tygodnik

Tygodnik – czasopismo ukazujące się raz w tygodniu.


 • Podwyżki dla pielęgniarek mogą być iluzoryczne. Byle nie oznaczały spadku płac

  Podwyżki dla pielęgniarek mogą być iluzoryczne. Byle nie oznaczały spadku płac

  Wzrost płac miała gwarantować uchwalona w czerwcu ustawa dotycząca najniższych wynagrodzeń zasadniczych w zawodach medycznych. Jednak dla wielu pielęgniarek podwyżki okazały się iluzją. A to dlatego, że na ich poczet ustawodawca kazał zaliczyć tzw. dodatek Zembali. Efekt? W wielu szpitalach podwyżki w ogóle nie było. A zdarzały się i takie, w których równała się... obniżce. Jak to możliwe? Jeśli podwyżkę dla danej pielęgniarki sfinansowano „dodatkiem Zembali” 1:1 (czyli na zasadzie zwykłego przesunięcia środków, ale z uwzględnieniem wykształcenia i specjalizacji), to uprawniona wychodziła na zero. I to nawet jeżeli z powodu wykształcenia podwyżka wynosiła np. 80 proc. wartości dodatku. Wtedy bowiem pozostałe 20 proc. i tak trafiało do jej portfela jako „dodatek Zembali”. Tego ostatniego nikt nie zabrał, został on tylko uszczuplony na poczet podwyżki. Gorzej, gdy z pieniędzy przeznaczonych na „dodatki Zembali” najpierw dokonywano podwyżek (z uwzględnieniem wykształcenia i specjalizacji), a później pozostałą po takim podziale kwotę rozdysponowano po równo uprawnionym. Wtedy nasza przykładowa pielęgniarka mogła otrzymać dużo mniej niż wspomniane 20 proc. Szpitale, które zastosowały taki mechanizm, cofnęły w zasadzie „zembalowe dodatki”. Czy prawidłowo? O odpowiedź poprosiliśmy resort zdrowia.

  czytaj więcej

 • Francja: Diecezja krytykuje wyrok ws. krzyża z pomnika Jana Pawła II

  Francja: Diecezja krytykuje wyrok ws. krzyża z pomnika Jana Pawła II

  Decyzja o usunięciu krzyża będącego zwieńczeniem pomnika papieża Jana Pawła II w bretońskim miasteczku Ploermel została skrytykowana we wtorek przez lokalne władze diecezjalne, zatroskane usuwaniem chrześcijańskich symboli z francuskiego pejzażu.

  czytaj więcej

 • Fiskus nie jest nadgorliwy. Wyprzedza działania KE, ale goni inne państwa Unii

  Fiskus nie jest nadgorliwy. Wyprzedza działania KE, ale goni inne państwa Unii

  Czy działalność fiskusa w zakresie uszczelniania podatków jest nadaktywna? Jest zapewne wiele prawdy w tym, że docelowo może utrudnić prowadzenie biznesu uczciwym podatnikom. Ci, którzy narzekają, muszą jednak wiedzieć, że ta nadgorliwość jest uzasadniona, bo i tak jesteśmy w tyle za innymi państwami regionu. Jednak, co ciekawe, jesteśmy szybsi niż sama Komisja Europejska.  Ta bowiem dopiero po 25 latach postanowiła ogłosić dużą reformę w VAT.

  czytaj więcej

 • Samorządy i szpitale lekceważą hakerów. A mogą za to słono zapłacić

  Samorządy i szpitale lekceważą hakerów. A mogą za to słono zapłacić

  Październikowy raport, przygotowany przez jedną z kancelarii prawnych, pokazuje, jak bardzo kuleje cyberochrona w służbie zdrowia i w samorządach. Niby wszyscy wiedzą o wchodzącym wiosną rozporządzeniu w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), to jednak nowe obowiązki w tym zakresie traktowane są po macoszemu. Za wiedzą nie idą bowiem żadne działania, choć niedopatrzenia w tym zakresie będą słono kosztować. Co więcej, wiosną 2018 r. powinna też zostać wdrożona do polskiego prawa dyrektywa w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii (NIS).

  czytaj więcej

 • Młodzi przestają rządzić na rynku pracy. Pracodawcy stawiają na osoby 50+

  Młodzi przestają rządzić na rynku pracy. Pracodawcy stawiają na osoby 50+

   Rośnie liczba firm, które zatrudniają, i tych, które w najbliższym czasie zatrudnią pracowników 50+. Powód jest oczywisty: brakuje rąk do pracy. Poza tym przedsiębiorcy zaczynają doceniać starszych za ich dyspozycyjność i większe przywiązanie do zajmowanego stanowiska.

  czytaj więcej

 • Upublicznić sprawozdania firm! Tak, ale serwer wtedy nie wytrzyma

  Upublicznić sprawozdania firm! Tak, ale serwer wtedy nie wytrzyma

   Co tu zrobić, żeby obowiązkowe sprawozdania finansowe spółek stały się rzeczywiście dostępne dla zainteresowanych? Upublicznić je! A czas jest ku temu dobry, bo na jedno z najbliższych posiedzeń rządu trafi ostateczna wersja projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. 

  czytaj więcej

 • Nie żyje prof. Walery Pisarek

  Nie żyje prof. Walery Pisarek

  Nie żyje prof. Walery Pisarek - poinformowali prowadzący galę "Ambasador Polszczyzny" w Katowicach. Profesor Pisarek - wybitny językoznawca i prasoznawca, specjalista socjolingwistyki - miał wziąć udział w tej uroczystości. Miał 86 lat.

  czytaj więcej

 • Macierewicz: Orzeczenie TK nie pozwala w całości publikować aneksu z likwidacji WSI. Media koncentrują się na komentarzach polityków

  Macierewicz: Orzeczenie TK nie pozwala w całości publikować aneksu z likwidacji WSI. Media koncentrują się na komentarzach polityków

  Uważam, że źle się stało, iż pan prezydent zablokował proces nominacji generalskich. Polska armia musi być rozbudowywana i potrzebuje nowych dowódców operacyjnych - mówi w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy" szef MON Antoni Macierewicz.

  czytaj więcej

 • Macierewicz: Źle się stało, iż pan prezydent zablokował proces nominacji generalskich. Łapiński: To nie blokowanie

  Macierewicz: Źle się stało, iż pan prezydent zablokował proces nominacji generalskich. Łapiński: To nie blokowanie

  Prezydent Andrzej Duda nie blokuje nominacji generalskich. Nie podjął jednak jeszcze decyzji, kiedy i jakie nominacje będą wręczone - powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Dodał, że 11 listopada nie jest jedyną datą, kiedy można dokonywać nominacji.

  czytaj więcej

 • Ziobro o reformie Dudy: Kamyczek jest w ogródku pana prezydenta

  Ziobro o reformie Dudy: Kamyczek jest w ogródku pana prezydenta

  Kamyczek jest w ogródku pana prezydenta - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o rozmowach ws. ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. "Ufam, że dojdzie do porozumienia" - dodał Ziobro wPolsce.pl.

  czytaj więcej

 • Waszczykowski: ws. wraku TU-154M jesteśmy gotowi zwrócić się do trybunałów międzynarodowych

  Waszczykowski: ws. wraku TU-154M jesteśmy gotowi zwrócić się do trybunałów międzynarodowych

  MSZ jest przygotowane do zwrócenia się ws. wraku prezydenckiego Tu-154M do trybunałów międzynarodowych - powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Zaznaczył jednak, że decyzja polityczna w tej sprawie "musi zapaść na wyższym szczeblu".

  czytaj więcej

 • "Gazeta Polska": wpływowy sędzia pod lupą prokuratury

  "Gazeta Polska": wpływowy sędzia pod lupą prokuratury

  W czerwcu 2015 r. w Koszycach Małych doszło do awantury między interweniującymi policjantami a sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie Andrzejem Sterkowiczem. Sprawą nie zajęła się ani Prokuratura Rejonowa w Limanowej, ani Rzecznik Dyscyplinarny KRS - czytamy w "Gazecie Polskiej".

  czytaj więcej

 • RODO, czyli (r)ewolucja w podejściu do transgranicznego przetwarzania danych

  RODO, czyli (r)ewolucja w podejściu do transgranicznego przetwarzania danych

  Przedsiębiorcy wysyłający za granicę informacje o swoich pracownikach po wejściu w życie unijnego rozporządzenia muszą być bardzo ostrożni. Naruszenie przepisów w tym zakresie będzie bowiem groziło nałożeniem wysokiej kary. I to bez względu na to, w jakim kraju doszło do nieprawidłowości

  czytaj więcej

 • Resort zdrowia potwierdza: Pielęgniarki straciły na podwyżkach, choć nie powinny

  Resort zdrowia potwierdza: Pielęgniarki straciły na podwyżkach, choć nie powinny

  W ubiegłym tygodniu w tygodniku Kadry i Płace opisywaliśmy problem rozliczania lipcowych podwyżek dla pielęgniarek i położnych. Wskazywaliśmy, że w niektórych szpitalach – choć trudno w to uwierzyć – wskutek stosowania ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz.U. poz. 1473) straciły one na podwyżkach.

  czytaj więcej

 • Ks. Boniecki upomniany: Jego wypowiedzi są źródłem kolejnych rozdarć wśród wiernych Kościoła katolickiego

  Ks. Boniecki upomniany: Jego wypowiedzi są źródłem kolejnych rozdarć wśród wiernych Kościoła katolickiego

  Analiza wypowiedzi ks. Bonieckiego i reakcji na nie, pokazują, że stają się one źródłem kolejnych rozdarć wśród wiernych Kościoła katolickiego - czytamy w komunikacie Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów. Jak poinformowano, przełożony prowincji udzielił ks. Bonieckiemu upomnienia.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne