Wielkimi krokami zbliża się długi weekend majowy. Polacy, jak co roku, tłumnie ruszą na wypoczynek, wielu wybierze zagraniczny. Wybierając się do innego kraju, warto pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia. Jakie ceny w przypadku zwiedzania, a jakie w przypadku wypoczynku połączonego z nurkowaniem bądź sportami ekstremalnymi?

Majówka 2024. 1 dzień urlopu, 5 dni wolnego

Tegoroczna majówka rozpocznie się w środku tygodnia, w środę. Jedyny dzień roboczy w trakcie długiego weekendu to czwartek, 2 maja. W związku z tym, wystarczy wziąć jeden dzień urlopu wypoczynkowego, by cieszyć się nieprzerwanie pięciodniowym wolnym.

Ubezpieczenia. Jakie są rodzaje?

Jeśli wybieramy się na wypoczynek "na własną rękę", czyli nie na zorganizowaną wycieczkę z biura podróży, to musimy sami zadbać o ubezpieczenie. To znaczy nie musimy, ale powinniśmy. Koszty generalnie są niewielkie, a w przypadku różnych nieprzyjemnych dla nas zdarzeń na miejscu nie poniesiemy żadnych kosztów.

Najpopularniejsze ubezpieczenia to:

– od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), czyli wszelkich zdarzeń, w których turysta ponosi trwały uszczerbek na zdrowiu. Odszkodowanie stanowi wtedy rekompensatę za doznany ból, dyskomfort lub straty moralne

– od kosztów leczenia (KL), a więc wizyt lekarskich, środków medycznych, pobytów w szpitalu, transportu medycznego do kraju

– ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, na wypadek kiedy turysta (nieumyślnie) uszkodzi czyjeś mienie lub narazi na szwank zdrowie osoby trzeciej, np. spowoduje wypadek samochodowy

– ubezpieczenie bagażu zapewniające ochronę w przypadku kradzieży, zniszczenia lub jego zgubienia

– koszty ratownictwa

– koszty przerwanej podróży lub koszty opóźnionego lotu

– assistance (np. pomoc prawna) i auto assistance (wsparcie w razie awarii, wypadku samochodu)

– Klauzula alkoholowa to rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego, dzięki któremu turysta może otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia KL i NNW za szkody powstałe, kiedy był pod wpływem alkoholu

– Rozszerzenie polisy dla osób uprawiających sporty ekstremalneMajówka 2024 za granicą. Jakie koszty ubezpieczenia?

Jeśli chodzi o najpopularniejsze europejskie kierunki Polaków w tym okresie (Włochy, Hiszpania, Portugalia, Francja, Słowacja, Czechy), to koszty są bardzo podobne. Zarówno jeśli porówna się oferty ubezpieczycieli na wyjazd, którego celem jest tylko wypoczynek i zwiedzanie, jak i w przypadku wyjazdu połączonego z uprawianiem sportów ekstremalnych.

Kwota do zapłaty za ubezpieczenie na wyjazd "zwykły" dla osoby dorosłej waha się od12 do 132 zł, natomiast jeśli zamierzamy uprawiać sporty ekstremalne i przykładowo nurkować, to kwoty wahają się od 66 zł do 289 zł.

By porównać wszystkie dostępne oferty warto zerknąć tutaj (wypoczynek, zwiedzanie), a także tutaj (wypoczynek, zwiedzanie, sporty ekstremalne, nurkowanie).