Szykują się istotne zmiany dotyczące finansowania mediów publicznych. Obecny abonament RTV, który od lat budzi kontrowersje i jest trudny do ściągnięcia, ma zostać zastąpiony nową opłatą audiowizualną. Ile będzie wynosić nowa danina i kogo obejmie?

Abonament RTV kontra nowa opłata audiowizualna

Abonament RTV jest opłatą, którą powinien uiszczać każdy, kto odbiera publiczną telewizję lub radio. Obecnie abonament RTV wynosi 27,30 zł miesięcznie za telewizor lub zestaw: telewizor i radio, oraz 8,70 zł miesięcznie za samo radio. Aby go opłacać, należy zarejestrować odbiornik na poczcie. Wielu Polaków omija jednak ten obowiązek - wcale nie rejestrując urządzeń. Kontrolerzy poczty, głównie kontrolujący firmy, mają ograniczoną skuteczność w domach prywatnych.

Nowa danina. Opłata audiowizualna

Aby zwiększyć ściągalność opłat na media publiczne, rząd planuje zastąpienie abonamentu RTV nową opłatą audiowizualną. Wyniosłaby ona 108 zł rocznie i dotyczyłaby każdego domownika w wieku od 26 do 75 lat. Choć z pozoru niższa od abonamentu RTV (który w skali roku wynosi 327,60 zł za telewizor), w rzeczywistości opłata audiowizualna mogłaby być wyższa dla wieloosobowych gospodarstw domowych.

Opłata audiowizualna. Wyższe koszty dla rodzin

Przykładowo, dla czteroosobowej rodziny, gdzie z rodzicami mieszkają dwójka dorosłych dzieci, opłata audiowizualna wyniosłaby 432 zł rocznie. To ponad 100 zł więcej niż obecny abonament RTV płacony za jeden odbiornik.

Pobieranie opłaty audiowizualnej w ramach PIT

Jednym z głównych celów wprowadzenia opłaty audiowizualnej jest trudniejsza do uniknięcia forma płatności. Plany zakładają, że nowa opłata będzie pobierana w ramach corocznego rozliczania PIT. Dzięki temu unikanie opłaty stanie się praktycznie niemożliwe.

Koniec abonamentu RTV. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Choć w marcu pojawiły się informacje o tym, że opłata audiowizualna w kwietniu stanie się przedmiotem prac parlamentarnych, temat ucichł. W maju zgodnie z decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ogłoszono, że stawki abonamentu RTV na 2025 rok pozostaną niezmienione. Na razie brak konkretnej daty wprowadzenia nowej opłaty, ale temat jest wciąż aktualny i może wrócić na agendę parlamentarną