak za tym, aby płacę za jeden dzień wypoczynku ze składników zmiennych ustalić z użyciem dzielnika 21 dla osób funkcyjnych zatrudnionych zarówno w placówkach feryjnych, jak i nieferyjnych. Wskaźnik ten to nic innego jak liczba, przez którą dzieli się podstawę urlopową, uzależnioną od wynagrodzenia i dodatków otrzymywanych przez nauczyciela, aby obliczyć wynagrodzenie urlopowe za jeden dzień. Przed 2018 r. był on uzależniony od rodzaju placówki i tylko w tych, które nie przerywały zajęć na czas ferii szkolnych, wynosił 21, w pozostałych zaś - 30. Od 1 stycznia podział ten nie ma już znaczenia.

  czytaj więcej

 • Szkoły i przedszkola muszą się dostosować do nowych wymogów

  Szkoły i przedszkola muszą się dostosować do nowych wymogów

  Organ prowadzący może oprócz patrona dołączyć do nazwy szkoły dodatkowe oznaczenie. Ma też więcej czasu na zatwierdzenie arkusza organizacji.

  czytaj więcej

 • Ekwiwalent za urlop dla nauczyciela nalicza się proporcjonalnie

  Ekwiwalent za urlop dla nauczyciela nalicza się proporcjonalnie

  Dyrektor szkoły, który rozwiąże umowę o pracę z nauczycielem zatrudnionym na czas określony (do końca czerwca), nie może wypłacać mu ekwiwalentu urlopowego za cały rok szkolny. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej