ubezpieczenia

* ubezpieczenie – umowny obowiązek świadczenia ubezpieczyciela na wypadek powstania zdarzeń w życiu, zdrowiu lub mieniu ubezpieczonego; wykonanie obowiązku ubezpieczyciel realizuje poprzez wypłatę odszkodowań lub świadczeń z funduszu tworzonego ze składek wnoszonych przez jednostki zagrożone tymi zdarzeniami;


 • Zakład Utrwalania Socjalizmu

  Zakład Utrwalania Socjalizmu

  Młody przedsiębiorca - w tym adwokat - który najczęściej nie ma od razu dużej liczby klientów, zamiast inwestować w kanały ich pozyskiwania, w siedzibę, w infrastrukturę informatyczną, czy w bibliotekę, musi oddawać ok. 1200 zł miesięcznie urzędnikom z ZUS. Młode pokolenie oddaje te pieniądze z bólem nie dlatego, że pozbawione jest instynktu solidaryzmu społecznego - po prostu zdaje sobie sprawę z tego, że ZUS jest piramidą finansową, która w przeciągu najbliższej dekady musi upaść. Nie znam ani jednego młodego przedsiębiorcy, który wierzyłby w to, że z płaconych dziś składek będzie mieć emeryturę w przyszłości — pisze adwokat Maciej Marek Kamiński.

  czytaj więcej

 • Zobacz, jakich błędów należy unikać przy zakupie mieszkania

  Zobacz, jakich błędów należy unikać przy zakupie mieszkania

  Decydując się na własne M, warto dobrze przygotować się do tego zadania, ponieważ to jedna z najważniejszych decyzji, jakie przyjdzie nam podjąć w życiu. Niech ten wybór będzie przemyślany pod wieloma kątami, unikniemy wówczas niepotrzebnych stresów. W artykule przeczytacie o pięciu najczęstszych błędach, jakie popełniamy, kupując lokal na własność.

  czytaj więcej

 • W MSWiA powstanie Biuro Nadzoru Wewnętrznego

  W MSWiA powstanie Biuro Nadzoru Wewnętrznego

  Zgodnie z zapowiedzią ministra Mariusza Błaszczaka MSWiA przygotowało projekt ustawy, która stworzy narzędzia skuteczniejszego nadzoru nad służbami podległymi ministrowi i przez niego nadzorowanymi. Bezpośrednim efektem nowej ustawy ma być powstanie w MSWiA Biura Nadzoru Wewnętrznego (BNW).

  czytaj więcej

 • Morawiecki: Rząd chce, aby na przełomie II i III kw. była gotowa legislacja dot. zmian w OFE

  Morawiecki: Rząd chce, aby na przełomie II i III kw. była gotowa legislacja dot. zmian w OFE

  Rząd chce, aby na przełomie II i III kwartału była gotowa legislacja dotycząca zmian w OFE - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

  czytaj więcej

 • Wiceminister rolnictwa: Za mało ubezpieczeń dla rolników

  Wiceminister rolnictwa: Za mało ubezpieczeń dla rolników

  Stan ubezpieczeń rolnych jest niezadawalający, wiąż zbyt mało rolników ubezpiecza swoje uprawy, ale także zbyt mało towarzystw ubezpieczeniowych chce zająć się taką działalnością - powiedział PAP wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

  czytaj więcej

 • Sytuacja finansowa przyszłych emerytów jest gorsza niż się spodziewamy. Samo podwyższenie wieku emerytalnego nic nie da

  Sytuacja finansowa przyszłych emerytów jest gorsza niż się spodziewamy. Samo podwyższenie wieku emerytalnego nic nie da

  Polska wciąż pozostaje relatywnie jednym z młodszych krajów UE. Jednak tempo starzenia się naszego społeczeństwa powoduje, że z problemami demograficznymi musimy radzić sobie szybciej niż kraje Europy Zachodniej. Nic jednak nie wskazuje na to, byśmy sobie z nimi poradzili.

  czytaj więcej

 • Rząd przekupi pracowników. Dostaniesz 10 tys. zł, jeśli nie przejdziesz na emeryturę

  Rząd przekupi pracowników. Dostaniesz 10 tys. zł, jeśli nie przejdziesz na emeryturę

  Rząd szuka sposobów, by zniechęcić nas do przechodzenia na emeryturę zgodnie z obniżonym wiekiem emerytalnym. Najnowszy pomysł resortu Mateusza Morawieckiego jest taki, by każdy, kto przepracuje jeszcze dwa lata, mimo osiągnięcia takiego wieku, dostał około 10 tys. złotych swoistej rekompensaty.

  czytaj więcej

 • Emerytura plus: Rząd zapłaci tym, którzy nie przejdą na emeryturę

  Emerytura plus: Rząd zapłaci tym, którzy nie przejdą na emeryturę

  Ten, kto nie przejdzie na garnuszek ZUS i będzie nadal pracował przez minimum dwa lata, dostanie ekstra 10 tys. zł.

  czytaj więcej

 • Koniec dobrej zmiany dla pracowników PZU. Czas na zwolnienia grupowe

  Koniec dobrej zmiany dla pracowników PZU. Czas na zwolnienia grupowe

   Nowy zarząd zapowiedział zwolnienia grupowe. I przestał być beniaminkiem związków zawodowych.

  czytaj więcej

 • Fiskus i ZUS będą ściślej współpracować

  Fiskus i ZUS będą ściślej współpracować

  Ministerstwo Finansów i Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymienią się informacjami – zakłada zawarte wczoraj porozumienie. Współpraca obejmie m.in. przetwarzanie i przechowywanie danych oraz wymianę wiedzy o systemach informatycznych, które funkcjonują w obu instytucjach. Będą one też współtworzyć portale internetowe: zarówno informacyjne, jak i te oferujące elektroniczne usługi dla petentów.

  czytaj więcej

 • Szefowie banków dostają po kieszeni. Zarobią nawet o połowę mniej niż w 2016

  Szefowie banków dostają po kieszeni. Zarobią nawet o połowę mniej niż w 2016

  Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, może maksymalnie liczyć na ponad 1,5 mln zł rocznie. W dodatku połowa jest ewentualną premią za wyniki. W 2016 r. zarobił ponad 3 mln zł.

  czytaj więcej

 • RPO upomina się o dodatek do zasiłku dla samozatrudnionych

  RPO upomina się o dodatek do zasiłku dla samozatrudnionych

  Osoby, które zawiesiły działalność gospodarczą, aby zajmować się dzieckiem, powinni mieć prawo do tego samego świadczenia, z którego korzystają osoby na urlopach wychowawczych.

  czytaj więcej

 • Co trzeba zmienić, gdy wspólnicy przechodzą z zarządu do rady

  Co trzeba zmienić, gdy wspólnicy przechodzą z zarządu do rady

  OPIS SYTUACJI: Wspólnicy ABC spółki z o.o., z których część pełni funkcje w zarządzie spółki, dyskutują na nieformalnym spotkaniu o planowanych zmianach w zasadach zarządzania i reprezentacji ich spółki. W ostatnim czasie spółka osiągnęła rynkowy sukces i konieczne stało się zatrudnienie profesjonalnego menedżera oraz powierzenie mu stanowiska prezesa zarządu. Wspólnicy chcieliby jednak zachować pełną kontrolę nad jego działaniami, dlatego mają zostać pozostawione kompetencje nadzorczo-właścicielskie. W związku z tym udziałowcy zamierzają podjąć wiele uchwał mających na celu określenie procedury wyboru profesjonalnego zarządu spółki, a także ustalenie zasad obliczania wynagrodzenia członków organów spółki. Do tej pory wspólnicy pełniący funkcję członków zarządu nie pobierali z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia. Zatrudnienie zaś osoby spoza ich grona wymaga przyznania jej adekwatnego uposażenia. Wspólnicy zamierzają m.in. określić wymagania, jakie powinni spełniać kandydaci na stanowisko członka zarządu. Chodzi o to, by zapewnić wybór w skład owego organu wyłącznie profesjonalistów. Do tego wprowadzenie sztywnych kryteriów ma zapewnić każdorazowo odpowiedni wybór piastunów organu.

  czytaj więcej

 • Borys: OFE nie będą już funduszami akcji

  Borys: OFE nie będą już funduszami akcji

  Po skomercjalizowaniu dostaną siedem lat na stopniowe dostosowanie struktury swoich portfeli inwestycyjnych do potrzeb emerytów - mówi w wywiadzie dla DGP Paweł Borys – prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Szef Rady Nadzorczej BGK i jeden z najbliższych współpracowników wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

  czytaj więcej

 • MR przyznaje: Rozważamy ewentualne zachęty dla emerytów, którzy pozostaną na rynku pracy

  MR przyznaje: Rozważamy ewentualne zachęty dla emerytów, którzy pozostaną na rynku pracy

  Rozważane są ewentualne zachęty do dłuższego pozostawania pracowników na rynku pracy, gdyż jest to pozytywne dla przyszłego emeryta i oznacza wyższą kwotę świadczenia - poinformował PAP resort rozwoju. Na tę chwilę nie ma jednak decyzji, co do konkretnej propozycji - zastrzegł.

  czytaj więcej

 • Rafalska o 10 000+: MRPiPS nie uczestniczy w przygotowywaniu tego pomysłu

  Rafalska o 10 000+: MRPiPS nie uczestniczy w przygotowywaniu tego pomysłu

  MRPiPS, póki co, nie uczestniczy w przygotowywaniu pomysłu 10 000+ dla emerytów - oświadczyła we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Według ministra Henryka Kowalczyka "nie jest to pomysł rządu".

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej