Podróżowanie z samym bagażem podręcznym to świetna opcja, jeśli planujesz budżetowy wyjazd i nie chcesz przepłacać za coś, co nie jest konieczne. Chociaż linie lotnicze przestrzegają rygorystycznych zasad odnośnie wielkości i wagi takich walizek, wystarczy się do nich stosować, aby podróżować ekonomicznie. Dowiedz się, jaka torba podróżna może zostać zabrana na pokład samolotu i jak ją spakować w funkcjonalny sposób.
Czeka Cię lot samolotem? Duża torba podróżna to świetna alternatywa dla walizki!
Wybierając walizkę na kółkach, możesz liczyć na dużą przestrzeń i dodatkowe ułatwienia przy pakowaniu. Chociaż to istotne korzyści, torba podróżna również dysponuje zaletami, obok których trudno przejść obojętnie.
W tym przypadku jednym z największych atutów są elastyczność materiału i brak sztywnego szkieletu. Dzięki temu tekstylna torba podróżna może elastycznie zwiększać i zmniejszać swoje wymiary zewnętrzne, w zależności od tego, jak wypełnisz jej wnętrze. Bez problemu wciśniesz ją do pojemnika mierniczego na lotnisku, a później także pod siedzenie lub do luku nad głową w samolocie.
Chociaż brak kółek może wydawać się wadą, w pewnych okolicznościach tylko na tym zyskasz. Mowa tu, chociażby o długiej trasie pokonywanej pieszo po bruku, wąskich uliczkach czy nieutwardzonej drodze. W takim przypadku przejście z torbą narzuconą na ramię może okazać się wygodniejszą i szybszą opcją – a także bezpieczniejszą dla samego bagażu, który będzie w mniejszym stopniu narażony na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne.
Jakie wymogi musi spełniać torba podróżna w różnych liniach lotniczych?
Aby nie płacić za torbę podróżną zabieraną na pokład samolotu, trzeba się upewnić, czy spełnia wymagania stawiane przez konkretną linię lotniczą. Obecnie kształtują się one następująco.
- Ryanair: 40 × 20 × 25 cm (bez dopłaty) lub 55 × 40 × 20 cm i 10 kg (za dopłatą),
- Wizzair: 40 × 30 × 20 cm i 10 kg (bez dopłaty) lub 55 × 40 × 23 cm i 10 kg (za dopłatą),
- EasyJet: 45 × 36 × 20 cm i 15 kg (bez dopłaty) lub 56 × 45 × 25 cm i 15 kg (za dopłatą),
- LOT: 50 × 40 × 23 cm i 8/9 kg w zależności od destynacji (bez dopłaty),
- Lufthansa: 55 × 40 × 23 cm i 8 kg (bez dopłaty),
- Air France: 55 × 35 × 25 cm i 12 kg (bez dopłaty),
- KLM: 55 × 35 × 25 cm i 12 kg (bez dopłaty),
- Swiss Air: 55 × 40 × 23 cm i 8 kg (bez dopłaty).
Torba podróżna na kółkach i inne ciekawe opcje
Klasyczna torba podróżna nie spełnia do końca Twoich oczekiwań pod względem praktyczności czy komfortu użytkowania? Do dyspozycji masz też modele zapewniające dostęp do dodatkowych funkcji, których zakup warto rozważyć.
Do takich rozwiązań należą m.in. torby podróżne na kółkach. Znajdziesz je, chociażby w ofercie WITTCHEN i rozpoznasz po fasonie 2w1 łączącym funkcje klasycznej, miękkiej torby i walizki na kółkach. Warto sprawdzić teraz dostępne oferty - Black Friday to doskonały moment, by kupić wysokiej jakości torbę podróżną w niższej cenie. Lekka konstrukcja okazuje się wygodna w obu przypadkach – i narzucona na ramię, i ciągnięta za teleskopowy uchwyt.
Być może zainteresuje Cię również składana torba podróżna. W tym przypadku masz do czynienia z akcesorium wyposażonym w dodatkowe zamki. Korzystając z nich, możesz zmniejszyć lub zwiększyć wymiary torby, aby bez trudu zmieścić ją tam, gdzie obowiązują rygorystyczne limity.
Jak pakować się do sportowej torby podróżnej, aby zaoszczędzić na miejscu?
Mniejsze wymiary torby podróżnej okazują się zwodnicze. W rzeczywistości akcesorium to odznacza się zaskakującą pojemnością. Wiele zależy jednak od przyjęcia odpowiedniej metody pakowania. Do wyboru jest ich wiele, a te najciekawsze znajdziesz poniżej:
- metoda na rolowanie – rozłóż daną rzecz na płasko i złóż wystające elementy do środka, aby otrzymać pasek o mniej więcej równej szerokości. Zwiń go w ciasny rulon. Tak złożone ubrania ułóż ciasno w plecaku, aby zapobiec ich rozwinięciu,
- metoda na archiwizację – złóż ubrania w kostkę tak, jak zawsze, ale nie układaj ich jedno na drugim, lecz jedno obok drugiego, tak, jak dokumenty w teczce. Dzięki temu zajmą znacznie mniej miejsca w torbie,
- metoda na sakiewkę – w tym przypadku wszystko sprowadza się do stworzenia kompaktowego tobołka ze wszystkich ubrań. Zacznij od rozłożenia na płasko największej sztuki odzieży, którą zamierzasz spakować. Następnie układaj na niej kolejne rzeczy od największej do najmniejszej. Na koniec połóż na środku kosmetyczkę i zawiń wokół niej wystające elementy ubrań, aby uformować sakiewkę. Włóż ją w całości do torby.
Zwróć również uwagę na to, że wymiary zewnętrzne to jeszcze nie wszystko. Istotna jest także waga. Upewnij się zatem, że zapakowana po mistrzowsku torba mieści się w limitach przewoźnika, aby uniknąć niespodzianki na lotnisku.