Najważniejsze nagrody w branży turystycznej zostały rozdane. Certyfikaty POT promują atrakcyjne, oryginalne i innowacyjne produkty – to rekomendacje miejsc, do których warto pojechać.
- Konkurencja i wymiana doświadczeń
- Od dinozaurów do świętego Mikołaja
- Jest w czym wybierać
- ZŁOTY CERTYFIKAT
- CERTYFIKAT POT
Zakończyła się 21. już edycja konkursu na „Najlepszy Produkt Turystyczny”. Ma on na celu wyłonienie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych produktów turystycznych, które podnoszą jakość i konkurencyjność ofert. Chodzi również o wspieranie turystycznych inicjatyw regionalnych i lokalnych oraz ich popularyzację zarówno w kraju, jak i za granicą.
Konkurencja i wymiana doświadczeń
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Look Up, mieszczącym się na 42. piętrze biurowca Skyliner w Warszawie. Wśród gości byli Ireneusz Raś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej, posłowie Artur Gierada i Krzysztof Truskolaski, Michał Fijoł, prezes PLL LOT, Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki, a także przedstawiciele regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych, jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorcy z branży.
– Cieszę się, że po raz kolejny mamy okazję do poznania najlepszych produktów turystycznych w naszym kraju. Ale wyłonienie tych najbardziej wyróżniających się i nagrodzenie ich to niejedyna idea konkursu. Jest nią też wymiana doświadczeń. Dzięki temu że podmioty turystyczne podpatrują działania konkurencji, stają się coraz bardziej oryginalne w swojej ofercie. W ten sposób wyrastają na czołowych branżowych graczy w Europie, a niekiedy również na świecie. Zyskują zatem podmioty turystyczne i Polska – podsumowywał podczas otwarcia uroczystości Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Ireneusz Raś podkreślał, że nagrodzenie najlepszych produktów turystycznych w konkursie POT jest wyjątkowym dniem dla branży i gospodarki.
– Zyskujemy kolejne punkty na turystycznej mapie. Są one bardzo ważne dla promocji Polski – mówił.
Dodał, że Polska potrzebuje certyfikowanych produktów, ponieważ są one potwierdzeniem wysokiej jakości, prestiżu, uznania dla ciężkiej pracy i koncepcji na biznes. Stanowią też rekomendację i gwarancję usług na najwyższym poziomie. To przyciąga turystów.
Nagrody w konkursie POT przyznaje kapituła złożona z 16 ekspertów i przewodniczącego. W jej skład wchodzą specjaliści z zakresu turystyki, marketingu, budowy i promocji produktów turystycznych, a także przedstawiciele środowisk akademickich oraz mediów. Wybór jest przeprowadzany bardzo skrupulatnie.
– To proces wieloetapowy, który zaczyna się w regionach. Zaangażowanych jest w niego bardzo wiele osób. Dlatego należy docenić trud związany z wyborem laureatów, bo zadanie jest bardzo trudne, zwłaszcza że co roku napływa bardzo dużo zgłoszeń – powiedział prezes POT, dziękując ekspertom za wkład w rozstrzygnięcie konkursu.
Jak mówiono podczas gali, poziom konkursu rośnie z każdą edycją, rywalizacja jest bardzo zacięta i coraz trudniej wyłonić zwycięzców.
Od dinozaurów do świętego Mikołaja
Konkurs obejmuje cztery kategorie: Certyfikat POT, Złoty Certyfikat POT, Turystyczne Odkrycie Roku oraz Certyfikat Internautów. Nagradzane są produkty, które należą do jednej z następujących kategorii: wydarzenie cykliczne, pakiet usług turystycznych – impreza turystyczna, obiekt, szlak, miejsce – obszar.
W tym roku do etapu ogólnopolskiego napłynęło 65 zgłoszeń.
O Złoty Certyfikat POT walczyły ostatecznie trzy produkty turystyczne (napłynęło 11 zgłoszeń). Były to: Zamek Książ w Wałbrzychu, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz Bałtowski Kompleks Turystyczny. Zgodnie z regulaminem konkursu otrzymały one w latach ubiegłych Certyfikat POT i następnie rozszerzyły swoją ofertę o nowe usługi oraz w sposób znaczący rozwinęły zakres swojej działalności. Złoty Certyfikat POT może być przyznany produktowi nie wcześniej niż po upływie trzech lat od daty otrzymania Certyfikatu POT.
Decyzją kapituły nagrodę otrzymał Bałtowski Kompleks Turystyczny działający w województwie świętokrzyskim. To miejsce, które przyciąga realistycznie wykonanymi modelami dinozaurów, muzeum jurajskim, bezpośrednim kontaktem z dzikimi zwierzętami oraz wykorzystywaniem nowoczesnych technologii.
Nagrodę odebrał podczas gali Filip Lichota, syn założyciela parku, który podkreślił, że to uhonorowanie ciężkiej pracy i dowód na to, że obrany przed laty kierunek był słuszny. Dodał też, że kontynuuje dzieło ojca. Opowiedział również o tym, jak przez dwie dekady działalności kompleks turystyczny się rozwinął. W Bałtowie otwierane są co roku kolejne atrakcje: Zwierzyniec Bałtowski, Park Rozrywki, Kino Emocji Cinema 5D, Rollercoaster, Prehistoryczne Oceanarium, Ośrodek Jazdy Konnej „Kraina Koni”, Wioska Czarownic „Sabatówka” czy Polska w Miniaturze. Aby utrzymać funkcjonowanie obiektu również w okresie zimowym, wybudowano Stację Narciarską „Szwajcaria Bałtowska” oraz Wioskę Świętego Mikołaja z bogatą ofertą dla najmłodszych. Na terenie kompleksu powstało również pięć domków gościnnych, w których jednocześnie może zatrzymać się ponad 100 osób.
Obecnie Bałtowski Kompleks Turystyczny zajmuje ok. 100 ha i jest najbardziej zróżnicowanym pod względem atrakcji obiektem rozrywkowym w Polsce.
Jest w czym wybierać
Najwięcej, bo 41 zgłoszeń napłynęło w kategorii Certyfikat POT. Ostatecznie otrzymało go 10 produktów turystycznych. Przez kapitułę w głosowaniu zostały wybrane: Orientarium ZOO Łódź, Hortulus Dobrzyca, Muzeum Pamięci Sybiru, Park Rozrywki Mandoria, Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Trasa Rowerowa Velo Baltica, Światowy Geopark UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu oraz Fabryka Robotów – Museum of Scrap Sculpture. Przy okazji wręczania nagród podkreślano wyjątkowość każdego z tych miejsc, zwracając uwagę na to, że promują Polskę i regiony na różne sposoby. Niektóre bowiem odnoszą się do historii, inne do takich wartości jak zrównoważony rozwój i ochrona środowiska. Tak jest w przypadku Fabryki Robotów – Museum of Scrap Sculpture, położonego w pobliżu zamku w Mosznej. To jedyne miejsce nie tylko w Polsce, ale w Europie, gdzie budowane są stalowe rzeźby inspirowane filmami SF. Głównym materiałem, z którego powstają, jest złom samochodowy oraz inne odpady stalowe, które zostały przeznaczone do recyklingu. Największe z nich ważą nawet 900 kg, sięgają 3,5 m wysokości i powstają w ciągu ok. 700 godzin pracy. W muzeum można podziwiać postacie znane z filmów, takie jak Transformers czy Predator. Ciekawostką są unikatowe eksponaty, na przykład autentyczny miecz używany przez Predatora w trzeciej części filmu czy jedyne na świecie ogniwo wodorowe zasilające Terminatora T-800 granego przez Arnolda Schwarzeneggera.
W tej kategorii przyznano też dwa wyróżnienia, otrzymały je: Muzeum – Zamek w Łańcucie oraz Chmielaki Krasnostawskie.
Fabryka Robotów – Museum of Scrap Sculpture zdobyła również Certyfikat Internautów. Jak podkreślił prowadzący galę Marcin Prokop, na narodowym portalu turystycznym www. polska.travel.pl łącznie oddano w tej kategorii 60 tys. głosów – to bardzo dobry wynik.
Do Turystycznego Odkrycia Roku pretendowało 13 produktów. Na podstawie punktowego rankingu zgłoszeń tytuł ten przypadł Morskiemu Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. Motywem przewodnim centrum jest morze, które staje się pretekstem do atrakcyjnej prezentacji zagadnień z zakresu fizyki, astronomii, ekologii i wielu innych dziedzin. Interaktywne wystawy, pracownie edukacyjne oraz planetarium tworzą przestrzeń, w której goście mogą eksperymentować, zdobywać wiedzę i poszerzać horyzonty.
W tej kategorii przyznano również wyróżnienie, a otrzymało je Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu BIESZCZAD.ski Wańkowa.
Wszystkie certyfikowane produkty turystyczne zostają objęte programem promocyjnym Polskiej Organizacji Turystycznej. Nagrodą dla zdobywcy Złotego Certyfikatu POT jest również kampania promocyjna o wartości 250 tys. zł.
Najlepsze Produkty Turystyczne – Certyfikat POT 2024:
ZŁOTY CERTYFIKAT
• Bałtowski Kompleks Turystyczny
CERTYFIKAT POT
• Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka
• Fabryka Robotów – Museum of Scrap Sculpture
• Hortulus Dobrzyca
• Muzeum Pamięci Sybiru
• Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
• Orientarium ZOO Łódź
• Park Rozrywki Mandoria
• Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
• Światowy Geopark UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów
• Trasa rowerowa Velo Baltica
Wyróżnienia
• Chmielaki Krasnostawskie
• Muzeum – Zamek w Łańcucie
TURYSTYCZNE ODKRYCIE ROKU
• Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie
Wyróżnienie
• Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu BIESZCZAD.ski Wańkowa
CERTYFIKAT INTERNAUTÓW
• Fabryka Robotów – Museum of Scrap Sculpture
partner